Çoğu Geniz Akıntısı Çözümsüz Değil

Geniz akıntısı, boğazda balgam hissi, boğaz temizleme ve gıcık öksürüğü gibi belirtileriyle yerli yersiz kişiyi güç durumda bırakabilir. Geniz akıntısının onlarca nedeni vardır. Hastaların çoğunda endoskopik muayenede de görebildiğimiz bir akıntı vardır; fakat bazılarında akıntı yoktur ve boğazda "bir şey varmış hissi" vardır. Bu ikinci grup hastanın, eğer boğaz ve gırtlak bölgesinde bir oluşum, kitle veya reflü bulguları yoksa, başka branşlar tarafından da ele alınması gerekebilir. Geniz akıntısı olan hastaların çoğunda burun salgı işleyişinde bozukluklar, sinüzit hastalığı veya mukozanın inflamasyonuna yol açan durumları belirleyebiliyoruz. Ancak aynı hastada birden fazla geniz akıntısı nedeni de olabiliyor. Bu nedenle geniz akıntısının tedavisi de hastadan hastaya değişiyor. Bu videoda Dr. Atilla Şengör geniz akıntısı nedenleri ve tedavisi üzerine ayrıntılı bilgi veriyor.

Yorumlar
 • kullanıcı icon
  BİLAL 27.12.2020 12:44:19

  Selam atilla hocam inşallah beni sağlığıma kavusturacaksin ümitliyim ilgi ve alakan mükemmel ötesi bir şey çoooooook teşekkürler size ve ekibinize

 • kullanıcı icon
  EREN Ç 10.11.2020 22:17:41

  Merhaba hocam benim yaklaşık 9-10 aydır çok ağır bir geniz akıntım var. Bu şikayetler bu aylar içinde hiç geçmedi 2 ameliyat oldum, bu süreçte ve halen devam ediyor şikayetlerim. Geniz eti ameliyatı ve burunda konka küçültme ameliyatı oldum yine bu şikayetler üzerine ve bu aylar(9-10 aylık süre ) içinde ameliyatı oldum, fakat hala şikayetlerim devam ediyor geniz akıntısı çok şiddetli hissediyorum ve burnum 9-10 aydır hiç ama hiç akmadı(şikayetler başladığı zaman burnum akmamaya başladı) ve çok kuru arkaya doğru aktığını hissedebiliyorum sürekli, fikrinizi alabilir miyim teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 11.11.2020 14:39:09

   Eren Bey Merhaba, geniz eti dokusu genellikle 16 yaşından sonra bulunmaz. Konka küçültme ameliyatı da çocuk yaşlarda genellikle önerilmez. Dolayısıyla teşhislerden birinde hata olma olasılığı var. Bu durumda geniz eti veya burun eti büyümesine sebep olabilecek durumların da ele alınmamış olması söz konusu olabilir. Endoskopik muayene ve takiplerle önce teşhisleri ve sebeplerini ortaya koymalıyız. Buna göre tedavi seçimi ve sonuçları üzerine bir fikrimiz olacaktır.

 • kullanıcı icon
  KADİR 12.12.2019 10:10:00

  Hocam 21.11.2018 tarihinde bir sınavıma çalışmak için 2-3 gün kütüphanede sabahladık. Bu süreçte çok fazla sigara ve kafein içeren içecek içtim. Sınavdan çıktıktan sonra nefes alamadığım ve yutkunamadığım için okuldan eve kadar elimde suyla gittim. Hayatım boyunca hep sporla uğraştığım için 1-2 günden uzun süren pek rahatsızlığım olmadı. Başta pek ciddiye almadığım ve geçeceğine inandığım için 4 ay sonunda bir uzman kbbye gittiğimde kıkırdak eğrliği ve burun içinde alerjilerimin olduğunu ve genzime olan bir akıntının olduğunu söyledi. Burun spreyi artı alerji ilacı yazdı pek etki etmedi. 08.2019 işe başladıktan sonra geniz akıntımın şiddeti arttı. Sebebi yorgunluğumun artması ve şirketteki klimalı ortamdı.11.2018`den itibaren nefes almam baya kötüleşmişti ama geniz akıntısı sosyal hayatımı da etkilemeye başladı. Bu yüzden dolayı 04.10.2019`da burun ameliyatı oldum. Nefesim halen kötü son 3 haftadır geniz akıntım var. Allerjim var mı diye allerji doktoruna gittim. Solunum ve röntgen ve alerji t.e.s.tleri yapıldı hiçbir sıkıntım çıkmadı. Hocam gerçekten artık üzülmekten stresten spor yapamamaktan arkadaşlarımla buluşup bir şeyler yapamamaktan bıktım. Geniz akıntım olmadığı zamanlar yine şuanki halime göre iyiyim. Bunun sebebi ne olabilir? Geniz akıntımın şiddeti iş çıkışı metro metrobüse binince soğuk klima çarpınca artıyor. Ve son geniz akıntım tozlu ortamda 4-5 saat çalıştıktan sonra başladı. Allerji doktoru da onc**ir adlı bir hap ile burun spreyi yazdı. Kendi doktoruma o kadar para ödememe rağmen bir çözüm bulamıyor. Yardımınıza ihtiyacım var...

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 16.12.2019 09:10:00

   Kadir Bey, çeşitli sinüs sorunları da bu tip dirençli geniz akıntılarına sebep oluyor. Bu aşamada durumunuzu önce bu yönde araştırmalıyım; bu amaçla sizi bir gün beklerim.

 • kullanıcı icon
  A 3.07.2019 14:07:00

  Merhaba hocam benim burun kemiği eğriliği yüzünüzden geniz akıntısı var, antibakteriyel ilaç kullanarak yok edilebilir mi bu koku (ameliyat olucağım fakat daha 2 yılım var)

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 4.07.2019 16:18:00

   Burada kronik yani uzun süreli durumlar genellikle antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Geniz akıntısı da çoğu kez tek başına burun eğriliği kaynaklı değildir. Bir gün geldiğinizde endoskopik muayenelerle geniz akıntınızın teşhisini doğru dürüst yaparız, buna göre tedavinizi belirleriz.

 • kullanıcı icon
  B 8.01.2019 11:47:00

  HOCAM MERHABA. ECZACI TEKNISYENIYIM YAKLASIR BIR AYDIR GENIZ AKINTISI PROBLEMIM VAR. C…O A…US KULLANDIM A..N SINUS KULLANDIM HALA AKIYOR VE ARA SIRA GENIZ KOKUMU HISSEDIYORUM. PROBLEM TAM OLARAK ŞUKİ BURNUM AÇIK, FAKAT BEN BALGAM ÇIKARAMAYAN BİR İNSANIM.TAVSİYENİZ NEDİR.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 9.01.2019 14:50:00

   Büşra Hanım, akut bakteriyel infeksiyonlara bahsettiğiniz ilaçlar etki edebilir. Hatta dekonjestan ve antihistaminikler de akıntılarınızı azaltabilirdi. Ama bunlardan fayda görmediğinize göre burun-sinüs işleyişinde bir aksama olabilir diye düşünürüz. Bu durumda eğer infeksiyon hali devam etmyorsa, burun yıkama solüsyonlarının 3-4 hafta kullanılması size faydalı olabilir. Ancak endoskopik muayene ile akıntının kaynağı ve hastalığı çoğu kez doğrudan görebiliyoruz; bu şekilde bir teşhis ve tedavi önerisi yaparsak zaman kaybetmezsiniz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.