woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Sahin  Aralık 2, 2016

  Mrb hocam kbb gitdim burnumda kıkırdak eğriliği var dedi doktor nefes alırken zorlanıyorum ve burnum çok tıkanıyor sizce ameliyat olmalimiyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 5, 2016

   Şahin Bey, her kıkırdak eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir. Eğriliğin yeri, derecesi, beraberinde burun içinde başka sorunlar olup olmadığı ve sizde meydana getirdiği tıkanıklığın şiddeti, bunların tümü önemlidir. Endoskopik burun içi muayenesi ve detaylı bir görüşme ile bir deviasyon ameliyatı gerekip gerekmediğine veya alternatif tedavi seçeneklerine kolaylıkla karar verebiliriz.

   cevap
 2. hakan  Kasım 27, 2016

  hocam benim yastigim dusuk oldugu zaman burnum hemen tikaniyo bu yuzden hel yuksek yastikta yatmak zorunda kaliyorum. ve bu durum bende ciddi bel agrilarina yol acti benim durumum ici ne soylenebilir daha once boyle bi vakka daha duydunzmu yada. yorumunuzu bekliyorum cok tesekkur ederim hocam..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 28, 2016

   Hakan Bey, düşük yastıkla yattığınızda demek ki burun içerisinde şişen bir takım şeyler burnunuzu tıkıyor. Bunlar genellikle burun etleri, yani tıbbi adıyla konkalardır. Sizdeki bu belirtiyi burun eti şişmesi olan hastalarda çok sık görürüz. Burun etleri yumuşak doku yapılı oldukları için önce mutlaka çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi etmeye çalışırız. Çoğu hastada bu tedaviler fayda sağlar, ancak fayda görmeyen bazı hastalarda bunları ameliyatla küçültmemiz gerekli olabiliyor.

   cevap
 3. Nilüfer  Kasım 23, 2016

  Merhaba doktor bey bana da burnumda kemik eğriliği olduğu söylendi ama sadece sıradan bir muayene ile. Çok iyi bir yerde olmadığım için doktora güvenemiyorum. Endoskopi ile bakılmadan böyle bi teşhis konabilirmi. Şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 23, 2016

   Nilüfer Hanım, endoskopi ile burun eğriliğini, burun ucundan genize kadar görürken, bu eğriliğin konkalar (burun etleri) veya diğer yapılarla ilişkilerini, sinüs kanallarına doğru sıkışıklık yapıp yapmadığını, yani eğriliğin burun solunumu ve işleyişi üzerindeki etkilerini gözlemleyebiliyoruz. Spekulumla yaptığımız sıradan muayenede gözümüzle dışarıdaki ışık kaynağının burun içerisini aydınlattığı kadarını görebiliyoruz. Burun içerisinin geniş olduğu, anatomisinin müsade ettiği bazı hastalarda spekulum muayenesi yeterli olabilmekle beraber, endoskopik muayene içerisini tüm detayları ile ve daha sağlıklı incelememizi sağlar. Muayene yöntemi ve teşhisin doğru yapılmasının elbette tedavi kararımız üzerinde etkisi de çok fazladır. Diğer yandan endoskopik muayene bulgularının yorumlanması, ince (2,7mm) veya kalın (4mm) endoskop kullanılması, kişinin normal halinde mi yoksa hastalık sırasında muayene olması gibi pek çok faktör bulguların gerçekliğini değiştirebilir. Bu nedenle ameliyat kararı vermeden önce ben ince endoskoplarla hastayı farklı zamanlarda iki-üç defa görmeyi tercih ediyorum. Yine de eğer hastada burun girişini engelleyen çok belirgin bir eğrilik varsa, bu durum spekulumla muayenede belirlenebildiği gibi ameliyat edilmesi için de karar hemen verilebilir.

   cevap
 4. yücel  Kasım 23, 2016

  Mrb hocam ben burnumdan ameliyat oldum hala burun tikaniklgi gecmedi ne yapmam gerekir genellikle sag taraf tamamen tikali sol tarafta normal

