Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. Güngör  Mayıs 10, 2020

  Adım güngör aralıklarla tıkanıp açılıyor burnum evdeyken çok tıkanıyor dışarı çıktığımda açılıyor Atilla bey kocaelide görev yapıyormusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Güngör Bey, ihtisası 2002’de tamamladığımdan beri Kocaeli’nde görev yapmıyorum. Ama orası uzak değil, şehirlerarası ulaşıma izin verildiğinde gelirsiniz.

   cevap
 2. Ayça Tokgöz  Mayıs 6, 2020

  Atilla bey iyi çalışmalar nazal mukoza hiperemik ödemli ne demek oluyor acaba ? Metabolik sendromu olan 35 yaşında bir kadınım raporda nazal mukoza hiperemik ve ödemelidir yazıyor ciddi bir şey mi bu durum?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

   Ayça Hanım burun içi döşemesi şişmiş ve rengi kızarmış anlamını taşır. Enfeksiyonlar başta olmak üzere bu görünüme yol açabilen pek çok koşul vardır. Hangisine bağlı olduğunu muayenenizi yapan doktorunuz size söyleyebilir.

   cevap
 3. Gökhan anlı  Mayıs 6, 2020

  Hocam benim sorunum dört yıldır var sürekli akıntı oluyor ama çıkmıyor sürekli iki kanalda kapalı temiz hava aldığımda akıntı başlıyor ve durmuyor sabahları kalktığımda dilimde kuruluk burnum kapalı zaten hiç bi şekilde koku alamıyorum son iki senede koku duyumu kaybettim diyebilirim illadin sprey kullandım ve biraz rahatlama oluyor ama geçici çok geçmeden yine kapanıyor ve bide kulaklarım bi senedir tıkanıyor duyma problemi yaşadım ondan oluyor galiba bazı zamanlar burnum dolu ama akıntı gelmiyor çok zorlanarak biraz çıkıyor yani oda o kadar hızlı çekiyorum ki neredeyse kulak zarım patlayacak burun damarlarım çatlayacak gibi o derece sorunum teşekkür ederim saygılar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Gökhan Bey, burun tıkanıklığınız ve sprey bağımlısı olmanız burun mukozasının (burun içi örtüsü) hasta olabileceğini düşündürüyor. Bu tip durumlarda mevcut geniz atınısının miktarında artma ve kıvamında yoğunlaşma olabilir. Endoskopik muayene ile bu durumu görebilir, tedavi ve takiplerle size yardımcı olmaya çalışırız.

   cevap
 4. Elif kurşun  Mayıs 5, 2020

  Atilla bey selam burun enfeksiuon için mupirocin içerikli.bi krem kullandım ama prospektusunde nazal mukoza için kullanmayın yazıyor burnumda tahriş oldu burna kalıcı bı zarar verirmi bu krem?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Elif Hanım kalıcı bir zarar vereceğini sanmam; ama aslında bahsettiğiniz tahrişin derecesini endoskopik muayene ile görüp bunu söylemek daha doğru olur.

   cevap
   • Kadir  Mayıs 10, 2020

    Atilla. Hocam benim birden bire 2 önce agizimdan burnumdan durmayacak şekilde kan geldi öğündür belli burnum koku aalmadi ilk sıralar kan kokusu aliyodum şimdi oda yok sağ burnum

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

     Kadir Bey kanama acil bir durumdur. Sizin vakit kaybetmeden bir hastanenin acil servisine başvurmanız ve bir KBB Uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekir.

     cevap
 5. MUHAMMET  Mayıs 5, 2020

  Hocam merhabalar 18 yaşıma yeni girdim ve baya bi yıldır nefes zorlugum var burun kemigimde saga ve sola dogru aşırı egrilik var geceleri cok tıkanıyor uyutmuyor ameliyat şart mı şayet ameliyat olursam egrilik düzelir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Muhammed Bey merhaba, burun tıkanıklığına hangi yapıların ne ölçüde sebep olduğunu endoskopik muayenede görebiliyoruz. Buna göre ilaçla mı yoksa ameliyatla mı tedavi edeceğimizi belirleyebiliyoruz. Eğer burun eğriliği için septoplasti ameliyatı önermişsek, bu ameliyatla elbette eğriliği düzeltmeyi amaçlarız; bir komplikasyon olmadıkça da sonuç başarılı olur.

