Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  senanur bayındır 24.11.2020 09:34:19

  hocam merhaba kendimi bildim bileli burnumdan hiç nefes alamıyorum hep ağzımdan alıyorum 18 yaşıma girdiğimde doktorum konka deviasyonu olduğumu septum rfc operasyonunun(burun etlerimi yakarak küçültme) yeterli olduğunu söyledi kemiğimin eğriliğine işlrm yapmaya gerek olmadığını söyledi ameliyattan sonra 3-4ay nefes alabildim ama sonra yine aynı hatta şu an daha çok zorlanıyorum nefes almakta bi öneriniz var mıdır hep boğazım ağrıyor ağzımdan nefes aldığım için

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 24.11.2020 14:22:55

   Senanur Hanım geçmiş olsun. Burun etlerini büyüten nedeni de bulup tedavi etmek gerekiyor. Yoksa burun etlerini tek başına küçültmek kalıcı fayda sağlamayabiliyor. Burun işleyişini, anatomisini ve ek durumları endoskopik muayene ve takipler sırasında her yönüyle tanıdıktan sonra, hedefe yönelik tedavilerle kalıcı sonuçlar elde edebiliyoruz. Size de bunu önerebilirim.

 • kullanıcı icon
  Alina 18.11.2020 10:36:59

  Merhabalar hocam, 3 hafta önce burnumun sağ deliği tıkandı nefes almakta zorlanıyorum, nabzım da yüksek çıkıyor. Ben de nefes alırken kalbimin zorlandığını hissediyorum. Benim uzun süredir alerjik nezlem var her sabah hapşurarak ve burun akıntısıyla uyanırım, bu seferki burun tıkanıklığımın sebebi buna bağlı değil gibi geldi, ne önerirsiniz?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 11:58:22

   Alina Hanım Merhaba, burun tıkanıklığında teşhiste en doğru bulguları endoskopik muayene yaptığımızda elde ediyoruz. Endoskopik muayeneyi deneyimli bir el, 2.7mm çaplı ince bir endoskop kullanarak, hastaya rahatsızlık vermeden yapabilir. Size de bu muayeneyi yapmayı öneriyorum.

 • kullanıcı icon
  Serhat 14.11.2020 23:07:08

  1 ay önce maçta burnuma darbe aldım hastaneye gittiğim de bir şeyin yok buz tedavisi uygula dediler ama hâlâ burnun tıkalı darbeyi burnunun ön tarafından ve hâlâ dokununca sızlıyor ne olabilir

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 16.11.2020 14:12:21

   Serhat Bey, hematom (kan toplanması) veya ödem ya da çeşitli kırıklar olabilir. Bunlardan bazıları farkedilmemiş, bazıları da sonradan meydana gelmiş olabilir. Endoskopik muayene yaptığımızda tıkanmanın nedenini görerek belirleyebiliiz. Travmanın şiddetine bağlı sızlama 1, bazen 2 ayı bulabiliyor.

 • kullanıcı icon
  Murat 12.11.2020 23:16:34

  Hocam selamlar, benim sorunum en az 10 yıldır devam ediyor.. çay icsemde, alkol içsemde, yemek yerken , daha doğrusu ne yersem içsemde ,burun akıntım oluyor , artık, burnumu çekmekten , herkesten utanır oldum ..

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.11.2020 16:28:26

   Murat Bey Selam; "gustatuar rinore" yani yemek veya tatla uyarılan burun-geniz akıntısı dediğimiz bir durum vardır, bu olabilir. Ama birkaç hafta önce, genizde "östaki kanalı"na yakın bölgede de tükürük salgılayan bez yapıları olduğu keşfedildi. Bu tip durumlar nadir olduğu için kesin bir tedavi yönteminden bahsedemiyoruz. Fakat endoskopik takipler yapabiliriz ve aşamalı olarak önerebileceğimiz tedaviler olabilir.

 • kullanıcı icon
  Mehmet 28.10.2020 12:20:28

  Merhaba hocam dün burun tıkanıklığından gittim doktora sadece ili.adin burun spreyi acıyo doktorun verdiklerininde bir faydası olmadı ne yapmamı önerirsiniz

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 29.10.2020 12:47:34

   Mehmet Bey, burun tıkanıklığı veya iliadin bağımlılığının ilaçlarla tedavisi yapılabilir; bazen ameliyat dahi gerekli olabilir. Ama benim verebileceklrim dahil, hiç bir ilaç tedavisinin bir günde etkili olması beklenmez. Doktorunuzun öneri ve tedavilerini uygulamalısınız, sonrasında kontrole gitmelisiniz. Bu süreç sonrasında yine fayda görmezseniz, endoksopik muayene ve teşhislerinizi yaparak tedavinizi belirleyebilmem için bana gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Yoncagül Demir 26.10.2020 01:38:32

  Merhaba Atilla bey , doktorum bana bahar alerjisi teşhisi koymuştu, bi süre ilaçlar rahatlattı beni sonra etkisini yitirmeye başkadı . Bahar geçiyor,kışında tıkanıyor burnum yazında, tıkanıklık hiç olmasa bile bir taraf mutlaka tıkalı oluyor . Boğazımda bazen kaşıntı burnumda sabahlarıda hafif akıntı oluyor , ilk baharda şiddetli normal mevsimde bu şekilde oluyor sizce neden böyle ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 27.10.2020 20:37:06

   Yoncagül hanım geçmiş olsun. Alerji tek başına olmayabilir; burun içindeki yapılarla veya mukoza ile ilgili başka hastalıklar da olabilir. Bunları endoskopik muayene ve gereğinde bazı filmlerle tahsis edebiliriz. Buna göre tedaviyi belirlediğimizde fayda görme olasılığınız artar.

