Fikriye delihasan
1
Benim sol burun deliğim tıkalı. Sağ burun deliğimi kapatınca hiçbir şekilde nefes alamıyorum. Bunun tedavisi varmıdır acaba.
asked
1 answers
1
Fikriye Hanım, <strong>burun tıkanıklığı bir belirtidir</strong>. Ben bu belirtinin sebebini endoskopik muayene yaptığımda görebilirim. Tedavisinin nasıl olacağını da teşhise göre belirliyorum. Ancak çoğu kez tedavi edebildiğimi söyleyebilirim.
answered
Süreyya Arseven
1
MerhabaBenim cocuklugumdan beri burnum akar ve tikanir. 5 -6 sene önce burnumda deviasyon vardi onun için ameliyat oldum. Burnumun acildi ancak burnumun icinde ve genzime doğru bir akinti jel gibi icini kaplıyor ve sabah kalkinca hic uyumamis gibi oluyorum. Genzimden olan akinti göğsümde koyu kivamli bir şekilde birikiyor ve öksürünce cikiyor. Tuzlu su ve karbonati burnuma çekiyorum. O zaman boşalıyor ( yine jel gibi bir akinti olarak boşalıyor). O zaman rahatliyorum ve uyku halim geçiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
asked
1 answers
1
Süreyya Hanım geçmiş olsun. Geniz akıntısının sebepleri ve tedavileri üzerine oldukça yoğun çalışıyorum. Elbette size de yardımcı olmaya çalışırım; 02123512401 numarayı aradığınızda sekreterim İnci Hanım muayene için randevu verir.
answered
Yusuf
1
Hocam ben gece uyuyup kalktığım zaman hem boğazım hemde burun tıkalı olarak kalkıyorum bide geceleri çok horlama var
asked
1 answers
1
Geçmiş olsun; burun gece boyu tıkalıysa ve ağızdan nefes alıp veriyorsanız, boğazın kurması buna bağlı olabilir. Bu durumda burun tıkanıklığınızın sebebini teşhis edip tedavisini belirlememiz gerekir. Endoskopik muayene için siz de bir gün dandevu alıp gelebilirsiniz.
answered
Sabahattin
1
Hocam merhaba tam 1 sene önce konka ameliyatı oldum 1-2 ay nefes aldım ama sonrasındaki zaman zarfında 20-30 dakikada bir kabuk oluyordu ve çok kanıyordu 10 ay geçti aradan şimdi kabuk olmuyor kanamada çok az ama bu sefer nefes alamıyorum burnumdan hiçbir şekilde hiçbirşey yok ama nefes alamıyorum sadece azımdan nefes alıyorum burun eti şişmiş gibi sanki acaba tekrar mı konka olmam gerekiyor
asked
1 answers
1
Merhaba Sabahattin Bey; konkalar (burun etleri) hepimizde bulunan burun içi yapılardandır. Buna bağlı burun tıkanıklığı varsa önce konkayı büyüten/şişiren sebebi bulmak gerekir. Bu sebebi bulmadan yeni bir operasyon yapılırsa, nasıl 10 ay sonra tekrar şiştiğini düşünüyorsanız, gelecekte de bu durum yaşanabilir. Bir gün geldiğinizde, <strong>burun eti büyümesini sebepleri</strong> ile beraber tedavi edebilmek için önce teşhislerinizi doğru yapmamız gerekir.
answered
Memet
1
Deyerli hocamBenim burun tıkanıklığım 20 yılı bile geçmiş oldu ilk yıllarda burun spreyi kollandım bu durum 5 yılımı alddı prf.dr bir hocaya gittim burun içi muayenesi yaptı sunuç benim durumum insanlarda nadir bulunan bir durumOlduğunu söyledi burun tıkanıklığım yalız geceleri olyor sağa yattığım zaman sol açılyor sola yattığım zaman sağ açılyor bu durum gece buyunca sağa veya sola dünüp dururum ve beni uykudan mahrum edyor yıllardır bu acıyı çekyorum ozman dr. Iara gitti bazi ilçalar verdiler ama fayda olmadı .Nasıhatınızı bekliyorum şindide teşekkür ederim deyerli hocam dr.attilla şengör
asked
1 answers
1
Memet Bey geçmiş olsun. Gece yatınca meydana gelen burun tıkanıklığı genellikle <strong>burun eti veya mukoza şişmesine bağlıdır</strong>. Geçmişte olanaklar belki yetersiz idi, fakat günümüzde bunları ve sebeplerini çoğu kez teşhis ve tedavi edebiliyoruz. İlaçların faydalı olmadığı durumlarda, hassas bazı cerrahi uygulamalar yapabiliyoruz. Teşhislerinizi endoskopik muayene ile yapmak üzere bir gün sizi de bekleriz.
answered

Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatını izlemek için tıklayınız. (Not : Youtube'da oturum açmanız gerekir - Yaş Kısıtlaması vardır)

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • FİKRİYE D 29.11.2021 23:46:18

  Benim sol burun deliğim tıkalı. Sağ burun deliğimi kapatınca hiçbir şekilde nefes alamıyorum. Bunun tedavisi varmıdır acaba.

