Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. Öznur Cankurtaran  Haziran 25, 2019

  Iyi gunler atilla bey benim sorunum burnum kemik eğriliği var bunun yani sıra iki taraflı etlerim şiş nefes almakta zorluk çekiyorum gece uyuyamiyorum ve gün için de de bu durum beni çok rahatsız hissettiriyor doktora gittim bana spray verdi ama bir etkisi olmuyor burnumu temizledigim de kanıyor onun için de gittim bana çatlaklar var dedi tekrar sprey verdi ama bir etkisini göremiyorum ne yapmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Öznur Hanım geçmiş olsun. Eğer kortizonlu sprey kullanıyorsanız, bunları uzun vadede burun kuruluğu etkisi olabilir. Tedaviyi sürdürmek gerekiyorsa, burnu nemlendiren, mukozayı iyileştiren bazı kremler kullanılabilir.

   cevap
 2. Mahmut  Haziran 24, 2019

  İyi günler hocam. Ben de bu yıl başlayan bir burun tıkanıklığı baş gösterdi. Genel de banyo yaptıktan sonra oluyor. 3-4 gün sonra kesiliyordu. Nezle grip durumu hiç yok. Son zamanlarda daha da arttı. En son yine burnum tıkandı ve yaklaşık 2 haftadır hala tıkalı. Nezle grip değilim ama geniz akıntım ara ara oluyor. Sağ tarafıma yattığımda sol burun deliğinden nefes almada zorlanıyorum. Sol tarafa yattığımda sıkıntı yok. Sağ burun deliğimde de hiç sorun yok. Bu burun tikanikliginin sebebi ne olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Mahmut Bey, ilerleyici ve ısı-nem değişimleri ile olan burun tıkanıklıklarında burun etleri veya mukoza ile ilkili hastalıklar aklımıza gelir. Bunların durumunu endoskopik takiplerle belirledikten sonra çoğu kez tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 3. Burcu  Haziran 18, 2019

  Merhaba Atilla Bey, ben Mart ayı başında ağız içi, damak ve dudak kaşıntısı ile başlayan burun, geniz akıntısı ve burun tıkanması yaşamaya başladım. Sadece sağ tarafta oldu kaşıntı ama gece tıkanma ikisinde de oluyordu. ilk gittiğim dr soğuk algınlığı tedavisi uyguladı fakat bu süreçte kaşıntı ve tıkanmam geçmedi, bir başka doktora gittim o da mevcut soğuk algınlığı ilaçlarına ilave alerji ilacı ve burun spreyi verdi. bunlar beni rahatlattı fakat spreysiz yaşayamaz oldum sürekli gece kullanmam gerekiyordu. Bır başka doktora daha gittim O da sağ tarafta kanal genişlemesi olduğunu söyledi 1 aylık tedavi uyguladı eğer geçmezse lazerle yakarak kanal daraltılacak dedi. 1 aylık tedavi bitti üzerinden 1 ay geçti ve şu anda herşey başlangıçtaki gibi hatta daha da ilerledi bademciklerimde de büyüme hissediyorum. bu bulgular ile sizin teşhisiniz nedir, lazerle kanal daraltma işlemi gerekli midir? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 20, 2019

   Burcu hanım, başlangıçtaki belirtileriniz ön planda alerjik nezle düşündürüyor, fakat viral infeksiyonlar da birlikte olabilir. Burun tıkanıklığı devam ederse, bunu aşmak için sprey bağımlısı olunabilir. Yine ağız solunumu nedeniyle boğaz problemleri yaşanabilir. Alerji tedavilerinden fayda görmemeniz bazen burun-sinüs işleyişinin yani mukozanın bozulmaları ile de ilişkili olabilir. Bunların doğru teşhisi halinde tedavi planı da ydoğru şekilde yapılabilir. Bir gün geldiğinizde bulguları görerek hastalığınızı belirler ve gerekeni yaparız, merak etmeyin.

   cevap
 4. Hasan  Haziran 17, 2019

  Hocam merhaba bende septoplasti ameliyatı olacam da kaç günde ileşirim yada ne zaman işime devam ederim doktorum ameliyat bir saat sürecek dedi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 20, 2019

