Burun Damlası Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Burun Damlası Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Burun damlası ya da burun spreyi bağımlılığı toplumda sanıldığından daha sık görülür. Burun tıkanıklığı olan hasta burun damlasını kullandığı anda, nefes alabilmenin mutluluğunu yaşar ve burun damlası kullanımını sürekli hale getirir. Bu şekilde bir çok hasta nefes alabilmek için burun spreylerine bağımlı hale gelir. Burada burun spreyi bıraktırma tedavisi ile beraber, buna başlamasına neden olan burun tıkanıklığının sebebinide bulmak gereklidir. Burun tıkanıklığı yapan nedenler arasında burun eti şişmesi, burun eğriliği, sinüzit hastalığı ve alerjik nezle sayılabilir. Bazı hastalarda bunların bir kaçı aynı anda görülebilir. Burun damlası bağımlılığında hem bağımlılığa hem de nedenine yönelik tedavi yapıldığında, tedavinin başarısı oldukça yüksektir. Zira burun spreyi bağımlılığının nedenine yönelik tedavi yapılmamışsa, çoğu hasta damla veya spreye bir süre ara verdikten sonra tekrar bağımlı hale geliyor. Oysa sprey ihtiyacına neden olan burun içi hastalık doğru tespit edilir ve buna yönelik tedavilerle beraber bıraktırma tedavisi uygulanırsa, burun spreyi bağımlılığı aslında tedavi edilebilir bir durumdur.

Yorumlar
 • kullanıcı
  MİRAÇ A 27.12.2022 09:56:21

  Merhaba dün illadin sprey kullanmam gerekti doktor öyle uygun gördü fakat reçetesini okuyunca burunda iltihap veya kabuk varsa kullanımdan uzak durun diyor. Benim burnum grip olduğun için temizlerken kanıyor ve bu durum karşısında kullanmadım daha kullansam bir sıkıntı çıkar mı?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   28.12.2022 09:51:17

   Merhaba ve geçmiş olsun; muayene bulguları önemlidir. Bunu bilmeden bir öneri yapmak, tedaviyi kullan veya kullanma demek doğru olmaz. Endişenizi ancak doktorunuz giderebilir.

 • kullanıcı
  AHMET 17.12.2022 21:54:43

  BEN 2005 YILINDAN BUYANA SPREY KULLANIYORUM GERCEKTEN ÇOK ZOR DURUMDAYİM 2013 TE BURUNDAN KIKIRDAK ALDIRDIM YİNE Bİ DEĞİŞİKLİK OLMADI

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.12.2022 14:23:36

 • kullanıcı
  SEMİH Y 21.11.2022 19:30:38

  Merhabalar ben 1 haftadan uzun süre burun spreyi kullandım ve yan etkisini gördükten sonra tamamen bıraktım 2 haftadır 1 fıs bile sıkmadım. Ancak halâ tamamen nefes alamıyorum ne kadar sürede geçer, nasıl geçer?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.11.2022 10:02:59

   Merhaba Semih Bey; geçip geçmeyeceği burun içi yapılara, mukozanın sağlığına ve sizi burun spreyini kullanmaya iten sebebe bağlıdır. Biz endoskopla bunları görerek teşhis edip tedavisini belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı
  BÜŞRA 7.11.2022 16:50:24

  Merhaba ben 6 aydır illadin bağımlısıyım ve hamileyim ilaç kullanamıyorum burun spreyini kullanmayı bıraksam ne kadar sürede bağımlılıktan kurtulmuş olurum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   9.11.2022 13:51:01

   Merhaba Büşra Hanım, spreyi bırakabilirseniz zaten kurtulmuş olursunuz. Bunu yapamayan hastalarımıza ilaçlı destek tedavisi uyguluyoruz. Ancak hamilelikte her ilacı kullanamıyoruz. Yine de endoskopik değerlendirmenizi yaptıktan sonra, belki bebeğinizi etkilemeyecek kombinasyonlar belirleyebiliriz.

 • kullanıcı
  VİSAL 2.11.2022 23:19:05

  Merhaba doktor bey ben burun ameliyati oldum sonrası tıkanıklıkların vardı sprey bitince bulduğum ilk spreyi olmasını kullandım ve şuan onsuz yapamıyorum açıkçası korktumda ne yapmalıyım acaba

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   7.11.2022 08:09:50

   Merhaba ve geçmiş olsun. Tıkanıklığın sebebi doğru belirlenmeli ve buna göre tedavi planı yapılmalı. Bu süreçte spreyi bırakabilmeniz/azaltabilmeniz için ilaçlı tedavi desteği verebiliriz. Bunları endoskopik muayene bulgularına göre belirleriz; sizi de bekleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.