Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • Ünal 9.10.2020 17:38:28

  Hocam merhaba. Bende de burun tikanikligi ve bogaz agrisi sorunu var. Kbb muayenesinden sonra alerjim oldugunu ve bogazimda faranjit oldugunu soyleyip hap ve sprey verildi. Bir sure iyiydi ama sonra yine tikanmaya basladi. Kendim burun spreyi kullandim. Bu spreyde bogazima gitti ve bogazimi cok acitti. Tekrar gittim. Cok fazla alerji olmus dedi. Bu sefer burun spreyi de vermedi. Verdigi ilaclari kullandim ama burun tikanikligi devam ediyor. Ozellikle sag taraf her aksam tikaniyor ve ben rahat uyumak icin bur.azin diye bir sprey kullaniyorum. Suan her aksam kullanmadan burnum acilmiyor. Ne yapmam gerekir.

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:31:51

   Ali Bey geçmiş olbu bu tip burun açıcı spreyler çözüm değil; üstelik uzun süre kullanımlarda "nazal siklüs" ü (burun döngüsü) bozabilir ve bağımlılık yapabilir. Alerji tek başınaysa bir Alerji Uzmanından da destek alabilirsiniz. Ancak dirençli durumlarda burun işleyişini bozan mukoza veya sinüs rahatsızlıklarını düşünüp araştırmak gerekir. Bunları endoskopik muayene, tedavi ve takiplerdeki mukoza bulgularını gördükten sonra anlayabilir, buna göre esas tedaviyi belirleyebilirim. Burun tıkanıklığı düzeldiğinde, kronik faranjit ve boğaz sorunları da rahatlayabilir.

 • Emre 2.10.2020 19:46:48

  hocam merhaba yine ben geldim. sağ burnum sürekli tıkanıyor nefes almakta zorlaşıyor aksam sola dönük yatarsam açılıyor bu seferde sol tıkanıyor diye 3 kere kbbye gittim bu hafta yine''4. kez'' başka bir şehirdeki özel hastanedeki kbb doktorana gittim. diğerleri gittiğim doktorlar ''bişey yok burun pasajın iyi görülüyor'' dediler ama sürekli uzandıgımda ve otururken tıkanıyor dediğimde alerji ilacı ve spreyleri yazmışlardı. bu hafta gittiğim doktorda normal gözüküyor dedi ilaçları düzenli kullandım şunları şunları diye ilaçları da gösterdim. bunlara rağmen şikayeti devam ediyorsa sinusbox diye bi burun temizleme kiti var bi de bunu kullan dedi. henüz almadım ama bi türlü çözüm ve çare bulamadım. napıcağımı bilemiyorum sürekli sola dönük uyuyorum oturdugumda tıkanınca hayat kalitem düşüyor yemek yerken bile tıkanıyor doktorlar bişeyin yok dedikçe çaresiz kalıyorum napıcam hocam ben ne zamana kadar bunu çekicem :( :(

  • Atilla Şengör 7.10.2020 17:00:34

   Emre bey merhaba, endoskopik muayeneyi bu durumda burun tıkalı iken yaptırmaya çalışmalısınız. Bu şekilde burnunuzu tıkayan durum görülerek belirlenebilir.

 • Salih Arıcı 1.10.2020 17:18:48

  Kemik eğriliği için ve konka şişmesi için ameliyat oldum. Konaklar için iki defa radyo frekans uygulandı ama bir ay sonra kontrole gittiğimde elerjim olduğunu söyledi ve sprey ve hap yazıp yolladı. Öyle bir hale geldi ki hiç geçmiyor, deniz tuzunu yanımda gezdiriyorum. Geceler uyku düzenim bozuldu ve kalp ritmi bozuldu. Bazen uyandığımda nefes nefese kalıyorum, en son acile gitmek zorunda kaldım, ritim bozukluğu var dediler

  • Atilla Şengör 7.10.2020 16:40:59

   Salih bey geçmiş olsun. Burun eti büyümesinin sebepleri vardır. Bu sebepler de ele alındığında, ancak o zaman burun eti küçültmesi ameliyatı sonuç verebilir. Az önce hazırladığım bir video var. Bu sizin durumunuzla aynı değil, fakat benzer bir durum. Örnek olarak izleyebilirsiniz https://youtu.be/DLH05w-iOyI

 • Ebrar 22.9.2020 02:11:22

  Merhaba hocam bir seneden fazladır burnumda devamlı tıkanıklık oluyor bir 20 günde bir burun spreyli kullanıyorum otrive mentollü olanı sadece açıyor günde çok fazla kullanıyorum spreyi kullanmamda herhangi bir sakınca varmıdır?

  • AtillaŞengör 24.9.2020 13:33:16

   Ebrar Hanım geçmiş olsun, bu tip burun spreylerine bağımlı olmak iyi birşey değil. Bunu size bıraktırmak için tedavi verimeli ve burun tıkanıkığına neden olan sebebi bulup beraber ele almalıyız.

 • Derya 20.9.2020 00:09:06

  Merhaba hocam oğlumun sürekli burnu tıkalı yatarken ağzı açık uyuyor Kalkıncada tıkanıklık devam ediyor daha önce geniz eti ameliyatı olmuştu daha 6 yaşında geniz eti yeniden büyür mü bize bir bilgi verirmisiniz

  • AtillaŞengör 24.9.2020 10:48:33

   Derya Hanım geçmiş olsun. Geniz eti bazen yeniden büyüebilir. Ama burunda tıkanıklığa yol açan başka durumlar da olabilir. Bunların ne olduğunu endoskopik muayene ile gördükten sonra teşhis edebiliriz. Endoskopik muayeneyi 6 yaşındaki bir çocukta genellikle kolayca yapabiliyoruz.