   Hasan Bey, olağan koşullarda septoplasti aemliyatı sonrası 6. veya 7. günlerde işe dönebilirsiniz. Ancak yapılan ameliyatlar ve teknikleri, kişinin genel durumu ve iyileşme durumu ile ilişkili olarak bu süre kısalabilir veya artabilir.

   cevap
 5. Galip  Haziran 14, 2019

  Hocam merhaba ben 2 ay önce burunda et büyümesi nedeniyle ameliyat oldum ama 15 gündür Ameliyat öncesi gibi Tıkanmaya basladım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2019

   Galip Bey, bu durumda önce ameliyatınızı yapan doktorunuza başvurmalısınız. Kendisinin tavsiye ve önerilerini uyguladıktan sonra sonuç alamayacak olursanız, endoskopik muayene ve değerlendirmelerinizi yapmam için bana gelebilirsiniz.

   cevap
 6. Ahmet  Haziran 13, 2019

  Hocam ben sabahları kalktığımda yüzümü yıkadigimda suyla temastan sonra 3 dakika hapsuruyorum kolanya kokladim zaman geçiyor ayriyeten burnum devamlı tıkalı sabahları kalktığımda bacaklarimim arkası devamlı gün boyu ağrı var ve hiç uykumu alamıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2019

   Ahmet bey, enflamasyon konusu son zamanlarda popülaritesi artmış bir konu. Vücuttaki bir enflamasyon odağı ve enflamasyonu arttıran pek çok ilişkili durum, bazen kas ve eklemlerde, bazen sindirim sisteminde, bazen tiroid ve diğer organlarda, bazen de burun mukozasında kendini gösterebiliyor. Burundaki alerjik belirtiler de bu tip mukoza enflamasyonlarında kendini gösterebiliyor. Endoskopik muayenelerinizi ve tedavi/takiplerinizi yapar, duruma göre çeşitli tetkiklerle diğer branşların önerilerini alabiliriz. Bu tip hastalarda uzun vadede çoğu kez fayda sağlayabiliyoruz.

   cevap
 7. Ali  Haziran 8, 2019

  Merhaba hocam benim burnum süreli tıkanıyor biri açılsa diğeri o açılınca diğeri tıkanıyor KBB uzmanlarına gittim hiç bişey yokdiyip sürekli il.din ve otr.vine sprey yazıp gönderiyorlar spreyleri kullanınca rahatlıyorum ama sürekli kullanmak buruna zarar veriyormuş sabahları kalkınca ölü gibi oluyorum bu tıkanıklık yüzünden nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 9, 2019

   Bu spreyler bir kaç saatliğine burun etlerinizi büzüştürdüğü için rahatlarsınız. Tıkanıklığınızın nedeni Burun Eti büyümesi (Konka hipertrofisi) olabilir. Biz bunun nedenini bulup tedavi etmeye çalışmalıyız; bu şekilde siz sprey bağımlısı olmadan sorunu çözmeye çalışmalıyız. Burun Eti büyümesini endoskopik muayene, doğru tedavi seçimi, takipler ve gerektiğinde bazı görüntüleme yöntemleri ile belirledikten sonra çözümleyebiliyoruz.

   cevap
 8. turgay çelik  Haziran 7, 2019

  sayın hocam yaklaşıl 1 aydır özellikle sol burun deliginden hiç nefes alamadıgımı hissetmekteyim bununla ilgili mevsimsel bir degişiklik olabilir diye bir doktora da başvurmadım ama şuan itibariyle diger sag taraftada nefesi az almaya başladım ne gibi bi sıkıntıyla karşı karşıya gelmekteyim teşekkürler…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 9, 2019

   Turgay Bey, burnunuz yeni tıkanmaya başladığına göre burun içerisini kaplayan mukozayı şişiren bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu sizin de belirttiğiniz gibi mevsimsel yani alerjik bir durum olabilir; ama burun içi yapıların büyüme veya şişmeleri ile diğer pek çok burun içi hastalık da olabilir. Bunları endoskopik muayene ile teşhis eder, gerekeni yaparız.

   cevap
 9. Ali osman çalı  Haziran 4, 2019

  İyi günler Atilla hocam 2 yıldır mide sorunları yaşıyorum iki defa doktora gittim en son yapılan endoskopi de antral Gastrit çıktı fakat mide koruyucu ilaçlar şuruplar bağırsak düzenleyici ilaçlar derken birtürlü şifa bulamadım sabahları uyandığımda sarı renkte bir salgı birikiyor boğazımda sapsarı tükürüyorum uyandığımda geceleri burnumdan nefes alamıyorum nedeni bu olabilir mi ne yapmamı tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim iyi bayramlar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 7, 2019

