woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Yusuf  Aralık 26, 2019

  Mrb hocam ben 7 aydır burun tıkanıklığı çekiyorum doktora gittim dedi sende alerjik var dedi bahar aylarından oluyor dedi ilaç yazdı kullandım hiç bir faydasını görmedim burnum akıyor devamlı düzgün nefes alamadım gibi yüzümde içine çökmüş halde bende düzgün nefes almak istiyorum bi çözüm bulun

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

   Yusuf Bey, geçmiş olsun. Endoskopla yaptığımız rutin burun içi muayenesinde tıkanıklık sebebini doğrudan görebiliyoruz. İlaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda doğru zamanda bazı görüntüleme yöntemleriyle ileri teşhis yapmamız gerekebiliyor. Benim çözüm bulmamı istiyorsanız, sizde de bu adımları atmalıyız. Randevu alıp gelirken, varsa elinizdeki rapor, film ve reçeteleri getirmeniz yardımcı olur.

   cevap
 2. Abdullah erden  Aralık 26, 2019

  Merhaba hocam . 13 yaşındaki oğlumda burun deliklerinden biri kapalı doktorlarımız 18 yaşına gelsin sonra ameliyat ederiz dediler . Çocuk açık olan burun tarafına uyuduğunda nefes alamıyor ne yapabiliriz . Tşkler şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

   Kapalılık kemik kıkırdak yapılarının bozukluklarına bağlıysa meslektaşlarıma katılıyorum. Ancak eğer tıkanıklıkta burun eti, geniz eti veya burun mukozasının şişmelerine yol açabilen hastalıklarsa, bunlarda hastaları çeşitli ilaç ve spreylerle rahatlatabiliriz. Endoskopik muayene ile teşhisi yapabiliriz.

   cevap
 3. Sibel  Aralık 25, 2019

  Hocam merhaba çocukluğumdan beri bronşit hastasıyım. Ayrıca burun sağ kemiğim yamuk. Ayrıca rinit alerjim var . Bunlara bağlı yaşadığım sorunlar sürekli hapşırıyorum ve sürekli genzim akıyor . Alerjim herhangi bir şeyi bahane edip devamlı hale geldi. Sürekli burnum tıkalı sürekli elimde peçene burnum sürekli tıkalı artık bıktım. Çok doktora gittim yapılan tedavide maksimum 3 ay işe yarıyor sonra vücüdüm o ilaca karşı bağışıklık gösteriyor ve ilaç bir işe yaramıyor tekrar sil baştan herşey devam ediyor. Kendime beni bu durumdan kurtaracak bir doktor arıyorum . teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

   Sibel Hanım, bu tip dirençli hastalığı olanlarda çeşitli sinüzit tipleri ile çok sık karşılaşıyorum. Bu durum hastalarda sıklıkla gözden kaçmış oluyor. “Sinüzit yok” denen hastalar bile olabiliyor. Sizde de böyle bir durum varsa bunu teşhis edip tedavi ettiğimizde sonuç alabilirsiniz. Bu amaçla elinizdeki yapılmış tüm tetkik ve filmlerle bir gün gelebilirsiniz. Fakat sinüzit hastalığı yoksa ya iyi bir alerji uzmanı bulmalısınız ya da genel enflamasyona yol açabilecek sistemik koşullar ve beslenme açısından araştırmalar yapılması gerekebilir.

   cevap
 4. Uğur yıldırım  Aralık 14, 2019

  Hocam merhaba, babamda burun eğriliği ile burun eti mevcut yıllar önce kız kardeşim doktora götürmüştü. Doktor bey yaş geçmiş masada kalabilir demişti. Şimdi bakıyorum çeşitli teknikler çıkmış. Babamın şuan yaşı 66 horlama müthiş şekilde var. Durduğu yerde uymaları sürekli var. Gece devamlı ayakta. koku almama problemide var. Bu amaliyat tehlikelimi öneriniz nedir acaba. Tşk ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2019

   Uğur Bey, burun tıkanıklığı pek çok sebebe bağlı olabilir. Burun eğriliğine eşlik eden hastalıklar da olabilir. Bunların hangisine müdahale edeceksek ona göre teknikleri ve riskleri belirliyoruz. Bununla birlikte tarifinize göre babanızda uyku apnesi de olabilir, ki bu durumda bazen ameliyat etmiyor, CPAP gibi uyku maskesi öneriyoruz. Endoskopik muayene ile teşhis/tedaviye başlamak gerekli.

