Burun Spreyi Bağımlılığı-Privinismus

Burun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez "bıraktırma tedavisi" ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  MERYEM 12.09.2022 11:34:51

  Hocam merhabalar. Ben 3-4 yıldır o.t.r.i.v.i.n.e mentollü sprey bağımlısıyım. Daha önce doktora gittiğimde burun kemiğimde eğrilik meydana geldiğini söyledi. Daha sonra farklı bi kbb doktoruna gittiğimde yine burun iç kemiğimde eğrilik olduğunu ve septum deviasyonu ameliyatı olmam gerektiğini fakat pandemi sürecinden dolayı ameliyat yapılmadığını söylemişti. Artık bir an önce bırakmak istiyorum bu spreyi, onsuz yaşayamaz hale geldim, hem kronik alerjim var hem astım hastasıyım, günde 8-10 defa sprey sıkmak zorunda kalıyorum. Artık tıkanıklıktan ses tonum bile değişti, sizin nacizane bi tavsiyeniz var mı hocam nasıl bir yol izlemeliyim ? Bahsi geçen septum deviasyonu ameliyatı ile bu bağımlılıktan ve tıkanıklıktan kurtulma şansım var mı gerçekten ?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   14.09.2022 15:00:29

   Meryem Hanım Merhaba, bu spreyle burun etlerini söndürerek nefesi rahatlatıyorsunuz. Bu durumda: 1. tıkanıklığın sebebi burun eti büyümesiyse, tek başına eğriliğin düzeltilmesi halinde tıkanıklık devam edebilir. Burun etine de müdahale etmek gerekli olabilir. 2. burun eti büyümesinin sebebi de önemlidir; bunu da tedavi etmek gerekir ki tekrarlama olmasın. 3. sprey bağımlılığı sırasında ameliyat olunduğunda, ameliyat sırasında veya sonrasında kanama riski artar. Önce sprey bağımlılığını ortadan kaldırmak için tedavi verilmesi gerekir. 4. alerji varsa bu da burun eti büyümesinin sebepleri arasındadır; bir Alerji uzmanına başvurabilirsiniz. 5. tedaviye dirençli durumlarda sinüzit hastalığını da düşünmek, araştırmak ve tedavi etmek gerekir. Bu şekilde bir yaklaşımla sprey bağımlılığından ve tıkanıklıktan kalıcı olarak kurtulunulabilir.

 • kullanıcı
  ESRA 25.08.2022 07:09:01

  Merhabalar 6 yıldır illiadin bağımlısıyım doktorum rin.bek diye bir sprey verdi ve illiadini kullanma dedi ne kadar sürede nefes almaya başlarım çok zorlanıyorum uyku düzenim altüst oldu

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   28.08.2022 08:31:17

   Esra Hanım Merhaba ve geçmiş olsun. Doktorunuzun verdiği tedavinin sürecini kendisine sormanız daha doğru olur. Benim tedavi yöntemlerim başka türlüdür. Bağımlılığa yol açan burun spreyi genellikle bir anda bırakılamıyor; hastanın endoskopik bulgularına göre, aşamalı olarak sprey kullanımını azaltırken yanında mutlaka ilaç destekli tedavi veriyorum.

 • kullanıcı
  TUANA 20.08.2022 01:32:49

  Kaç aydir kullanıyordum her bittiğinde aileme aldiriyordum ve bir gün alırken anneme enzaneci bagimlilik yapıyor falan dedi ve annem almamaya başladı şuanda çok zor durumdayim illadin kullanıyordum ve nefes alamıyorum kaç gündür uyuyamiyoeum evde geçirebileceğim bir şey var mı

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   21.08.2022 16:37:39

   Geçmiş olsun; deniz/okyanus suyu içeren burun spreyleri veya burun yıkama solüsyonları kullanılabilir. Ama sizin durumunuzdaki hastalarda, endoskopik muayene bulgularına göre belirlediğim, ilaç destekli "aşamalı bıraktırma tedavisi" uyguluyorum.

 • kullanıcı
  BÜŞRA 7.04.2022 22:49:51

  Merhaba hocam ben 2senedir i.liadin kullanıyordum ve küçük bi işlemle yakıldı burun etlerin ama hala tıkanıyorum şimdi ise otrçvine kullanıyorum ne yapmam gerekiyor kullanmak istemiyorum fıs fıs lütfen yardımcı olurmusunuz hocam bi çözümü varsa sizin hastahaneye muayene için gelmek istiyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   11.04.2022 12:27:42

   Büşra Hanım Merhaba, ismini verdiğiniz iki sprey de burun etlerini büzüştüren, uzun süre kullanıldıklarında bağımlılık yapabilen spreylerden. Ama burada en önemlisi, kişiyi bu tip spreyleri kullanmaya iten, burun eti büyümesine yol açan esas sebepleri bulup tedavi etmek gerekir. Bu şekilde tedavi sonuçları kalıcı olabilir. Bu süreçte bağımlılığı azaltabilecek ilaç desteği de vermeliyiz. Sizi de bir gün beklerim.

 • kullanıcı
  BUSE 31.03.2022 14:07:31

  Merhabalar Ben bundan 6 ay önce i.l.i.a.d.i.n e başlamıştım zaten bundan önce de burnum çok açık değildi sinüzit var burnumda et var vs yani tıkanıklığa sebep olan çok durum var ama bu sprey çok rahatlatıyor ve günde 4 5 kez kullanmak zorunda kalıyorum başka hiçbir sprey ve hiçbir ilaç burnumu asla açmıyor nefes alamadığmdan dolayı da 6 aydır bırakamadım doz da azaltamıyorum yoksa burnum tamamen tıkanıyor bu seferde açılması için daha fazla sıkmam gerekiyor ramazan da geliyor oruç tutmak istiyorum ama nasıl yaparım bilmiyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.04.2022 11:39:13

   Buse Hanım geçmiş olsun. Bu tip spreyleri bırakmaya yardımcı olması için ilaç desteği verilmesi ve doğru öneriler yapılması gerekiyor. Özellikle zeminde sinüzit hastalığı varsa, hastaların bundan kendi başına kurtulabilmesi pek olanaklı değildir. Bu konunun tedavisi üzerine ben yoğun çalışıyorum; size de faydam olabilir, bekleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.