   cevap
 6. MUHAMMET  Mayıs 5, 2020

  Hocam merhaba yaşım 18 ve burnum sürekli tıkanıyor burunda egrilik aşırı var ve nefes almada zorluk yaşıyorum bazı tozlu orramlarda da duramıyorum en ufak temasda dahi büyük agrılarla karşılaşıyorum ameliyat şart mı ameliyat olursam burundaki egrilik düzelir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Muhammed Bey merhaba, tozlu ortamlarda duramamanız, alerjik durumları da akla getiriyor. Alerjiye bağlı mukoza şişmeleri veya burnun yumuşak dokularınınnkatıldığı burun tıkanıklıkları çoğu kez bazı ilaç ve spreylerle tedavi edilebilirler. Eğriliği olanlar bile belirli ölçüde bu tedavilerle rahatlayabilirler. Endoskopik muayene ve takiplerle bunu anlayabiliyoruz. Bunun sonucunda düzelmeyen hastalarda ameliyat gerekli olabiliyor; bu süreç içinde burun işeyişini daha iyi tanıyarak, yapılacak ameliyatı da daha isabetli planlayabilme avantajımız oluyor.

   cevap
 7. Ömer  Mayıs 5, 2020

  Hocam merhaba ben de 2 yıldır falan burun tıkanıklığı yaşıyorum bazen nefes bile almakta zorlanıyorum bunun sebebi nedir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Ömer Bey, sayfamdaki yazıları okuduysanız, belirttiğim sorunlardan sizde hangisi/hangileri olduğunu endoskopik muayenenizi yaptığımızda belirleyebiliriz.

   cevap
 8. Zehra  Mayıs 2, 2020

  Merhaba Hocam ;sabahları kalktığımda sağ burun deliğim tıkalı kalkıyorum.Gün içerisinde de ara ara geniz akıntım var beyaz balgam şeklinde çıkartıyorum.Sadece sol burun deliğimden hava akımının geldiğini hissediyorum.Herhangi bir alerjik vakam yok.Bu sebeplerden dolayı Kışın 3 kutu antibiyotik tedavisi gördüm ve 1 hafta boyunca iliadin sprey kullandım kullandığım ilaçlar geçici rahatlama sağladı ama sonrasında hep devam etti.Sorun nedir önerebileceğiniz birşey varsa sevinirim teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2020

   Zehra Hanım, antibiyotikler iltihap olduğunda etkili olabilir. iltihaplı durumlarda akıntılar sarı/yeşil tonlarındadır. Hastalıklara bağlı burun işleyişinde bozulma olmuş olabilir. Bu durumu ve nedenlerini endoskopik muayenede görüp teşhis ettikten sonra, uygun tedavi belirlenebilir. 15 Mayıs’tan sonra gelebilirsiniz; ben sizi görene kadar tuzlu su spreyleri kullanabilirsiniz. Adını yazdığınız spreyi de kullanmamaya çalışmalısınız.

   cevap
 9. Buğra  Mayıs 2, 2020

  Hocam burnum 2 aydır tıkalı.sürekli değişiyor bazen sağ bazen sol tıkalı oluyor sizce neden tıkalıo tedavisi nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2020

   Buğra Bey, burun eti büyümesi, şişmesi veya mukoza sorunları olabilir. Ama diğer tıkanıklık nedenleri de eşlik ediyor olabilir. Ama olasılık yürütmektense bunlardan hangisi/hangileri olduğunu endoskopik muayenede görebiliriz.

   cevap
 10. Hasan  Mayıs 2, 2020

  Doktorum merhaba yaşım 28
  8ay önce geniz akıntısı, nefes darlıgı. Gözlerimde agrılar ve burnumdan ciddi derece dayanılamayan nefes darlıgı baş agrısı şikayetiyle adenoid ameliyatı olduş igleşmiştim.
  şimdi 2 aydan beridir aynı şikayetlerim tekrar başladı bir anda burnumdan nefesim kesiliyo bogazlarım kasılıyor süründürüyor beni kulaklarımda dolgunluk 2 aydır be.lomil il.din ve tuZsuyla yıkıyorum günlük 5 defa derdime çare bulamadım uykularım vücut fonksiyonlarım bozuldu deli ediyor beni işimden sosyal hayatımdan etti ne yapmalıyım yardomcı olun.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2020

