Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatını izlemek için tıklayınız. (Not : Youtube'da oturum açmanız gerekir - Yaş Kısıtlaması vardır)

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  YUSUF Y 15.01.2023 16:01:00

  Merhabalar Hocam, Benim sağ taraf burnum sürekli takılı kalıyor ve nefes alıp vermekte zorlaniyorum, bendede sinüzit olduğunu biliyorum, ve her doktora gittiğimde, aynı ilaç yazilip, yanina burun spryi yazıp gönderiliyorum, şimdi ise tam 1 aydır sıkıntı yaşıyorum, bugünde burnum açılsın diye, hızlı üzüldüm ve burnumun ortasında et parçası gördüm çekmeye çalıştım, kendimi biraz kötü hissettim kanadıda, bu durumda ne yapmam gerektiğini söyler misiniz? Teşekkür ediyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.01.2023 20:12:38

 • kullanıcı
  SERHAT 3.01.2023 18:44:53

  Merhaba Hocam Küçük yaşta burnuma almış olduğum darbeden dolayı sol burun kanalından hiç nefes almamaktayım .Bir kaç doktora muayene sonucu burun kemiğin kanalın tamamen kapattığını öğrendim. Bunun için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   6.01.2023 09:33:41

   Serhat bey merhaba, burun içindeki eğrilikleri “Septoplasti” dediğimiz bir ameliyat ile düzeltiyoruz. Ancak tıkanıklığa yol açan durumu/durumları endoskopik muayene ile etraflıca değerlendirmek gerekir; zira beraberinde başka hastalıklar ve gerekli tedaviler de olabilir.

 • kullanıcı
  MEHMET O 25.12.2022 22:32:41

  iki yıl önce nezle mi grip mi artık neyse burnum tıkandı bir daha da geçmedi günde bir yada günde iki defa neyse tıkalı olan taraf değişiyor geceleri bi uyandim mi nefesimin bana yetmediği hissine kapılıyorum ve uyuyamıyorum tıkalı burun tarafi değişiyor bazen soldan bazan sağdan nefes alıp veriyorum ve hiç geçmedi neden olabilir acaba

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   26.12.2022 09:54:49

   Burun tıkaıklığı nedenlerini https://atillasengor.net/s/burun-tikanikligi-nedenleri-nelerdir sayfamda inceleyebiliriz. Bunlardan herhangi biri ile birlikte “burun döngüsü” dediğimiz durum birlikte olabilir. Bunu da https://youtu.be/moS0HTqA6n4 linkindeki videomda izleyebilirsiniz.

 • kullanıcı
  HALİS 16.12.2022 23:53:57

  Merhaba hocam bnim burnum soğuk da akıyor sıcakta tıkanıyor ve baş ağrısı neden oluyor nefes almakta zorlanıyorum rahat nefes alamadım için kedimi yorgun gibi hissediyorum uydum uykudan bişey anlamıyorum sabah uyandım zaman yorgun gibi uyanıyorum 2 ay hiç aclmıyor burnum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.12.2022 14:20:31

   Halis bey geçmiş olsun. Burun organımız ısı değişimlerine aslında iyi adapte olur. Bu adaptasyon bozulmuşsa genellikle bunun içersini döşeyen mukoza örtüsünün hastalıklarını düşünürüz. Çeşitli rinitler ve sinüzit hastalığı açısından endoskopik muayene, takipler ve tedaviler yapabiliriz.

 • kullanıcı
  MİNE 15.12.2022 21:41:59

  Hocam Merhaba Ben daha önce nefes alabilmek için bir kaç ameliyat geçirdim. Hepsi başarısız oldu. En son bu yaz Ağustosta septoplasti oldum. O da başarısız oldu. Çok kötü durumdayım. Tomografi çektirdim. "Frontal sinüsler hipoplazik görünümdedir. Sol maksiller sinüs tabanında mukozal kalınlaşma izlenmektedir." yazıyor raporda. Kbb doktoruna gittim sprey verildi fakat spreyde işe yaramadı. Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Ankaradayım. Teşekkür ederim🙏

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.12.2022 09:45:55

   Mine Hanım geçmiş olsun. Sinüzit hastalığı da, burun içi döşeme yani mukozanın şişmesine yol açarak burun tıkanıklığına neden olur. Sinüzit hastalığının çok fazla çeşidi vardır. Burun içi yapılara yönelik bir ameliyata karar vermeden önce, bu hastalığa yönelik teşhis ve tedaviler yapılmalı. Zira esas sorun çözülmedikçe, yapılan diğer operasyonlardan sonuç alınamayabiliyor. Sünüzit hastalığının çeşitleri olduğu gibi tedavileri de farklı farklıdır. Bunları endoskopik takipler sırasında belirleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.