Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. AdemDemir  Mayıs 19, 2019

  Hocam benim burun tıkanıklığım var KBB ye gittim eğrilik olduğu ve burun etlerimin şiş olduğu söylendi Boğazlarım ve kulaklarım sürekli ağrıyor bunamı bağlı acaba birde bazen yuzlerimde uyuşma karıncalanma gibi birsey oluyor şimdiden teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2019

   Adem Bey, burun tıkanıklığı östaki kanalının işleyişini aksatarak, kulak basınçlarını bozabilir ve kulak sorunlarına yol açabilir. Ayrıca ağız solunumu yapılıyorsa boğaz kurumasına yol açar, bu da uzun vadede boğaz sağlığını olumsuz etkileyebilir.Burun tıkanıklığı sinüsleri etkilediğinde yüzde basınç hissi yapabilir ama genellikle uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilere neden olmaz. Bunları Nörolojinin incelemesi iyi olur.

   cevap
 2. Kemal  Mayıs 19, 2019

  Sayın atilla hocam potasyum iyodürle ilgiki bir soru sormustum size merak ettiğim bir nokta daha var izninizle bu ilacın yakıcı etkisi konka ya zarar verirmi ? Sinirlere ? Salgı hücrelerine ? İnternetye okuduğuk kadarıyla alt konka kalın vesaire yazıyor beni bilgilendirirmisiniz ? Veya yanık sonrası enfeksiyon olursa konkadaki hücrelere kalıcı bir hasar bırakırmı tedavisiz teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 20, 2019

   Kemal Bey, bu etki temas süresi ve dozajla çok değişken olabilir. Mukozada hasar olduysa bunu endoskopik muayene ile görebiliriz. İşleyişi etkilediyse, bunun da endoskopik ve klinik bulguları olur. İstediğinizde endoskopik muayenelerinizi yapmak üzere bekleriz.

   cevap
 3. OSMAN ADIL  Mayıs 15, 2019

  ATILLA BEY VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TESEKKÜR EDERIM ÖN BİLGİMİZ OLUYOR PISKOLOJIK OLARAK RAHATLAMA OLUYOR
  6 YAŞINDA OĞLUMDA BURUN TIKANIKLIĞI VAR ONDAN FAZLA BIZI RAHATSIZ EDIYOR 18 YAŞ DAN AŞAĞI AMELIYAT OLMAZ DENIYOR BU YASA KADAR CEKECEKMI

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2019

   Osman Bey, 6 yaşındaki bir çocukta burun tıkanıklığı sıklıkla bir infeksiyona, alerjiye veya geniz etine bağlı olabilir. Bunların tümünün ilaçlarla tedavisi vardır. Yalnız ilaç tedavisi ile küçülmeyen bir geniz eti ameliyat gerektirebilir. Geniz eti ameliyatı da çocuklarda yapılabilen bir ameliyattır. Kemik kıkırdak eğrilikleri gibi 18 yaşını beklediğimiz hastalıklar çocuklarda çok nadir tıkanıklık oluştururlar.

   cevap
   • Pınar  Mayıs 21, 2019

    Merhaba doktor bey 2 buçuk yaşındaki kızımın son 3 aydır sürekli burnu tıkalı ilk grip şeklinde başlayan ve bir çok ilaç kullanmamıza rağmen akıntı ve tıkanıklık bir hafta duzeldiyse diğer hafta tekrarladı Dr geniz eti olduğunu söyledi alerji ilacı ve spreyi kullandık fakat emerken zorlanma ve tıkanıklığa bağlı başında terleme oluyor ve çok şık olmasada kuru öksürük başladı son günlerde nasıl bir yol izlemeliyim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2019

     Pınar Hanım, doktorunuzun da belittiği gibi grip sonrası geniz eti büyüyebiliyor ve bu tip belirtilere yol açabiliyor. Belli ki kendisi deneyimli bir meslektaş, kendisinin kontrol ve takiplerine uymalısınız.

     cevap
 4. Ayşe  Mayıs 14, 2019

  Merhaba 🙂 gece tam uyuyacağım zaman burnum tıkanıyor ve nefes alamıyorum sabahları uyandığımda ise boğazımda bir ağrı oluyor bu durumlar beni çok rahatsız ediyor nedeni nedir acaba teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2019