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 23, 2016

   Yücel Bey, burun ameliyatınız üzerinden 4-5ay geçmemiş ise endişe etmeyin, burun içindeki ödem ve şişmelerin inmesi ve burun işleyişinin düzelmesi zaman alabiliyor. Bu durumda doktorunuzun kontrollerine gidip önerilerine uymanız yerinde olur. Ayrıca sigara kullanıyorsanız, bırakmalısınız, çünkü sigara içenlerin burun tıkanıklığı ameliyatla dahi geçmeyebiliyor. Ancak daha fazla zaman geçmesine rağmen burun tıkanıklığınız düzelmemişde mevcut durumunuz tekrar etmiş olabilir ya da göz ardı edilmiş veya sonradan ortaya çıkmış bir başka neden olabilir. Bunları endoskopik muayene ile görerek tedavi önerilerimi yapabilirim.

   cevap
   • Murat berk  Ekim 18, 2018

    Doktor bey benim de 1 sene oldu deviasyon olalı hassaslık devam ediyor baya hafifledi ama hafif soğukta bile sesim gripli gibi mıy mıy çıkıyor gibi oluyor
    Bende yapmalıyım gündüz vakti hafif rüzgar da yarım saat yada 1 saat dolaşıyım hassaslık solda oluveriyor…ameliyat olmadan önce böyle bişey yoktu sesim de griplilik gibi bir ses tonum da yoktu

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

     Murat Bey, burun ve sinüs boşlukları sesin titreşimini (rezonansını) oluşturur. Burun tıkanıklığı veya sinüs sorunlarının devam ettiği koşullarda “nazone” dediğimiz burundan konuşma şekli olabilir. Bu durumu önce doktorunuza danışmalısınız. Ancak isterseniz endoskopik muayenelerinizi yapmak ve buna göre durumu anlamak amacıyla gelirsiniz.

     cevap
 5. Şakir  Kasım 20, 2016

  Merhaba Atilla Bey yaşım 19 Burnumun sol tarafından daha az nefes alıyorum sanırsam burun kemiğimde eğrilik var ben koşucuyum ve bu durum bana dez avantaj yaratıyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 22, 2016

   Şakir Bey geçmiş olsun, burun tıkanıklığın çeşitli nedenleri var ve burun eğrilikleri bunların sık görülenleri arasındadır. İleri dereceli eğrilikler ameliyatla düzeltme (septoplasti) gerektirebiliyor, fakat çoğu hastada burun etleri de az ya da çok tıkanıklıkta pay sahibi olabiliyor. Endoskopik muayene ile tıkanıklığınızda hangisinin rolünün daha fazla olduğunu belirleyebiliriz. Buna göre çeşitli ilaç ve spreylerle yaptığımız tedaviler sonucunda, burun etleri küçülürse bazı hastalarda ameliyatı önleyebiliyoruz. Geldiğinizde sizi de değerlendirdikten sonra en doğru tedavi yöntemini belirleriz.

   cevap
 6. Derya  Kasım 14, 2016

  Mrb benim burnumda doktor geniz eti olduğunu söyledi nefes almakta sıkıntı çekiyorum burnum her zaman tıkalı ama eğrilik olup olmadığını bilmiyorum sizce eğrilik varmı ayrıca bnim burnum hafif kemerli geniz eti ameliyatı olursam düzelir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 17, 2016

   Derya Hanım, geniz etinin 16 yaşından sonra kaybolduğu bilinir. Eğer yaşınız daha büyükse burun tıkanıklığına yol açan diğer sorunları düşünürüz. Burun tıkanıklığına yol açan birden fazla sorun aynı hastada olabilir. Bunların bazıları ameliyatla bazıları ise çeşitli ilaç tedavileri ile düzelebilir. Deviasyon, geniz eti veya burun eti büyümesi, bunların tümünü endoskopik burun içi muayenemizde doğrudan görerek teşhis ediyoruz. Buna göre tedavi planımızı en doğru şekilde yapabiliyoruz.

   cevap
 7. Cemre  Kasım 11, 2016

  İyi günler hocam. Benim burnumda kemer var . Bi yıl oldu nefes almakta güçlük , kapalı alanda duramama, geceleri ağzı kapalı uyuyamama, burnum tikanikmis Gibi hissetme ki sanırım tıkanıklık var biraz. Merdiven çıkarken çok zorlanma nefes daralması oluyor çünkü. Bunun gibi şikayetlerim var önceden yoktu ama var şuan ve baya oldu.kemer buna sebep olmaz diye dusundum ama şuan endişelenmeye başladım. Bu sorunları burnundaki kemerle alakalı olabilir mi acaba?? Rica etsem beni bilgilendirir misiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2016

