Gamze
1
Hocam merhaba,7 aylık hamileyim ve bu gebelik ayıma kadar alerjim olmasına rağmen ilaç kullanmadan gelmiştim ta ki geçen haftaya kadar. 10 gün önce covid oldum ve covidin 3. Günü itibariyle burun deliklerim ve kulağım tamamen kapandı.deniz suyu, ingiliz nanesi, çin yağı, burun yıkama vs denemediğim şey kalmadı. Burun İçindeki etlerin birbirine yapıştığını görebiliyorum, hiç bir akıntı yok ve nefes alamadığım için son çare her gün günde 3 kez i.l.i.a.d.i.n sıkmak zorunda kaldım. İki gün önce karantina bitince bir kbb uzmanına göründüm ve teşhis olarak vazomotor ve rinit dedi. Farklı ilaçlar gebelik sebebiyle veremediğini söyleyip i.l.i.a.d.i.ni 9. Güne kadar kullanmaya dvm etmemi ve onun yanında k-all.xin ve nar..vent isimli spreyleri kullanmanı söyledi. Yarın ili..dini kullanmam gereken son gün fakat ben kendimde iki gündür sıktığım extra spreyler ile bir iyileşme hissetmiyorum. Kabusun içindeyim asla nefes alamıyorum, ne yapmamı önerirsiniz.
asked
1 answers
1
Merhaba Gamze Hanım, solunum yolu infeksiyonları sonrası burun içinde şişmeler ve işleyişte aksamalar olabiliyor. Geçirdiğiniz hastalık covid ise bunlar daha uzun da sürebiliyor. Hastalığı atlatıp atlatmadığınız önemlidir; zira hastalık sırasında verilebilecek tedaviler ile hastalığı geçirdikten sonrakiler farklılık gösterebilir. Size söylendiği gibi, hamilelikte seçeneklerimiz kısıtlı olsa da Kadın doğum uzmanınıza danışarak belki ilaç eklemeleri yapılabilir. Bunları endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra belirleriz. Bana gelmek isterseniz PCR negatif olduğunuzda randevu alabilirsiniz.
answered
Elvan
1
Sağ burnumdan neredeyse hiç nefes alamıyorum kemik eğriliği var şimdi de grip oldum ama genelde de burun tıkanıklığı yaşıyorum gündüz uzandiğımda bile tıkanıklık yapıyor ve beni çok rahatsız ediyor bi de boğazda ve burunda kuruluk hissi kışın daha çok etkiliyor. Geçen sene konkavları küçülttüm ama ona rağmen nefes almam başlı başına eziyet gibi
asked
1 answers
1
Elvan Hanım önce grip geçmeli veya tedavi etmeliyiz. Sonrasında burun tıkanıklığınızın sebeplerini endoskopik muayene ile görürüz. Bunlara yönelik tedavi ve takip süreci içerisinde kalıcı fayda görebileceğiniz koşulları belirleyebiliriz.
answered
Seval Uzun
1
Değerli hocam 6 yaşına girecek bir kızım var bu sene anaokuluna başladı ve sürekli burnu tıkanıyor burun tıkanıklığını takiben agır şekilde hastalanıyor ve antibiyotik tedavisi alarak iyileşiyor 1 hafta geçmeden tekrar burnu tıkanmaya başlıyor ve ve bu döngü şekinde devam en son kbb hekimine götürdüğümüzde detaylı muayene yaptı doktor bey ve geniz etinin normal büyüklükte olduğunu burundaki şiş olan etlerin de büyük ihtimalle alerjik olduğunu söyledi ve sprey tedavisi verdi kızıma pandemi başlamadan önce kızım 3 buçuk yaşındayken alerji t.e.s.ti de yatırmıştık herhangi bir alerjisi çıkmamıştı ne yapmamızı nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
asked
1 answers
1
Seval Hanım Merhaba; meslektaşım kızınızın muayenesini yapmış ve buna göre önerilerde bulunmuş. Bu durumda en doğrusu verdiği süre boyunca tedavilerini uygulamanız ve sonrasında kendisine kontrole gitmeniz olur.
answered
Berna atalay
1
Hocam 5.5 yaşındaki oğlumun sürekli burnu tikaniyor şu anda mesela 1 aYdir burnu tıkalı burnunun içine telefon keamerasiyla bakıyorum sisilik var delikler tıkalı gibi gece hirluyor arada bir nefesi kesiliyor göz altları mor alerji t.e.s.ti yaptırdık alerjisi yok toz akar küf vb.ne ne yapacağımızı şaşırdık yardımcı olurmusunuz
asked
1 answers
1
Berna Hanım sizin burunda görebildikleriniz yalnızca alt burun etlerinin ön kısımlarıdır. Bu yaşta uzun süreli burun tıkanıklığı varsa ve alerjisi de yoksa, geniz eti büyümesi akla gelir. Bunun boyutunu da bu yaşlarda, çocuk iletişime açıksa, çoğu kez endoskopik muayene ile görebiliyoruz.
answered
Aytekin Arslan
1
Hocam merhaba. 47 yaşındayım. Sol burun deliğim sürekli doluyor. Devamlı temizlemek zorunda kalıyorum. Bu durum günlük yaşantımı çok zor duruma sokuyor. Hiç bir rahatsızlığım yok, sadece sol burun deliğim hiç durmadan akıyor. Sinüzit, Üsye, alerjik nezle ilaçları hiç bir işe yaramadı. Burnumda sola doğru hafif bir deviasyon mevcut ve sol tarafimla da zor nefes alırdım zaten ama son zamanlardaki sürekli akma sorunu beni yıldırdı. Sorun ne olabilir acaba? Teşekkürler.
asked
1 answers
1
Aytekin Bey Merhaba, alerji olsaydı akıntının iki taraflı olması beklenirdi. Bu durumda sol tarafta bir başka hastalık olabilir. Bu akıntının kaynağını ve özelliklerini endoskopik muayenede sıklıkla görebiliriz. Bu muayenede göremediğimiz olasılıkları da uygun filmlerle araştırırız. Bu amaçla szi de bekleriz.
answered

Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatını izlemek için tıklayınız. (Not : Youtube'da oturum açmanız gerekir - Yaş Kısıtlaması vardır)

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • GAMZE 14.01.2022 00:36:30

  Hocam merhaba,7 aylık hamileyim ve bu gebelik ayıma kadar alerjim olmasına rağmen ilaç kullanmadan gelmiştim ta ki geçen haftaya kadar. 10 gün önce covid oldum ve covidin 3. Günü itibariyle burun deliklerim ve kulağım tamamen kapandı.deniz suyu, ingiliz nanesi, çin yağı, burun yıkama vs denemediğim şey kalmadı. Burun İçindeki etlerin birbirine yapıştığını görebiliyorum, hiç bir akıntı yok ve nefes alamadığım için son çare her gün günde 3 kez i.l.i.a.d.i.n sıkmak zorunda kaldım. İki gün önce karantina bitince bir kbb uzmanına göründüm ve teşhis olarak vazomotor ve rinit dedi. Farklı ilaçlar gebelik sebebiyle veremediğini söyleyip i.l.i.a.d.i.ni 9. Güne kadar kullanmaya dvm etmemi ve onun yanında k-all.xin ve nar..vent isimli spreyleri kullanmanı söyledi. Yarın ili..dini kullanmam gereken son gün fakat ben kendimde iki gündür sıktığım extra spreyler ile bir iyileşme hissetmiyorum. Kabusun içindeyim asla nefes alamıyorum, ne yapmamı önerirsiniz.

  • ATİLLA ŞENGÖR 15.01.2022 13:48:38

   Merhaba Gamze Hanım, solunum yolu infeksiyonları sonrası burun içinde şişmeler ve işleyişte aksamalar olabiliyor. Geçirdiğiniz hastalık covid ise bunlar daha uzun da sürebiliyor. Hastalığı atlatıp atlatmadığınız önemlidir; zira hastalık sırasında verilebilecek tedaviler ile hastalığı geçirdikten sonrakiler farklılık gösterebilir. Size söylendiği gibi, hamilelikte seçeneklerimiz kısıtlı olsa da Kadın doğum uzmanınıza danışarak belki ilaç eklemeleri yapılabilir. Bunları endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra belirleriz. Bana gelmek isterseniz PCR negatif olduğunuzda randevu alabilirsiniz.

