Burun Tıkanıklığında Lazer Tedavisi

Burun içinde lazer uygulaması ancak burun içi yumuşak dokulara yönelik olarak yapılabilir. Kıkırdak ve kemik eğriliklerine lazerle müdahale yapılmaz. Lazerle burun ameliyatı sırasında alt konkaların en şiş olan, burun tıkanıklığına yol açan bölümlerini söndürüyoruz. Bu şekilde solunum havasını, en çok hissedilebileceği bölge olan orta pasaja (orta meatusa) da yönlendirebiliyoruz. Burunda lazer uygulaması etkin ve kalıcı sonuçları olan bir yöntemdir. Ancak bu uygulamanın kendisinden daha önemli bir koşul daha vardır: Burun etinin niçin büyüdüğünün belirlenmesi ve bu sebebin de beraber tedavi edilmesi gerekir. Sebep ve sonuçlar beraber ele alındığında, ancak bu durumda burun eti büyümesinin tedavisinde kalıcı sonuçlardan bahsedilebilir. Lazerle burun eti küçültülmesi tek başına da yapılabilir; diğer burun içi ameliyatlar ve estetik müdahaleler ile de yapılabilir. Lazerle burun eti ameliyatı tek başına yapıldığında günübirlik bir uygulamadır; hastaya fazla sıkıntı vermez ve genellikle tampon konulmaz. Dr. Atilla Şengör 2003 yılından beri bu operasyonu yapmaktadır.

Yorumlar
 1. Naz  Mart 29, 2019

  Merhaba,
  Benim mevsim gecislerine bagli veya usutme/grip sonrasi baslayan burun tikanikligim oluyor ve sprey kullanip biraktiktan sonra da sanki daha da kotulesiyor. Nerdeyse 1ay kadar surup sonra eski haline donuyor. Kbb uzmani burun etimin sismesine bagli oldugunu soyledi. Acaba lazerle ameliyat olabilir miyim? Ve du an hamilelik surecindeyim ama o kadar hayatimi etkiliyor ki yine de operasyon gecirme imkanim var mi ? Tesekkur ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 31, 2019

   Naz hanım, hamilelik sırasında burun ameliyatı ben asla yapmıyorum. Bununla birlikte nezle grip gibi enfeksiyonlar sonrasında herkesin burnu tıkanır; bir süre sonra düzelir. Bu durum burun içi ödem ve akıntılara bağlıdır. Ayrıca hamilelik döneminde de hormonal durumdaki değişim nedeniyle burun eti şişmeleri olabilir. Buna hamilelik nezlesi diyoruz. Hamilelik sonrasında bu burun tıkanıklığı da genellikle düzelir. Hamilelik döneminde bebeğinizi etkilemeyecek çeşitli solüsyon ve spreylerle bu durum rahatlatılabilir. Doğum yaptıktan sonra burun tıkanıklığınız düzelmeyecek olursa geldiğinizde endoskopik muayeneniz yapar tedavisini belirleriz.

   cevap
 2. Necva  Şubat 21, 2019

  Merhaba Atilla Bey, son 2-3 yıldır sık sık faranjit,soğuk algınlığı yaşıyorum bu durum bu sonbahardan beri haftada 1 hale geldi geldi kronikleşti. En son gittiğim kbb doktoru ve başka bir uzman hekim burun etlerimin çok şiş ve kızarık olduğunu burun eğikliğim olduğunu söylediler. Ayrıca sinüzlerin gece boyu boğazına doğru aktığı için orada bir tahrişlenme meydana geldiğini söyledi. Çok derin nefes alarak ve sadece ağızdan nefes alarak uyuduğum için faranjitimin devamlı olarak tekrarlandığını da söylediler. Son 1 aydır aralıksız geçmeyen burun tıkanıklığım var ve boğazlarım o kadar şişiyor ki uzun süredir çok zarar gördü ve üzerinde kırmızımsı kanlanmalar, boğaz ülserine benzer şeyler var. 1 aydır kulağımın acısı ve akıntısı da bitmiyor ne yapmalıyım bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Geçmiş olsun, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı, kronik faranjite yol açan sebeplerin başlarında gelir. Faranjitinizin düzelebilmesi için bunların ele alınması çok doğru bir yaklaşım olur.

