Burun Spreyi Bağımlılığı

Burun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları, burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar, ksilometazolin hidroklorür (Otri.vine, Xylo-co.mod, Naso.vine vb.) ve oksimetazolin hidroklorid (İlia.din, Rhin.fant, Bura.zin vb.) etken maddelerini içeren ilaçları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez "bıraktırma tedavisi" ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu, bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu, ameliyatla tedavi edildiğinde, hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Tıpta bu durumu bir hastalık olarak kabul ediyoruz ve "Medikamentöz Rinit" veya "Privinismus" diyoruz. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Fazıl

Merhabalar. Ben bundan 2-3 yıl önce ağır geçirdiğim nezle sebebiyle burun spreyi kullanmıştım. Fakat doz olarak günde 3-4 doz ve 7-10 gün boyunca kullandığım için sonrasında burnumun bir tarafı hep tıkalı kaldı, bu durum 2-3 yıldır bu şekilde. Acaba bunun bir tedavisi var mıdır? Şimdiden teşekkürler
asked
1 answers
Fazıl Bey Merhaba; <strong>burun tıkanıklığını</strong> çoğu kez tedavi edebiliyoruz. Eğer sprey bağımlılığınız devam ediyorsa, eş zamanlı sizi bundan da kurtarmaya çalışırız.
answered

Zeynep

ben normal yaşamimda 5 senedir illadin kullaniyorum ama grip oldugumda sprey ise yaramiyor naneli kremlerde ise yaramiyor. Ricam olursa izmirde onerdiginiz bir doktor var midir
asked
1 answers
Zeynep Hanım geçmiş olsun. Oradaki meslektaşlarımın bu konudaki deneyimlerini bilemiyorum, ama İzmir'den gelen çok hastam var. Takip ve kontrollerinizi sizi zorlamayacak bir düzen oluşturabiliriz. İlk muayenenizi yaptıktan sonra 1 ay içinde bir defa gelmeniz gerekebilir. Belki 2. ayda sonucu görmek veya ileri tedavisini palnlamak için bir kez daha görmem gerekebilir.
answered

Selim

Benim oğlum 5 aylık henüz fakat 1 aydır burnu tıkalı ve il.adin burun spreyi kullandm bağımlı mi olmuştur kullanmadigimda burnu açılmıyor nefes alamıyor ama.
asked
1 answers
Geçmiş olsun. Bebeklere bu ilacın sprey dozu fazla gelebilir, ayrıca 3-4 günden fazla kullanılmamalıdır. Bebeğinizi bir Çocuk Doktoruna götürmelisiniz, değerlendirmelerini yapıp önerilerde bulunabilir; gerekli görürse bulunduğu hastanede bir KBB Uzmanının görüşünü alabilir.
answered

Öner karakaş

Merhaba yaklaşık 10 yıldır ill..din burun spreyi kullanıyordum son zamanlarda şiddetli bacak sızlamalarım baş ağrısı ve idrarımı yaparken zorlanma oluşmuştu hatta prostat ilacıda kullanmaya başlamıştım sebebini bir türlü bulamadığım rahatsızlıklar vardı . Neyse ki burun spreyini bıraktım ve bütün rahatsızlıklarım geçti lütfen bırakın ..
asked
1 answers
Paylaşımınız için teşekkürler Öner Bey, geçmiş olsun.
answered

Deniz

Merhaba doktor bey. Benim henüz burun spreyi bağımlılığım yok ama bu gidişle olacak gibi. Ben de alerjik astım var ve evdeki köpeğim maalesef bunu tetikliyor farkındayım ama ondan vazgeçmem söz konusu değil. Gittiğim KBB doktorları benim sorunumun konka şişmesi olduğunu ve müdahale gerektiğini söylüyorlar. 2000 yılında da bir devüasyon ameliyatı geçmişim var. Durumu iyice izah ettiğime göre sizden ricam Ankara’da bana bu konuda uzman bir doktor önermeniz. Şimdiden teşekkür ederim
asked
1 answers
Geçmiş olsun, alerjik nezle varsa önce bir Alerji Uzmanının tedavi ve önerilerini uygulayabilirsiniz. Sonuçta burun etleri de mukoza ile kaplı oldukları için, alerjinin tedavisi ile bunların da küçülmesi olanaklı olabilir. Buna rağmen sonuç alamazsanız, burun-sinüs hastalıkları üzerine teşhis ve tedavilerin tamamlanması gerekir. Yalnız bu konuda her hekimin yaklaşımı farklıdır; benimle birebir uygulamaları olan bir meslektaş bilmiyorum. Ancak Ankara'dan haftada dört veya beş hastam olur; takipleri sizi yormayacak şekilde planlayabiliriz; sizi de bekleriz.
answered
Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.