   cevap
 5. Defne  Aralık 4, 2019

  Hocam benim burnunda et var daha önce rahat nefes alıyordum. Ama son bi aydır nefes almakta çok zorlanıyorum. Özellikle geceleri yatağa uzandığımda Burnum hemen tıkanıyor nefes almam çok zor oluyor ameliyat korkusu olduğu içinde ailemede söylemedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 7, 2019

   Geçmiş olsun Defne Hanım, “burunda et” şeklinde tanımlanabilecek onlarca hastalık var. Bunların geneli yumuşak doku yapılı olduğu için zaten çoğu kez çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi edilirler. Endişe etmeniz yersiz, ameliyat seçeceğini hasta düzelmediğinde ve başka çare kalmadığında öneriyoruz.

   cevap
 6. halil akıncı  Aralık 2, 2019

  hocam mrb lar burnum genelikle gece tikaniyor ve yutkunmada zorluk çekiyorum ve sırt üstü yattığımda genzimde akıntı oluyor ve beni çok rahatsız ediyor bilgi lutfen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2019

   Halil Bey, burun-sinüs rahatsızlıklarının çoğu bu tip belirtilere yol açar. Oysa endoskopik muayene yaptığımızda bunlardan hangisinin sizi etkilediğini belirleyebiliriz; buna göre de nasıl tedavi edilebileceğini kararlaştırırız.

   cevap
 7. Mehmet  Kasım 29, 2019

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım burnumda sürekli tıkanık var s z ç ş j gibi harfler ağır geliyo bana ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 1, 2019

   Mehmet Bey, önce burun tıkanıklığınızın nedenini belirlemeliyiz. Ama merak etmeyin, bundan sonra çoğu kez tedavisi mümkün olur.

   cevap
 8. arzu  Kasım 22, 2019

  ben 13 yaşındayım burnum hep birtanesi tıkalı ama bu değişiyor bazen sol burnum tıkalı bazen sağ her zaman birtanesi tıkalı çok korkuyorum ameliyattan

  cevap
  • Ferhat  Kasım 28, 2019

   Bir aydır cpap kullaniyom ama sag tarafa yatinca burnum tikaniyor cihaz yetersiz kaliyo sol tarafa yatinca birsey yok iki uc saat cihaz takili yata biliyom sonra burnumu temizlemek zorunda kaliyom saygilarla

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Aralık 1, 2019

    Ferhat Bey, burun tıkanıklığınızı tedavi ettiğimizde CPAP’ı daha randımanlı kullanabilirsiniz. Burunda kuruma-kabuklanma oluyorsa bazı burun merhemleri de size yardım edebilir. Bunları endoskopla görür, teşhis ve tedavi önerileri yapabiliriz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 24, 2019

   Arzu Hanım, tıkanan taraf değişiyorsa, bu durumda burun içinde şişen bir şey olduğunu düşünürüz. Bunlar sıklıkla alt burun etleridir; “nazal siklüs” dediğimiz burun işleyişi sırasında şişme ve inme dönemleri olur. Ama burun tıkanıklığı oluyorsa tedavi edilmesi gerekir; bunlar yumuşak doku yapılı olduğu için hemen ameliyat etmeyiz. Önce çeşitli burun spreyi ve ilaç kombinasyonları veririz; bunlarla çoğu hasta tedavi olabilir. Ameliyat gibi seçenekleri tedavi ile düzelmeyen durumlara saklarız, merak etmeyin.

   cevap
 9. Tuğçe  Kasım 18, 2019

  Merhaba hocam benim de burnum sürekli tıkalı sol burun deliğim tamamen et kapatmış burun akıntım hiç olmuyo denecek kadar az bu bende sinirlilik hali yaratıyor alerjik durumumda var bi çok ilaç ve sprey kullandım ama hiç etkisi olmadı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 18, 2019

   Tuğçe Hanım geçmiş olsun, burun eti büyümesine yol açan alerjiden başka nedenler de var. Birkaç neden aynı hastada beraber bulunabilir. Etkili olması için bunları da teşhis ve tedavi etmek gerekir.

   cevap
 10. Zeynep  Kasım 16, 2019

  Merhaba doktor bey kızım geniz eti ameliyatı oldu 7 yaşında şuan 2 yıl oldu .ama sürekli burnu tıkalı sürekli antibiyotik kullanıyor alerjik diyo doktorlar ama alerji testleri yapıldı temiz çıktı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 18, 2019

   Zeynep Hanım, bu gibi durumlarda alerji, geniz etinin tekrarlaması, çeşitli anatomik bozukluklar ile mukoza sorunları dahil pek çok olası tıkanıklık nedeni olabilir. Endoskopla baktığımızda hangisi olduğunu belirleyebiliriz.

