Bademcik Taşları

Bademcik Taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  ALİ 3.01.2024 03:51:45

  Hocam merhaba, Uzun süredir ağız kokusu sorunu çekiyordum bunun üzerine diş taşı temizliği, diş eti bakımı vs çözüm olmadı. Geçen gün tesadüfen nohut büyüklüğünde bir taş gördüm bademcikte hareket etti ve düştü ancak başka iki noktada da mevcut ve geçmişi düşünülünce gargara gibi yöntemlerle çözüm zor görünüyor. Bademcik taşı sorununda Bademcikleri aldırma işlemine gelmeden ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   5.01.2024 15:32:36

   Ali Bey Merhaba, sayfamda da okuduysanız bademcik taşlarına yol açabilecek koşulları değerlendirip ele alıyoruz; bu şekilde hastaların bir kısmı fayda görüyor.

 • kullanıcı
  BARİS 1.10.2023 16:43:30

  Hocam sağ bagdemcik tek taraf kuruluk acı hissi var kulağımın ici acıyor kulak altı ağrı var kgb gittim birşey yok dedi en küçük bir kokuda çok acıyor boğazım nasıl geçer bu

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.10.2023 20:35:55

   Barış Bey geçmiş olsun. Tedaviyi belirlemek için önce teşhisleri yapmak lazım. Doktorunuz muayene edip de bir şey görmemişse, bizim endoskopla yaptığımız muayene ile geniz, bademcik lojları ve hatta dil kökü ile gırtlak bölgelerini detaylıca değerlendirmemiz gerekir. Buralardaki bulgulara ve hastalık sürecinizdeki özelliklere göre teşhis ve tedavi belirlenebilir.

 • kullanıcı
  GAYE 12.09.2023 11:00:52

  Merhaba 1 ay öncesinde boğaz duvarında beyaz kabarcıklar ve bademcik altında beyaz iltihap sebebiyle aile hekimine gitmiştim bu beyazlıklar dışında boğazımda minik parçacıklar varmış gibi takılma hissi de vardı bana antibiyotik verdi onu kullandım beyazlıklar ve takılma hissi geçmeyince kbb ye gittim o da önemli bir şey olmadığını ve bademcik taşlarından bahsetti. Boğazımdaki beyaz kabarcıkların ve bademcik altındaki çevresindeki beyaz yapının bir aya yakın geçmemesi normal bir durum mu bir de arada sanki boğazım tahriş olmus gibi takilma hissi oluyor ama geciyor. Bu bir aylık süreçte ateş bademcik büyümedi tarzında bir şey yaşamadım.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   12.09.2023 11:22:09

   Merhaba, bunlar bademcik taşıysa kendiliğinden geçmeyebilirler. O bölgedeki beyazlıklar bazen "pamukçuk" yani mantar infeksiyonu da (candida) olabiliyor. Her iki durumun da kendine uygun tedavisi olabilir. Ama başka hastalıklar/olasılıklar da vardır. Bunlar sıkıntı verdiğinde "normal" diyemeyiz.

 • kullanıcı
  SİNEM 30.07.2023 21:46:38

  Bogazimda tas var ameliyat olucam birsey ögrenmek istiyorum. Gece uykumdan 3.yada 4 kere kalkarak yemek yiyorum istemiyorum ama yiyorum bu beni korkuyor gece yemek yemekten cok sıkıldım kilo aliyorum bogazimda tas oldugundan beri gece yemek yiyorum yardimci olurmusunuz tesekürler

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   31.07.2023 20:04:33

   Sinem Hanım Merhaba, bademcik taşının buna yol açtığını sanmıyorum. Sindirim sistemi, hormonal veya metabolizma ile ilgili bir sorun olabilir; önce bir Dahiliye Uzmanına başvurmanız iyi olabilir. Bundan sonra veya eşzamanlı, muayene ve değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra, bademcik taşlarınızın olası sebeplerine yönelik tedavi ve tavsiyeler önerebilirim.

 • kullanıcı
  KENAN M 20.02.2023 17:00:44

  Hocam merhaba. İki hafta kadar önce yalnızca sol bademcikte tonsillit teşhisiyle antibiyotik tedavisine başlayan eşimin boğazındaki tüm beyaz leke ve iltihaplar geçti. Ancak bu rahatsızlıktan önce olmadığını düşündüğümüz yaklaşık 5 mm.lik bir derin yarık oluştu bademcik üzerinde. Herhangi bir beyazlaşma veya iltihap vs.yok. Ancak yutkunma ve bazen de konuşmasını güçleştiriyor. Tedavi başlangıcında iltihap dolu olan bir çukur halinde gösterdi kendini. Doktorumuz da kortizon içeren bir tablet, gargara ve antibiyotik tedavisi ile geçebileceğini söyleyerek reçetemizi düzenledi. Sonrasında bu yarık için tekrar gittiğimizde tonsillitin geçtiğini ancak bu durum için gargaraya devam etmemiz gerektiğini söyledi. Biz de devam ediyoruz. Bu durumun bir tedavisi var mıdır yoksa ayrıca bir cerrahi operasyona mı ihtiyacımız olacak?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   21.02.2023 09:54:43

   Kenan Bey Merhaba, bademciklerin üzerinde normalde de yarıklar, çukurluk alanlar vardır. Bunlar daha önce dikkatinizi çekmemiş olabilir; normal olanlar bir tedavi gerektirmezler. Ama muayene ve takiplerinizi ben yapmadığım için gerçekte görmeden eşinizdekinin tam olarak ne olduğunu bilemem; isterseniz randevu alıp gelebilirsiniz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.