   Gece burnunuz tıkalıysa çaresiz ağızdan nefes alıyorsunuzdur. Boğazınız da nemini kaybeder, kuru boğaz ve boğaz ağrısı ile kalkarsınız. Bu durum aylar sürerse kronik faranjite dönüşür. Burun tıkanıklığınızı tedavi ettiğimizde durum düzelebilir.

   cevap
 5. Nilüfer  Mayıs 13, 2019

  Merhaba Hocam 11 yıldır sinüzit sorunu yasıyorum son 4 yılda şiddetlendi kbb ye gidiyorum tomografi çekiliyor antibiyotik veriliyor başkada birşey olmuyor son 6 aydır dayanılmaz oldu genzimden burnumdan yeşil akıntı oluyor yine nefes alırken burnumda zonklama yanma acı yaşam kalitem 4 yıldır yoktu 6 aydır iyice yıprattı bu acı 4 hafta sürüyor 1 hafta normal devam ediyor sonra tekrar başlıyo gece burnum tıkanıyo acı zonklama ve yanma devam ediyo burun kanalımda da darlık var yarım nefes alıyo gibiyim ama hiç tatmın edici bi nefes alamıyorum hani burnumun diregi sızlıyor resmen ve her dr a gidişimde sinüzit bişe yok deniyor ve sürekli bu acıyla yaşamak çok zorluyor ne yapmam gerektiğini bilemiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2019

   Tarif ettiklerinizin tümü kronik sinüzit ile uyumlu. Yalnız bunun teşhisi her zaman kolay değildir; deneyim gerektirir. Çekilmiş filmlerinizle sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 6. Aleyna kırtepe  Mayıs 11, 2019

  Burnum sürekli tıkanık mevsimsel allerjik rinit yüzünden ve burun spreyi kullanmadığım da dahi burnum açılmıyor amaeliyatmis fakat henuz olamazmisim ne yapmaliyim.?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2019

   Aleyna Hanım, alerjik nezlenin daha etkin ilaç tedavileri de yapılabilir; ayrıca mevsimsel alerji ise birkaç hafta içinde rahatlarsınız. Bu konuda size faydamız olabilir, bekleriz.

   cevap
 7. Anonim  Mayıs 11, 2019

  Hayırlı ramazanlar hocam benimde sağ burun deliğim bir kaç aydır tıkalı, sol açık. yutkunduğum zaman sağ taraftan birşey engelleniyor gibi geliyor bana nedeni nedir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2019

   Aynı tarafta burun ve genizde takılma varsa, burun boşluğundan denize uzanan çeşitli oluşum veya kitleler aklımıza gelir. Bunları endoskopik muayene ile görüp değerlendirmek gerekir. Antrokoanal polip, polipli sinüzit, alt kanka kuyruğunun hiperplazisi, nazofaringeal anjiofibrom ve diğer kitle ve tümörler ile adenoid dokusu olabilir.

   cevap
 8. Fatih Öztürk  Mayıs 10, 2019

  Merhaba hocam 15 ay önce burun estetiği ameliyatı oldum son bir aydır nefes alma problemi yaşıyorum aynadan baktığımda konkaların şiş olduğunu görünüyor bu şişlik geçiçimi alerjide var yoksa ameliyat mı olmam gerekecek

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2019

   Fatih Bey, burun etleri yumuşak doku yapılı olduklarından veya alerjik durumlarda, önce ilaç ve sprey tedavileriyle bunları küçültmeye çalışır, endoskopik takipler yaparız.

