Çoğu Geniz Akıntısı Çözümsüz Değil

Geniz akıntısı, boğazda balgam hissi, boğaz temizleme ve gıcık öksürüğü gibi belirtileriyle yerli yersiz kişiyi güç durumda bırakabilir. Geniz akıntısının onlarca nedeni vardır. Hastaların çoğunda endoskopik muayenede de görebildiğimiz bir akıntı vardır; fakat bazılarında akıntı yoktur ve boğazda "bir şey varmış hissi" vardır. Bu ikinci grup hastanın, eğer boğaz ve gırtlak bölgesinde bir oluşum, kitle veya reflü bulguları yoksa, başka branşlar tarafından da ele alınması gerekebilir. Geniz akıntısı olan hastaların çoğunda burun salgı işleyişinde bozukluklar, sinüzit hastalığı veya mukozanın inflamasyonuna yol açan durumları belirleyebiliyoruz. Ancak aynı hastada birden fazla geniz akıntısı nedeni de olabiliyor. Bu nedenle geniz akıntısının tedavisi de hastadan hastaya değişiyor. Bu videoda Dr. Atilla Şengör geniz akıntısı nedenleri ve tedavisi üzerine ayrıntılı bilgi veriyor.

Yorumlar
 • Kadir 12.12.2019 10:10:00

  Hocam 21.11.2018 tarihinde bir sınavıma çalışmak için 2-3 gün kütüphanede sabahladık. Bu süreçte çok fazla sigara ve kafein içeren içecek içtim. Sınavdan çıktıktan sonra nefes alamadığım ve yutkunamadığım için okuldan eve kadar elimde suyla gittim. Hayatım boyunca hep sporla uğraştığım için 1-2 günden uzun süren pek rahatsızlığım olmadı. Başta pek ciddiye almadığım ve geçeceğine inandığım için 4 ay sonunda bir uzman kbbye gittiğimde kıkırdak eğrliği ve burun içinde alerjilerimin olduğunu ve genzime olan bir akıntının olduğunu söyledi. Burun spreyi artı alerji ilacı yazdı pek etki etmedi. 08.2019 işe başladıktan sonra geniz akıntımın şiddeti arttı. Sebebi yorgunluğumun artması ve şirketteki klimalı ortamdı.11.2018`den itibaren nefes almam baya kötüleşmişti ama geniz akıntısı sosyal hayatımı da etkilemeye başladı. Bu yüzden dolayı 04.10.2019`da burun ameliyatı oldum. Nefesim halen kötü son 3 haftadır geniz akıntım var. Allerjim var mı diye allerji doktoruna gittim. Solunum ve röntgen ve alerji testleri yapıldı hiçbir sıkıntım çıkmadı. Hocam gerçekten artık üzülmekten stresten spor yapamamaktan arkadaşlarımla buluşup bir şeyler yapamamaktan bıktım. Geniz akıntım olmadığı zamanlar yine şuanki halime göre iyiyim. Bunun sebebi ne olabilir? Geniz akıntımın şiddeti iş çıkışı metro metrobüse binince soğuk klima çarpınca artıyor. Ve son geniz akıntım tozlu ortamda 4-5 saat çalıştıktan sonra başladı. Allerji doktoru da onc**ir adlı bir hap ile burun spreyi yazdı. Kendi doktoruma o kadar para ödememe rağmen bir çözüm bulamıyor. Yardımınıza ihtiyacım var...

  • Dr. Atilla Şengör 16.12.2019 09:10:00

   Kadir Bey, çeşitli sinüs sorunları da bu tip dirençli geniz akıntılarına sebep oluyor. Bu aşamada durumunuzu önce bu yönde araştırmalıyım; bu amaçla sizi bir gün beklerim.

 • Arda 3.7.2019 14:07:00

  Merhaba hocam benim burun kemiği eğriliği yüzünüzden geniz akıntısı var, antibakteriyel ilaç kullanarak yok edilebilir mi bu koku (ameliyat olucağım fakat daha 2 yılım var)

  • Dr. Atilla Şengör 4.7.2019 16:18:00

   Burada kronik yani uzun süreli durumlar genellikle antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Geniz akıntısı da çoğu kez tek başına burun eğriliği kaynaklı değildir. Bir gün geldiğinizde endoskopik muayenelerle geniz akıntınızın teşhisini doğru dürüst yaparız, buna göre tedavinizi belirleriz.

 • BÜŞRA 8.1.2019 11:47:00

  HOCAM MERHABA. ECZACI TEKNISYENIYIM YAKLASIR BIR AYDIR GENIZ AKINTISI PROBLEMIM VAR. C…O A…US KULLANDIM A..N SINUS KULLANDIM HALA AKIYOR VE ARA SIRA GENIZ KOKUMU HISSEDIYORUM. PROBLEM TAM OLARAK ŞUKİ BURNUM AÇIK, FAKAT BEN BALGAM ÇIKARAMAYAN BİR İNSANIM.TAVSİYENİZ NEDİR.