   Ali Osman Bey iyi bayramlar, burun tıkanıklığınız varsa bunu tedavi edebiliriz; eğer bahsettiğiniz salgı geniz akıntısına bağlıysa, yani burun sinüs kaynaklıysa bunu da çoğu kez tedavi edebiliriz. Yalnız dirençli reflünüz ile ilgili olarak Gastroenteroloji veya Genel Cerrahi Uzmanlarının ileri tedavileri gerekli olabilir.

   cevap
 10. Ayşenur Akkurt  Haziran 4, 2019

  Merhabalar hocam
  Burun polipleri ve sinüslerden ve konkalardan toplamda 5 kez ameliyat olmama ramen her ameliyat sonrası en fazla 3 hafta içimde tekrar aşırı burun tıkanması ve akıntı yaşıyorım denemediğim bi tedavi ilaç test hiç bi yöntem kalmadj ve artık umudumu kaybediyorum. Yardımcı olabilirmisini.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 7, 2019

   Ayşenur Hanım, polipler düzenli tedavi ve takip gerektirir. Yapılmış olan ameliyatların sinüs fizyolojisine uygunluğu da çok önemlidir. Bunları kontrol ettikten sonra, yapılabilecek bir düzeltme varsa bunu belirler, sizi takibe alırız. Merak etmeyin, hastalarımıza çoğu kez yardımcı olabiliyoruz.

   cevap
 11. Abdurrahman Akgül  Mayıs 30, 2019

  Merhaba hocam bayramdan sonra muayeneye geleceğim size müsait olduğunuz bir vakit lakin kafama takılan bir nokta var benim problemim aldığım havayı hissedemiyormuç gibiyim burnumun üst taradında uyuşuklul gibi bişey var koku kaybım tamamen yok lakin böyle bir problemim var ve burnumun şekli de biraz değişti sanki kanatları genişlemiş gibi burnumun acaba bu sizin çalıştığınız noktalardan birimidir? Beni cok fazla depresif hissettiryor burnumdada kuruluk var alt konkam sağlam olduğunu söyledi doktor acaba bu tamamen çözülecek bir problem midir? Değerli yorumlarınız benim için çok önemli çünkü yaşam kalitemi aşırı miktarda etkiliyor.Teşekkür ederim

  cevap
  • Tuğkan  Haziran 2, 2019

   Abdurrahman akgül bende septum deviasyonu ve burun eti ameliyatı oldum burundan nefes alırken hissizlik koku kayıp yok ama bi şeyler var gibi galiba çok hava girişi olduğu için nefes alırken daralma bide sızlama var atilla hocam özellikle sızlamasının nedeni neden olabilir

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Haziran 7, 2019

    Bazen kuruluk ve kabuklanma, yani mukoza tahrişi varsa burun içinde sızlama olabilir. Ama en doğrusu endoskopla bakıp görerek nedeni belirlemektir.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 31, 2019

   Burun orta pasajı (orta meatus) solunum havasının hissedildiği en önemli bölgedir. Sizin üst tarafta hissettiğiniz tıkanıklık bu bölgenin kapalılığına bağlı olabilir. Burun kanatları ile ilgili veya estetik ameliyatlar ben yapmıyorum, ama burun tıkanıklığınızı büyük olasılıkla çözeriz.

   cevap
   • Orhan  Haziran 5, 2019

    Hocam merhaba öksürük sonucu bugazımda tıkanma oluyor nefes alamıyorum sebebi nedir acaba

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 7, 2019

     Orhan bey, tıkanıklığınız eğer yoğun yapışkan mukusa bağlıysa, bu geniz akıntısı veya göğüs kaynaklı olabilir. Ama boğaz-gırtlak veya nefes borusunun çok çeşitli hastalıkları var; bunlar da olabilir.

