Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun - Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  RAMAZAN K 5.04.2021 11:24:13

  Atilla bey hocam iyi çalışmalar. benim rahatsızlığım akşam eve geldiğimde bir rahatsızlığım yok, biraz yorgunluk halsizlik var saat 22-23 gibi hafif burnum tıkanmaya başlıyor, bazen daha erken bazen daha geç olabiliyor, genellikle gece yarısı yatıyorum sabah uyandığımda genellikle burnum tıkalı oluyor, lavaboda burnuma su çekerek eğer ağısa spray ile açıyorum 1-2 saat kadar burnum akıyor sonra akşama dek sorun yok ama yorgunluk halsizlik devam ediyor. bunu yaklaşık 2 aya yakındır yaşıyorum. daha öncede 2-3 yıl kadar oluyor, evde sürekli baş ağrım oluyordu, araştırdığımda evin havasının kuru olduğundan kaynaklandığını öğrendim kaliteli iyi bir nem ölçer aldım ve ciddi derecede havanın kuru olduğunu gördüm, peteklere suluk alıp takarak bu baş ağrısından kurtuldum. aile hekimi ile görüştüm muayene oldum sinüzit olabilir diyerek ilaçlar verdi, geçmezse kulak burun boğaza görün dedi. kısaca olan biten budur hocam. bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 5.04.2021 19:49:04

   Ramazan Bey geçmiş olsun. Aile Hekiminizin tedavisini tamamlamalısınız. Buna rağmen şikayetleriniz geçmeyecek olursa, kendisinin de önerdiği gibi, endoskopik muayenelerinizi yapabilmemiz için randevu alıp gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  YILDIZ 4.04.2021 20:11:28

  Hocam hayırlı akşamlar.Ben 3-4 yıldır burun tikanikligi çekiyorum.Cogunluk la aksamlari nefes alamıyorum nefes alamadığım dan dolayı da titreye titreye nefes almaya çalışıyorum. Burun kemigi egriligi varmış. Doktorum bir sprey birde ağızdan la.m.ont ilaç verdi ama hicbir faydasını göremedim. Hocam b8lgilerinizi okudum Istanbul daymışsınız ben Ankara dan yazıyorum Ankara' da tanıdığınız iyi bir doktor varmi hocam artik nefes alamamaya dayanamıyorum.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 5.04.2021 19:46:44

   Geçmiş olsun, Ankara'dan çok hastam olur; orada çözüm bulamazsanız sizi de beklerim.

 • kullanıcı icon
  MEHMET Ö 2.04.2021 14:57:47

  Atilla bey burnumdaki yara uzun süredir var nazalnem kullanınca kendimi çok.kotu hissediyorum acaba kendiliğinden iyileşme şansı yok mu ? Ya da nazalnem yerine diğer tedaviler uygulansa iyileşmez mi ? Antibiyotikli pomadlar mesela

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 3.04.2021 15:26:47

   Mehmet Bey, önceki yorumumu tekrarlıyorum: Durumu görmeden, bahsettiğiniz merhem/pomad veya başka bir tedavi ile ilgili yorum yapmak doğru olmaz. Zira bazen yara görünümünde başka hastalıklar da olabiliyor; buna bağlı bir gecikme yaşanmasına neden olmak istemem.

 • kullanıcı icon
  BÜLENT A 31.03.2021 22:13:25

  Hocam merhaba yaş 46 beş sene önce burnunuz da kemik eğriliği var ameliyat olmanız lazım demişlerdi Gata 'da .geceleri boynumun etrafı ter içinde kalıyorum acaba burun tıkanıklığı bu terlemenin sebebi olur mu? teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 1.04.2021 17:11:26

   Bülent Bey geçmiş olsun, burun tıkanıklığı olduğunda geceleri uyku sırasında nefes alışta zorlanma ve terleme belki olabilir. Ama "gece terlemesi" dendiğinde bundan önce akla gelmesi ve araştırılması gereken sistemik hastalıklar ve bazı infeksiyonlar vardır. Ortam ısısı ve çevresel koşulları bir kenara bırakacak olursak, akciğer ve kalp sorunları, bazı hematolojik hastalıklar ve tüberküloz yönünde önce bir Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları Uzmanlarına başvurmanız önceliklidir. Bunlarla ilgili bir sorun saptanmazsa, burun tıkanıklığı açısından elbette sizi değerlendirip tedavinizi yapabilirim.

