Alerjik Nezle

Alerjik nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir.

Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır.

Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  ZÜLEYHA 5.02.2022 00:58:48

  Merhaba .6aydır devamlı buruntukanıklığı,genizakıntısı,damakta,küçük dil ağız kenar ,diş etinde aralıklı kaşıntı oluyor .Alerji t.e.s.ti yaptırmadım .alerjik ve deviasyon ameliyeti alerjiden dolayı burun eti şişiyor küçültmeliyiz ameliyat dedi dr .Emin olamadım ameliyat olursam geçermi şikayetim .alerji t.e.s.ti yaptırmama gerek varmı ?Nasıl bi yol izlemeliyim .Günlük yaşamtımı olumsuz etkiledi uykusuz ,yorgunum yordu artık.Evde kedi var 4senedir şimdiye kadar böle olmadı eğer alerjikse kediyi de veremem.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   6.02.2022 17:15:47

   Züleyha Hanım Merhaba; alerji düşünüldüyse benim görüşüm herhangi bir ameliyat öncesinde bir Alerji Uzmanı ile teşhis ve tedavilerin tamamlanmasıdır; gerekli görürlerse alerji testi de yapacaklardır. Zira deviasyon düzeltilse bile eğer alerji şiddetliyse hastanın belirtileri devam edebiliyor. Bunun haricindeki durumları endoskopik muayene ile görüp takip ederek ameliyat gerektirip gerektirmediğini anlıyoruz.

 • kullanıcı
  RAMAZAN 14.11.2021 18:57:22

  Bendede 20 seneden beri burun sıkıntısı yaşıyorum 6 kez ameliyat oldum hiç bir fayda görmedim ve çokta sıkıntı yasiyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.11.2021 17:45:50

   Ramazan Bey geçmiş olsun, teşhis veya tedavilerde gözden kaçmış durumlar olabiliyor. Umarım gerektiğinden fazla doku kaybınız olmamıştır. Endoskopik muayene ve takiplerinizi yaptığımda size faydalı olup olamayacağımı anlayabilirim.

 • kullanıcı
  SAFFET Y 31.08.2021 01:19:02

  Merhaba hocam, oğlum 12 yaşında ve sürekli burnu tıkalı. Özellikle sabahları hapşırma sık oluyor. Çocuk ve KBB doktorlarına çok gittik. Verilen ilaçlar pek bir işe yaramıyor. Alerji t.e.s.tinde ev tozuna hassasiyeti var. Ayrıca dudaklarında kızarıklık ve kaşıntı oluyor. Samsunda yaşıyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.09.2021 13:43:41

   Saffet Bey geçmiş olsun. Alerji konusunda bir Çocuk Alerji Uzmanına danışmanız ve tedavisini almanız belki daha iyi olur. İstanbul'a geldiğiniz bir vakit, geniz eti büyümesi ve burnunda olası anatomik bozukluklar açısından endoskopik muayene ile değerlendirmelerini de yaparız.

 • kullanıcı
  YASEMİN 27.02.2021 18:29:31

  Merhaba hocam . Benimde uzun yıllardır sabah kalkınca grip olmuş gibi hapşırıyorum ve burnum akıyor. 3 veya 4 saat sonra normale dönüyorum. Bir doktora gitmedim fakat geceleri burnumda kaşıntı oluşmaya başladı dışarıdan kaşınıyor. Bazen kaşırken uyku esnasında tırnaklıyorum ve yaralıyorum burnumu. Alerjik bir durum mu yoksa sinüzüt,mü

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   28.02.2021 19:38:19

   Merhaba Yasemin Hanım; başta alerjik durumlar olmak üzere burun mukozasının işleyişinin bozulduğu pek çok koşul ve hastalıkta bu belirtiler olabilir.

 • kullanıcı
  YUNUS Ö 26.02.2021 23:00:06

  Merhaba hocam iyi çalışmalar yaklaşık bir aydır her gece burnum çok aşırı şekilde tıkanıyor bi şekilde açmaya çalısıyorum açılıyor derken 10 defa tekrarlayan hapşuruk geliyor ve tekrar tekrar tıkanıyor yutkunuyorum kulaklarım acıyor o derece devlet hastanesine randevu alıyorum 12-13 gün sonraya randevu veriyor özele gidiyorum tomografıye gönderiyor 300-400 tl para vermek zorunda kalıyorum. sabahı zor ediyorum. tomoğrafide o.t.r.i.v.i.n.e bagımlısı olmussun. ve alerjik dedi birde sinizütümde var hap yazdı ve deniz suyu önerdi hiç bişey geçirmedi 10 gün kadar kullandım o.t.r.i.v.i.n.eyi ve ne yapacagımı bilmiyorum lütfen yardım edin

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   27.02.2021 10:02:46

   Yunus Bey Merhaba, burun ile ilgili hastalıkları endoskopik muayene ve klinik bilgilerle teşhis eder, tedaviyi belirleriz. Tomografiyi, bu tedavilerle düzelmeyen hastalarda ameliyat planı yapmak için kullanırız. Ama madem tomografi çektirdiniz, enodoskopik muayenenizi yapacağımız zaman yanınızda getirdiğinizde bunu da incelerim ve buna göre gerekli takip ve tedavi sürecini belirlerim.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.