Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatını izlemek için tıklayınız. (Not : Youtube'da oturum açmanız gerekir - Yaş Kısıtlaması vardır)

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  KÜBRA K 23.09.2022 04:58:08

  Sayın hocam eşim bir aydır önce su formunda burun akıntısı ile başlayan sonra ki evrelerinde ise tıkanmasına nefes alamamasına bağlı rahatsızlık çekmektedir geceleri özellikle nefes darlığı yüzünden uyuyamamaktadır. Devlet hastanelerine gittik Acile kadar cıktık oksijen verildi lakin rahatlatma olmadı...size gelsek ne yapılması lazım ve fiyatlar nedir bilgilendirebilir misiniz acaba?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   24.09.2022 11:48:59

   Kübra Hanım Merhaba; burun tıkanıklığı sebebini endoskopla yapılan muayene ile görebiliyoruz. Bununla hastalığı teşhis edip tedavisini belirleyebiliyorum. İletişim bilgilerimizden aradığınızda sekreterim İnci Hanım istediğiniz diğer bilgileri ve randevu verir.

 • kullanıcı
  HÜSEYİN Ç 21.09.2022 11:32:58

  3 yaşında bir oğlum var..burun tıkanıklığından dolayı uyurken ağzından nefes alıp veriyor bu durumdan dolayıda boğazı tahriş oluyor ve neticesinde iltihaplanma oluyor..rahat uyuyamadığı için çok sinirli

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.09.2022 10:08:14

   Geçmiş olsun, bu yaşlarda Çocuk doktorunuz muayene ve tedavi yapabilir. Ancak gerekli görürse sizi bir kulak burun boğaz uzmanına da yönlendirir.

 • kullanıcı
  AYDIN 15.09.2022 19:23:43

  Merhaba hocam.ben bundan birkaç sene önce KBB ye gitmiştim. Film cekmistiler. Burnumda et büyümesi ve tıkanıklık var. Et büyümesi geniz eti mi normal et mi hatırlamıyorum. O zaman devlet hastanesine gitmiştim. Burada tedavi olamazsın ya özele yada arastirmaya gitmelisin. GPRS sistemi gibi bir şey ile ameliyat olmalısın. Halen burnumdan hic dogru dürüst nefes alamıyorum. Devamlı baş ağrısı var. Grip olunca çok az bir su akıntısı geliyor normal sümügu ise sadece içime cekebiliyorum dışarıya akmıyor.ne yapmam lazım önerileriniz nedir.simdiden tşk ederim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   17.09.2022 13:34:35

   Aydın Bey Merhaba, burundaki hastalıkları, endoskopik muayene yaptığımızda doğrudan görerek teşhis ediyoruz. Burun eti veya geniz eti, ikisi de yumuşak doku yapılı oldukları için önce ilaç ve spreylerle tedavi yapıyoruz. Bunların sebebi sinüzit olabiliyor; sinüzit hastalığını da aynı şekilde tedavi ve takip ediyoruz. Ameliyatlı seçenekler ancak ilaçlı tedaviler çözüm olmadığında gündeme gelebilir. Bu amaçla sizi de bir gün bekleriz.

 • kullanıcı
  DİLEK 15.09.2022 14:33:42

  Merhabalar 10 yasinda oğlum var ve sürekli burnu tıkalı. 2 sefer KBB ye götürdüm ikisinde de geniz eti yada başka bir problem olmadığını söylediler. Son götürdüğüm doktor da burun yapısı çok küçük o yüzden nefes alamıyor dedi.cocugum bu durumdan çok rahatsız ne yapabiliriz bizi bilgilendirirseniz sevinirim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   17.09.2022 13:31:32

   Merhaba Dilek Hanım, burun tıkanıklığı varsa endoskopla bakıldığında mutlaka sebebi görülür. 2,7mm çaplı ince pediatrik endoskopla, iletişime açık çocuklarda kolaylıkla muayene yapabiliyoruz. Sizi de bekleriz.

 • kullanıcı
  İBRAHİM 14.09.2022 21:42:14

  Hocam iyi günler. Ben daha önce burun ameliyatı oldum. Eğrilik düzeltildi et alındı. Ama tıkanıklığı geçmedi sonra tekrar kbbye başvurdum baş ağrılarım için ve tıkanıklık için. Ameliyatının iyi geçmiş olduğunu ve kafa mr ı ile sinüzitin olmadığı söylendi. Ama gün içinde bir sağ taraf bir de sol taraf tıkanıyor. Sağıma yattığımda sağ, soluma yattığımda sol taraf tıkanıyor. Buna hiç bir çare bulamadım. Sprey kullanıyorum. Ağzımın tadı ve koku almam değişiyor bu yuzden. Bu durum için ne yapmam lazım

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.09.2022 09:50:28

   İyi günler ; geçmiş olsun. Burundan alınan toplam nefes önemlidir; sağ-sol diye ayırmamalısınız. Ama eğer toplamda tıkanıklık rahatsız ediyorsa tedavi gereklidir. Yapılan ameliyatlardan fayda görmeyen hastalarda tıkanıklığın başka sebebi/sebepleri olabiliyor. Bunları ben endoskopik muayene ve takipler yaparak belirlerim; bu konuda ileri çalışırım, sizi de beklerim.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.