 • kullanıcı icon
  TACETTİN G 31.03.2021 20:37:59

  Atllla hocam merhabalar.Yaklaşık 9 buçuk ay önce burun estetiği ameliyatı oldum.Hocam son bir aydır burnumda nefes alamama sorunu yaşıyorum.Doktorum naz.fix burun spreyini yazdı.Onu kullanıyorum ancak etkisi geçtikten sonra burun kanallarımdan biri tıkanıyor ve bu tıkanıklık bir kanaldan öbürüne geçiş yapıyor.Bugün farklı bir doktordan tomografi çektirdim ancak burnumda sorun olmadığını söyledi ve nar.vent burun spreyini önerdi.Hocam kpss için çalışıyorum ve evliyim.Ayrıca herhangi bir işim de yok.Tıkanıklıktan dolayı sınava odaklanamıyorum.Bu durum beni çok kaygılandırıyor.Hocam bir de burun spreylerinin kullanım süresi ne kadar,fazla kullanılırsa bağımlılık yapar diye duydum.Bu durumdan nasıl kurtulacağım bilemiyorum

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 1.04.2021 17:15:05

   Tacettin Bey Merhaba, bahsettiğiniz spreyler bağımlılık yapan spreyler arasında bulunmuyor. Burun tıkanıklığına yol açan pek çok durum var. Estetik ameliyata odaklanıldığında, nefes performansının korunması veya arttırılması ile ilgili teşhis ve tedaviler aksayabiliyor. Tıkanıklığa neden olabilecek ameliyat öncesi ve sonrası koşulları yeniden değerlendirmek ve hedefe yönelik tedavi belirlemek gerekiyor.

 • kullanıcı icon
  MEHMET Ö 29.03.2021 23:10:14

  Atilla bey burnumun septum denen kısmında f.l.i.x.o.n.a.s.e kullanımından dolayı yara oluştu doktorlar bazı tedaviler veriyor ama uzun süre kullanmıyorum acaba septumda oluşan bir yara kesin iyilesirmi ? Doku bozulmuş falan olamazmi ? Yani skar doku vesaire çünkü o et parçası koptugunda spreyden dolayı bı anda soğuk hava hissettim burnumun içinde şimdi orası kuru sürekli kabuklaniyor naz.lnem kullansam uzun süre kesin gecermi ?

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 30.03.2021 14:53:40

   Mehmet bey, hasarın oluşma süresi ve derecesi önemlidir. Burun içini kaplayan mukoza örtüsü çok özel bir yapıdadır; yüzeyinde silia denilen bazı yapılar vardır. Bunların tahrip olması halinde, mukoza nemini koruyamayabilir. Verdiğimiz tedavileri, takipler yaparak düzeldiğini görene kadar sürdürmek gerekir. Bu süre zarfında travmayı engellemek için, kabuklar koparılmamalı, sümürmeye zorlanmamalı ve burun tıkanıklığına yol açan tüm nedenler beraber ele alınmalıdır. Durumu görmeden, bahsettiğiniz merhem veya başka bir tedavi ile ilgili yorum yapmak doğru olmaz. Zira bazen yara görünümünde başka hastalıklar da olabiliyor; buna bağlı bir gecikme yaşanmasına neden olmak istemem.

