Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. ugur  Nisan 26, 2019

  hocam baya bızamandır 6 yasındakı kızımda 3 aydır gecmeneyen burun akınsıtı var … hastanedekı cocuk doktoru yada kbb hekımıne gıdınce antıbıyotık burun ıcıne sıkılan sıvı ve benzerı ılaclar yazıp yolluyorlar … cocugumda hıx bır sekılde fayda etmedıgını goruyoruz ve son zamanlarda kılo kaybı huzursuzluk yorgunluk ve ıstahsızlıkta var bunun ıcın ne yapmamız gerek

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 27, 2019

   Uğur Bey, tedavilere yanıt vermeyen koşullar bazen dirençli geniz eti büyümeleri veya alerji ile ilşkili olabiliyor. Endoskopik muayene ile bunları görerek teşhis edip, klinik sürecini aladıktan sonra etkin tedavileri belirleyebiliriz.

   cevap
 2. Elif  Nisan 25, 2019

  Hocam ben suan anca spreyle acabiliyorum aksi takdirde tikali surekli ne yapmam gerekir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 27, 2019

   Elif Hanım, burun tıkanıklığınızın nedenini teşhis ettikten sonra tedavinizi bizlerin belirlemesi daha doğru olur. Zira sizin kendi kendinize burun spreyi kullanmanız, bazı spreyler için bağımlılığa kadar gidebiliyor. Burun içi mukozası da uzun dönemde bunlardan olumsuz etkilenerek daha sıkıntılı sorunlara neden olabiliyor.

   cevap
 3. Emre  Nisan 22, 2019

  Hocam benim burun kıkırdak i yırtık tedavisi nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Emre Bey, bahsettiğiniz burunda septum kıkırdağının kırılmaları ve eğrilikleri ise, ve bunlar tıkanıklığa yol açıyorsa, septoplasti ameliyatı ile düzeltebiliyoruz.

   cevap
 4. Furkan Kurtköyli  Nisan 21, 2019

  İyi günler doktor bey burun sseptumunda ameliyatla çıkartılan yerlere kıkırdak eklemek mümkün değilmidir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Mümkündür; bu tip revizyon ameliyatları, kıkırdak eklemeler genellikle burun ucunda çökme yaşamış hastalarda gerekli olur.

   cevap
   • Furkan Kurtköyli  Nisan 22, 2019

    Septoplasti ameliyetı sonrası atrofik rinit için uygulanabilirmi?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 25, 2019

     Atrofik rinit varsa, mukoza ve kıkırdak iyileşmesi/dolaşımı sorunlu olabilir. Düzeltelim derken daha kötü sonuçlara neden olabilir.

     cevap
 5. Nur  Nisan 17, 2019

  Merhabalar hocam kendimi bildim bilelii sürekli burun tıkanıklığı yaşıyorum geçmedi ne kadar burun spreyleri kullansamda ancak doktora gitmedim burnumdada eğrilik var

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Sayın Nur, burun tıkanıklığına yol açabilen hemen hemen tüm hastalıkları ve anatomik oluşumları endoskopik muayene ile doğrudan görerek belirleyebiliyoruz. Buna göre bir gün geldiğinizde, sizdeki burun tıkanıklığı nedenini de görüp tedavi önerisi yapabileceğiz.

   cevap
 6. Gazi  Nisan 15, 2019

  Hocam benim burnumda kemik var ve şeklini bozuyor moralim bozuluyor her zaman

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Gazi Bey, ben burun estetiği konusunda çalışmıyorum. Ama araştırdığınızda bu konuda sizin moralinizi düzeltebilecek meslektaşlar bulabilirsiniz.

   cevap
 7. erkan tokel  Nisan 15, 2019

  Merhaba Dr. Atilla bey;

  32 yaşındayım 10 sene önce burun ameliyattı geçirdim. (burun düzeltme et ve kemik işlemleri oldu tek ameliyatta)
  Son zamanlarıda sağ burunum kapanıyor burun spreyi sıktıktan sonra açılıyor. Ne yapmam gerekiyor Atilla bey yardımcı olursanız çok sevineceğim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Erkan Bey geçmiş olsun, burun etlerinizn tekrar büyümesi veya mukoza ile ilgili bir sorun tarifliyorsunuz. https://www.youtube.com/watch?v=G_LgSE8F9Hc linkindeki çalışmam size bu konuda bir fikir verebilir. Bir gün geldiğinizde de endoskopik muayene ile teşhislerinizi belirler, tedavi planınızı yapabiliriz.