 • kullanıcı icon
  Ünal 9.10.2020 17:38:28

  Hocam merhaba. Bende de burun tikanikligi ve bogaz agrisi sorunu var. Kbb muayenesinden sonra alerjim oldugunu ve bogazimda faranjit oldugunu soyleyip hap ve sprey verildi. Bir sure iyiydi ama sonra yine tikanmaya basladi. Kendim burun spreyi kullandim. Bu spreyde bogazima gitti ve bogazimi cok acitti. Tekrar gittim. Cok fazla alerji olmus dedi. Bu sefer burun spreyi de vermedi. Verdigi ilaclari kullandim ama burun tikanikligi devam ediyor. Ozellikle sag taraf her aksam tikaniyor ve ben rahat uyumak icin bur.azin diye bir sprey kullaniyorum. Suan her aksam kullanmadan burnum acilmiyor. Ne yapmam gerekir.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.10.2020 17:31:51

   Ali Bey geçmiş olbu bu tip burun açıcı spreyler çözüm değil; üstelik uzun süre kullanımlarda "nazal siklüs" ü (burun döngüsü) bozabilir ve bağımlılık yapabilir. Alerji tek başınaysa bir Alerji Uzmanından da destek alabilirsiniz. Ancak dirençli durumlarda burun işleyişini bozan mukoza veya sinüs rahatsızlıklarını düşünüp araştırmak gerekir. Bunları endoskopik muayene, tedavi ve takiplerdeki mukoza bulgularını gördükten sonra anlayabilir, buna göre esas tedaviyi belirleyebilirim. Burun tıkanıklığı düzeldiğinde, kronik faranjit ve boğaz sorunları da rahatlayabilir.

 • kullanıcı icon
  Emre 2.10.2020 19:46:48

  hocam merhaba yine ben geldim. sağ burnum sürekli tıkanıyor nefes almakta zorlaşıyor aksam sola dönük yatarsam açılıyor bu seferde sol tıkanıyor diye 3 kere kbbye gittim bu hafta yine''4. kez'' başka bir şehirdeki özel hastanedeki kbb doktorana gittim. diğerleri gittiğim doktorlar ''bişey yok burun pasajın iyi görülüyor'' dediler ama sürekli uzandıgımda ve otururken tıkanıyor dediğimde alerji ilacı ve spreyleri yazmışlardı. bu hafta gittiğim doktorda normal gözüküyor dedi ilaçları düzenli kullandım şunları şunları diye ilaçları da gösterdim. bunlara rağmen şikayeti devam ediyorsa sinusbox diye bi burun temizleme kiti var bi de bunu kullan dedi. henüz almadım ama bi türlü çözüm ve çare bulamadım. napıcağımı bilemiyorum sürekli sola dönük uyuyorum oturdugumda tıkanınca hayat kalitem düşüyor yemek yerken bile tıkanıyor doktorlar bişeyin yok dedikçe çaresiz kalıyorum napıcam hocam ben ne zamana kadar bunu çekicem :( :(

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.10.2020 17:00:34

   Emre bey merhaba, endoskopik muayeneyi bu durumda burun tıkalı iken yaptırmaya çalışmalısınız. Bu şekilde burnunuzu tıkayan durum görülerek belirlenebilir.

 • kullanıcı icon
  Salih Arıcı 1.10.2020 17:18:48

  Kemik eğriliği için ve konka şişmesi için ameliyat oldum. Konaklar için iki defa radyo frekans uygulandı ama bir ay sonra kontrole gittiğimde elerjim olduğunu söyledi ve sprey ve hap yazıp yolladı. Öyle bir hale geldi ki hiç geçmiyor, deniz tuzunu yanımda gezdiriyorum. Geceler uyku düzenim bozuldu ve kalp ritmi bozuldu. Bazen uyandığımda nefes nefese kalıyorum, en son acile gitmek zorunda kaldım, ritim bozukluğu var dediler

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.10.2020 16:40:59

   Salih bey geçmiş olsun. Burun eti büyümesinin sebepleri vardır. Bu sebepler de ele alındığında, ancak o zaman burun eti küçültmesi ameliyatı sonuç verebilir. Az önce hazırladığım bir video var. Bu sizin durumunuzla aynı değil, fakat benzer bir durum. Örnek olarak izleyebilirsiniz https://youtu.be/DLH05w-iOyI

 • kullanıcı icon
  Ebrar 22.9.2020 02:11:22

  Merhaba hocam bir seneden fazladır burnumda devamlı tıkanıklık oluyor bir 20 günde bir burun spreyli kullanıyorum otrive mentollü olanı sadece açıyor günde çok fazla kullanıyorum spreyi kullanmamda herhangi bir sakınca varmıdır?

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 24.9.2020 13:33:16

   Ebrar Hanım geçmiş olsun, bu tip burun spreylerine bağımlı olmak iyi birşey değil. Bunu size bıraktırmak için tedavi verimeli ve burun tıkanıkığına neden olan sebebi bulup beraber ele almalıyız.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.