Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. kubra  Ekim 23, 2019

  hocam burnum hiç akmıyo genelde hep deniz akıntısı oluyo nefes alabiliyorum kokuda alabiliyorum ama şiddetli baş ağrıları çekiyorum genelde alın ve burun çevrem daha çok ağrıyo nedeni nedir acaba ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Kübra Hanım geçmiş olsun, burun akmaması bir hastalık değildir. Fakat geniz akıntınız ve alın ve burun çevresindeki baş ağrılarınız bir sinüs hastalığına (bir çeşit sinüzite) işaret ediyor olabilir. Bunların teşhisi ve tedavisi için sizi de bir gün bekleriz.

   cevap
 2. Özlem  Ekim 19, 2019

  Merhaba doktor bey benim şikayetim sinüzit akıntılarım durdu burnum tıkandı hiç koku alamıyorum yemek yerkende hiç tat alamıyorum burnumdan nefes alabiliyorum ama neden olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 22, 2019

   Özlem Hanım, sinüzitin farklı tipleri vardır. Örneğin polipli sinüzitlerde sıklıkla tıkanıklık ve koku kaybı beraber olur. Ama kronikleşmiş sinüzitlerin doğal seyrinde zaman ilerledikçe de koku kaybı gelişebiliyor. Koku alınmadığında tat da kayboluyor.

   cevap
 3. Gökhan  Ekim 18, 2019

  Merhaba hocam ben 3 defa burun eti amelşyatı oldum en son özele gittim doktor bana dedi ben bunu komple alırım çıkmaz tekrar burun tıkanıklığıyla tekrar gittim o doktor yoktu başka doktora göründüm bana dediki ameliyat olacaksın yine ne olur bana yardım edin bunun kesin dipten çözümü yokmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 22, 2019

   Gökhan Bey, burun etleri sağlığımız için önemli yapılardır. Geçmiştekinden farklı olarak günümüzde bunları asla tamamen almıyor, yalnızca küçültüyoruz. Ancak sonucun kalıcı olması için bunları büyüten nedeni de bulup tedavi etmemiz gerekir.

   cevap
 4. Mehmet  Ekim 16, 2019

  Hocam Ben 1 Yılı Aşkın Süredir Koku Alamıyorum. Gece Uyuduktan Sonra Ağzımdan Nefes Almaya Başlıyorum. Burun Etlerimin Büyük Olduğunu Söylediler. İlaç Ve Sprey Verdiler Ama Geçmedi Ayrıca Yediğim Yemeklerinde Tadını Alamıyorum Ne Yapmamı Önerirsiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2019

   Mehmet Bey, burun içindeki koku alanı, burun kökünüzün 3-4cm derininde bulunur. Bu bölgeye havanın ulaşımında engel yoksa koku alınabilir. Havanın ulaşmasını engelleyen burun içi hastalıkları biz endoskopik muayene ile görebiliyoruz; buna göre tedavi düzenleyebiliyoruz. Burun tıkanıklığınız da bu olasılıkları doğruluyor gibi; bize düşen doğru teşhis ve doğru tedavi yapmak olacak. Ancak bazı hastalarda koku sinirleri ve beyin sapını da değerlendirmek gerekli olabilir; buraların hastalıklarında da koku ve tat kaybı olabilir. Gerekli olursa bazı filmler çekilebilir ve ilgili branşların görüşleri alınabilir.

   cevap
   • Mehmet  Ekim 17, 2019

    Teşekkür Ederim Hocam Sağolun.

    cevap
 5. Oğuz  Ekim 13, 2019

  Merhaba hocam geçen yil burnumdan ameliyat oldum. Et aldırdım. Doktor sinuste ve kikirdakta bişey yok dedi. Et şişmiş dedi. Geçen başka doktor mukoza şişmiş diyor. Burnum sürekli tıkalı yatarken full tıkalı hatta astim hastalığımı burnuna bağlıyorum. Sorum şu hocam mukoza şişmesi tedavi edilirmi? 2. sorum astımım burnumun tıkanıklığından kaynaklı olabilirmi saygılar hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 14, 2019

   Oğuz Bey geçmiş olsun, mukoza şişmeleri elbette çoğu kez tedavi edilebilir.Teşhislerinizi tekrar gözden geçireceğiz ve sizi takibe alacağız. Sizdeki mukoza şişmesinin nedenini bulduğumuzda daha detaylı ve net konuşabileceğiz.

   cevap
   • Esin kaya  Kasım 2, 2019

    Merhaba hocam, hamileliğimin son döneminde başlayan burun tıkanıklığım doğum yapmama rağmen üatünden 1 ay geçti hala geçmedi 2 doktora görğndüm ilaç ve sprey kullandım ama sreyi bitirmedim alışkanlık yapar diye birde bebelerimi emzirmeye çalışıyorum. Ayrıca sol kulağımda delik var ve 1 aydır çınlama mevcut. Bunlardan nasıl kurtulabilirim çok mutsuzum.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

     Esin Hanım, ben kulak ameliyatı yapmıyorum; ama zaten kulak ameliyatının başarılı olabilmesi için önce burun tıkanıklığının tedavi edilmesi gerekir. Bu konuda ben ileri düzeyde çalışırım. Durumunuzu belirleyip tedaviye başlayabilmek için sizi de bir gün beklerim.

     cevap
 6. Hūseyin şimşek  Ekim 12, 2019

  Merebah hocam ben üc defa burun ameliyati oldum 60 yaşındayım burun etleri sık büyūyor. Allerji ilaclar alıyorum bunlarda etki yapmïyor yalınız kortuzon ignesi yaptıriyorum budaha 2 ay tesir yapiyor ne yapmam gerekir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 14, 2019

   Hüseyin Bey Merhaba, bu tip durumlarda önce burun etinizin neden büyüdüğünü belirlemek gerekir. Alerji ilaçları etki etmiyorsa, bundan bir başka hastalık söz konusu olabilir. Kendi kendinize kortizonlu iğneler yaptırmanız doğru değil; bu ilaç sizin hormonal sisteminizi etkileyebilir ve pek çok olumsuz duruma yol açabilir. Sizin durumunuzu endoskopik takiplerle belirleyip, bünyenizi yormayacak tedavilerle ele almamız lazım. Bu süreç içerisinde de esas tanıyı ve varsa kalıcı tedavisini çoğu kez belirleyebiliyoruz.

   cevap
 7. Gökhan alver  Ekim 8, 2019

  Hocam merhaba benim bir sol burnum 30 dakka kapali ardindan açılıyor sonra 30 dakka ve ya daha farkli araliklarla sag burnum tıkanıyor sürekli sag sol yer değiştiriyor anlam veremedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 11, 2019

   Gökhan Bey buna “burun döngüsü” ya da nazal “nazal siklüs diyoruz”. Toplamda rahat nefes alıyorsanız bu normal, fizyolojik bir durumdur. Ancak aldığınız hava yetmiyorsa tedai edilmeniz gerekebilir.

   cevap
 8. Salih  Eylül 29, 2019

  Sevgili Hocam burun eti büyümesi bende var bundan 7 ay önce il.din diye bir illete bağımlı oldum ne yapacağımı şaşırdım onsuz yaşayamaz hala geldim normal amaliyattan korkuyorum lazer de fiyatlı duydum kadarıyla ne yapacağımı şaşırdım ilia..ni sıkınca hayat on numara sıkmayınca berbat

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 30, 2019

   Salih Bey zaten bağımlılık yapan spreyi bırakmadan ameliyat da yapılması doğru olmuyor. Zira damarların büzüşmesi-dolaşımı bozulmuş olduğu için, ameliyat sırasında veya sonrasında kanama riski yükseliyor. Spreyi bıraktırdığımızda çoğu hastayı da tedavi etmiş olabiliyoruz. Bu konuda başarımız yüksektir, umarım size de faydamız dokunur.

   cevap
 9. İzzet  Eylül 27, 2019

  Merhaba hocam sağ burnum 3 aydır tıkanık kulak burun boğaz doktora gittim mevsimsel alerjik dedi ilaç kullandım geçmedi göğüs hast doktaruna gittim tekrar ilaç kullandım fayda görmedim hala tıkanık ne yapmam gerek

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 30, 2019

   İzzet Bey, burun tıkanıklığında teşhisin doğru yapılması çok önemlidir. Alerji ile karışan başka hastalıklar veya sorunlar olabilir. Bunları endoskopik muayene ile çoğu kez teşhis edebiliyoruz. Elbette bulguların tanınmasında deneyim de önemlidir; sizi de bir gün bekleriz.

   cevap
   • Mustafa  Kasım 3, 2019

    Hocam benim sağ burun tıkalı doktora gittim burun kemigin delik dedi. Tıkanıklık ile burun kemiğinin delik olmasının bir bağlantısı varmı ne yapmalıyım

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

     Mustafa Bey, hepsinde değil, ancak delik çevresinde hava türbilansı olursa, kuruluk ve kabuklanma nedeniyle tıkanıklık olabilir. Türbilans nedeniyle soluk havası ayrıca esas hissedildiği orta pasajlara (orta meatus) da ulaşamıyor olabilir. Yalnız perforasyonların (deliklerim) çoğu tıkanıklığın esas nedeni olmuyor; tıkanıklığı genellikle başka tedavi yöntemleriyle ele alabiliyoruz. Endoskopik muayenenizi yapar bunları görerek belirleriz. Yalnız deliğin kapatılması gerekirse, benim bu konuda ileri deneyimim yok; bu aşamada sizi birine yönlendiririm.

     cevap
 10. Halil  Eylül 23, 2019

  Hocam mrb 1.5 yıl önce ameliyat oldum burun etlerimi aldı doktor iyi olurum dedim ama iyleşemedim daha sonra bütün tektiklerimi yaptırdım bişe yok diyor doktor ama ben her sabah kalktıgımda burmum sümük dolu ve ben bunu normal yolardan atamıyom kulak cöpüyle burnumun dibine cin yagı sürüyom hafta dibine kadar gönderiyim bütün burnumdakilerini dışarı çıkarıyım ondan sonra biraz rahatlığın yoksa bunu yapmasam hergün halsiz bir şekilde yatmak ve işe gidemiyom ben burnumun içinde kemik evliliğinden şüpeleniyom 15 sene önce ir doktora yine gittiğimde burnunda kemik var dedi bunun için ne yapmalıyım şimdiden tşk ederim açıklamanız ocin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 23, 2019

   Halil Bey geçmiş olsun, burun içi döşemesi/mukozası çok hassastır; kulak çöpü vs gibi yabancı cisimlerle yarartılan tahriş beklentinizin tersine kabuklanma ve kurumanın artmasına yol açabilir. Diğer yandan aşırı sümük/mukus oluşumunun başka nedenleri de olabilir. Burun etlerine yönelik yapılan ameliyat bu akıntının esas nedenine yönelik olmayabilir. Siz en iyisi bir gün geldiğinizde, endoskopla burun içerisine detaylıca bakalım; ne var, ne yapılabilir buna göre konuşalım.

   cevap
 11. Vildan  Eylül 18, 2019

  Merhaba hocam benim burun tıkanıklığm hiç geçmiyor doktora gittim alerjik dedi hap ve burun spreyi verdi ama geçmedi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 19, 2019

   Vildan Hanım geçmiş olsun; burun tıkanıklığının alerji dışında da nedenleri vardır. Alerji tedavilerinden fayda görmediğinize göre endoskopik muayenede diğer nedenleri aramalıyız.

   cevap
 12. Hakan  Eylül 17, 2019

  Merhaba hocam burnum da sürekli tıkanıklık mevcut nefes almada az miktarda zorluk çekiyorum sebebi ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2019

   Hakan Bey geçmiş olsun. https://atillasengor.net/burun-tikanikligi/ sayfamda bu konuda detaylı bilgi var; genel tıkanıklık nedenlerini öğrenip videoyu da inceleyebilirsiniz. Sizdeki tıkanıklık nedenini de geldiğinizde endoskopik muayenenizi yaparak belirleyebileceğiz.

   cevap
 13. Meral  Eylül 16, 2019

  Merhaba hocam. Bende septum deviasyonu var açik rinoplasti ameliyati olmayı düşünüyorum devlet hastanesinde. Ameliyat korkutuyor beni sizce çok zor bir ameliyat midir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2019

   Meral Hanım ben rinoplasti ameliyatı yapmıyorum. Ameliyatın zorluğu hem hasta için, hem de hekim için deneyim ve tekniklere göre değişir. Bu ameliyatı kime olacaksanız tüm detayları kendisiyle konuşmalısınız.

   cevap
 14. Ismail eren  Eylül 11, 2019

  Merhaba hocam burnum usr tarafı 2 3 günden beri ağrı var neydendir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 12, 2019

   İsmail Bey, burun kökünde yeni başlamış ağrılarda infeksiyon durumları aklımız gelir. Bu yönde endoskopik muayene ve değerlendirmeleriniz yapılabilir.

   cevap
 15. tolgahan  Eylül 4, 2019

  merhaba hocam
  benim şikayetim son 2 haftadır burun tıkanıklıgı yaşıyoryum parfümeri işletiyorum acaba artık yan etki olarak burun tıkanıklıgı yasıyor olabilir miyim??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 4, 2019

   Tolgahan Bey, reaksiyonel durumlarda burun içi mukoza örtüsünün rengi ve görünümüne göre bu olasılığı saptayabiliyoruz. Ayrıca eşlik edebilecek diğer mukoza hastalıklarını ya da anatomik bozuklukları doğrudan görebiliyoruz. 2 haftadan önce burun tıkanıklığı şikayetiniz yoksa, bahsettiğiniz olasılık veya herhangibir solunum yolu infeksiyonu da buna neden olmuş olabilir.

   cevap

 Yorum Ekle