Çoğu Geniz Akıntısı Çözümsüz Değil


Geniz akıntısı, boğazda balgam hissi, boğaz temizleme ve gıcık öksürüğü gibi belirtileriyle yerli yersiz kişiyi güç durumda bırakabilir. Geniz akıntısının onlarca nedeni vardır. Hastaların çoğunda endoskopik muayenede de görebildiğimiz bir akıntı vardır; fakat bazılarında akıntı yoktur ve boğazda “bir şey varmış hissi” vardır. Bu ikinci grup hastanın, eğer boğaz ve gırtlak bölgesinde bir oluşum, kitle veya reflü bulguları yoksa, başka branşlar tarafından da ele alınması gerekebilir. Geniz akıntısı olan hastaların çoğunda burun salgı işleyişinde bozukluklar, sinüzit hastalığı veya mukozanın inflamasyonuna yol açan durumları belirleyebiliyoruz. Ancak aynı hastada birden fazla geniz akıntısı nedeni de olabiliyor. Bu nedenle geniz akıntısının tedavisi de hastadan hastaya değişiyor. Bu videoda Dr. Atilla Şengör geniz akıntısı nedenleri ve tedavisi üzerine ayrıntılı bilgi veriyor.

Yorumlar
 1. Kadir  Aralık 12, 2019

  Hocam 21.11.2018 tarihinde bir sınavıma çalışmak için 2-3 gün kütüphanede sabahladık. Bu süreçte çok fazla sigara ve kafein içeren içecek içtim. Sınavdan çıktıktan sonra nefes alamadığım ve yutkunamadığım için okuldan eve kadar elimde suyla gittim. Hayatım boyunca hep sporla uğraştığım için 1-2 günden uzun süren pek rahatsızlığım olmadı. Başta pek ciddiye almadığım ve geçeceğine inandığım için 4 ay sonunda bir uzman kbbye gittiğimde kıkırdak eğrliği ve burun içinde alerjilerimin olduğunu ve genzime olan bir akıntının olduğunu söyledi. Burun spreyi artı alerji ilacı yazdı pek etki etmedi. 08.2019 işe başladıktan sonra geniz akıntımın şiddeti arttı. Sebebi yorgunluğumun artması ve şirketteki klimalı ortamdı.11.2018’den itibaren nefes almam baya kötüleşmişti ama geniz akıntısı sosyal hayatımı da etkilemeye başladı. Bu yüzden dolayı 04.10.2019’da burun ameliyatı oldum. Nefesim halen kötü son 3 haftadır geniz akıntım var. Allerjim var mı diye allerji doktoruna gittim. Solunum ve röntgen ve alerji testleri yapıldı hiçbir sıkıntım çıkmadı. Hocam gerçekten artık üzülmekten stresten spor yapamamaktan arkadaşlarımla buluşup bir şeyler yapamamaktan bıktım. Geniz akıntım olmadığı zamanlar yine şuanki halime göre iyiyim. Bunun sebebi ne olabilir? Geniz akıntımın şiddeti iş çıkışı metro metrobüse binince soğuk klima çarpınca artıyor. Ve son geniz akıntım tozlu ortamda 4-5 saat çalıştıktan sonra başladı. Allerji doktoru da onc**ir adlı bir hap ile burun spreyi yazdı. Kendi doktoruma o kadar para ödememe rağmen bir çözüm bulamıyor. Yardımınıza ihtiyacım var…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2019

   Kadir Bey, çeşitli sinüs sorunları da bu tip dirençli geniz akıntılarına sebep oluyor. Bu aşamada durumunuzu önce bu yönde araştırmalıyım; bu amaçla sizi bir gün beklerim.

   cevap
   • Kadir  Aralık 16, 2019

    Atilla bey çözüm ve sonuç bulur muyum? Benim tek derdim o…

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 17, 2019

     Teşhisler ve seçilen tedaviler doğru olduğunda, çözüm ve başarılı sonuçlara sıklıkla ulaşılabilir. Bu konuda yıllardır çalışıyorum, ancak her hasta ve hastalığı birbirinden farklı oluyor. Sizde de güncel sinüs bilgilerine göre endoskopik bulguları değerlendireceğiz.

     cevap
 2. Arda  Temmuz 3, 2019

  Merhaba hocam benim burun kemiği eğriliği yüzünüzden geniz akıntısı var, antibakteriyel ilaç kullanarak yok edilebilir mi bu koku (ameliyat olucağım fakat daha 2 yılım var)

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Burada kronik yani uzun süreli durumlar genellikle antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Geniz akıntısı da çoğu kez tek başına burun eğriliği kaynaklı değildir. Bir gün geldiğinizde endoskopik muayenelerle geniz akıntınızın teşhisini doğru dürüst yaparız, buna göre tedavinizi belirleriz.

   cevap
 3. BÜŞRA  Ocak 8, 2019

  HOCAM MERHABA. ECZACI TEKNISYENIYIM YAKLASIR BIR AYDIR GENIZ AKINTISI PROBLEMIM VAR. C…O A…US KULLANDIM A..N SINUS KULLANDIM HALA AKIYOR VE ARA SIRA GENIZ KOKUMU HISSEDIYORUM. PROBLEM TAM OLARAK ŞUKİ BURNUM AÇIK, FAKAT BEN BALGAM ÇIKARAMAYAN BİR İNSANIM.TAVSİYENİZ NEDİR.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 9, 2019