   Hasan Bey, ameliyat olduğunuz için önce doktorunuzla bu durumu çözmeye çalışmalısınız. Kendisinin tedavi ve önerilerini uygulamalısınız. Bu şekilde sonuç alamazsanız randevu alıp gelebilirsiniz. Endoskopik muayenenizi yapıp teşhis ve tedavisini belirlemeye çalışırız.

   cevap
 11. hasan  Nisan 30, 2020

  merhaba hocam yaklaşık 15 gündür burnum sürekli tıkanıyor nefes alamaz hale geliyorum sprey kullanıyorum açılıyor 5- 6 saat sonra gene tıkanıyor . sorun nedir önerebileceğiniz bişey olursa sevinirim teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 30, 2020

   Hasan Bey geçmiş olsun, tıkanıklık sebebini bilmeden önerebileceğim tek şey, burnunuzu sık sık tuzlu su spreyleri ile temizlemenizdir. Tuzlu suyun büzüştürücü etkisi burun etlerinin şişini azaltabilir; mekanik temizlik özelliği ile de salgılar uzaklaştırılabilir. Ama buna rağmen düzelmezseniz endoskopla baktığımızda sebebi görür, buna göre esas tedaviyi belirleriz. 15 Mayıs’tan sonra sizi görebilirim.

   cevap
 12. Çetin  Nisan 27, 2020

  Merhaba hocam bende yedi sekiz aydır burun tıkanıklığı var doktora gittim sağ burun deliğin de kıkırdak eğriliği var dedi.ne yazık ki verdikleri ilaç ve spreyler işe yaramıyor sürekli biri açılıp diğerı kapanıyor aynadan ışıkla burun içine baktığımda burun etlerinin şiş olduğunu görüyorum ve bu bazan sağ taraf da sonra sol taraf olarak sürekli değişiyor bu beni deli edıyor nefes alamıyorum bende reflüde var beni baya zorluyor tıkanıklık surekli sağ sol dıye değişiyor hocam bazen ıkısı beraber tıkanıyor geniz akıntısı da var. Hapşırmakta var Yeşil akıntı oluyordu şimdilerde şeffaf yapışkan şeklinde hocam.sprey tavsiyeniz var mı doktorum il.adin vermişti ama geçici rahatlama sağlıyor burun etlerinin böyle sağ sol değişken olarak şişip tıkanıklık yapması normal mi sayın hocam ameliyat önerirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 27, 2020

   Çetin Bey, bahsettiğiniz sprey ve benzerleri 4-5 günden fazla kullanılmaz. Burun tıkanıklığı akıntı ile birlikte olduğunda, herhangi bir üst solunum yolu infeksiyonu, alerjik nezle veya mukoza sorunlu kaynaklı olabilir. Buları endoskopik muayene bulgularına ve kliniğe göre teşhis edebiliyoruz. Hepsinin farklı edavileri oluyor ve çoğu kez ameliyat gerektirmeden düzeliyorlar. Ameliyatlı seçenekleri 1 ila 3 ay tdavşye rağmen düzelmeyen koşullarda, yine endoskopik bulgulara ve bazı filmlere göre belirliyoruz. Sizin için henüz erken, önce teşhisi ve buna göre belirlenecek tedaviyle takibe alınmanız gerekir.

   cevap
 13. Sena Karaahmetoğlu  Nisan 27, 2020

  Atilla bey iyi günler benim burnumun ici kuru internetten baktım sorunlarım rinitis sicca ile uyuşuyor bu rinitis sikka tamamen tedavi edilebilirmi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 27, 2020

   Sena Hanım, bu nadir bir hastalıktır. Burun içi mukozanın atrofisi (incelmesi, zayıflaması, işlevini kaybetmesi) sözkonusudur. Bu teşhisi kendi kendinize, internetteki bilgilere göre koymamalısınız; endoskopik muayene ve takiplerdeki bulgulara göre bizlerin belirlemesi gerekir. Bu şekilde bir teşhisten önce kendi kendinize sıkıntı yaratmayın.

