woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Sadik  Şubat 3, 2020

  Hocam benimde bi haftadır burunda kanama oluyo yemek yedikten sonra burun tıkanıklığı oluyor nefes almakta zorlanıyorum siz ce ne yapmam lazım burunda et oldu nu düşüyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 5, 2020

   Sadık Bey, kanama veya burun tıkanıklığı, iki durumda da bunlara yol açan durumları endoskopla baktığımızda doğrudan görüyoruz. 02123512401 numaradan ararsanız İnci Hanım randevu verir; gelirsiniz, gerekeni yaparız.

   cevap
 2. Muhammed kaya  Ocak 24, 2020

  Merhabalar hocam bende burun eti dagilmis durumda ayrica sinuzit etkisi yapiyor tamamen burundan nefes almam gitmis durumda doktorun dedigi sey burun etleri dagilmis gibisinden biseyler dedi ayrica sinusit dedi ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2020

   Muhammed Bey, sinüzit hastalığı varsa büyük olasılıkla burun etlerinizi büyüten sebebi bu olmalıdır. Endoskopik teşhis ve takiplerle hastalığınızın tedavisini planlayabiliriz.

   cevap
 3. Sultan  Ocak 17, 2020

  Hocam gece sağ sol hangi tarafıma yatsam o taraftaki burun deliğim tıkanıyor horlama var doktora hiç gitmedim bugün Boğaz ağrısı için aile hekmime göründüm muanede sol tarafta ki burun deliğinde et olduğunu söyledi rahat nefes alamıyorum ama alıştım bu duruma bana rahatsızlık vermio burun etleri alınmadan da geçerim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 22, 2020

   Sultan Hanım, yatılan taraftaki burun etinin şişmesi fizyolojik yani normal bir durumdur. Burun içinde yine normalde burun etleri vardır. Bunlar büyürse ve burun tıkanıklığı gibi bir rahatsızlığa neden olursa tedavi ediyoruz.

   cevap
 4. Emina Arıkan  Ocak 14, 2020

  Teşekkürler sizi arayacağım, umarım ameliyatlık bir durumun yoktur.

  cevap
 5. meric  Ocak 11, 2020

  merhaba hocam uzun zamandır durman burnumu cekiyorum ve sağa yatarken burnumun sağ tarafı tıkanıyor sola yatarkende sol tarafı ne yapmam gerekiyor bu rahatsızlıgın nedenleri nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 12, 2020

   Geçmiş olsun, yatılan taraftaki burun tıkanması genellikle o taraftaki burun etinin şişmesine bağlıdır. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa, endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra sorunu teşhis edip tedavinizi belirleriz.

   cevap
 6. Hatice  Ocak 10, 2020

  Merhabalar hocam yaklaşık bir senedir allerjik nedeniyle sürekli burun tıkanıklığı ve akıntısı var feci şekilde uyku problemi de yaratıyor üstelik bir aylık gebeyim. Bir çözüm var mıdır? Daha önce kullandığım ilaçlar sadece durduruyor çözümü yok mu yada sadece gebelik dönemimde ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 12, 2020

   Hatice Hanım geçmiş olsun, gebelik döneminde ilaç seçenekleri kısıtlıdır. Ben sizi görene kadar çeşitli tuzlu su spreyleri ve solüsyonları kullanabilirsiniz. Muayenelerinizi yaptıktan ve tıbbi bilgilerinizi kaydettikten sonra gerekirse kadın doğum doktorunuzun bilgisi dahilinde çeşitli tedaviler uygulayabiliriz. Keşke hamilelik öncesi sizi görebilseydik, gebelik döneminizde sıkılmamanız için tedavinizi önceden daha etkin ve kapsamlı olarak yapabilirdik.