   cevap
 9. Elif  Mayıs 9, 2019

  Merhaba hocam 15 aylik bir oglum var surekli burun tikanmasi yasiyorduk cocuk doktorumuz bir kulak burun bogaz dokturna muayene ettirin geniz eti olabilir dedi ve nitekim geniz etinin ve bademciklerinin olmasi gereken fzla buyuk oldunu ogrendik ve ne yaparsak yapalim verilen her ilacida kullansak nafile surekli burnu tikali surekli bogaz ve kulaklarinda tekrarlayn iltihap mevcut ozellikle geceleri daha kotu oluyor ameliyat tek cozum diyo doktorlar oda en kotu ihtimal 3 yasini beklemelisinz diyolar ne yapabiliriz acaba artik cok caresiz kaldik oglumda bizde cok yiprandik artik bi tedavisi olabilir mi yazilari okudugumda bu geniz etinin veya bademcigin cocuklara zararida olabiliyomus biliyorum muayene etmeden kesin bisey soyleyemek dogru olmaz ama inanin artik bi care bi yol ariyoruz simdiden tesekkurler..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2019

   Elif Hanım, geniz eti ve bademciklerinin büyümesine sık hastalanmalar neden oluyorsa, bunlara karşı önlemler almalı veya bağışıklık sorunları varsa bunları araştırıp tedavi ettirmelisiniz. Bunun dışında gıda intoleransı, alerji veya reflü de bu aylarda geniz-boğazdaki lenf dokularının büyümesine yol açabilir. Bunları Çocuk Doktorunuz araştırıp, tedavi ettiyse ve başka çözüm bulunamıyorsa, nefes durması veya büyüme-gelişmesinde problem oluyorsa ameliyat son çare olarak düşünülebilir.

   cevap
 10. Huseyin  Mayıs 9, 2019

  Hocam gecen hafta doktor a gıttım burnumun sag tarafında cıfdı bı egrılık oldugunu soledı bnm sıkıntım sureklı gırıp kalma ve burun tıkanıklıgı amaliyat onerırmısınız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2019

   Hüseyin Bey, bir süre tedavi uygulayıp, endoskopik takipler yapmadan genellikle ameliyat önermiyorum.

   cevap
 11. Ibrahim  Mayıs 8, 2019

  Doktor bey 18 aylık bebeğimin sol bunun etinde şişlik var geceleri çok rahatsız ediyor bebeğimi ne yapmalıyız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2019

   İbrahim Bey, kendisini takip eden Çocuk Doktorunuza danışmalısınız; gerekli önerileri yapacaktır.

   cevap
 12. Elif  Mayıs 8, 2019

  Yorumunuz denetim için bekliyor.
  Hocam Merhaba,
  Benim burun deliklerim baya büyük ama ben genede nefes alırken zorluk çekiyorum ve nefesi yarım alıyormuşum gibi burnum sızlıyor bazen nefes alırken anlımda da sinüslerim şişik bir halde ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2019

   Elif Hanım, burun içerisinde pek çok yapı var. Bazılarının şişmeleri, bazılarının eğrilikleri veya bunları örtek mukozanın kalınlaşmaları nedeniyle burun pasajları veya sinüs kanalları daralabiliyor. Bu durumda da burun tıkanıklığı veya sinüslerle ilgili rahatsızlıklar karşımıza çıkabiliyor. Bunların hemen hemen tümünü endoskopik muayene sırasında doğrudan görerek teşhis edebiliyoruz; buna göre de tedavi seçeneklerini belirliyoruz. Sizin burada yapacağınız şey 02123512401 numaradan randevu için inci Hanımı aramaktır.

   cevap
 13. Yusuf  Mayıs 5, 2019

  Hocam merhaba benim burnumun tek tarafı tıkalı zaman zaman sağ sol olarak degisiyor nefes almamı biraz engelliyor ve cabuk yoruluyorum sizce hekime falan gitmelimiyim (not yaşım 16), akşam olunca yüzüm falan da kızarıyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2019

   Sevgili Yusuf, burun tıkanıklığı kişiyi rahatsız ediyorsa bir hekime görünmelidir. Değişken bir tıkanıklık varsa, sorun genellikle burun eti büyümesi/şişmesine bağlı oluyor. Bu da yumuşak doku yapılı olduğundan genellikle çeşitli ilaç ve spreylerden fayda görülebiliyor. Endoskopik muayene ile burun eti büyümesi ve diğer olasılıklar görülerek teşhis edilebilir.