  • Dr. Atilla Şengör 9.1.2019 14:50:00

   Büşra Hanım, akut bakteriyel infeksiyonlara bahsettiğiniz ilaçlar etki edebilir. Hatta dekonjestan ve antihistaminikler de akıntılarınızı azaltabilirdi. Ama bunlardan fayda görmediğinize göre burun-sinüs işleyişinde bir aksama olabilir diye düşünürüz. Bu durumda eğer infeksiyon hali devam etmyorsa, burun yıkama solüsyonlarının 3-4 hafta kullanılması size faydalı olabilir. Ancak endoskopik muayene ile akıntının kaynağı ve hastalığı çoğu kez doğrudan görebiliyoruz; bu şekilde bir teşhis ve tedavi önerisi yaparsak zaman kaybetmezsiniz.

 • Beyhan 9.12.2018 13:50:00

  Dr bey kizimla ilgili geniz akintisi sorunumuz var. 25 ekimde kopek havlamasi sikayetiyle dr gittik krup oldugunu soledi solunum verild.ve ekjeksiyon yapildi sonrasinda antibiyotik,burun spreyi, ve alerjik surup kullandik ama bir fayda bulamadik. İlaclari birakinca yine ayni oluyorz bugun intibariyle yine antibiyotik,sprey ve alerjik suruba geri donduk . Surekli geniz akintisi var bu yil krese basladik dr ler alerjik rinit oldugunu ve cocukluk cagi hastaligi oldugunu solediler. Cocugumun yasam kalitesini ve istahini cok etkiledi. Sizin onerileriniz nelerdir..

  • Dr. Atilla Şengör 9.12.2018 17:17:00

   Sayın Beyhan, kreş çağı çocukları üst üste hasta olabiliyorlar. Bu durum geniz eti büyümesi ve çocukluk çağı sinüzitleri gibi durumları beraberinde getirebiliyor; alerji eklenebiliyor. Bu tip durumlarda tedavi ve takiplerin uzun süreli yapılması, çocuğun bazen bir süre okuldan alınması gerekebiliyor. Kısırdöngüye girilen durumlarda bazen geniz eti alınması gibi operasyonlar da gerekli olabiliyor.

 • Dr. Atilla Şengör 2.11.2018 14:35:00

  Tamer Bey, septum yani burun orta bölümünde hafif kemik-kıkırdak eğriliği olduğu söylenmiş. Yalnız hafif eğriliklerin çoğu kez önemi yoktur. Maksiller yani yanak sinüsünüzde sorun olabilir, bunun ağrısı diş veya göze vurabilir. Diş veya gözünüzde belirlenmiş bir başka hastalık yoksa, sinüs ile ilişkisi olabilir. Ancak tomografi tek başına değil, mutlaka klinik bulgularla beraber yorumlanır; bundan daha önemlisi endoskopik muayene bulgularınızdır.

  • Tamer 21.11.2018 15:39:00

   Peki retastisyon kisti denilen onemlimi yoksa onemsizmi

 • Bilal 15.7.2018 14:13:00

  Merhaba hocam benim yaklaşık 3 4 aydır geriden boğazıma doğru akan beyaz kalın bir şekilde akan geniz akıntım var sigara kullandım 8 sene falan bırakalıda 3 4 ay oldu geniz akıntım beni acayip derecede etkiliyor bir kaç doktora gittim burnum deviasyon var dediler ufak bir kis olduğunu söylediler fakat ameliyat olursan geniz akıntın yine geçmicek dediler ilaçlar pek fayda etmiyor bu konu beni baya bir etkiliyor bunun sebebi sizce ne olabilir hocam

  • AtillaŞengör 12.7.2020 16:16:33

   Bilal Bey, 21 Mayısta buna benzer bir soru sormuşsunuz, ben de cevaplamışım. Tekrar vurgulamak gerekirse, geniz akıntısının nedeni çoğu kez burun-sinüslerdeki anatomik veya işlevsel sorunlarla ilgilidir. Burun eğriliği sıklıkla bunun tek başına nedeni değildir . Bu nedenle eğrilik ameliyatının size fayda etmeyeceği söylenmiş olabilir. Sinüslerdeki sorun teşhis ve tedavi edilirse bir sonuç alma olasılığınız yükselir. Ben özellikle bu konu üzerine yoğun çalışırım, inşallah size de fayda ederiz.

 • Cemil 14.3.2018 10:10:00

  Muayene ücretleri hakkında bilgi verirseniz hocam sevinirim. Teşekkürler

  • Dr. Atilla Şengör 16.3.2018 18:09:00

   Cemil Bey, ücretlerle ilgili soruları 02123512401 i aradığınızda yanıtlarlar.

 • Hamit Çuhadar 20.11.2016 18:00:00

  Muayne ücretleri ve tedavi ücretleri nekadar SGK anlaşmanız bulunuyormu teşekkür ediyorum

  • Dr. Atilla Şengör 22.11.2016 11:59:00

   Hamit Bey SKG anlaşmamız yoktur, sekreterim muayene ücretimizi eposta yoluyla size bildirecektr. Saygılarımla.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.