Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Geniz eti, halk arasında ve pek çok kaynakta sanki sonradan çıkmış, kötü bir hastalıkmış gibi tanımlanır. Oysa geniz boşluğunda bulunan bu doku, belirli bir ölçüye kadar çocuklar için koruyucu bir bağışıklık sistemi elemanıdır. Geniz etinin çocuklar için bir sorun haline gelmesi, genellikle çocukların üst üste hastalanmaları nedeniyle olur. Bu şekilde geniz eti büyümesinin yol açtığı sorunlar da hep burun ve geniz bölgesinde yaptığı tıkanıklığa bağlıdır. Burun tıkanıklığı, sık hastalanma, alerji, kulak sorunları, solunum yolu sorunları, gelişimsel sorunlar bir kısır döngü halinde devam eder.

Tedavisi için en önemlisi çocuğun hastalanmasını önlemeye çalışmaktır. Bazı ilaçlar ve takiple küçülme sağlanabilir. Ancak tedavilere rağmen geniz eti küçülmüyor ve ilişkili sorun kısır döngüsü kırılmıyorsa ameliyat gündeme gelir.

Çocuklarda Geniz Eti Muayenesi

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu
Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  YURDAGÜL A 7.01.2023 05:23:25

  Merhaba. İyi akşamlar hocam. Oğlum küçüklüğünden beri ( 2,5 yaşından şuan 7 )özellikle kışın 15 günde bir boğazlarda şişme görülüyor.iyilestiginde de baktığımda bademciklerin n nor.alden iti olduğunu gördük.geniz eti ve bademcik için ameliyat dediler. Bu hususta tek geniz eti olma durumunu kabul etmediler. Operasyon olursa ilerleyen yasta gecirecegi enfeksiyonlaraçısından endişe ediyorum.Ameliyat olmazsa da bu sefer kalbini tetiklemesi endişesi içerisindeyim.nasil bir tol izlenmeli.tesekkurler.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   9.01.2023 09:55:06

   Yurdagül hanım geçmiş olsun. Şişme/iri olma dönemlerini bizim görmemiz gerekir; eğer sorun gerçekten bademcik iltihabıysa, ona karşı önlemler almak gerekir. Ama her şişme bademcik iltihabı olmuyor; geniz eti büyümesine bağlı da boğaz sağlığı bozulabilir. Bu durumda bademciklerin ameliyat edilmesi gerekmeyecektir. Bunları hep takipler sırasında yaptığımız değerlendirmelerle belirleriz.

 • kullanıcı
  İLHAN Ö 16.12.2022 11:47:20

  Hocam kizimin geniz etti buyük biraz horluyor ..l.e.v.m.o.n.t 2.5/4ve hap verdi birde mametix fis fis verdi dr cok etkili olmadi sanirim önereceginiz baskilayacak bi tavsiye niz ne olur teskurler 6 yasinda kizim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.12.2022 14:14:51

 • kullanıcı
  C 11.04.2020 02:42:00

  Hocam ben konuşurken birden burnum tıkanıyor kelimemi bitiremiyorum ve son bir ayda 20 gün arayla grip oldum acaba burnumda et olabilir mi

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   11.04.2020 16:51:00

   Cansu Hanım, burun eti hepimizde bulunan, tıpta konka adını verdiğimiz bir yapıdır. Üst üste grip olduysanız burun içi mukoza örtüsü şişmiş olabilir; burun etleri de mukozayla kaplı oldukları için, bunlar da şişmiş/ödemlenmiş olabilir.

 • kullanıcı
  HATİCE 27.03.2019 20:10:00

  Merhaba Oğlum 5.5 yaşında geçen sene gece uykusundan nefes almakta zorlandığı için doktora gittik ve geniz eti var dedi ilaç verdiler sonra rahatladı şimdi oğlum iki üç gündür duymuyor tekrar doktora götürdük geniz eti büyümüş orta kulağı kapatmış dedi ilaç verdi cempes antibiyotik All...et şurup N... sprey ve SI...IR çiğneme tableti kullanın geçmezse ameliyat ile hem geniz etini hem bademciğini alicaz diyor sizin tavsiyeniz nedir acaba oğluma ciddi işitme kaybı olmaya başladı çizgi film izlerken çok yüksek ses acıyor siz neden yavaş konuşuyorsunuz diyor ve ona birsey söylediğimizde efendim anlamadım deyip duruyor

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   4.03.2019 14:03:00

   Hatice hanım, bu yaşlarda çocuklar okula başladığında arkadaşlarından sık sık hastalık kapıyorlar. Bu nezle veya gripler sırasında veya hastalıklar üstüste geldiğinde geniz eti büyüyebilir. Bununla birlikte orta kulakta sıvı toplanması veya iltihaplanma olabiliyor. Bu tip durumlarda hastalığın tedavisi ile beraber, kulaktaki sıvı toplanmasını azaltan ve kıvamını incelten tedaviler yeterli sürelerle kullanıldığında, takiplerle genellikle çoğu çocuk düzelir. Ameliyat gibi önemli koşulları ancak tedavilerin etki etmediği hastalarda öneriyoruz.

 • kullanıcı
  S 21.02.2019 19:45:00

  İyi akşamlar hocam. 11yaşında kızım var.burnundan zahmeti var,iki farklı hastaneye götürdüm,doktorlar röntgen çekiyor,nezle diyor ilaç yazıyor.burun spreyi ve damla kullandırıyor.ilaçlar bir saatliğine iyi geliyor,sonra durum yine aynı.gece yatağından uyanıyor nefes alabilmek için,gündüz pek belli olmuyor,özellikle geceleri uykusundan uyandırıyor.hocam bize yardım edin,nereye gitmem gerekiyor?

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   22.02.2019 12:05:00

   Savaş bey geçmiş olsun, aslında burun içersini endoskopik muayene ile detaylıca görebiliyoruz. Röntgen sırasında aslında en önemli bulgular görülmeyebilir; mukoza şişmesi, çeşitli eğrilikler, pasajların durumu, bunları en iyi şekilde endoskopik muayene ile görebiliriz. Kızınızı ve sizi de bu amaçla bir gün bekleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.