  • ATİLLA ŞENGÖR 1.12.2021 10:52:52

   Fikriye Hanım, burun tıkanıklığı bir belirtidir. Ben bu belirtinin sebebini endoskopik muayene yaptığımda görebilirim. Tedavisinin nasıl olacağını da teşhise göre belirliyorum. Ancak çoğu kez tedavi edebildiğimi söyleyebilirim.

 • SÜREYYA A 26.11.2021 21:08:47

  MerhabaBenim cocuklugumdan beri burnum akar ve tikanir. 5 -6 sene önce burnumda deviasyon vardi onun için ameliyat oldum. Burnumun acildi ancak burnumun icinde ve genzime doğru bir akinti jel gibi icini kaplıyor ve sabah kalkinca hic uyumamis gibi oluyorum. Genzimden olan akinti göğsümde koyu kivamli bir şekilde birikiyor ve öksürünce cikiyor. Tuzlu su ve karbonati burnuma çekiyorum. O zaman boşalıyor ( yine jel gibi bir akinti olarak boşalıyor). O zaman rahatliyorum ve uyku halim geçiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • ATİLLA ŞENGÖR 27.11.2021 18:54:22

   Süreyya Hanım geçmiş olsun. Geniz akıntısının sebepleri ve tedavileri üzerine oldukça yoğun çalışıyorum. Elbette size de yardımcı olmaya çalışırım; 02123512401 numarayı aradığınızda sekreterim İnci Hanım muayene için randevu verir.

 • YUSUF 24.11.2021 06:44:23

  Hocam ben gece uyuyup kalktığım zaman hem boğazım hemde burun tıkalı olarak kalkıyorum bide geceleri çok horlama var

  • ATİLLA ŞENGÖR 24.11.2021 09:42:20

   Geçmiş olsun; burun gece boyu tıkalıysa ve ağızdan nefes alıp veriyorsanız, boğazın kurması buna bağlı olabilir. Bu durumda burun tıkanıklığınızın sebebini teşhis edip tedavisini belirlememiz gerekir. Endoskopik muayene için siz de bir gün dandevu alıp gelebilirsiniz.

 • SABAHATTİN 17.11.2021 20:08:42

  Hocam merhaba tam 1 sene önce konka ameliyatı oldum 1-2 ay nefes aldım ama sonrasındaki zaman zarfında 20-30 dakikada bir kabuk oluyordu ve çok kanıyordu 10 ay geçti aradan şimdi kabuk olmuyor kanamada çok az ama bu sefer nefes alamıyorum burnumdan hiçbir şekilde hiçbirşey yok ama nefes alamıyorum sadece azımdan nefes alıyorum burun eti şişmiş gibi sanki acaba tekrar mı konka olmam gerekiyor

  • ATİLLA ŞENGÖR 20.11.2021 17:17:04

   Merhaba Sabahattin Bey; konkalar (burun etleri) hepimizde bulunan burun içi yapılardandır. Buna bağlı burun tıkanıklığı varsa önce konkayı büyüten/şişiren sebebi bulmak gerekir. Bu sebebi bulmadan yeni bir operasyon yapılırsa, nasıl 10 ay sonra tekrar şiştiğini düşünüyorsanız, gelecekte de bu durum yaşanabilir. Bir gün geldiğinizde, burun eti büyümesini sebepleri ile beraber tedavi edebilmek için önce teşhislerinizi doğru yapmamız gerekir.

 • MEMET 15.11.2021 05:11:29

  Deyerli hocamBenim burun tıkanıklığım 20 yılı bile geçmiş oldu ilk yıllarda burun spreyi kollandım bu durum 5 yılımı alddı prf.dr bir hocaya gittim burun içi muayenesi yaptı sunuç benim durumum insanlarda nadir bulunan bir durumOlduğunu söyledi burun tıkanıklığım yalız geceleri olyor sağa yattığım zaman sol açılyor sola yattığım zaman sağ açılyor bu durum gece buyunca sağa veya sola dünüp dururum ve beni uykudan mahrum edyor yıllardır bu acıyı çekyorum ozman dr. Iara gitti bazi ilçalar verdiler ama fayda olmadı .Nasıhatınızı bekliyorum şindide teşekkür ederim deyerli hocam dr.attilla şengör

  • ATİLLA ŞENGÖR 15.11.2021 18:44:22

   Memet Bey geçmiş olsun. Gece yatınca meydana gelen burun tıkanıklığı genellikle burun eti veya mukoza şişmesine bağlıdır. Geçmişte olanaklar belki yetersiz idi, fakat günümüzde bunları ve sebeplerini çoğu kez teşhis ve tedavi edebiliyoruz. İlaçların faydalı olmadığı durumlarda, hassas bazı cerrahi uygulamalar yapabiliyoruz. Teşhislerinizi endoskopik muayene ile yapmak üzere bir gün sizi de bekleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.