   cevap
   • Necva  Şubat 22, 2019

    Öncelikle çok teşekkürler Atilla bey, yani ele alınarak düzelir inşallah değil mi bu sorunlar? Günlük yaşantımı ciddi anlamda etkiler hale geldi faranjit yüzünden vücudum devamlı kırgın , doktorlar antibiyotik verip duruyorlar sonraki hafta tekrarlayınca o antibiyotiği içtiğimle kalıyorum. Ne kadar vücudumu dinç tutmaya çalışıp, immun sistemimi güçlendirecek takviyeler alsam da asla bir değişiklik yok.

    cevap
 3. Ramazan  Şubat 15, 2019

  İyi akşamlar hocam 3 aydır burun tıkanıklığı yaşıyorum cidden büyük bir sıkıntı kbb uzmanı alerji teşhisi koydu sprey ve tablet verdi daha sonra başka kbb uzmanı alerjiye bağlı burun Eti büyümesi dedi aynı spreyden önerdi ve amaliyat önerdi ilaçlar geçici rahatlama sağlıyor
  Acaba burun Eti amaliyatını lokal anestezi ile yapılma imkanı var mı acaba
  Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Ramazan Bey, burun eti küçültülmesinde ben mutlaka genel anestezi tercih ediyorum; ama lokal anestezi tercih eden meslektaşlar da vardır.

   cevap
 4. devran  Ağustos 18, 2018

  Merhaba Hocam;
  uzun yıllar alerjik rinit ve geniz akıntısı problemi yaşamaktayım.Türkiye;de ün yapmış KBB hekimlerine de gittim fakat sonuç alamadım.Burun spreyi bağımlılığı problemi yaşamaktayım. Sinizüt ve burun septum deviasyonunda problem bulunmamaktadır. Ayrıca alerjiye bağlı geniz akıntısı ağız kokusu problemi yapar mı ?(diş ve diş eti hastalıkları uzmanı muayeneleri yapıldı problem bulunamadı) Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 23, 2018

   Sayın Devran, nedeni ne olursa olsun geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı ağız kokusu yapabilir. İsterseniz önce bir Alerji Uzmanına başvurun. Ama burun spreyi bağımlısı olduğunuza göre burun tıkanıklığınız da olmalı. Burun tıkanıklığı ve geniz akıntınızın, sinüslerde gözden kaçmış bir nedeni olabilir. Sizin gibi birçok hastada bunu saptıyoruz. Eğer Alerji tedavisinden sonuç alamazsanız, geldiğinizde sinüsteki sorunu bulmaya çalışır; bulursak tedavinizi de yaparız.

   cevap
 5. Burhan  Mart 22, 2018

  Hocam merhaba ben kbb uzmanına gittim 4 aydır burnumda tıkanma var kaşıntı akıntı yok sadece tıkanıyor mevsimsel alerjik rinik tanısı konuldu burun içinde etlerim şişme yapıyor gündüzleri rahatsız etmiyor çok yatarken takanıyor bunun tam bir çözümü yokmudur bir açılıyor bir tıkanıyor burnum dengesiz doktorum bana şu ilaçları yazdı burun sipreyi ( na…er ve hap yazdı ( bro…est yorumunuz nedir cildiyeye gitmedim hiç sadece kbb gittim makinayla içine baktı burnumun etleri şişikti bunun tam geçme yolu yokmu hocam gelsem muaynenize yorumunuz nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2018

   Burhan Bey, doktorunuzun önerdiği tedaviyi kullanmalı ve bitiminde mutlaka kontrole gitmelisiniz. Bundan fayda görmeyecek olursanız, endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra yorumumu yaparım.

   cevap
 6. halil ay  Mart 15, 2018

  Merhaba Atilla Bey ,benim yaklaşık 10 senedir geniz akıntım ve kronik sinüzütüm var.Çok fazla ilaç kullandım buna antibiyotiklerde dahil.Bitkisel tedavi denedim.Ancak faydası olmadı.Akıntımın fazla değil yoğun olduğunu söylediler.Bunla ilgili de burun spreyleri kullandım ama değişen bişey olmadı.Cerrahi operasyon kesin çözüm olur mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2018