   Sayın Cemre, burun kemeri sıklıkla burun tıkanıklığına yol açmaz. Ancak endişe etmeyin, burun tıkanıklığına yol açan nedenlerin tümünü endoskopla yaptığımız burun içi muayenemizde doğrudan görebiliyoruz. Bir gün geldiğinizde teşhisinizi yapar ve tedavi seçeneklerinizi anlatırım.

   cevap
   • onur  Kasım 18, 2016

    Merhaba hocam ben burun tıkanıklıgından dolayı ameliyat oldum fakat hala daha burnumdan neredeyse hic nefes alamıyorum birde genellikle zaman zaman tek taraf yogun tıkanık olurken bazende oteki taraf tıkanık oluyor acaba bunun ilacla tedavisi mümkünmü sizce şimdiden teşkkrler

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 18, 2016

     Onur Bey, burun ameliyatı olmanıza rağmen tıkanıklığınızın devam etmesi, sizde basit bir hastalık olmadığına işaret ediyor. En doğrusu detaylı bir endoskopik burun muayenesi yaptıktan sonra tedavisinin mümkün olup olmadığını söylemek olur.

     cevap
     • Onur  Kasım 19, 2016

      Dün ameliyat oldum burnumda et ve kemikler alindi birde zayifmis burnum destek konmuş ortaya ve bugun baktim icinde et şismiş sok burnumun icinde normalmi inermi ilerde daha 1 gun oldu ameliyat olali

     • Dr. Atilla Şengör  Kasım 21, 2016

      Onur Bey, burun ameliyatı sonrasında burun içindeki ödem ve kabuklanmalar 2 ila 4 hafta sürebilir. Endişe etmeyin, doktorunuzun takip ve pansuman yapabilmesi için kontrollerinizi aksatmayın.

 8. Selami  Kasım 10, 2016

  Doktor bey iyi günler efendim oğlum 8 yaşında gece ağzı açık ve hırıltılı uyuduğu için doktora götürdüm doktor geniz eti yarı yarıya büyük ,burun etleri şiş, birde alerjik rinit artı sinüzit dedi onlar sebeb oluyor hırıltılı uykuya dedi bir takım ilaçlar verdi üç hafta sonra tekrar gelin dedi 9 gün oldu ilaçları kullanalı ama şu ana kadar az etkili oldu ilaçlar ameliyattan korkuyoruz ALLAH korusun burun etleti kendiliğinden küçülürmü ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2016

   9-10 gün tam düzelme için erken, doktorunuzun verdiği süre sonuna kadar beklemelisiniz. Zaten kontrol zamanında da tekrar bakacak ve gerekli olursa tedaviyi sürdürecektir. Burada tedaviyi verilen sürelerle uygulamanız ve takip çok önemlidir.

   cevap
 9. Salih  Kasım 9, 2016

  Merhaba atilla bey benim burnumda et var eti aldırırsam burnumun şeklinde değişiklik olur mu
  Teşekurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2016

   Salih Bey, burun etlerine yapılan müdahaleler burnun dış görünüşünü değiştirmezler. Fakat sizin şikayetleriniz ve doktorunuzun teşhisi ve hangi ameliyatın/ameliyatların yapılacağı konusunda, ameliyatınızı yapacak olan doktorla tüm detayları yüz yüze konuşmalısınız. Zira bazen hastalara söylenenden farklı ameliyatlar yapıldığına malesef şahit olabiliyoruz.

   cevap
 10. Nazlı  Kasım 6, 2016

  Atilla bey merhabalar ben 12 yaşındayım. 2-3 aydan beri şiddetli burun tıkanıklığım var. Doktor sinüzit olduğunu söyledi ve sprey önerdi,spreyi kullandım ama pek bir faydasını göremedim. Geceleri özellikle tek burunla nefes almaya çalışıyorum diyebiliriz. Ne yaptıysam işe yaramadı. Sizce tekrardan farklı bir doktora gideyim mi ya da ne yapmalıyım? Teşekkür ederim☺️

