Kansız Bademcik Ameliyatı

Kansız Bademcik Ameliyatı-Youtube Videosu

Bademcik ameliyatı kararı alabilmek için hastanın iltihaplı ataklarından 1-2 tanesini değerlendirmemiz gerekir. Zira bazen boğazın başka infeksiyonları da bademcik iltihaplanması ile karıştırılabilir; bu durumda hatalı bir ameliyat kararı verilmemelidir. Bademcik iltihaplanmalarının sayısı, süresi, bademciklerin boyutları, neden oldukları hastalıklar vs. pek çok koşul bu ameliyatın gerekliliği (indikasyon) açısından değerlendirilir. Bu indikasyonlar da tıbbi kurallar çerçevesinde belirlenmiştir.

Bademcik ameliyatı çok farklı teknik ve araçlarla yapılabilir. Dr. Atilla Şengör yıllardır Thermal Welding yöntemiyle bademcik ameliyatı yapmayı tercih etmektedir. Bu ameliyat olağan koşullarda 20 dakika sürer; genel narkoz altında yapıldığı için toplam süre 1 saat olarak düşünülmelidir. Hastanın geceyi hastanede geçirmesi gereklidir. Çocuklarda mecbur kalmadıkça, 3 yaşın altında bademcik ameliyatı yapmayı tercih etmeyiz. Erişkin hastalarda eğer ameliyata engel bir sağlık sorunu yoksa, üst yaş sınırı yoktur; bademcik ameliyatı yapılabilir.

Not: Çocukların ameliyat sonrası 10 gün ailesinin gözetiminde kalması; İstanbul dışından gelecek tüm hastaların da ameliyat sonrası 10 gün kalacakları şekilde ayarlama yapmaları gerekmektedir.

Yorumlar

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.