   Büşra Hanım, akut bakteriyel infeksiyonlara bahsettiğiniz ilaçlar etki edebilir. Hatta dekonjestan ve antihistaminikler de akıntılarınızı azaltabilirdi. Ama bunlardan fayda görmediğinize göre burun-sinüs işleyişinde bir aksama olabilir diye düşünürüz. Bu durumda eğer infeksiyon hali devam etmyorsa, burun yıkama solüsyonlarının 3-4 hafta kullanılması size faydalı olabilir. Ancak endoskopik muayene ile akıntının kaynağı ve hastalığı çoğu kez doğrudan görebiliyoruz; bu şekilde bir teşhis ve tedavi önerisi yaparsak zaman kaybetmezsiniz.

   cevap
   • Büşra  Ocak 9, 2019

    Geri dönüşünüz için Teşekkür ederim sevgiler

    cevap
 4. Beyhan  Aralık 9, 2018

  Dr bey kizimla ilgili geniz akintisi sorunumuz var. 25 ekimde kopek havlamasi sikayetiyle dr gittik krup oldugunu soledi solunum verild.ve ekjeksiyon yapildi sonrasinda antibiyotik,burun spreyi, ve alerjik surup kullandik ama bir fayda bulamadik. İlaclari birakinca yine ayni oluyorz bugun intibariyle yine antibiyotik,sprey ve alerjik suruba geri donduk . Surekli geniz akintisi var bu yil krese basladik dr ler alerjik rinit oldugunu ve cocukluk cagi hastaligi oldugunu solediler. Cocugumun yasam kalitesini ve istahini cok etkiledi. Sizin onerileriniz nelerdir..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 9, 2018

   Sayın Beyhan, kreş çağı çocukları üst üste hasta olabiliyorlar. Bu durum geniz eti büyümesi ve çocukluk çağı sinüzitleri gibi durumları beraberinde getirebiliyor; alerji eklenebiliyor. Bu tip durumlarda tedavi ve takiplerin uzun süreli yapılması, çocuğun bazen bir süre okuldan alınması gerekebiliyor. Kısırdöngüye girilen durumlarda bazen geniz eti alınması gibi operasyonlar da gerekli olabiliyor.

   cevap
 5. tamer  Ekim 29, 2018

  merhaba doktor bey.benim gözüm ile birlikte dişimde ağrı vardı çok şiddetli.kulak kbb doktoruna gittim ama memnun kalmadığımdan başka bir doktora gidicem.tomografi çekildim ve sonucum aynen böyle:sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar,retansiyon kisti ve havalanma kaybı.
  nazal septumda anteriorda hafifçe sağa deviasyon.bunun açıklaması nedir acaba tedavisi nasıl olmalı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 2, 2018

   Tamer Bey, septum yani burun orta bölümünde hafif kemik-kıkırdak eğriliği olduğu söylenmiş. Yalnız hafif eğriliklerin çoğu kez önemi yoktur. Maksiller yani yanak sinüsünüzde sorun olabilir, bunun ağrısı diş veya göze vurabilir. Diş veya gözünüzde belirlenmiş bir başka hastalık yoksa, sinüs ile ilişkisi olabilir. Ancak tomografi tek başına değil, mutlaka klinik bulgularla beraber yorumlanır; bundan daha önemlisi endoskopik muayene bulgularınızdır.

   cevap
   • Tamer  Kasım 21, 2018

    Peki retastisyon kisti denilen onemlimi yoksa onemsizmi

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 24, 2018

     Tamer Bey, retansiyon kistleri çoğu kez önemsizdir. Fakat bununla karıştırılabilecek sinüs içi mukoza kalınlaşmaları veya benzer tümöral oluşumlar açısından dikkatli olunmalıdır. Bunların ayrı ayrı tomografik işaretleri vardır; bu açıdan hem endoskopik muayene bulguları hem de klinikle beraber hassas bir şekilde incelenmelidir.

     cevap
 6. Bilal  Temmuz 15, 2018

  Merhaba hocam benim yaklaşık 3 4 aydır geriden boğazıma doğru akan beyaz kalın bir şekilde akan geniz akıntım var sigara kullandım 8 sene falan bırakalıda 3 4 ay oldu geniz akıntım beni acayip derecede etkiliyor bir kaç doktora gittim burnum deviasyon var dediler ufak bir kis olduğunu söylediler fakat ameliyat olursan geniz akıntın yine geçmicek dediler ilaçlar pek fayda etmiyor bu konu beni baya bir etkiliyor bunun sebebi sizce ne olabilir hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2018

   Bilal Bey, 21 Mayısta buna benzer bir soru sormuşsunuz, ben de cevaplamışım. Tekrar vurgulamak gerekirse, geniz akıntısının nedeni çoğu kez burun-sinüslerdeki anatomik veya işlevsel sorunlarla ilgilidir. Burun eğriliği sıklıkla bunun tek başına nedeni değildir. Bu nedenle eğrilik ameliyatının size fayda etmeyeceği söylenmiş olabilir. Sinüslerdeki sorun teşhis ve tedavi edilirse bir sonuç alma olasılığınız yükselir. Ben özellikle bu konu üzerine yoğun çalışırım, inşallah size de fayda ederiz.

   cevap
   • Bilal  Temmuz 17, 2018

    En kısa süre içersinde yanınıza geliceğim hocam inşallah güzel bir sonuç elde ederiz

    cevap
 7. Cemil  Mart 14, 2018

  Muayene ücretleri hakkında bilgi verirseniz hocam sevinirim.
  Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 16, 2018

   Cemil Bey, ücretlerle ilgili soruları 02123512401 i aradığınızda yanıtlarlar.

   cevap
 8. Hamit Çuhadar  Kasım 20, 2016

  Muayne ücretleri ve tedavi ücretleri nekadar SGK anlaşmanız bulunuyormu teşekkür ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 22, 2016

   Hamit Bey SKG anlaşmamız yoktur, sekreterim muayene ücretimizi eposta yoluyla size bildirecektr. Saygılarımla.

   cevap

 Yorum Ekle