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2016

   Geçmiş olsun Nazlı, burun tıkanıklığının pek çok nedeni ve bunların tedavilerinde kullanılan değişik değişik spreyler vardır. Bu spreylerin düzenli kullanımı sonrası fayda görülmemesi durumunda, tedaviyi zorlaştıran başka hastalıkları düşünmek gerekir. Senin yaşında alerjik nezle, burun eti büyümesi, geniz eti büyümesi ve sinüzit gibi durumlar görülebilir. Bunları da düşünerek yapılan endoskopik muayeneye göre belirlenecek bir tedavi daha etkili olabilir. Detaylı bir endoskopik muayene olman gerekli; merak etme ince (2,7mm) pediatrik (çocuk için) endoskoplar ile 3 yaşındaki çocuklara bile bu muayeneyi kolaylıkla yapabiliyoruz.

   cevap
 11. Meryem  Kasım 3, 2016

  İyı akşamlar doktor bey benim 14 yaşında oğlum var burun kemiğinde eğrilik olduğunu söyledi doktor 18 yaşından sonra ameliyat olması gerektiğini söyledi ama eseri gece uyurken nefes alamadığını söylüyor hep kullana bileceği bir ilaç yada rahat nefes alabilmek için ne yapmamız gerek yardımcı olabilirseniz çok sevibirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2016

   Meryem Hanım, kesinlikle haklısınız. Burun tıkanıklığı olan bir çocuğun, ameliyat olana kadar 4 sene beklemesi doğru olmaz. Bu durumda belki, oğlunuzun burun tıkanıklığında payı olabilecek mukoza şişmeleri tedavi edilebilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek teşhis ettikten sonra tedavi seçeneklerini de kolaylıkla belirleyebilirim.

   cevap
 12. Havva  Kasım 1, 2016

  Atilla bey özellikle geceleri burnum tıkaniyor çok derin uyuyamiyorum horlama yok. Film çektirdim doktor kemik eğriliği var tamamen burun deliğini kapamış dedi, dışardan bir müdahaleye gerek yok dedi. İçeriden aldırmam gerektiğini söyledi, dışardan da kemik eğriliği belli, kemiği aldirdigim zaman dışardan bir müdahale gerekli mi burunda düşme olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2016

   Havva Hanım, burun eğriliği burnunuzun ön bölümünde ise, yani orta hat kıkırdağında ise, belki dışarıdan müdahale edilmeden düzeltilebilir. Ancak aynı oluşumun ileri dereceği eğriliklerinde bazen dışarıdan yaklaşım gerekebiliyor. Bunun haricindeki dışarıdan belirgin olan eğriliklerin tümü, hastanın da tercihine göre estetik yaklaşımla düzeltilebilir. Benim estetik burun ameliyatı yapmadığımı bu aşamada bilmenizi isterim. Burunda yapılan müdahaleler sonrası düşme olması çok nadir bir durumdur. Bu durum nadiren komplikasyona bağlı olabileceği gibi, genellikle burun ucu desteğinin ameliyat sırasında korunmamış olmasına bağlıdır.

   cevap
 13. Veli  Ekim 18, 2016

  İyi gunler . Burnumdaki kemigi aldirmak istiyorum . Ameliyat sirasinda bir aci varmi ? Ameliyattan sonraki morluklar iyi bir tamponla en fazla ne kadar yuzumde kalir . Birde sizlama yaparmi ? Cevaplarsaniz cok sevinirim .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2016

   Veli Bey, burun kemiği (septum) alınmamalı düzeltilmelidir. Zira burun desteği alınırsa burun çökebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurur. Günümüzde septoplasti dediğimiz ameliyatla burun içindeki eğri bölümleri düzeltiyoruz. Septoplasti ameliyatında morluk olmaz. Morluklar rinoplasti dediğimiz, estetik burun ameliyatında olabiliyor. Bu ameliyatı genel narkoz altında yapmayı tercih ediyoruz, bu durumda acı duymazsınız. Ameliyatın nasıl geçtiğine göre tampon seçimimizi yapıyoruz, buna göre genellikle 2, en fazla 5 gün süre ile tampon kalabiliyor. Ameliyat sonrası dönemde genellikle sızlama fazla olmaz, çoğu hastamız ağrı kesiciye ihtiyaç duymuyor.