   cevap
 8. Reyhan  Nisan 13, 2019

  Merhaba ben deviasyon ameliyati oldum ve su an 4.ayin icindeyim ama uc dort gundur geceleri burnumun tek tarafi tikali oluyor bazen gunduzleri de oluyor. Bu normal mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 13, 2019

   Reyhan Hanım, ameliyat olma nedeninizi, yapılan ameliyatı bilen doktorunuz, kendisine sorduğunuzda ameliyat sonrası süreçlerinizin normal olup olmadığını size söyleyecektir. Bu konuda benim görüşümü isterseniz, elinizdeki tüm rapor ve filmleri, yapacağım endoskopik muayene bulgularınızla beraber değerlendirmem gerekir.

   cevap
 9. Ayfer Öztürk  Nisan 12, 2019

  İyigeceler … 23 aylik oğlum var iki aydın burun tıkanıklığı geçmedi antibiyotik tedavisi burun spreyleri kullandik 5gecd rahat ettisomra yine tekrarladı Suan tikalive uyumakta zorluk cekiyor malesef ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz lütfen..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 12, 2019

   Ayfer hanım, hastalık dönemi için uygun tedavi düzenlenmesi sonrasında, takiplerinde çocuğunuzun sık hastalanma nedenleri ele alınmalı. Mikrop alacağı kaynaklar azaltılmalı ve bağışıklık durumu araştırılıp kuvvetlendirilmeli. Bu amaçla kendisini takip eden Çocuk Doktorunuza kontrollere gitmeli, önerilerine uymalısınız.

   cevap
 10. Serkan  Nisan 11, 2019

  Hocam merhaba burun tıkanıklığı yaşıyorum ilk olarak sağ burnum sonradan sol burnum tıkanıyor bu durum bende sürekli oluyor gripte cabası Boğaz yanması burun akıntısıda oluyor başım ağırlaşıyor bir türlü kurtulamadım yardımcı olursanız memnun olurum saygılarımla iyi çalışmalar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 12, 2019

   Elbette yardımcı oluruz Serkan bey, geçmiş olsun. 0 212 351 24 01 numarayı aradığınız zaman İnci Hanım muayene randevunuzu oluşturur; geldiğinizde endoskopik değerlendirmelerinizi yapar teşhis ve tedavinizi belirleriz.

   cevap
 11. Cihan kara  Nisan 8, 2019

  Hocam grup olduğumda sağ burun deliği tıkanıyor grip gidince biraz açılıyor ilaç tedavisi ile geçerim bir ilaç önerirmisiniz sigarayı bıraktıktan sonra çok hapşurdum O zaman başladı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 9, 2019

   Cihan bey, grip olduğunda herkesin burnu tıkanabilir; ilaçla veya ilaçsız grip geçtiğinde durum düzelir. Ancak sıklıkla tek taraflı burun tıkanıklığınız varsa, bunun nedenini endoskopik muayene ile gördükten sonra tedavisini belirleyebiliriz.

   cevap
 12. Ferhan  Nisan 3, 2019

  Merhaba hocam ben 23 Nisa’n açık burun amaliyatı olacağım et büyümüş geceleri zorlanıyorum uyurken açık amaliyat nasıl oluyor bilgilendirir şeniz devinirim ilk defa amaliyat olacağım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2019

   Sayın Ferhan, teşhisinize göre yapılacak olan ameliyat konusunda ancak kendi doktorunuz size bilgi verebilir.