     cevap
 12. İbrahim Selek  Mayıs 25, 2019

  Sayın Prof.Dr Atilla Şengör Bey, Merhaba iyi günler.Ben 69 yaşındayım, Prof.Dr Övünç Günhan bey, yorgunluğum için bütün çektiğin burnundan, hava değişince sağlığın değişir dedi.Bunu yaşayarak doğruluyorum,Burun eğrilik ameliyatı yaptı.Prof .Dr Erdem Yeşilada Bey, bir yazısında yorgunluk için lavanta yağı ile aroma terapi tavsiye ediyordu.Uyguladım, ilk uygulamada sanki beyin hücrelerim harekete geçti hemen yorgunluğum geçti.Bir yıl sonra lavanta yağı aroma terapi tesir etmez oldu , bu defa Almanyadan lavanta yağı getirttim, yine hemen tesir etti.Bir yıl sonra o da tesir etmez oldu.Aroma terapiyi aynı profun tavsiyesiyle altın otu için de yaptım iyi netice aldım.Bu rahatsızlığa hasta bina sendromu da diyorlar herhalde.Başka aroma terapik yağlar denedim ama sonuç alamadım.Değerli tavsiyeleriniz mümkün mü?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

   İbrahim Bey geçmiş olsun. Bana bu ünvanı yakıştırdığınız için teşekkür ederim, fakat ben Profesör değilim. Kullandığınız yağlar ve aromaterapiler alınan soluk havasını ferah hissetmenizi sağlayarak sizi rahatlatıyor olabilir. Hasta bina sendromu için Türk Toraks derneğinin web sayfasından alıntıladığım tavsiyelere uyabilirsiniz:
   hava dağılım hızını artırmak, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin standartlara uygun yapılması, eğer güçlü kirleticiler mevcutsa (tuvalet, fotokopi ve printer kullanılan alanlar gibi) havanın doğrudan dışarı atılması gibi önlemler bulunmaktadır. Open ofis dizayn hava temizlenmesi için koruyucu bir yöntemdir. Doğal ışığın girmesini sağlayan tavan pencereleri, teras bahçeleri, karbonmonoksidi ve formaldehidi emen iç ortam bitkileri, binada yaşayanlar arasında iletişimi artırmak, sigara yasağını uygulamak da alınması gereken diğer tedbirlerdir. Almanya kaynaklı bir alan çalışmasına göre de bina biyolojisinde dikkat edilmesi gerekenler arasında binanın jeolojik olarak uygun yerde olması (yaşam alanları endüstri merkezlerinden ve ana trafik arterlerinden uzakta olmalıdır ve yeterli yeşil alan boşluğu içermelidir), inşaatta doğal, katkısız ve nontoksik malzeme kullanılması, duvarlar, tavan ve tabanların küf oluşumuna yatkın olmaması, zeminin su geçirmez olmasıdır. Unutulmamalıdır ki doğal havalanan binalarda çalışanların air-condition’lı binalarda çalışanlara göre her zaman daha az şikayetleri mevcuttur.
   Ancak bunların dışında eğer burun tıkanıklığınız olduğunu hissediyorsanız, burun içinde yapılabilecek teşhis ve tedaviler de olabilir. Bunların endoskopik muayene ile belirledikten sonras size daha fazla yardımım dokunabilir.

   cevap
 13. Gurur  Mayıs 24, 2019

  Merhaba hocam iyi günler, 1 ay kadar önce kulakta dolgunluk hissiyle bir doktora göründüm. Sanırım burun tıkanıklığına bağlı olarak orta kulakta sıvı birikmesi varmış. Endoskop yardımıyla burum içine bakıldı, etleri şişti ve doktorum deviasyon olduğunu da söyledi. Kullandığım antihistaminik bir şeye yarıyormuş gibi hissetmiyorum aynı zamanda kortizonlu burun spreyi de kullanıyorum. Ama tıkanıklık devam ediyor, biri açılsa oburu tıkanıyor burun deliklerinin… Kulaklarım da hala aynı, ciddi anlamda rahatsız ediyor sürekli olan dolgunluk hissi. Ne yapmam gerekir acaba?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

   Gurur Hanım, meslektaşımın önermiş olduğu antihistaminik ve tropikal steroid tedavisi uzun süre kullanımlarda size faydalı olabilir. Ama orta kulakta sıvı birikmesi olduğunda, daha kısa sürede iyileşebilmeniz için sıvı oluşumunu azaltan ve yoğunluğunu incelten (dekonjestan ve mukolitik) ve daha etkin/hızlı burun açıcı spreylerle takipler yapmak da diğer bir seçenektir. Hala düzelmediyseniz bu amaçla sizi de bekleriz.