 • kullanıcı icon
  İZZET 29.03.2021 12:33:16

  Hocam merhabalar. Polip ameliyatından 1 ay sonra çok rahat nefes alıp verebiliyordum artık. Sonra bende stres ve kaygı gibi sorunlar ortaya çıktı ve tekrar burnumda tıkanıklıklar olmaya başladı. Doktora tekrar gittiğimde doktor benden tomografi istedi. Tomo çektirdim ve ameliyatın başarılı olduğunu ve ters giden bi şeyin olmadığını söyledi. Tıkanıkların ise alerjiye bağlı olabileceğini söyledi. Bir başka iddiası ise mukoza şişmesi demesiydi. Mukozaları biz doktorlar ameliyat edemeyiz gibi de bi şey söyledi. Fakat her ortam ve her yerde burun tıkanıklığım devam ediyor. Yani benim her şeye alerjim mi var? Başka bir doktora göründüğümde her şey temiz görünüyor dedi sol burnum tıkanık olduğu halde söyledi bunu. Ama sol burnum şu an tıkalı dediğimdeyse bana stresli biri misin diye sordu evet dedim. Psikiyatri önerdi. Lev.set ve naz.ster yazdı. 1 aydır kullanıyorum burnumda değişiklik yok stres ve kaygılarım hala var.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 29.03.2021 12:51:58

   İzzet Bey geçmiş olsun. Alerji, polipli sinüzitin sebep ve sonuçları arasındadır. Doktorunuz da bu şekilde düşünüp sizi bir Aleri Uzmnına yönlendirdiyse, bu öneriye uymanızda fayda var. Buna rağmen çözüm bulamazsanız, geldiğimizde endoskopik muayene yaptığımızda durumunuzu belirleriz.

 • kullanıcı icon
  BAHRİ 28.03.2021 03:27:58

  Selam Hocam 43 yaşındayım uyuduğum zaman bir burnum tıkanıyor bir tanesi nefes alıyor ondan diğerine geçiyor o açılıyor geceleri bazen zor nefes alıyorum ne yapmalıyım

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 29.03.2021 12:43:50

   Bahri Bey Merhaba, burun zaman zama tek taraflı tıkanabilir. Ama toplamda aldığınız nefes yeterli değilse, sebebi ve tedavisini endoskopik muayene ile belirlemekte fayda olabilir.

 • kullanıcı icon
  AYKUT 17.03.2021 07:39:19

  Selamun aleyküm hocam.bende 5 yıldır reflü var. Uzun süre ilac kullandım. Fakat son bir yıldirda boğazim cok kötü acıyor ve sürekli burnum tıkanıyor pandemiden dolayi doktorumda randevu almıyormuş.acaba burun tıkaniklıgı reflüden dolayı olabilirmi.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 17.03.2021 20:30:35

   Geçmiş olsun; mide asidi boğazdan da yukarı, geniz bölgesine kadar ulaşacak kadar şiddetliyse olabilir. Bu şekilde burun-sinüs mukozası etkilenebilir ve bozulabilir. Ama burun tıkanıklığına yol açabilecek bundan daha önce düşünülmesi gereken sebepler vardır. En doğrusu endoskopik burun muayenesi ile görerek teşhis etmek olur.

 • kullanıcı icon
  HÜLYA İ 12.03.2021 18:41:13

  İyi günler. Yirmi yaşındaki oğlumun devamlı burnu tıkanıyor. Devamlı i.l.i.a.d.i.n kullanmak zorunda. Üç ayrı doktora gittik. Hiçbir şey yok,sadece ilaç bağımlısı diyorlar. Gerçekten sprey olmadan nefes alamıyor. Nu tavsiye edersiniz . Teşekkür ederim.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 14.03.2021 15:37:43

   Hülya Hanım geçmiş olsun. Bu tip spreyleri, ilaç desteği ile beraber, aşamalı olarak bıraktırmayı çoğu kez sağlayabiliyoruz. Ama hangi ilaçları vereceğimi endoskopik muayene bulguları ile belirliyorum. Bu amaçla sizleri de bekleriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.