Burun Spreyi Bağımlılığı-Privinismus

Burun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez "bıraktırma tedavisi" ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  BÜŞRA 7.04.2022 22:49:51

  Merhaba hocam ben 2senedir i.liadin kullanıyordum ve küçük bi işlemle yakıldı burun etlerin ama hala tıkanıyorum şimdi ise otrçvine kullanıyorum ne yapmam gerekiyor kullanmak istemiyorum fıs fıs lütfen yardımcı olurmusunuz hocam bi çözümü varsa sizin hastahaneye muayene için gelmek istiyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   11.04.2022 12:27:42

   Büşra Hanım Merhaba, ismini verdiğiniz iki sprey de burun etlerini büzüştüren, uzun süre kullanıldıklarında bağımlılık yapabilen spreylerden. Ama burada en önemlisi, kişiyi bu tip spreyleri kullanmaya iten, burun eti büyümesine yol açan esas sebepleri bulup tedavi etmek gerekir. Bu şekilde tedavi sonuçları kalıcı olabilir. Bu süreçte bağımlılığı azaltabilecek ilaç desteği de vermeliyiz. Sizi de bir gün beklerim.

 • kullanıcı
  BUSE 31.03.2022 14:07:31

  Merhabalar Ben bundan 6 ay önce i.l.i.a.d.i.n e başlamıştım zaten bundan önce de burnum çok açık değildi sinüzit var burnumda et var vs yani tıkanıklığa sebep olan çok durum var ama bu sprey çok rahatlatıyor ve günde 4 5 kez kullanmak zorunda kalıyorum başka hiçbir sprey ve hiçbir ilaç burnumu asla açmıyor nefes alamadığmdan dolayı da 6 aydır bırakamadım doz da azaltamıyorum yoksa burnum tamamen tıkanıyor bu seferde açılması için daha fazla sıkmam gerekiyor ramazan da geliyor oruç tutmak istiyorum ama nasıl yaparım bilmiyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.04.2022 11:39:13

   Buse Hanım geçmiş olsun. Bu tip spreyleri bırakmaya yardımcı olması için ilaç desteği verilmesi ve doğru öneriler yapılması gerekiyor. Özellikle zeminde sinüzit hastalığı varsa, hastaların bundan kendi başına kurtulabilmesi pek olanaklı değildir. Bu konunun tedavisi üzerine ben yoğun çalışıyorum; size de faydam olabilir, bekleriz.

 • kullanıcı
  ASLİ 8.01.2022 19:41:14

  Merhaba, Ben 15 yildan fazla suredir kullaniyorum o.t.r.i.v.i.n.e mentholluyu. 2 kere doktor kontrolunde kisa surede biraktim. Daha sonra hasta oldugum bir zamanda yeniden basladim. Artik birakmak istiyorum. Tedavi sureci ile ilgili bilgi verebilir misiniz rca etsem? Sevgiler,

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   9.01.2022 17:30:23

   Merhaba, spreyi aşamalı olarak bırakmanıza destek olması için vereceğim tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Sonrasında mukozaya yönelik tedavi ile takipler yapılması gerekir. Bunun süresi de 2 hafta ila 3 ay arasında hastadan hastaya değişiyor. Mukozayı bozan, tekrarlamaya yol açabilecek koşulları da bu süreç içinde belirleyeceğiz. Bunların (örn.: sinüzit hastalığı, anatomik darlıklar, alerji vs) ayrıca tedavisi gerekli olabilir.

 • kullanıcı
  SERKAN 7.01.2022 01:36:33

  Hocam merhabalar benim zaten genetik olarak baba tarafından sinüzitim var yani normal insanlara göre daha çabuk sinğzit oluyorum. Alerjik rinitimde var yine genetik ve burnumun içinde kemik eğriliğide var yani maşallahım var hocam burnumun içerisi panayır gibi :) Ona ragmen hasta oldugum zamanlar haricinde çok çok bi sorunum olmuyordu burun tıkanıklılığı için ama şu son 1.5 ayda burnum açılmaz oldu hocam fıs fıs bağımlısı oldum bende malesef sabah akşsm 2 şer kez sıkıyorum rahatlama yapıyor ama bu fısfısında illaki zararı varsır tabiki. Ameliyat da tampon olması bakımından gözümü korkutuyor hocam bazı yerlerde artık tampon kullanmaya gerek olmuyor diye yazıyor cidden doğrumudur hocam ve fazla fıs fıs sıkmanın ne gibi zararları oluyor acaba saygılarımla

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   7.01.2022 13:53:00

   Merhaba Serkan Bey, sprey bağımlılığının zararlarını https://www.milliyet.com.tr/pembenar/op-dr-atilla-sengor/otrivine-bagimliligi-tedavi-edilmesi-gereken-bir-hastaliktir-2205400 yazımda okuyabilirsiniz. Bu bağımlılıktan kurtarmadan veya dozları azaltmadan zaten ameliyat olunması da doğru değil. Tampon gerekliliği hangi ameliyatın yapılacağı ile ilgilidir. Yalnız burun etlerine uygulama yapıldığında tampon gerekmiyor, fakat sinüzit veya deviasyon için ameliyat yapılacaksa tampon genellikle konulur. Tedavi ve takip sürecinizde ameliyat gerekip gerekmeyeceğini, ne yapılacağını, hepsini netleştiririz.

 • kullanıcı
  FAZIL 25.10.2021 11:41:00

  Merhabalar. Ben bundan 2-3 yıl önce ağır geçirdiğim nezle sebebiyle burun spreyi kullanmıştım. Fakat doz olarak günde 3-4 doz ve 7-10 gün boyunca kullandığım için sonrasında burnumun bir tarafı hep tıkalı kaldı, bu durum 2-3 yıldır bu şekilde. Acaba bunun bir tedavisi var mıdır? Şimdiden teşekkürler

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   25.10.2021 19:18:13

   Fazıl Bey Merhaba; burun tıkanıklığını çoğu kez tedavi edebiliyoruz. Eğer sprey bağımlılığınız devam ediyorsa, eş zamanlı sizi bundan da kurtarmaya çalışırız.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.