 • ELVAN 13.01.2022 04:58:11

  Sağ burnumdan neredeyse hiç nefes alamıyorum kemik eğriliği var şimdi de grip oldum ama genelde de burun tıkanıklığı yaşıyorum gündüz uzandiğımda bile tıkanıklık yapıyor ve beni çok rahatsız ediyor bi de boğazda ve burunda kuruluk hissi kışın daha çok etkiliyor. Geçen sene konkavları küçülttüm ama ona rağmen nefes almam başlı başına eziyet gibi

  • ATİLLA ŞENGÖR 13.01.2022 16:43:19

   Elvan Hanım önce grip geçmeli veya tedavi etmeliyiz. Sonrasında burun tıkanıklığınızın sebeplerini endoskopik muayene ile görürüz. Bunlara yönelik tedavi ve takip süreci içerisinde kalıcı fayda görebileceğiniz koşulları belirleyebiliriz.

 • SEVAL U 12.01.2022 22:11:12

  Değerli hocam 6 yaşına girecek bir kızım var bu sene anaokuluna başladı ve sürekli burnu tıkanıyor burun tıkanıklığını takiben agır şekilde hastalanıyor ve antibiyotik tedavisi alarak iyileşiyor 1 hafta geçmeden tekrar burnu tıkanmaya başlıyor ve ve bu döngü şekinde devam en son kbb hekimine götürdüğümüzde detaylı muayene yaptı doktor bey ve geniz etinin normal büyüklükte olduğunu burundaki şiş olan etlerin de büyük ihtimalle alerjik olduğunu söyledi ve sprey tedavisi verdi kızıma pandemi başlamadan önce kızım 3 buçuk yaşındayken alerji t.e.s.ti de yatırmıştık herhangi bir alerjisi çıkmamıştı ne yapmamızı nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • ATİLLA ŞENGÖR 13.01.2022 16:40:15

   Seval Hanım Merhaba; meslektaşım kızınızın muayenesini yapmış ve buna göre önerilerde bulunmuş. Bu durumda en doğrusu verdiği süre boyunca tedavilerini uygulamanız ve sonrasında kendisine kontrole gitmeniz olur.

 • BERNA A 10.01.2022 20:31:28

  Hocam 5.5 yaşındaki oğlumun sürekli burnu tikaniyor şu anda mesela 1 aYdir burnu tıkalı burnunun içine telefon keamerasiyla bakıyorum sisilik var delikler tıkalı gibi gece hirluyor arada bir nefesi kesiliyor göz altları mor alerji t.e.s.ti yaptırdık alerjisi yok toz akar küf vb.ne ne yapacağımızı şaşırdık yardımcı olurmusunuz

  • ATİLLA ŞENGÖR 12.01.2022 12:57:30

   Berna Hanım sizin burunda görebildikleriniz yalnızca alt burun etlerinin ön kısımlarıdır. Bu yaşta uzun süreli burun tıkanıklığı varsa ve alerjisi de yoksa, geniz eti büyümesi akla gelir. Bunun boyutunu da bu yaşlarda, çocuk iletişime açıksa, çoğu kez endoskopik muayene ile görebiliyoruz.

 • AYTEKİN A 2.01.2022 23:02:53

  Hocam merhaba. 47 yaşındayım. Sol burun deliğim sürekli doluyor. Devamlı temizlemek zorunda kalıyorum. Bu durum günlük yaşantımı çok zor duruma sokuyor. Hiç bir rahatsızlığım yok, sadece sol burun deliğim hiç durmadan akıyor. Sinüzit, Üsye, alerjik nezle ilaçları hiç bir işe yaramadı. Burnumda sola doğru hafif bir deviasyon mevcut ve sol tarafimla da zor nefes alırdım zaten ama son zamanlardaki sürekli akma sorunu beni yıldırdı. Sorun ne olabilir acaba? Teşekkürler.

  • ATİLLA ŞENGÖR 3.01.2022 15:07:38

   Aytekin Bey Merhaba, alerji olsaydı akıntının iki taraflı olması beklenirdi. Bu durumda sol tarafta bir başka hastalık olabilir. Bu akıntının kaynağını ve özelliklerini endoskopik muayenede sıklıkla görebiliriz. Bu muayenede göremediğimiz olasılıkları da uygun filmlerle araştırırız. Bu amaçla szi de bekleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.