   cevap
 14. Suurtje  Mayıs 2, 2019

  Hocam merhaba
  Benim burnum 3, hafta oldu tuhaf hem tikanio hem aciliyor ama sesim değişik geliyor tabi bundan dolayı gece rahat uyurum ama gündüz bazen akıntı oluşuyor bazen ağızdan nefes alıyorum ilk defa bu şekilde başıma geldi alerjik iğne vuruldum ama fayda yok acaba ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2019

   Herhangi bir üst solunum yolu infeksiyonunda da bu tip belirtiler olabilir. Alerji tedavisi etki etmiyorsa, endoskopik muayene ile burun içerisi görülerek teşhisi belirlemek gerekir. Tedaviyi de buna göre yapmak lazım.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2019

   Herhangi bir üst solunum yolu infeksiyonunda da bu tip belirtiler olabilir. Alerji tedavisi etki etmiyorsa, endoskopik muayene ile burun içerisi görüşlerek teşhisi belirlemek gerekir. Tedaviyi de buna göre yapmak lazım.

   cevap
 15. Kemal  Mayıs 1, 2019

  Hocam iyi günler potasyum iyodür ve iyot karışımı burun mukoza sına cok zarar verirmi? Salgı hücreeleri veya sinirlere zarar verirmi ben kullandıö ve baktogımda burun deliklerine yakın olan taraf siyahlasmıstı diğer gün düzeldi ve acı hissettim burnumda ? Sizcr kalıcı bir hasar verirmi bu karışım kimyasal yanıkmı olur? Cevaplarsanız cok memnun kalırım 10 g potasyum iyodür 30 g iyot vardı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2019

   Kemal Bey, potasyum iyodür balgam söktürücü amaçlı olarak şuruplarda kullanılıyor, bazı tiroid hastalıklarında, kullanılıyor; ayrıca endodonti ve yara bakımında antibakteriyel etkisinden faydalanılıyor. Ancak bunlar oldukça düşük konsantrasyonlardadır ve bunun burun mukozasında yerel kullanımı üzerine benim bildiğim bir uygulama yok.
   “Iravani, J., & Melville, G. N. (1975). Wirkung yon Pharmaka und Milieuänderungen auf die Flimmertätigkeit der Atemwege. Respiration, 32(2), 157–164.” çalışmada siliyer aktivite üzerine çok az bir olumlu etkisinden bahsedilmiş. Yüksek dozlarda içerdiği iyodun toksik etkileri olabiliyor (https://books.google.com.tr/books?id=BWMeSwVwfTkC&pg=PA322&lpg=PA322&dq=potassium+iodide+irrigation&source=bl&ots=W9i7wosG2C&sig=ACfU3U2xHv1PFTtI55fxmBQSstq0T8-OcA&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwjL2Z-qu_zhAhUK4KYKHTG-AU0Q6AEwFHoECF4QAQ#v=onepage&q=potassium%20iodide%20irrigation&f=false).
   Bu aşamada hasar olup olmadığının belirlenmesi ve tedavisi için bir KBB Uzmanına görünmelisiniz ve KBB Uzmanlarının önerdikleri dışında burun yıkama amaçlı solüsyonlardan kaçınmanız yerinde olur.

   cevap
   • Kerem  Mayıs 3, 2019

    Sayın hocam iyi günler benim kendi kurcalamam dolayısıyla burnumun içinde üst tarafta bir kemik kırıldı gibi hissediyoruö fazla hava giriyor sinüs kemiği diye düşündüm gerçekten pismanım bunun bi geri dönüşü olabilirmi burnun ortasında iç arka taragında bir kemik yanında da duvarlar vardı oraya kadar soktum cubugu kendimi kötü hissediyorum fazla hava giriyor koku alamıyorum tedavisi varmıdır bu cok önemli birşeymidir sinüslerim temiz ama kuru gibi burnum boğulcak gibi okuyorum sanki orta mea falan yazıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2019

     Kerem Bey, endoskopla burun içerisini görmek lazım. Vermiş olabileceğiniz hasarı görerek tedavi belirlemek daha doğru olur. Lütfen kendi kendinize daha fazla bir uygulama yapmayın.

     cevap

 Yorum Ekle