   cevap
 14. Türkan  Ekim 18, 2016

  Hocam merhaba, 5 yaşında bir oğlum var. Bebekliğinden beri burnuna müdahale ettirmiyor. Burun tıkanıklığında kullanılan solüsyonları hiçbir zaman kullanamadık. Zorla sıkmayı bile denedik ama tabi kendini sıkmasından solayı pek etkili olduğunu sanmıyorum. o yüzden tekrar denemedik bile. Şimdi büyüdü, burnunu yıkatıyor her sabah uyandığında. ama gün içinde kreşte pek temizleme imkanı olmuyor malum. Gece de uykudan uyanıp sildirmiyor. Çok tıkanıyor. Burun delikleri de büyük. Bunun bir etkisi var mı? birde göz altlarında morluk oluşuyor bazen. Netten araştırdığımda burun tıkanıklığı sebep olabilir diye belirtiliyor, ama alerji durumu egzama durumu da etkili olabiliyormuş. Burun tıkanıklığı için ne kullanabiliriz. spray ya da aspiratör harici, veya ne yapmamızı önerirsiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2016

   Türkan Hanım, burun deliklerinin büyük olması tıkanma nedeni olmamalıdır; aksine burun delikleri geniş olanlar daha rahat nefes alırlar. Alerjik nezle çocuklarda burun tıkanıklığına yol açan durumlar arasındadır, ancak başka pek çok hastalık da olabilir. En doğrusu burun içerisini endoskopla görüp muayene ederek, teşhisi koyduktan sonra gerekli sprey ve tedavileri önermek olur.

   cevap
 15. Mustafa  Ekim 8, 2016

  Hocam merhabalar burnumda sağ kısım olması lazım kemik eğriliği vardı ve ameliyat oldum aynı zamanda bademciklerimide aldırdım. Yaşım 21 ve senelerce burun tıkanıklığı şikayeti yaşıyorum ameliyatın üzerinden tam 1 yıl geçti ama tıkanıklık hala geçmedi bu sefer sol deliğe bazen tekrar sağ deliğe sıçrıyor. Grip olmadığım halde sinizüt var herhalde gözlerde ağrı yapıyor. Nasıl bir tedavi süreci gereklidir çünkü tam nefes alamadığım için kan değerlerim Yüksel olduğu halde gün içinde aşırı yorgunluk yaşıyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 10, 2016

   Mustafa Bey, çoğu kez burun tıkanıklığının tek nedeni burun eğriliği olmuyor. Detaylı bir endoskopik muayene, bir süre tedavi ile burun içi mukoza örtüsünün izlenmesi ve bazen filmlerle, tam ve doğru bir teşhis yapılması çok önemli. Bundan sonra yine doğru ve etkin yöntemle ameliyatın yapılması sonrasında aslında burun tıkanıklığından kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

   cevap
   • selma  Ekim 20, 2016

    Atilla bey merhabalar geçenlerde doktora gttm muayene oldum burun egriliği olduğu söyledi aynı zamanda sol tarafta et büyümesi. sprey verdi bir hafta kullan et küçülsün sonra ameliyat ol dedi doktor. olmalı myım olmamalı mıym bi cok kişi olmadıklarını söylüyor ama tıkanklk yasıyorum baş agrısı yorgunlk vs.burunda sol tarafa doğru eğrilik var içerden kemik düzeltmesi yapclklar sanrm ameliyat olursam herhangi bi zararı olur mu ? ve yamukluk düzelir mi ? dısardan görünümünde de etki olur mu ?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2016

     Selma Hanım burun tıkanıklığının pek çok nedeni ve bunların farklı tedavi yöntemleri var. Malesef teşhislerde de farklılık olabildiği için, ameliyat seçimi ve riskleri ile ilgili hassas konularda, teşhisi ancak kendim koyduktan sonra yorum yapabilirim. Ancak şunu bilmeniz yerinde olur, tıkanıklığınız yıllardır varsa, 1 haftalık tedavi burun etlerinizi küçültmek için yeterli olmayabilir. Bu sürenin uzatılması ve sonucuna göre bazı filmlerle teşhisin desteklenmesi ameliyat kararı için daha sağlıklı olur. Riskler ve tedavi başarısını bundan sonra, yani kesin planı yaptıktan sonra konuşmak daha uygundur.

     cevap

 Yorum Ekle