   cevap
 13. Aygül diyar  Nisan 2, 2019

  Merhaba hocam. 8 haftalık hamileyim ve hamileliğimi 5. Haftada öğrendim. O günden beri kullandığım tüm ilaçlar bıraktırıldı sadece tuzlu su dendi. Bende alerjik rinit ve sinüzit var ve de maalesef burun etlerim de büyümüş(2 kez alınmıştı bir daha almak istememişlerdi ilaçlarla küçültmeye çalışılıyordu.) şimdi hiç nefes alamaz haldeyim. İki burnum da tamamen kapalı. Her yolu denedim. Hiçbir şekilde açamıyorum ve temizleyemiyorum. Sadece ağzımdan nefes alıyorum ama çok dezavantajını yaşıyorum yemek yemek ve su içmek zorlayıcı oluyor konuşmam bozuldu çok kötü haldeyim. Bu durumda belirli bir haftadan sonra hiç değilse burun etlerine müdehale edilemez mi? Bu durumun hiçbir çözümü yok mudur? Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 2, 2019

   Gül hanım geçmiş olsun, aslında keşke en başında burun etlerinizi büyüten nedeni bulup tedavi etselerdi. Bu sebep çözülmemiş olabileceği için ikinci bir ameliyat olmuşsunuz ve büyük ihtimalle bu nedenle şu an hamilelik döneminde de sıkıntılarınız artıyor. Hamilelik döneminde annelik hormonlarının etkisiyle burun etleri daha da şişiyor. Sizdeki hastalık zemininde bu durum sıkıntılarınızı arttırmış olabilir. Burun etlerini küçültme uygulamalarını hamilelikte yapmaktan kaçınırız; ancak kadın doğum uzmanınızın onayıyla birlikte bazı tedaviler uygulamak mümkün olabilir. Sizi bu amaçla bir gün bekleriz.

   cevap
 14. Alina  Mart 28, 2019

  Merhabalar benim yaklaşık 5-6 aydır geçmeyen baş ağrılarım var ilk zamanlar agrı kesiciyle geçiyordu fakat sonraları fayda etmez oldu.başka şikayetim olmadıgı için nörolojiye gittim.orda tomografi çekildi birşey çıkmadı birde kbb ye git denildi.kbb de doktor tomografide sinüzitim olmadıgını ve çok hafif egrilik oldugunu fakat onun bu kadar etki etmeyecegini söyledi.antibiyotik ve il..din verdi il..in yaradı ama üç günden fazla kullanmamak gerekiyormuş diye arada bir kullanıp bırakmak zorunda kaldım.kendimde aynadan bakıp anladıgım üzere sanırım burun etlerim şiştigi için başım agrıyor.tekrar gittigimde buruna endoskopik muayne yaptı ve alerjik olabilir neyden şiştigini bilemem deyip av..ol ve na…x yazdı.tuzlu su ile yıkama yapmamıda söyledi fakat bikaç gün işe yarasa daha sonra yaramıyor ve ateş yapıyor hasta gibi oluyorum..n..ix uzun vadede geçirir 2 ay sonra gel dedi.fakat baş agrılarına dayanamıyorum ne yapabilirim şimdiden çok teşekkürler..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

   Sayın Alina, burun tıkanıklığı çok çeşitli şekillerde baş ağrısı yapabilir. Sizin burun açıcı spreylerle rahatlamanız baş ağrınızın burun tıkanıklığı ile ilişkili olabileceğini destekliyor. Ağrıya yol açabilecek bir temas noktası varsa bunu hem tomografide, ama daha önemlisi endoskopik muayenede görebiliriz. Sinüs boşluklarının basınçlarını etkileyerek ağrı yapabilecek ortak pasaj sıkışıklıklarını da hem endoskopik muayene hem de tomografide görebiliriz. Ancak bunları değerlendirmek ve yorumlamak deneyim ister; farklı görüşler ve farklı tedavi önerileri bu tip durumlarda hastanın kafasını karıştırabilir. Eğer benim size faydalı olmamı istiyorsanız sizi de bir gün bekleriz.

   cevap
 15. Abdurrahman  Mart 26, 2019

  Sayın Hocam mukoza sinir ucu hasarına bağlı prp acell tedavisi işe yararmı ?tam iyileşme sağlanırmı?sağlanırsa kaç seansta olur ?
  Ve türkiye’de uygulanıyormu bu tedaviler ,siz uyguluyormusunuz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

   Abdurahman bey, benim bu konuda bir deneyimim yok.

   cevap

 Yorum Ekle