Burun Spreyi Bağımlılığı-Privinismus

Burun Spreyi Bağımlılığı-Privinismus

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez "bıraktırma tedavisi" ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Burun Spreyi Bağımlılığından Kurtulmak Mümkündür

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  OKTAY K 2.01.2023 12:45:08

  Hocam merhaba 7 yıldır illadin bağımlısıyım bırakamıyorum ilacı bırakmaya calssam en fazla ,4 saat sürüyor burnumda hem egrilik var hem et var böle amaliyat olmak istiyorum hocam artık biliyorum kanama vs ama bıktım artik

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   3.01.2023 17:11:53

   Oktay Bey merhaba; sprey bırakılmadan/azaltılmadan ameliyat olmanın kanama dışında başka riskleri de var. Açıkçası ben sprey bağımlısı bir hastada önce ilaç destekli tedavi vermeden ameliyat yapmıyorum. Aslında aşamalı bıraktırma tedavisi ile çoğu hastayı spreyden kurtarabiliyoruz; en azından kullanımını azaltabiliyoruz. Ancak bu tedavi ile burun tıkanıklığı düzelmeyen hastalarda, tüm araştırmaları da tamamladıktan sonra ameliyat planlıyoruz.

 • kullanıcı
  BERKE T 15.12.2022 00:28:19

  Hocam merhaba, burun spreyi bağımlılığı çok ilgimi çeken bir konu oldu internette insanların yorumlarını okudukça şoklar içinde kaldım. Bu kadar kısa sürede bağımlılık yapması ilginç gerçekten. Benim sorum da şu olacaktı septum deviasyonu ve radyo frekansıyla konka küçülme ameliyatı oldum 2 gün önce , henüz ameliyattan bi kaç saat geçmişken müthiş bir hapşuruk krizi tuttu ve maalesef bazılarında ağzımı açık tutamadım. Çok fazla kan geldi ve çok acımaya başladı. Ameliyata zarar verecek bir şey olmuş mudur? ameliyatta elde edilen kazanımlar tehlikede midir, etkilenmiş midir ?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.12.2022 09:39:44

   Merhaba, ameliyat sonrası kanama önemsenmelidir. Sebebi ne olursa olsun, ameliyat olmuş hastaların mutlaka kendi doktorları ile tamasa geçmeleri ve vakit kaybetmeden kontrol ettirmeleri gerekir. Doktorunuza ulaşamıyorsanız, endoskopla bakıp durumu değerlendirmemiz gerekir.

 • kullanıcı
  YASİN 5.12.2022 14:39:01

  Merhaba ben i.l.i.a.d.i.n kullanıyorum burundan ameliyat olduğum halde sık sık tıkanıyor günde 5-6 kez kullandığım oluyor ne gibi zararları olur daha zararsız bi ilaç önerir misiniz nelere dikkat etmeliyim bağımlılık yada ileride kalıcı bir hasar olur mu teşekkür ederim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   5.12.2022 15:56:08

   Merhaba Yasin Bey ve geçmiş olsun. Spreyi bıraktırabilmek için zaten mutlaka ilaç desteği veriyoruz. Ama ilaçları endoskopik muayene bulgularına, altta yatan hastalıklara ve sistemik sağlığınıza göre belirliyoruz. Bu amaçla sizi de bir gün bekleriz. Saygılarımızla

 • kullanıcı
  SENAY 24.11.2022 09:50:27

  Merhaba hocam bende burun eğriliği var geçen seneye kadar hiç rahatsız etmiyordu ama covidden sonra griplerim çok ağır geçmeye başladı burnunun iki deliğinde tamamen kapaniyo nefes alamıyorum illiadin kullanıyorum ama çok fazla değil günde 1 defa 2.yada 3 gün grip değilken bir sorunum yok nefes almada koku almamdada sorun yok ama gripleri çok ağır atlatiyorum boğazların bile doluyo agriyo özel hastanede kemik eğriliği den ameliyat gerek dendi devlet Hastanesi'nde de gerek yok dediler ne yapacağımı bilemedim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   25.11.2022 09:32:46

   Medine hanım geçmiş olsun. Burun içi kemik-kıkırdak gibi yapılar dışında ve belki daha önemlisi, mukoza dediğimiz bir doku örtüsü bulunmaktadır. Covid ve pekçok koşul bunun kalınlaşmasına ve şişmesine yol açabilmektedir. Bu tip durumlarda herhangi bir ameliyata karar vermeden önce, ilaç ve spreyli tedaviler yapar, sonra durumu değerlendirirz.

 • kullanıcı
  TUĞBA A 21.11.2022 23:05:14

  Hocam merhabalar. Ben 35 yaşında yaklasin 20 yasimdan beri koku bozuklugu yasiyorum. Yillardir gitmedigim kbb kalmadi hatta en son gittigim doktor beyin mr i istedi burunda bir sikinti yok acaba tümör mu sebep oluyor diye fakat o da temiz cikti. Arastirma hastanelerine git dedi fakat gitmedim. Koku bozuklugum siralarinda gittigim doktorlardan birisi illiadinle tanistirdi beni. Yillardir ama ara sira kullanıyorum 5 gunu gecmeyecek sekilde koku bozukluguma care degil ama sanki hafifletiyor burnumda egrilik oldugunu soylemisti bir doktor ameliyatla gecer demisti ama korkuyorum ya gecmezse. Cunku baska bir doktor da kamera sokmustu burnuma ve hayir ameliyatlik degil tamam egrilik vara ama kamera geciyor demisti. Cok sikintili bir durum hicam lutfen yardim edin..

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.11.2022 10:07:18

   Tuğba Hanım geçmiş olsun; kronik durumlarda koku bozukluklarının tedavisi güçleşir. Ama kullandığınız sprey ile rahatlama oluyorsa, koku bölgesine solunum havasının ulaşmasını engelleyen bir durum olabileceğini düşünürüz. Bunu ve koku bölgesini endoskopik burun muayenesinde değerlendirip yapılabilecek bir tedavi olup olmadığını belirleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.