   Halil Bey, ilaç tedavilerinin fayda etmediği kronik sinüzitlerde operasyon çözüm sağlayabilir. Ama bundan emin olmak ve başarı sağlayabilmek için endoskopik muayeneleriniz, kliniğiniz ve tomografi bulgularınızı beraber yorumlamak ve sinüzit ameliyatınızı doğru planlamak gerekli.

   cevap
 7. Asya  Ocak 14, 2018

  Merhabalar Atilla Bey,
  Yaklaşık 8 yıldır sürekli su gibi akıntım var ve yaşam kalitemi sürekli peçete taşımak ve ince ince akan burnumu silmek mahvetti. Rinit icin verilen spreyle hiç ise yaramadı. Öksürük ve hapsuruk kasıntı vs. Yok sadece akıntım var. Bir çok doktora gittim ama hiç geçmiyor ne önerirsiniz acaba ? Şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Asya Hanım, burun mukozasını, alerjik nezle dışında da bozan hastalıklar var. Bunlar alerji ile karıştırılabiliyor ve teşhiste gözden kaçan bulgular olabiliyor. Mutlaka tomografi de çekilmiştir. Bir gün geldiğinizde bunu da yanınızda getirin, endoskopik muayenenizi yapar, hastalığınızın seyrini öğrenir ve büyük olasılıkla bir sonuca varırız.

   cevap
 8. Aydan  Nisan 6, 2017

  Atilla Bey sizi tekrar rahatsız ediyorum ozur dilerim ama bilginize ihtiyacım var nazal valv ameliyatı olmamın ustunden 15 gun gecmesine rağmen burnum halen tıkalı agzimdan nefes alıyorum yanağımi cekince daha rahat nefes alıyorum durum böyle olunca ameliyatın bana bir faydası olmamış mı çünkü yanağımı cekince nefes almam kolaylaşıyor halbuki kıkırdak koyuldu halen neden böyle oluyor ki bu durum normal midir Atilla Bey

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 6, 2017

   Aydan Hanım ameliyat sonrası 15 gün henüz erken bir dönemdir. Bir süre daha bekleyin, doktorunuza kontrollerinizi sürdürün. Fakat sonuç alamazsanız gelirsiniz, bakarız.

   cevap
 9. Aydan  Mart 27, 2017

  Merhabalar Atilla Bey ben 6 gün önce valv yetmezliği sebebiyle ameliyat old bugun yanlışlıkla dikis ipimi asıldım cok hafif bir kanama
  Oldu herhangi bir sorun olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2017

   Aydan Hanım, lazerle burun eti küçültme ameliyatında dikiş veya iplik kullanmıyoruz. Size rinoplasti ya da valvplasti yapılmış olmalı; yine de bu durumdan doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

   cevap
 10. ahmet  Ekim 9, 2016

  selam aleykum hocam benim yillardir burun akintisi sikayetim var kemik yamuk diye ameliyat olmama ragmen kurtulamadim. birde agiz kokusu sikayetim var belki bunlar birbiriyle baglatilidir. bana yardimci olursaniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 10, 2016

   Ahmet Bey, burun tıkanıklığı, burun veya geniz akıntısı ile ağız kolusu sıklıkla birbirleriyle bağlantılı belirtilerdir. Geldiğinizde bunların kaynağını bulduktan sonra tedavisini de konuşacağız.

   cevap
 11. Haluk  Mayıs 30, 2016

  Geniz akıntısı için lazerle tedavi yapıyor musunuz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 31, 2016

   Haluk Bey geçmiş olsun, “geniz akıntısında lazerle düzelir” diye bir kavram yok. Ancak geniz akıntınızın nedeni burun etlerinizin şişmesine bağlıysa, burun etlerini küçültmek için lazer kullanıyorum. Ancak geniz akıntısının pek çok başka nedeni de vardır ve “geniz akıntısı lazerle tedavi edilir” diye bir genelleme yapmak hem yanıltıcı hem de yanlış olur. Burada önce geniz akıntısının sizdeki nedenini belirlemek ve bundan sonra tedavi seçeneklerini konuşmak yerinde olacaktır.

   cevap
   • Halil ay  Mart 21, 2018

    Kronik sünizitim var.Onunla alakalı olduğuna dair yazılarınızı okumuştum .

    cevap

 Yorum Ekle