Bademcik Taşları

Bademcik Taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • Aykut 27.9.2020 03:10:13

  Merhabalar hocam, benim çocukluğumdan beri geniz akıntım var. Kbb ye gittim doktor bey genzimin alerjik bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Ara sıra bademcik taşları çıkıyor ve çok koku yapıyor. Bu gibi durumlarda ne tür tedavi önerirsiniz? Alerjik geniz akıntısını durdurmanın yolu var mı?

  • Atilla Şengör 27.9.2020 18:55:21

   Aykut Bey, bu belirtilere yol açan tüm sebeplerin ortaya konması ve tedavi edilmesi gerekir. Alerjik nezle ve bu nedenle gelişen geniz akıntısının tedavisi çoğu kez mümkündür. Sizdeki tek sebep eğer alerjiyse, bir Alerji İmmunoloji Uzmanı da sizi tedavi edebilir.

 • Sergen 26.9.2020 19:49:46

  Hocam burnum tıkalı ağzımdan kötü koku geliyor ucaydr hallsizlk oluyor cokk ney yapmam lazı m

  • Atilla Şengör 27.9.2020 18:51:50

   Sergen Bey, bu tip beirtilere yol açan hastalıkları endoskopik muayene ile çoğu kez teşhis edebiliyoruz. Bu amaçla bana veya bir başka KBB uzmanına muayene olabilirsiniz.

 • Aydan Atbiner 26.9.2020 11:33:43

  Hocam merhaba benim 1 ay önce küçük dilimin yanında beyaz apse gibi birşey çıktı. Kbb doktoru bademcik taşı dedi fakat hala geçmedi aynı duruyor. Arada tükürüğümü yutkunma güçlüğü oluyor sanki boğazımda birşey var yutkunurken geri geliyor hissi var. Ve 2 gündür çok hafif boğaz ağrısı var. Bu belirtiler bademcik taşı belirtilerimidir? Acaba arka taraflarda görmediğim taşlar varmıdır

  • Atilla Şengör 27.9.2020 18:50:38

   Aydan Hanım, meslektaşım bu oluşumu görüp teşhis etmişse bunu bademcik taşı olarak kabul etmelsiniz. Bademcik taşları uzun süre bulundukları yerde kalabilirler. Genellikle yutkunma güçlüğüne neden olmazlar; ama bazen boğazda birşey varmış hissine neden olabilirler. Bulundukları yerde infeksiyon gelişebilir, ama boğazda başka infeksiyonlar da olabilir; bu dönemde ağrı olabilir. Bademciklerin yumuşak damak katlantıları ile arasında, görmediğiniz yerlerde de bademcik taşları oluşabilir.

 • AHMET 21.9.2020 05:09:53

  Doktor bey merhaba, geçen sene thermal welding yönteni ile bademciklerimi aldırdım, geçen hafta boğazımda batma hissi oluştu dikkatli baktığımda sağ bademciğimin tam alınmamaış gibi olduğunu farkettim diş fırçası ile bastırdığımda tek kanaldan bademcik taşları çıktı bu durumda neler yapılabilir

  • AtillaŞengör 24.9.2020 11:34:27

   Ahmet Bey, bu durumu takip etmek en doğrusu. Hemen mutsuz olmayın; önce doktorunuz ile temas kurup kendisine danışın. Geride kalmış olabilecek doku büyük olasılıkla önceki halinden çok daha azdır. Buna rağmen sorunlar devam ederse, önce bademcik taşı oluşumunu kolaylaştıran durumlara karşı önlemler uygulanabilir; yine düzelmezse kalan doku ikinci bir ameliyatla temizlenebilir.

 • Mähri 28.8.2020 15:40:57

  Selam hocam bademvik tasları dagalıyormu

  • AtillaŞengör 29.8.2020 10:57:13

   Bademcik taşları bazen gerçekten taş gibi sert, ama sıklıkla yumuşak, adeta çamur gibidir. Yumuşak olduğu durumlarda dağılabilir.

 • Esra 25.8.2020 00:31:52

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı benim sağ bademcigimde sürekli beyaz leke oluşuyor ağrı felan yok ama canımı çok sıkıyor aile hekimine gittim gargara ve antibiyotik verdi geçmedi sürekli tekrarlıyor ne yapmam lazım salgindan dolayı hastanelere gitmek de istemiyorum şimdiden çok teşekkür ederim

  • AtillaŞengör 10.9.2020 15:19:45

   Esra Hanım Merhaba, bademcik taşları genellikle burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve alışkanlıklarla ilişkilidir. Antibiyotikli tedavilerin bu durumda kalıcı bir etki etmesi beklenmez. Önce bunların oluşumunu kolaylaştıran sebepleri ele almak gerekir. Ofisimde pandemi ile ilgili tüm tedbirleri aldık, gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

 • Ramazan 11.8.2020 22:58:21

  Merhaba hocam benim de genel olarak arkadaşlarla sıkıntım aynı geniz akıntım arkaya doğru gidiyor sürekli iltihaplı oluyor boğazım ve bademcik taşlarında görebiliyorum bazen öksürdüğümde düşüyor ama yerine hemen yenisi çıkıyor bunlar normal şeyler değil mi ilerde herhangi büyük bir sorun olurmu?

  • AtillaŞengör 11.8.2020 22:58:32

   Ramazan Bey merhaba, bademcik taşları genellikle büyük bir soruna yol açmazlar. Sizi rahatsız etmiyorsa bademcik taşlarını önemsemeyin. Ama sorun yaratırlarsa önce geniz akıntınızın teşhisi ve tedavisi ile buna yaklaşırız.

 • Guler 7.7.2020 22:45:00

  Merhaba hocam bademcik taslari sisip kulak agrisi yaparmi

  • Dr. Atilla Şengör 9.7.2020 14:42:00

   Boğaz bölgesindeki sorunların ağrısı kulağa yansıyabilir. Örneğin bademcik iltihabında bu çok sık olur; eğer bademcik taşı çok sert ve batma yapıyorsa veya iltihaplanmaya yol açtıysa veya büyümüş ve baskı yapıyorlarsa, kulağa yansıyan ağrı yapabilirler.

 • Mehmet 4.7.2020 05:45:00

  Hocam günde kaç kere gargara yapmamız gerekir

  • Dr. Atilla Şengör 4.7.2020 14:51:00

   Mehmet bey bunun aslında bir limiti yok. Fakat ilaçlı gargaraları çok önermiyorum; uzun süre kullanıldığında ağız florasını etkileyebilirler. Tuzlu ve karbonatlı su gargaraları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Benim bu konuda esas tavsiyem, bademcik taşı oluşumuna sebep olabilecek/kolaylaştıracak durumları teşhis ve tedavi etmektir.

 • Elif Gürsoy 14.6.2020 09:03:00

  Hocam Merhaba, oğlum 6,5 yaşında sıklıkla boğazlarında beyazlık oluyor, ateş ağrı vs. Yok. Kaç kez doktora gittik antibiyotik verdiler. Bu beyazlıklar piriinç tanesi gibi oluyor bazen. Bazen de dokularda gibi geniş oluyor. Sinüzitten kaynaklandığını da söyledi doktorumuz. Nasıl bir yol izleminizi önerirsiniz?

  • Dr. Atilla Şengör 14.6.2020 11:16:00

   Elif Hanım, boğazda görülen beyazlıkların sık gördüğümüz nedenleri, enfeksiyonlar (bakteri, virüs veya mantar), aftlar ya da bademcik taşlarıdır. Bunlardan hangisi olduğunu gördüğümüzde, buna göre tedavi ve tavsiyeleri de belirleyebiliriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.