   cevap
 7. Emina Arıkan  Ocak 8, 2020

  Anlıyorum doktor bey, peki siz hangi ilin hastahanesinde çalışıyorsunuz? Yoksa sıradan bir hastahaneye mi gitmeliyim?? Ben antepte yaşıyorum

  cevap
  • ebru  Şubat 10, 2020

   merhaba hocam benim cocugumunda ddvamli geniz akintisi var alerji yapan seyleri kestik ona ragmen var ve surekli ust solunum yolu enfeksiyonu geciyor burnu cogu zaman tikali gozlrrinin alti kirmizili morlu oluyor bi turlu dogru teshis koyulamadi acaba ne olabilir ve hangi doktora gitmeliyiz.simdiden tesekkurler

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Şubat 13, 2020

    Ebru Hanım, burun tıkanıklığı nedenlerini çocuklarda ince endoskoplarla doğrudan görebiliyoruz. Çocuğunuz 3-3,5 yaşın üzerindeyse ve uyum sağlıyorsa bu muayeneyi kolaylıkla yapıyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 12, 2020

   Emina Hanım, hastaları kendi muayenehanemde muayene ediyorum. Ameliyatlık durumlarda güvendiğim hastanelerden hizmet alıyorum. Bunları ve koşulları öğrenmek isterseniz 02123512401 numarayı ararsanız İnci Hanım size herseye anlatır.

   cevap
 8. Burak  Ocak 8, 2020

  Merhba hocam bende yüzde 30 40 oranın da burun kemiğinde eğrilik var sesimi geniz bölgesine veremiyorum ve ses kısıklığı yaşıyorum iilaç kullanıyorum ameliyat olmalımıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 12, 2020

   Burak Bey, çok daha ciddi burun eğerilikleri var, burun tıkanıklığına yol açmayabiliyor. Çok daha hafif eğrilikler var, burun girişindeyse hasta nefes alamıyor. Bizler bu gibi durumları endoskopik muayene ile görerek teşhis ederiz. Eğriliğin yeri, derecesi, beraberinde başka durumlar olup olmadığı gibi çeşitli koşullar ve hasta kliniğine göre nasıl bir tedavi yapacağımızı belirleriz.

   cevap
 9. Emina Arıkan  Ocak 7, 2020

  Merhaba, benim bir sorum olacaktı. Ben burnumdan nefes alamıyorum, ağzımı kapattığımda birkaç dakika sonra istem dışı tekrar ağzımdan nefes alıyorum. Yukarıdaki yazıları okudum, pek anlamadım yardımcı olur musunuz? Ne gibi tedaviler uygulanabilir? 15 yaşındayım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 8, 2020

   Emina Hanım, burun tıkanıklığının onlarca sebebi var. Endoskop dediğimiz ince ışıklı kameralar ile burun içersine bakıyoruz ve hangi hastalık olduğunu görerek teşhis ediyoruz. Sizin bilmeniz gereken, bu şekilde bir muayene ile teşhis ve tedavilerin daha sağlıklı yapılabileceğidir. Burun tıkanıklığınızın nedenini belirledikten sonra bununla ilgili tüm detayları ve tedavisini konuşuruz.

   cevap
 10. Emre damar  Ocak 3, 2020

  Hocam selam septum perforasyonı atrofik rinit denen duruma yol açarmı? sekomder atrofik rinşt ne demektir ?çok nadir bişeymi ? Bu septum perforasyonu atrofik rinite yol açabilirmi biraz bahsedermiainiz yaşım 24 erkeğim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 3, 2020

   Emre Bey geçmiş olsun. Sekonder atrofik rinit sıklıkla daha önceden burun ameliyatı olmuşlarda, burun içi dokulara fazla müdahale edilmesi nedeniyle oluşur. Ama bu durumda dokuların dolaşım bozukluğu veya mikropların da etkisi olabilir. Ayrıca radyasyon, travma, bazı infeksiyonlar (tüberküloz, sfiliz gibi..) ve lupus hastalığı da olabiliyor. Septum perforasyonu bu durumların hepsiyle ilişkili olabilir, sonrasında gelişebilir. Septum perforasyonunun kendisi atrofik rinite yol açması beklenmez.

   cevap
   • Emre damar  Ocak 3, 2020

    dokuların dolaşımı derken ne gibi durumlar oluyor bunlar hocam?yani ne demek kısa bir bilgi alabilirmiyim?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 4, 2020