   cevap
   • Sena Karaahmetoğlu  Nisan 27, 2020

    Yanıtladığınız için mutesekkirim peki rhinitis sicca anterior damı atrofik rhinitis demek Atilla bey ? Silya kaybı goblet hücre kaybı ne zaman olur bana biraz bilgi verirseniz çok mutlu olurum salgindan sonrada muayenehanenize gelmek isterim şu an hizmet vermiyorsunuz sanırım.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 28, 2020

     Tam tabiri “ön burun kuruluğu”, bu herkeste olabilir. Burun girişinin kurcalanması, kurumaya ve kabuklanmaya neden olabilir. Tavsiyeler ve basit tedavilerle kontrol altına alınabilir. İşte bu yüzden “endoskopik teşhis ve takipler yapılmadan dert edinmeyin” diye yazdım. Ama hekimlerin teşhisteki tanımlamaları değişken olabiliyor; bu nedenle kendim görmeden, konulmuş teşhislere göre pek hareket etmem. Bahsettiğiniz hücresel yapıların ve salgı belzerinin kaybı ancak histolojik hatta elektron mikroskopik olarak yapılabilir. Klinik takipte bunları görmüyoruz/elektron mikroskopisi de ülkemizde çok çok zor. Bunları ancak sizin yakınmalarınız ve mukozanın endoskopik görüntüsü ile izlemek mümkün. 15 Mayıstan sonra gelebilirsiniz.

     cevap
 14. sare  Nisan 27, 2020

  merhaba hocam. her gece uyumama engel olan bir burun tıkanıklığım var. son bir yıldır aşırı burun hassasiyeti ve dakikada otuzu bulan hapşuruklarla uğraşıyorum dolayısıyla biraz derin nefes aldığımda bile artık ciğerlerim ağrıyor ve her gece tıkanıklıktan dolayı turlü şeyler deniyorum.okul ders derken hastaneye gitmeye fırsat bulamadım.. birkaç ay önce tanıdık bir doktor non alerjik rinit olduğunu söyledi çünkü herhangi bir tetikleyicisi yok bu problemlerin bazen bir sabah bi anda başlıyor ve akşama kadar kaşıntı ve hapşuruktan bi hal oluyorum.. üniversite sınavına hazırlanıyorum ve malumunuz hastaneye gidemiyorum. daha önce bir sprey verdiler ve sadece bir hafta kullanmamı söylediler zaten daha fazla kullanınca nefes almakta zorlanmaya başladım yan etkisi olsa gerek.. yine de her gece burnumu açmak için kullandım ve dün bitti. gece gündüz ders çalışmam gereken bu dönemde geceleri uyuyamadığım için sabahları yorgun oluyorum. yorumlarda bahsettiğiniz tuzlu su olayını deneyeceğim. ama eğer bu da işe yaramazsa önereceğiniz bir şey var mı merak ediyorum.. okuduğunuz için şimdiden sağ olun..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 27, 2020

   Sare Hanım, tuzlu suyla burnunuzu sık sık temizleyerek olası alerjenleri mekanik yolla burundan uzaklaştırabilirsiniz. Tahminimce sürekli ev ortamında bulunmanız da bu durumu şiddetlendirmiştir. Bu şekilde ebelirli bir fayda görebilirsiniz; ama fayda görmezseniz bundan sonraki aşamada teşhisi endoskopik muayene ile belirleyip bazı ilaçlarla size destek olmak gerekebilir. Ben ancak15 Mayıs’tan sonra sizi görebilirim.

   cevap
   • sare  Nisan 27, 2020

    sağ olun hocam..

    cevap
 15. Olcay  Nisan 26, 2020

  Hocam merhaba ben iki yıla yakındır burun spreyi ot.lin kullanıyorum alerjim sorunumda var gece unutamıyorum boğazım kuru bir şekilde sabahı sabah ediyorum ve gün içinde de böyle napabilirim tuzlu su felan da yapiyorum ama derdime bir çare bulamadım şuanda doktora da gidemiyoruz bana önereceğiniz bir şey varmi.tesekkurler şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 27, 2020

   Olcay Hanım, tuzlu sudan fayda görmediyseniz, bundan sonraki tedavileri ancak ilaçlarla yapabiliyoruz. Ama ilaçları da endoskopik muayene bulguları ve genel sağlık durumunuzu öğrendikten sonra reçete ile verebiliyoruz. 15 Mayıs’tan sonrasına 05423512401 numaradan randevu alabilirsiniz.

   cevap

 Yorum Ekle