   cevap
 14. Kaan Aydoğdu  Mayıs 24, 2019

  İyi günler hocam bir sorum olacaktı sizinde bildiginiz gibi burunun kavisli bir yapısı var bu kavisli yapı bozulursa rekonstrüksiyon ile burun birebir eski haline gelirmi? Yoksa cok mu karmaşık burun dediğimiz yapı ? Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

   Kaan Bey, ben burun içi hastalıklarının tedavisi üzerine çalışıyorum; burun estetiği yapmıyorum. Ama kavis veya kemer veya tıbbi adıyla hump ya da dışarıdan belirgin olan burun eğrilikleri rinoplasti ile düzeltilebilir. Bu konuda deneyim sahibi bir meslektaş size yardımcı olabilir.

   cevap
   • Gülsemin  Haziran 27, 2019

    Merhaba atilla hocam
    Benim sorumda burun tikanikligi ile ilgili
    Kaşıntı ile başlayan bazen de kasintisiz burun tikanikligi oluyor ve sonrasında burun akintisi oluyor nefes almadan zorluk oluyor gece özellikle
    Gttim dr.ilaç ve sprey verdi kaşıntı icin ama geçmedi neden kaynaklı olabilir
    Yakın zamanda babamı kaybettim
    Dr. Strese bağlı olabilir dedi
    Ne yapmalıyım
    Inşallah gecicidir
    Cvp meilime atilirsa sevinirim yada yada instegram gulseminbjk
    Google üzerinde bulamayabilirim burayi

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2019

     Öncelikle başınız sağolsun. İnci Habım cevap linkini mail adresinize göndereceğinden bu cevap size ulaşacaktır. Kaşıntı ile burun tıkanıklığı beraber olduğunda akla ilk alerjik nezle gelir. Bazen burun içi örtüsünün/mukozanın hastalıkları da buna neden olabilir; anatomik bozukluklar varsa bu iki durumun ağırlaşmasına yol açarlar. Yani bu tip belirtilere burun içinde pek çok durum tek başına veya birlikte yol açabiliyor. Başta endoskopik muayene, takipler ve bazı filmlerle teşhisleri tam olarak yaptıktan sonra belirlediğimiz tedavilerle genellikle iyi sonuçlar alıyoruz.

     cevap
 15. Uğurkan cinaz  Mayıs 22, 2019

  İyi günler Atilla bey size bir sorum olacaktı burunda. Boş burun sendromu haricinde bütün sorunların çözümü varmıdır ? Misal septum mukozasında bir hasar olursa vücudun başka yerlerinden doku alınıp bu tamamen tedavi edilebilirmi ? Veyahut burun yan duvarlarında bir hasar olursa bu düzeltilebilir mi tamamen? Yanıtlarınızı merakla bekliyorum iyi çalışmalar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2019

   Uğurkan Bey, yan duvarlardaki hasarları (sinüs iç duvarı) genellikle tedavi edemiyoruz. Ama alt konkalar fazla küçültülmüşse bunlara dolgu uygulamaları yapılabilir. Burun orta hattının yani septumun delinmeleri (perforasyonları) onarılabilir (ancak ben bu konuda çalışmıyorum). Bunlar zaten hepsi birden aynı hastada varsa, durum boş burun sendromuna yakın da olabilir. En doğrusu ve keşke bu durumlara yol açmadan, güncel burun-sinüs bilgisini takip eden, burun-sinüs işleyişini koruyan yaklaşımların yapılmasıdır.

   cevap
   • Uğurkan cinaz  Mayıs 22, 2019

    Değerli yprumlarınız için sağolun hocam ben özellikle yatınca burnumda basınç oluyor bu ilk önce burnuma çok aşırı hava giriyordu üst taraftan alta doğru elimle burnumu yanlardan daraltınca düzeliyordu simdide bu problem başladı bu düzeltilemeyecek bir problemmidir ? Teşekkür ederim umarım anlatabilmisimdir

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

     Uğurkan Bey, burun boşluğu veya sinüslerle ilgili çok çeşitli anatomik farklılık veya mukoza hastalıklar var. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle bunları değerlendirmemiz mümkün. Ancak bu tip sorunların çoğu kez bir çözümü olduğunu bilmelisiniz.

     cevap

 Yorum Ekle