   cevap
 11. Samet  Kasım 14, 2019

  Bu sene içersinde burnumdan .nefes alamamaya başladım doktor ortada kıkırdakta eğilme olduğunu belirtti fakat burun spreyi sıkınca açılıyo etkisi geçtikten sonra tekrar tıkanıyor burnum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2019

   Samet Bey, burun spreyiyle açılma, burun etleri küçüldüğü içindir. Burun eğriliği sanılanın aksine, her zaman tıkanıklığa tek başına yol açmıyor.

   cevap
 12. Şeyma  Kasım 14, 2019

  Hocam ben burun ameliyati oldum eğrilik ve tıkanıklıktan dolayı hem de estetik de oldu. Ama ameliyattan oncesine gore daha cok sikinti yasiyorum hiç rahat nefes alamıyorum 1 seneyi geçti hala tıkanıklık var. Gece uykuya geçmekte zorlanıyorum ve sola döndüğümde nerdeyse hiç nefes alamıyorum kontrolde herhangi bir sıkıntı yok dendi ama burnum zorluyor beni neden olabilir?Simdiden teşekkürler

  cevap
 13. Hüseyin Şahin  Kasım 2, 2019

  Selamun aleyküm hocam benim sorum burnum tıkandığı zaman uykuda solunum yetmezliği yaşıyorum doktora gittiğimde sol taraf deforme olmuş olduğu söylendi ve burun yamukluğumda var saygılar sunuyorum hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

   Geçmiş olsun Hüseyin Bey, bu durumda teşhisinizin doğrulanması ve tedavi seçeneklerinizi belirleyebilmem için, sizi bir gün endoskopik muayeneye beklerim.

   cevap
 14. Erdem  Kasım 1, 2019

  3 Yıl önce Burun eti küçültme ameliyatı oldum. Aldığım nefesi hissedemiyorum ve kuru hava geliyor. Boş Burun Sendromundan şüpheleniyorum. Bununla ilgili medikal veya cerrahi tedavi önerileriniz var mı ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

   Erdem Bey, boş burun sendromunda, eğer anatomik yapıların tamamı yitirilmediyse, bazı hastalarda soluk havasını hastanın hissedebileceği alanlara yönlendirebiliyoruz. Mukoza sorunları varsa (ödem, dejenerasyon vs), bunlar tedavi edilmeye çalışılarak, kalitesi ve işleyişi arttırılabilir. Bunun dışında benim deneyimimin olmadığı çeşitli dolgu uygulamalarıyla pasajları daraltmak mümkün olabilir. Ama kuruluk ve kabuklanmalar varsa, bunlar da basit uygulamalarla ele alınabilir. Ancak olasılıklar yerine en iyisi endoskopik muayene ile durumu belirlemek olur.

   cevap
   • Erdem Cahit GEZER  Aralık 2, 2019

    Günümüzde ki teknoloji ve tıbbın gelişimine bağlı olarak geçirdiğim ameliyat sonrası alt burun etimin anatomik işlevinin, fonksiyonunun cihaz, alet vasıtasıyla oran tespiti yapılabilir mi? Soluk havasının yönlendirilmesinde uyguladığınız teknik yine alt burun etiyle mi ilgili?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2019

     Erdem Bey, rinomanometri dediğimiz test ile burundan geçen hava akımını, dönemlerine göre incelemek mümkün; fakat ben bu cihazı kullanmıyorum. Burun içerisini endoskopik olarak farklı zamanlarda endoskopla değerlendirerek burun etinizin şişme inme fonksiyonunun devam edip etmediğini görerek de değerlendirebiliriz. Soluk havasının orta burun pasajından (orta meatus) geçişinin arttırılması için hem alt hem orta burun etine yönelik müdahaleler yapılabilir. Endoskopik muayene yaptıktan sonra bu konulara daha net bir açıklama getirebilirim.

     cevap
 15. Derya  Kasım 1, 2019

  Bir buçuk senedir oglum ve kızım ya burnu kapalı ya geniz akıntısı kaşıntı alerji ilacı kullandık antibiyotik kullandık neden kaynaklanıyosa birtürlü geçmek bilmiyo oglum dogru düzgün burnu kapalı oldugundan uyuyamıyor çok terliyor neden olabilir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

   Derya Hanım, çocuklarda burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır; alerji bunların pek azıdır. Geniz eti, anatomik bozukluklar veya yabancı isimler dahil pek çok başka olasılık var. 3-4 yaşından büyük ve iletişime açık çocuklarda bunları endoskopik muayene ile kolaylıkla görebiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle