Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Neslihan 14.1.2021 23:37:55

  Hocam merhaba ben kornea nakli olduktan sonra koku ve tat alma duyumu kaybettim diyebilirim bunun yanı sıra alerjik astımım da var süreklilik halinde tıkanıklık var nedeni ne olabilir acaba

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 15.1.2021 18:50:34

   Neslihan Hanım merhaba, ameliyatın kendisi ile ilgili böyle bir durum beklenmez; ancak narkoz için kullanılan tüm ilaçların yan etkileri araştırılabilir. Alerjik astımınız varsa alerji ve bazen polipli sinüzit hastalığının burun içi mukoza ve koku bölgesi ile ilgili etkileri olabilir. Bunlar da endoskopik muayee sırasında gözlemlenip tedavi uygulanabilir.

 • kullanıcı icon
  Evin 6.1.2021 22:45:54

  Merhaba hocam 10 yılda fazla burun tıkanıklığım ve akıntısı var daha 4 yıl önce ameliyat olduğum halde iyileşmedi sürekli burnumu silmem ve sümkürmek zorunda kalıyorum nedeni ne olabilir

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:26:40

   Merhaba Evin Hanım; burun tıkanıklığı nedenlerini https://atillasengor.net/s/burun-tikanikligi sayfamda inceleyebilirsiniz. Sizdeki durumu da endoskopik muayene yaptığımızda görebileceğiz.

 • kullanıcı icon
  SADIK 4.1.2021 21:37:41

  Sinüzit olduğum dönemde burun tıkanıklığı oldu sprey kullandım sinüzit tedavisi oldum şuan sinüzit yok fakat alerjik olarak tıkanıklık devam ediyor alerji için d.e.l.o.d.a.y hap kullanıyorum sprey olarak ne tavsiye edersiniz alışkanlık yaptığı söyleniyor, lazerle küçültmeyi tavsiye edermisiniz teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:15:07

   Sadık Bey, teşhisleri kendim yapmadığım durumlarda, hastalığın genel sağlık durumunu bilmeden ilaç öneremem. Zira size zararı olursa, bu ikimiz için de iyi olmaz. Sinüzit iyileşse de, mukoza şişmeleri bir süre devam edebilir. Alerji varsa, bunu bir Alerji Uzmanı da tedavi edebilir. Bu şekilde tedaviden fayda görülmeyen durumlarda, takiplerdeki (1,5-3 ay) endoskopik bulguları izledikten ve bazı flmlerdeki bulgularla birlikte değerlendirdikten sonra, gerekli durumlarda ameliyat önerebiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Atakan 4.1.2021 14:40:30

  Doktor bey iyi calismalar dilerim ,benim boğazım da jel kıvamında akıntı hissediyorum ama mesela sol genizden akmiyormjs gibi bu yüzden uyku problemleri yorgunluk yaşıyorum şikayetlerim sadece sıcak veya soğuk buhar çektiğimda yada yağmur yağdığında düzeliyor acaba benim sorunum ne ? Burnumda polip yok ama sürekli parmağımla burun karistirma sorunum var acaba geçer mi sorunum ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.1.2021 13:07:17

   Atakan Bey, tek başına mukoza hasarı bile sızıntılarla, geniz akıntısına yol açabiliyor. Burun karıştırma sırasında mukozaya hasar verirsiniz. Fakat bunu başlatan veya geniz akıntısına yol açan başka sebepler de olabilir. Bunların hepsini endoskopik muayene sırasında değerlendirip, gerekli tedavi ve tavsiyeleri verebilirim.

 • kullanıcı icon
  Osman 28.12.2020 13:38:02

  Atilla bey selam,benim şikayetim boğazımla alakalı acı bir şey yediğimde veya boğazımda çok sert bir yumru hissediyorum bazen nefes alamıyor gibi hissettiğim oluyor sikayetlerkm salgından önce dahi vardı .Size sormak istediğim laryngofarengeal reflü kronik bir hastalık mıdır ? Ppi tedavisi ile geçiyor mu? Daha önce hiç tedavi ettiğiniz hasta varmı ve bir diğer sorum acaba boğazımda bakteri veya herhangi bir organizma olabilir mi? Boğaz kültürü yaptırmalımıyım? Tesekkur ederim,iyi çalışmalar

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 30.12.2020 14:28:00

   Osman Bey geçmiş olsun; reflü hastalığında belirti süresi değişkendir. Sizdeki durum da eğer reflüyse, tarifinize göre 9 aydan uzun süredir varsa, bu durumda kronikleşmiş olabileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda Gastroenteroloji Uzmanları size yardımcı olabilir; sorularınızı daha doğru yanıtlayabilir. KBB uzmalarının buradaki faydası, ayırıcı tanıda, gırtlak bölgesinde bir kitle olup olmadığını laringoskopik muayene ile değerlendirerek başlar. Gerekli görüldüğünde boğaz kültürü yapılabilir.

 • kullanıcı icon
  Hülya 16.12.2020 05:00:52

  Merhaba hocam, Annemde 1,5 yıldır geçmeyen bir öksürük var.alerji t.e.s.t.i yapıldı polen ve ev tozu akarlarına karşı alerjisi olduğu meydana çıktı.alerjik astım teşhisi koyuldu.ilaçlarını kullandığı halde öksürüğü bir türlü geçmedi.gece ve gündüz olmak üzere öksürüyor.ayrıca sürekli olarak burnunu çekme ihtiyacı hissediyor sanki burnunda birşey varmış ama aslında yok.ve sürekli olarak burnu tıkalı hep sanki hep gripmiş gibi.ne yapmamız gerekir bu konularla ilgili

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 17.12.2020 12:00:32

   Hülya Hanım Merhaba, tedavilere dirençli alerji ve geniz akıntısı durumlarında, burun-sinüslerle ilgili diğer hastalıkları araştırmak gerekli. Annenizin durumunda sinüzit tiplerinden biri, özellikle polipli sinüzit olabilir. Bu açıdan teşhis ve tedavi yaptığımızda fayda görebilir.

 • kullanıcı icon
  Betül 15.12.2020 15:53:47

  Hocam merhaba tekrar benim çift taraflı burun tıkanıklığı ve koku duyusu kaybı vardı. Sinüs Tomografisinde bir şey çıkmadı hafif kıkırdak eğriliği var ama o eskiden de vardı sol burunda hafif et büyümesi var dedi ama iki burnum da tıkalı. doktor burun içini de muayene etti bir şey yok. Burun spreyi yazdı . Alerji olabilir dedi. Eğer geçmezse kullandığım antidepresandan kaynaklı olabilir mi onu kesmeli miyim yoksa nörolojik bir durum olma ihtimali var mı MR gerekir mi?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 17.12.2020 11:50:06

   Betül Hanım Merhaba, geçmiş olsun; sizi muayene etmeden ilaçlarınızda değişiklik yapamam. Burun tıkanıklığı varsa, burun içinde "birşey yok" olmamalıdır. Zira burun tıkalıysa koku bölgesine hava ulaşmıyor olabilir; önce tıkanıklığa yönelik teşhis ve tedavi yapılmalıdır. MR vs gibi ileri tetkikler, doğru değerlendirme ve tedavilerden sonra, koku siniri ve beyin bölgesini değerlendirmek için yaptırılabilir. Koku kaybı son zamanlarda geliştiyse, bunun pandemi ile ilişkili olabileceğini de bilmenizde fayda var. Sizi benim muayene etmemi isterseniz, korona t.e.s.tlerinizi yaptırdıkta sonra, t.e.s.tler negatifse gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Selin 13.12.2020 20:37:28

  Hocam merhaba bende yaklaşık bir aydır az solunum yapabileceğim şekilde tıkanıklık var tuzlu su, buhar banyosu hiçbiri etki etmiyor . Genzim açık gibi ama sıkıntı burnumda gibi.Tıkanıklıktan birkaç gün önce de koku alamama problemi ortaya çıktı . Hala alamıyorum. İlk Bir iki gün de burnum akmıştı. Corona t.e.s.t sonucum negatif . Sorumun nedir acaba konka şişmesi olabilir mi ya da daha kötü bir şey:( devlet KBB ye gitsem ayrıntılı bakarlar mı ilaç yazıp yollarlar mı corona var diye bakmamazlık yaparlar mı ailem gitme bu zamanda diyor ama ben ertelemek istemiyorum

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.12.2020 15:59:46

   Selin Hanım Merhaba. Devlet Hastanelerinde nasıl muayene olunabileceğini benim bilmem olanaklı değil. Ama burun tıkanıklığının sebebini teşhis edebilmek için, endoskopik muayene yapılması çok önemlidir. Teşhis ve tedavinin doğru belirlenebilmesi için de muayene bulgularının doğru yorumlanması gerekir, ki bu da deneyim gerektirir. Burun tıkamıklğına yol açan sebeplerin bir kısmı koku kaybı yapabilir. Bu dönemde koku kaybını covid 19 da da görüyoruz. Bununla ilgili t.e.s.tler, bazen hastalık olsa da negatif çıkabiliyor.

 • kullanıcı icon
  Recep 13.12.2020 17:20:15

  Hocam merhaba. Ben uzun zamandir burnumdan nefes almakta zorluk yasiyorum. Daha önce yapiln doktor kontrolunde kemil egrihinden bahsedilmisti. Sikayetim bana cok rahtsizlik verince kemik egriliginin yani sira alerjik rinitten de bahsedildi ve cerrahi mudahelenin yeterli olmayabileceginden bahsetti doktor. Lakin mevcut durum beni cok fazla olumsuz etkiliyor. Siz bu hususta ne önerirsiniz. Tesekkur ederim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.12.2020 14:39:57

   Recep Bey geçmiş olsun; ben bu tip durumlarda mutlaka önce tedaviler vererek, hastayı bir süre takip ediyorum. Zira alerjik nezle veya mukoza şişmelerinin eşlik ettiği durumlarda, bu tedaviler hastayı rahatlatabiliyor. Ameliyatlı çözümleri, tedavilere rağmen hasta düzelmediğinde, teşhisleri tam olarak ortaya koyduktan sonra öneriyorum.

 • kullanıcı icon
  Betül 13.12.2020 00:59:14

  Hocam merhaba benim üç haftadır burnum nöbetleşe tıkalı idi şimdi ise ikisi birden tıkalı sanki ikisinin de arka tarafında bir şey var derin nefes aldığımda bunu farkediyorum koku neredeyse hiç alamıyorum ara ara az miktarda alabiliyorum . Artık göğsüm daralmaya başladı . Sorunum ne olabilir .

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 13.12.2020 11:59:01

   Betül Hanım geçmiş olsun. Burun tıkanıklığına yol açan olası sebepleri sayfamda okumuş olmalısınız. Buna göre sizdeki sebebi endoskopik muayene yaptığımızda göreceğiz. Ancak koku kaybı ve göğüste nefes darlığı, bu dönemde Covid 19 ile de ilişkili olabilir. Bu nedenle önce bir Göğüs Hastalıları Uzmanına başvurmanız doğrusu olur.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.