Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatını izlemek için tıklayınız. (Not : Youtube'da oturum açmanız gerekir - Yaş Kısıtlaması vardır)

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  RAMAZAN T 15.10.2023 10:09:38

  Hocam gece terleme sonucu uyandığımda burnum tıkanmış.Atletimi değiştiriyorum.Sonra Daman sprey kullandığım halde burnum açılmıyor.Ne zaman yatak içinde vücut ısınınca burnum açılıyor. Bu gribal enfeksiyon mu,yoksa allerjik bir durum mu?Daha önce çok kez KBB hekimine gittim.Kamerayla burnuma ve genzime baktı bir şey yok dedi. Gece Burun tıkanınca ağızdan alınan nefes boğazımı kurutuyor. Yine KBB ve Göğüs uzmanı FIXDUL tablet vermişti.Boğazda kuruluk yapıyor ve Çok hap yutuyorum diye bırakmıştım. Vücut bağışıklık sistemi düşük.Hafif bir rüzgar olduğunda etkileniyorum. Selam ve saygılar.Cevap verirseniz sevinirim.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.10.2023 12:19:31

   Ramazan Bey, gribal infeksiyonlar genellikle 2 haftalık sürelerde gendini gösterir. Hastalık bundan daha uzun sürdüğünde grip düşünmeyiz; ayrıca gribal (viral) bir durum varsa genellikle kortizonlu spreyler kullanılmaz. Alerji ilaçları da fayda etmediğine göre bir başka durum olmalı. Burnun endoskopik muayenesi çok önemlidir; tıkanıklık şikayeti olan bir hastada bir şey görülememesi pek olası değil. Yine de gözden kaçan bir durum olabilir; endoskopik muayene ve bu şekilde takiplerin düzgün yapılması halinde genellikle bir teşhise ulaşırız.

 • kullanıcı
  METE 14.10.2023 00:37:21

  Yaklaşık 4-5 yıldır burun tıkanıklığı ve sürekli burun akıntısı sorunu çekiyorum defalarca doktora gittim burun spreyi alerjik ilaçlar ve nezle grip ilaçlarıyla eve gönderildim. Çözümü yok mu ne uyku uyuyabiliyorum ne dışarı çıkabiliyorum her yerde yanımda peçete bulundurmaktan yoruldum yaz kış sıcak soğuk demeden sürekli akıyor ve kapalı

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.10.2023 12:13:02

   Mete Bey geçmiş olsun. Burun tıkanıklığının onlarca sebebi vardır; bunların bir kısmında akıntı da olur. Belirlenen teşhislere göre verilen ilaçlar faydalı olmadıysa, diğer sebepleri araştırmak gerekir. Bunun ilk aşaması endoskopik burun muayenesidir. Buna göre belirlediğimiz ön tanı ve tedaviye göre takipler yaparız. Gerektiğinde araştırmaları ilerletir, çoğu kez bir teşhise ulaşırız.

 • kullanıcı
  VEDAT P 11.10.2023 01:51:34

  Hocam merhabalar ben covid 19 hastalığı geçirdim ve o günden beridir burun tıkanıklığı yaşıyorum doktor kontrolünde olmadan kortizon kullanıyorum beni rahatlatan tek şey o defalarca KBB ye gittim fakat sadece alerjik olduğunu söylediler çok fazla mukus üretiyor burnum ve tıkanmaya neden oluyor kortizon kullanmadığımda iki burnumda tıkanıyor tat ve koku duygum kayboluyor ve başımda ağrılar başlıyor. 1 ay önce burun etlerimi yaktırdım fakat yine bi çözüm olmadı kortizonun büyük yıkıcı etkilerini biliyorum ama bu durumdanda kurtulamıyorum ne yapmalıyım bilgi verir misinis yaşam kalitem oldukça düştü. Teşekkürler..

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   11.10.2023 10:09:07

   Vedat Bey geçmiş olsun; viral hastalıklar sinüzit hastalığını tetikleyebiliyor. Veya burun işleyisini bozarak mukozayı hasta edebiliyor; bunların ardından alerji veya diğer belirtiler şiddetlenebiliyor. Endoskopik muayene yapmamız ve sizi bu kısırdöngüden kurtaracak ilaçları belirlememiz lazım. Düzenli takipler sırasında da teşhisleri tamamlayıp sonraki aşamayı görebileceğiz.

 • kullanıcı
  ENES 30.09.2023 17:30:56

  Merhaba Hocam ben iki sene önce polip ameliyat oldum nefes almamla ilgili herhangi bir sorunum yok çok şükür. Ama ameliyat öncesinde koku ve tat duyumu kaybettim sonrasında da geri gelmedi. Yalnızca kortizonlu ilaç kullandığım zamanlarda koku alabiliyorum bu duruma ne sebep olabilir. Ayrıca Alerjik Astım hastasıyım

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.10.2023 20:32:43

   Merhaba Enes Bey, polipli sinüzit ameliyat sonrasında da düzenli takip ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Alerjik astımla birlikte görüldüğü durum Samter triadı olabilir. İsterseniz ameliyatınızı olduğunuz yerde takipleriniz yapılır, isterseniz geldiğinizde ben de muayenenizi yaptıktan sonra gerekenleri belirlerim.

 • kullanıcı
  KUTBETTİN 28.08.2023 01:47:36

  Larinks Ca tanısı ile total latenjektomi ve bleteral boyun disseksiyonu ameliyatı oldum yaklaşık 16 yıl periyodik olarak kontrollerimi yaptırdım 3 gün önce burun tıkanıklığı şikayeti ile acile gittim burın spreyi kullanın burun eti büyümüş mutlaka KBB doktoruna muayene olun denildi randevu alıp gideceğim Kesi olmadan radyofrekans yöntemi ile bu sıkıntıdan tamamen kurtulmam mümkün mü Bilgi verirseniz gereğini yaparım

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   31.08.2023 09:47:27

   Burun eti büyümesine yol açan sebebi bilmeden, bunu da tedavi etmeden bir kesinlikten söz edilemez. Ayrıca ileri konka şişmelerinde, radyofrekans yönteminin 3-4 ay ara ile 2-4 seans halinde uygulanması önerilir. Ben bu sebeple radyofrekans da tercih etmiyorum.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.