 • İrem 16.9.2020 09:28:14

  Merhabalar hocam, son bir kaç aydır sabahları uyandığımda burnumda çok ağrı ve tıkanıklık oluyor bazen bu sebeple kulağımda akıntı boğazımda da kaşıntı olabiliyor sizce sebebi ne olabilir teşekkürlerler

  • AtillaŞengör 17.9.2020 12:49:25

   İrem Hanım Merhaba, ön planda burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) ve belki alerjik nezle birarada olabilir. Ancak diğer tüm olası burun tıkanıklığı nedenlerinden biri veya birkaçı da aynı hastada olabilyor. Bunları endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra gereken tedavi planını yapabiliriz.

 • Buse 16.9.2020 02:23:31

  Merhaba hocam benim 4 senedir burnum sürekli tıkalı ve illi.adin kullanıyorum burun eti ameliyatı olmuştum ama burun eti komple alındığı için tekrar etti kullanmadıağım alerji hapı ve burun spreyi kalmadı hiç biri etkili olmadı lazerle burun eti küçültme ameliyatında 1 ay boyunca burun eti şiş oluyor dediler siz bilgilendirir misiniz acaba nasıl oluyor ameliyattan sonra

  • AtillaŞengör 17.9.2020 12:24:28

   Buse Hanım Merhaba, size söylenenle burun içindeki durumlar ve tedavileri arasında uyumsuzluk var. Birincisi, "burun eti komple alınmış olsa" tekrarlama olması beklenmez; zira geride şişecek doku kalmamış olması gerekirdi. Bahsettiğiniz sprey ile burun açılıyorsa "burun etleriniz kısmen de olsa yerinde duruyor olmalı" diye düşünürüz. Lazerle burun ameliyatı yapıldığında, söndürülmek/küçültülmek istenen bölüm o anda "vaporize olur" (buharlaşır). Dolayısıyla şişme olmaz; yalnız "lazer" adı altında size başka bir yöntem hakkında bilgi verilmiş olabilir. Lazer uygulaması sonrası, uygulanan bölgede geçici bir kabuklanma olabilir; bunu 2. gün temizledikten sonra hastanın burnu genellikle hep rahatlama eğilimindedir. Sizin gibi önceden burun ameliyatı olmuş ve tekrarlamadan bahsedilen vakalarda, çeşitli mukoza veya sinüs hastalıkları olabiliyor; bunlar da burun etlerini büyütebiliyor. Ben sizin gibi hastalarda yeni bir ameliyat yapmadan önce tüm teşhisleri gözden geçirir, herhangibir karar vermeden önce mutlaka bir süre takip ederdim.

 • Arzu yılmaz 7.9.2020 09:22:26

  Merhabalar 2 senedir burun tıkanıklığı problemi yaşıyordum ancak 5 gün önce ani anosmi gelişti. Doktora gittiğimde deviasyon ile beraber konka şişliği geliştiğini soyledi ve kortizon içerikli spray verdi. Ventilasyonum normale yaklaştı ancak anosmi hala devam ediyor. Sorun ne olabilir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • AtillaŞengör 10.9.2020 15:38:28

   Arzu Hanım geçmiş olsun, endoskopik muayene sırasında koku bölgesinin engellenip engellenmediğini görmek gerekir. Zira bu dönemde anosmi olanlarda bunun mutlaka pandemi ile ilişkisini düşünmek gerekir. Nefesin rahatlamasına rağmen koku düzelmemesi bu olasılığı destekliyor olabilir.

 • İbrahim Altun 5.9.2020 10:00:45

  Merhaba Hocam 1 haftadan beri burnum Tıkalı Tıkanan burnum değişiyor bi sağ oluyor bi sol nedeni nedir!? Teşekkürler

  • AtillaŞengör 7.9.2020 09:39:02

   Merhaba İbrahim Bey, burun etleri (konkalar) sırayla bu şekilde şişip inerler. Ama fizyolojik olan bu durum sizi rahatsız ediyorsa, diğer tüm burun tıkanıklığı nedenlerini düşünmek gerekir. https://atillasengor.net/s/burun-tikanikligi sayfamda okuduğunuz ve tüm diğer olasılıkları, endoskopik muayene sırasında doğrudan görerek teşhis edebiliriz.

 • Mustafa 4.9.2020 19:29:36

  Hocam merhaba 18 yaşındayım burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorum. Sağ sol değişebiliyor bazen ikisi de tıkanıyor KBB doktoruna gittim endoskopi yapmadan kemik eğriliği tanısı koydu endoskopiyi korona yüzünden yapmadı. Mom.etix diye bir ilaç verdi ama hiç işe yaramıyor. Bundan önce de KBB doktoruna gittim o kemik eğriliğinden bahsetmedi sinüzit var dedi verdiği ilaçlar işe yaramayınca gitmedim bir daha. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor hocam ne yapmalıyım?

  • AtillaŞengör 7.9.2020 09:38:30

   Mustafa Bey, tıkalı olan taraf değişiyorsa, eğrilik de değişmeyeceğine göre, burun tıkanıklığınızın esas bir başka sebebi olmalı. Burun eti ve mukoza şişmeleri olabilir; bunların zemininde sinüs hastalığı dışında pek çok durum da olabiliyor. Bu nedenle endoskopik muayene, takipler ve tedavilere alınan yanıtları gözlemlemek gerekir. Zamanla esas teşhislere ve kalıcı tedavilere ulaşmak bu şekilde olanaklı olabilir.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.