Burun Spreyi Bağımlılığı-Privinismus

Burun Spreyi Bağımlılığı-Privinismus

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez "bıraktırma tedavisi" ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Burun Spreyi Bağımlılığından Kurtulmak Mümkündür

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  YUSUF M 27.11.2023 23:55:30

  Hocam merhaba ben illiadini gunde 3 kere kullaniyorum bir zarari olurmu uyusturucu etkisi varmidir ben 16 yasindayim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   29.11.2023 10:12:41

   Merhaba, nefes almak için sprey bağımlısı olmak normal bir durum değil. Bunların uzun süre kullanımları elbette ki iyi de değil. Endoskopla burna bakıp teşhis ve tedaviyi belirlemek lazım.

 • kullanıcı
  TUĞBA 20.10.2023 21:14:57

  Hocam merhaba uzun yıllardır illadin bagımlısıyım ve burnumda egrilik var iç ve dışta yaklaşık 1 haftadır sol tarafımı illadin bile açmıyor ve o taraftan koku alamıyorum bunun nedeni ne olabilir lütfen söyler misiniz çok kötüyüm

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   23.10.2023 15:00:55

   Tuğba Hanım merhaba; uzun süreli sprey bağımlılığının nedeni genellikle sinüslerle ilgili veya mukoza bozukluğuna sebep olan hastalıklar oluyor. Bunlarda belirli bir aşamada koku kaybı da gelişebiliyor. Ancak son yaşadığınız koku kaybını, covid veya diğer solunum yolu infeksiyonları da tetiklemiş olabilir. Endoskopik takiplerle genellike teşhisleri ve tedavileri belirleyebiliyoruz. Sizi de beklerim.

 • kullanıcı
  DERYA L 13.09.2023 16:12:56

  Merhabalar , Benim burnumda kemik egriligi , sünizit ve, burun etlerinin büyük olmasi gibi sorunlar var, Ameliyat olacaktim ama hasta oldugum icin ertelendi. 1,5 -2 aydir Sn.up denilen burun spreyi kullaniyorum. Bugün doktora gittim ve Mom.alen (50 mg kortizonlu burun spreyi) verdi. ve 2x2 seklinde kullanmam gerektigini söyledi. Bu sekilde mukozam düzelir mi ? Ameliyat olacagim güne kadar iyilesir mi? (2 ay icinde olacagim)

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.09.2023 13:33:45

   Merhaba Derya Hanım, doktorunuz tedavi verirken iyileşmenizi amaçlamış olmalı. Sizin muayene ve takiplerinizi ben yapmadığım için süreçleri de bilemem; zira tahmin yürütmek yerine endoskopik bulgulara göre hareket ediyorum. Ama kendi yaklaşımımdan bahsedebilirim: Burun açıcı sprey bağımlısı hastaları ben hemen ameliyat etmiyorum. Mutlaka önce spreyi bıraktıracak tedaviler uyguluyorum. Bu tedaviyi burun içi anatomisinden ziyade mukoza özelliklerine, burun etini büyütebilecek sebeplere ve kişinin genel sağlığına göre belirliyorum. Yani tek bir tedavi protokolü uygulamıyorum; her hastaya hastalığına uygun tedavi vermek gerekli oluyor. Bu şekilde sprey bağımlılığından kurtulan hastalarda, belirli bir ölçüde solunum sıkıntısı da düzeliyor; hatta bazılarında ameliyata gerek kalmayabiliyor. Solunum sıkıntısı devam eden hastalarda ise, burun etlerini büyüten sebebi de tedavi planına alarak yardımcı olmaya çalışıyorum.

 • kullanıcı
  SİNEM İ 5.04.2023 01:34:19

  Merhaba bende uzun yıllardır i.l.i.a.d.i.n bağımlısıyım kesinlikle bırakamıyorum.. Şuanda da artık burun tıkanıklığımı i.l.i.a.d.i.n de açmıyor artı olarak koku alma duyumda neredeyse yok denilecek kadar az 😓 KBB ye gittim başka bir burun spreyi verdi fakat hiç etkili olmadı oda..Yeriniz İstanbul da sanırım ben Ankara'dayım önerebileceğiniz birşey olur mu bana?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   5.04.2023 10:07:39

   Sinem hanım geçmiş olsun. Basit öneriler de size etki etmeyecektir. Endoskopla burun içindeki sorunu görüp belirledikten sonra, genel sağlığınıza göre ilaçları verebilirim. Bunun için bir gün günübirlik gelmeniz yeterli; sonraki kontrolü iki veya üç hafta sonra yaparız.

 • kullanıcı
  ESRA 4.03.2023 22:23:52

  Hocam ben 10 gündür kullanıyorum ve sıkmadigimda burnum açılmıyo daha ileri gitmeden bı çözüm bulmak istiyorum bı yerde okumuştum önce tek bir burun deliğine sıkmaktan vazgeçmek gerekir, böylece tek delik tıkalı kalacaktır ve sıkmaya devam edilen burun deliğinden rahatlıkla nefes almaya devam edilebilir. bu yönteme tek burun deliği bağımlılıktan kurtuluncaya kadar devam edildikten sonra artık diğer burun deliğine sıkmaktan vazgeçilir. Bu işe yarar mı bı tavsiyeniz var mı benim icin

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   5.03.2023 14:26:44

   Merhaba Esra Hanım, bunu deneyebilirsiniz. ek olarak tuzlu su/okyanus suyu spreyler de kullanabilirsiniz. Ama sonuç alamazsanız, randevu alıp geldiğinizde, endoskopik muayenenizi yaptığım sırada gördüğüm bulgulara göre tedavinizi düzenlerim.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.