Burun Damlası Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Burun Damlası Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Burun damlası ya da burun spreyi bağımlılığı toplumda sanıldığından daha sık görülür. Burun tıkanıklığı olan hasta burun damlasını kullandığı anda, nefes alabilmenin mutluluğunu yaşar ve burun damlası kullanımını sürekli hale getirir. Bu şekilde bir çok hasta nefes alabilmek için burun spreylerine bağımlı hale gelir. Burada burun spreyi bıraktırma tedavisi ile beraber, buna başlamasına neden olan burun tıkanıklığının sebebinide bulmak gereklidir. Burun tıkanıklığı yapan nedenler arasında burun eti şişmesi, burun eğriliği, sinüzit hastalığı ve alerjik nezle sayılabilir. Bazı hastalarda bunların bir kaçı aynı anda görülebilir. Burun damlası bağımlılığında hem bağımlılığa hem de nedenine yönelik tedavi yapıldığında, tedavinin başarısı oldukça yüksektir. Zira burun spreyi bağımlılığının nedenine yönelik tedavi yapılmamışsa, çoğu hasta damla veya spreye bir süre ara verdikten sonra tekrar bağımlı hale geliyor. Oysa sprey ihtiyacına neden olan burun içi hastalık doğru tespit edilir ve buna yönelik tedavilerle beraber bıraktırma tedavisi uygulanırsa, burun spreyi bağımlılığı aslında tedavi edilebilir bir durumdur.

Yorumlar
 • kullanıcı
  DAMLA 11.11.2023 12:53:32

  Hocam o.t.r.i.v.i.n.e burun damlasinin kalp krizine neden oldugu dogru mu acaba

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   11.11.2023 17:23:42

   Damla Hanım, kalp krizine neden olduğu konusunda bildirilmiş bir vaka henüz yok. Ancak kullanım sıklığı ve dozuna bağlı olarak, uygunsuz şekilde kullanılan tüm ilaçların yerine göre olumsuz bir yan etkisi olması beklenir. Ben de burun spreyi bağımlılarına sürekli kullandıkları bu ve benzeri spreyleri bıraktırabilmek için, onları bağımlılıktan kurtarmak için endoskopik teşhis ve tedaviler yapıyorum.

 • kullanıcı
  MERT 16.09.2023 07:05:41

  Merhabalar atilla bey ben 26 yaşındayım askerliğimi Tekirdağ'da yaptım ve hava degisikliginden dolayi burnum tıkanmış ti orda revirde burun spreyi onerdiler o zamandan beri başladım o.t.r.i.v.i.n.e mentollu ile simdi ise asiri derecede illadin kullaniyorum 6 senedir ve haftada iki kutu burun spreyi bitiriyorum ve son zamanlarda koku alma kayiplari yasiyorum bir seyin kokusunu burnuma iyice yaklastirdikdan sonra alabiliyorum bazen onuda alamiyorum ve sikmadigim zaman kalp sıkışması nefes darligi yasiyorum nasil kurtulabilirim uzağım gelme gibi imkanimda yok maddiyattan ötürü bir teori veya fikir alışverişi yapabilirseniz cok minnettar olurum .

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.09.2023 13:39:26

   Merhaba ve geçmiş olsun Mert Bey; bulunduğunuz yerde mutlaka bir kamu kurumu ve orada çalışan bir KBB Uzmanı vardır. Önce muayene ve tşhislerin yapılması lazım. Zira sprey bağımlılığının sebebi olarak onlarca tıkanıklık sebebi var. Yani buna yol açan tek bir hastalık olmadığı gibi, tek bir tedavi veya öneri malesef olmuyor.

 • kullanıcı
  TUFAN O 14.08.2023 00:08:42

  Oltravine mentollü kullanıyorum yaklaşık 20 sene olmuştur bırakmak için ne yapmalıyız

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   14.08.2023 12:22:32

   Geçmiş olsun Tufan Bey, Sayfayı okumuşsunuzdur; burun içerisindeki endoskopik muayene bulgularına göre hastalığı ve tedavisini belirliyorum. İlk aşamada ilaç destekli, aşamalı bıraktırma tedavisi ile başlıyoruz. Çoğu hastada takiplerdeki bulgulara göre iyileşen hastalarda tedaviyi sonlandırıyorum; bir kısım iyileşmeyen hastalarda bir sonraki tedavi aşamasına geçiyorum. Bu bazen ameliyatlı seçenekleri de kapsayabiliyor. Sizi de bir gün beklerim.

 • kullanıcı
  TUGAY A 9.08.2023 21:45:09

  Hocam merhaba ben yaklaşık 3 aydır burun tıkanıklığı yaşıyorum. KBB doktoruna gittim burun etlerin şişmiş ve burun da eğrilik var ameliyat dedi. Zat.den hap ve rin.bek sprey verdi. Kullandım ama gündüz lerim idare ediyorum ama gece yattığımdan kısa bir süre sonra burnum biraz daha çok tıkanıyor nefes alamıyorum. Bu süre zarfında haftada 2-3 güni.l.i.a.d.i.n kullanınca uyuyabiliyorum. Şimdi 15 gündür i.l.i.a.d.i.n siz uyuyamıyorum. Bundan nasıl kurtulabilirim. Bu sprey çok mu zararlı. Teşekkür ederim.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   10.08.2023 14:59:35

   Tugay Bey geçmiş olsun; bağımlılığa yol açan spreylerin uzun süre kullanılması iyi bir durum değil; ayrıca dokunun işleyişi bozuluyor ve kısırdöngü oluşuyor. Tedavide bunların etkisini taklit eden sistemik ilaç desteği veriyoruz. Ancak bunları verebilmek için hastanın genel sağlık durumunu ve muayene bulgularını kendim değerlendirmem gerekiyor. Sizi de bu amaçla bekleriz. Saygılarımla

 • kullanıcı
  TUĞBA 21.07.2023 17:23:07

  Merhabalar ben hamileliğimde covid geçirdiğimden beri burun spreyi kullanıyorum yani yaklaşık 1.5 şendir falan hiçbir şekilde sıkmadan nefes alamıyorum zaten saman alerjim falan da var daha önce gittiğim doktorların verdiği ilaçların bir faydasını görmedim gerçekten çok sıkıldım artık bu bağımlışık için bir çözüm yolu arıyorum sizede uzaktan yazıyorum yardımcı olanbilirmisiniz?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   22.07.2023 18:52:53

   Merhaba Tuğba Hanım, burun içindeki tüm sorunları belirledikten sonra, bunlara yönelik tedaviler ve bağımlılığı azaltmak için destek tedavi ile hastalarıma yardımcı olabiliyorum. Tedavi sürecinde, genellikle muayene olunan tarihinden 2 hafta ve 1 ay sonra iki defa hastayı görmek isterim. Bu endoskopik takipler sonrasında tekrar görmem gerekli olursa aralıkları açabiliriz. Bu sürecin sonunda çoğu hasta düzeliyor; düzelmeyenlerde ise bazı burun-sinüs operasyonları yapmam gerekli olabiliyor.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.