     Kan dolaşımı, damarlanması, mukoza ve dokuların bu ince kan damarlarından beslenmesi anlamında…

     cevap
 11. Servet  Ocak 2, 2020

  Slm hocam burun ameliyatı oldum bide geniz eti küçultülmeside yapıldı ancak yinede burnumdan nefes slamiyorum en kötüsüde illadin diye burun spreyine bağimli kaldim ne yapcam bilmiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 3, 2020

   Geçmiş olsun, bu konuların tedvisinde yoğun çalışırız. Endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra teşhisinizi belirleyip tedavi planı yapabiliriz. Merak etmeyin.

   cevap
 12. Kenan.ö  Ocak 2, 2020

  Hocam merhabalar nefes alıp veriken zolanıyorun sol tatrafımdan ameliyatmı olmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 3, 2020

   Kenan Bey, burun tıkanıklığının tedavisi her zaman ameliyat gerektirmiyor. Endoskopik muayene yaptıktan sonra nasıl tedavi edeceğimze karar verebiliyoruz.

   cevap
 13. Ceylan  Aralık 31, 2019

  Deviasyon tekrarlar mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 1, 2020

   Ceylan Hanım, deviasyon kıkırdak-kemik yapıların eğriliği nedeniyle olur. Bunlar düzgün bir biçimde düzleştirilir veya eğri kısım çıkartılırsa tekrarlama çok nadiren olur.

   cevap
 14. Osman  Aralık 28, 2019

  Merhaba Dr.Atilla
  Ben Osman önceden olduğum konka redüksiyonu ve septoplasti ameliyatı sonucu ;
  nefes alırken daralma,nefes alırken hissizlik,tozdan etkilenmekten kaynaklı hapşırma,sıcak ve soğuk havalarda burun içinde sızlamayla seyreden ağrılarım bulunuyor bunun için muayene hanenize gelmeden önce getirilecek belgeler hususunda(örn;röntgen,tomografi v.b) bilgi alabilirmiyim veya bu cihazlar sizde mevcut mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 1, 2020

   Osman Bey geçmiş olsun, elinizde olanlar varsa getirin, yoksa yeni birşey yaptırmayın. En önemlisi endoskopik muayene; bunu yaptıktan sonra, gerekirse doğru zamanda ne gerekiyorsa ben isterim.

   cevap
 15. Abdullah  Aralık 28, 2019

  Hocam alnımda kızarıklık yanma sürekli tıkanıklık oluyor

  cevap
  • Cihan  Ocak 1, 2020

   Merhaba hocam burun tikanikligi ve ense ustu bas agri sebebi nedir bununla ilgili hangi bölüme gitmemiz lazim yardimci olurmusunuz tesekurler.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Ocak 3, 2020

    Cihan Bey, burun tıkanıklığı için KBB Uzmanları olarak hastayı bizler değerlendiririz. Ense üstü ağrılar arka sinüs sorunlarına bağlıysa yine bizler ele alırız; ancak ense ağrısı nörolojik hadiseler, boyun eklemleri, hipertansiyon veya kaslarla ilgili sorunlara bağlı da olabilir. Bunları da Nöroloji, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Dahiliye gibi branşlar ele alır.

    cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Ocak 3, 2020

    Cihan Bey, burun tıkanıklığı için KBB Uzmanları olarak hastayı bizler değerlendiririz. Ense üstü ağrılar arka sinüs sorunlarına bağlıysa yine bizler ele alırız; ancak nörolojik hadiseler, boyun eklemleri, hipertansiyon veya kaslarla ilgili sorunlar da olabilir. Bunları hangi soruna bağlı olduğuna göre Nöroloji, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Dahiliye gibi branşlar ele alır.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

   Geçmiş olsun Abdullah Bey, yakınmalarınızın sinüzit hastalığı ile ilişkili olduğunu düşünüyorsanız, sizi bir gün muayeneye bekleriz. Bu şekilde endoskopik teşhis ve tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle