woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Süleyman dönmez  Mart 20, 2019

  Grip diye bildiğimiz burun tıkanıkliği yıllardır benden gitmez oldu burnumdan kemik var ondan da olabilir mi acaba Ayrıca hangi doktora gitmem gerekiyor saygılar doktor bey

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2019

   Süleyman Bey, genellikle KBB Uzmanları olarak burundaki kemik eğriliklerinin tedavisi üzerine çalışırız. Ancak bu konuda çok başarılı Plastik Cerrah meslektaşlar da vardır.

   cevap
 2. Hüseyin aydın  Mart 9, 2019

  İyi günler hocam. Burnum iki yıldır sürekli yarı hafif tıkalı özellikle yatarken yüzmü sağa çevirsem sağ taraf tıkanıyo sola çevirsem sol taraf tıkanıyo yani hangi burun deliğim aşşağıdaysa o tıkanıyo teşekkürler hocam

  cevap
  • Hakan kotan  Mart 14, 2019

   Değerli hocam septum deviasyon ameliyatında max yaş sınırı varmıdır ? Teşekkürler

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

    Hakan Bey, ameliyat olmaya tıbbi bir engel yoksa, Anestezi Uzmanı ve genel sağlık durumunuz müsade ediyorsa, deviasyon ameliyatını 18 yaşından sonra, bir üst sınır olmaksızın yapabiliyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Hüseyin bey, bu durum hepimiz için geçerlidir; burun etleri yerçekiminin etkisiyle özellikle altta kalan tarafta şişerler. Ancak toplamda burnunuz rahat değilse, o zaman bir tıkanıklık olduğunu düşünür, endoskopik teşhis sonrası tedavi önerilerimizi yaparız .

   cevap
 3. özlemözakdağ  Mart 7, 2019

  Hocam ben 4 bucuk aylik hamileyim.BEnimde burnumda tikanma oluyor gece yatamiyor agzimda kuruluk oluyor.hamileligimden bu yana ikinci olusum.burnumda egrilik vardi zaten .en son kulak burun doktoruna gittigimde kulagimin icine ve burun icine bakip bana alerjik dedi.HOcam bu durumu yasamamak önlem almak icin ne yapabilirim.Acaba bu durum hamilelik süresi boyunca da devam edermi.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Hamilelik döneminde hormonal durumundaki değişmeler nedeniyle burun içi mukoza veya konkalar şişebilir. Buna hamilelik nezlesi de nedir; ancak zeminde burun eğriliği ya da diğer başka anatomik bozukluklar varsa tıkanıklık daha sıkıntılı olabilir. Hamilelik döneminde tedavi seçeneklerimiz biraz kısıtlıdır; ancak endoskopik değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra, sizi ve bebeğinizi olumsuz etkilemeyecek bazı tedavi önerilerinde bulunabiliriz.

   cevap
 4. Mehmet yozgatlı  Mart 2, 2019

  Hocam atrofi ile ilgili sorumu cevaplamıstınız sağolun septum atrofisi tedavi edilebiliyormu burun etleri sağlam olsa bile?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Mehmet Bey, septum atrofisi mi? yoksa septum perforasyonu-delinmesi veya çökmesi mi demek istiyorsunuz? Zira sadece septumun atrofisi diye bir durumla pek karşılaşmıyoruz.

   cevap
 5. Güney  Mart 1, 2019

  Hocam merhaba ben senelerden beri burnumun tıkalı olmasından şikayetciyim bazen sağ ve sol olarak tıkanıyor sürekli burnumu karıştırma hissi sonrasında temizlıyorum 5 dkk sonra yine tıkanıyor spreyler işe yaramıyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Sayın Güney, burun mukozası çok hassastır, kurcalandığında kabuklanma ve kuruma meydana gelebilir; bu durumda tıkanıklık artar. Burada en önemlisi sizin tıkanıklık hissetmenize neden olan esas nedeni bulmamız ve buna yönelik tedaviler önermemiz gerekir. Bununla birlikte, sonradan tıkanıklığınızın şiddetlenmesine neden olan kuruma ve kabuklanmayı da ele alabiliriz. Bunun için burun içerisini endoskoplar ile görüp en doğru teşhis ve tedaviyi belirleyebiliyoruz.

   cevap
 6. Yusuf  Şubat 28, 2019

  Merhaba doktor bey
  iki senedir kış ayları yoğun olmakla birlikte sürekli burnum tıkanıyor. En son hastaneye gittim doktor et var dedi ilaç ve sprey verdi düzelmezse ameliyat olmalısın dedi verdiği hap ve spreyi bir ay kullandım geçti tamamen iyi oldum sandım bir ay sonra tekrarladı şuna tıkanıklıktan sıkıntı çekiyorum. Merak ettiğim et varsa nasıl ilaçla iyi oldum ve neden tekrarladı. Sizin Öner’iniz nedir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Yusuf bey, aslında verilen tedavinin bitiminde kontrole gitmiş olmanız çok önemlidir. Bazen hasta şikayetlerinin geçtiğini hissetse de, kontrol sırasında yapılan burun içi endoskopideki bulgulara göre tedavinin sürdürülmesi gerekebiliyor. Bu durumda sizin tedaviniz belki uzatılabilirdi yani yeterli olmamış olabilir veya burun etlerinizin tekrar şişmesine yol açan, altta yatan bir başka hastalık olabilir. Bunları da yine endoskopik takipler ve bazı filmlerle teşhis etmemiz gerekli olabilir .

   cevap
   • Semih  Mart 7, 2019

    Benim burun tıkandı nefes alamıyor hocam ‘ne yapmak lazım

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2019

     Semih Bey, burun tıkanıklığı tedavisi konusunda yoğun çalışırız; bir gün geldiğinizde teşhis ve tedavinizi belirleyebiliriz.

     cevap
 7. kazım  Şubat 27, 2019

  hocam merhaba burnum yaklaşık 3 aydır hergün tıkalı burun spreyleri olmadan nefes alamaz hale geldim gece yatıp sabah kalktıgımda burnum tıkalı ve kuru bir şekilde kalkıyorum ara sıra baş agrım oluyor sinüzit mi oldum bilmiyorum ameliyat mı olmam gerek

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 28, 2019

   Kazım bey, burun tıkanıklığının pek çok nedeni var ve bunların çok az bir bölümü ameliyat gerektirir. burun spreyi ile burnunuzu açabildiğinize göre, burnun yumuşak dokuları yani burun etleri şişmiş olabilir; kuruluk ve kabuklanma da genellikle bu durumu takip eden problemlerdir. diğer yandan burun spreyi bağımlısı da olmuş olabilirsiniz. bu tip durumlarda endoskopik muayene ile teşhisleri yaptıktan sonra, önce burun etlerini küçültecek ilaç ve sprey tedavileri yaparız; kuruma ve kabuklanmayı önlemeye çalışırız ve burun spreyi bağımlından kurtaracak ek düzenlemeler yaparız. bu şekilde takiplerle hastaların çoğu fayda görürler; eğer hasta bu tedavilerden fayda görmüyorsa, bazı görüntüleme yöntemleri ile ileri teşhis yapar ve bazen ameliyatla tedavi yaparız .

   cevap
 8. Yozgatlıyozgatli  Şubat 25, 2019

  Hocam merhaba benim burnumun alt tarafında hissizlik var burnum geneli nemli ama orası kuru ve hava hissetmiyorum sizce sebebi nedir muayenede normal görünüyor ama ordan kabuk falan cıkıyor kortikosteroid kyllansam düzelirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 25, 2019

   Mehmet bey, burun içi döşemesi yani mukoza, normalde nemli olmalıdır. eğer kuru ve kabuklu olursa, alınan havayı güzel hissedemezsiniz. burada kortizonlu spreyler tam tersi etki ile kurumayı arttırabilirler; bu tip durumlarda çeşitli burun kremlerini kullanmanız daha iyi olur. elbette teşhis ve tedavi önerilerimizi, endoskopik muayene yaptıktan sonra daha sağlıklı şekilde yapabiliriz.

   cevap
   • Mehmet Yozgatlı  Mart 18, 2019

    Hocam eğer atrofiye sebep olan şey bulunup tedavi edilirse mukoza tekrar rejenere olurmu. ? Veya rekonstrüksiyonla %100 tedavi olabilirni?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

     Mehmet Bey, atrofik rinit başlıbaşına zor bir durumdur. Üstelik tıpta herhangibir konuda da 100% gibi kesinliklerden bahsedemeuiz; ancak olasılıklardan bahsederiz. Üstelik bunları da ancak değerlendirmelerimiz sonucunda yapabiliriz. Muayenenizi yapmadan, hastalığınızı bilmeden ve süreçleri izlemeden mümkün değil.

     cevap
     • Mehmet yozgatlı  Mart 20, 2019

      Hocam bir soru daha sormak isterim izninizle young operasyonu hakkınfa ne düşünüyorsunuz? Başarı oranı nedir? Okuduğum makalelerde işe yaradığını söylüyordu ? Siz

     • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2019

      Bu operasyonu şu ana kadar yapmadım. Burun girişinin kapatılması koku ve kurumayı önleyebilir, ancak burun solunumunu tamamen ortadan kaldıracaktır. Sizin kuruluk şikayetiniz vardı; atrofik rinit teşhisi kesin konmadan, düzenli tedavi ve takip etmeden bu operasyona yönlenmemelisiniz.

     • Mehmet  Mart 19, 2019

      Teşekkür ederim değerli hocam en kısa zamanda ziyaret etmek isterim

 9. Murat  Şubat 23, 2019

  Benim 4yașında kızım var burnu sürekli tikannik ve yeşil akıyor devamlı dr burun yıkama yazdı kullandım faydası olmadı tuzlu su ile devamlı yıkama yapıyorum geçmiyor antibiyotikler kullandık çok olmadı ne yapmalıyız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 25, 2019

   Murat Bey, teşhisleri endoskopik muayene ile isabetli bir şekilde yapabiliyoruz. 2,7mm çaplındaki çocuk endoskopları ile akıntıların geldiği yerleri ve tabiatını belirleyebiliyoruz. Buna göre seçtiğimiz tedavi süresini, yine akıntının geçip geçmediğini endoskopik olarak takip ederek, yani görerek belirleyebiliyoruz.

   cevap
 10. Nilgün  Şubat 22, 2019

  İyi günler. Ben 16 haftalık hamileyim. 3-4 haftadır burun tıkanıklığı yaşıyorum. Kaç tane kbb doktoruna gittiysem hamile olduğum için birşey yapılamayacağını, bunun normal olduğunu söylediler. En son gittiğim doktor faranjitimin de olduğunu söyledi. Okyanus suyu ve bitkisel sprey verdiler. Nazal yıkama da yapıyorum. Son günlerde kulaklarım tıkanmaya, burnum da az az kanamaya başladı. Ne gece ne gündüz doğru düzgün uyuyamıyorum. Burnumdan nefes aldığımda bile ağzım kuruyor. Hayat kalitem çok düştü. Hamileliğimin önüne geçti bu rahatsızlık. Doğuma kadar nasıl dayanabilirim bilmiyorum. Gerçekten de yapılabilecek birşey yok mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Hamilelik nezlesi dediğimiz durum, annelik hormonlarının burun mukozasını şişirmesiyle burun tıkanıklığı yapabilir. Size verilen burun yıkama tedavileri gayet faydalı olacaktır; ancak bazen içerdiği tuzlar nedeniyle burunda kuruluk ve kanama meydana gelebilir. Bu durumda çeşitli burun kremleriyle bunların önüne geçilebilir. Ancak bazen hamilelik nezlesi ile beraber, nezle de yani üst solunum yolu enfeksiyonu da eş zamanlı geçirilebilir. Bu dönemde yıkama yapılması tavsiye edilmeyebilir; sizin durumunuzu teşhis ettiğimizde daha kapsamlı tedavi ve açıklamalar yapılabilir. Bununla birlikte 16. hafta yani bebeğin oluştuğu ilk üç aylık dönemin sonlandığı bir dönemdir. Bu dönemden sonra ilaçlar konusunda biraz daha esnek davranabiliyoruz; tıkanıklık eğer çok ciddiyse, kadın doğum uzmanıyla ortak bir görüş çerçevesinde çeşitli ilaçlar da verilebilir.

   cevap
 11. Abdullah Şahin  Şubat 21, 2019

  Hocam yaklaşık 25 yıldır burun rahatsızlığı yaşıyorum, 1996 da lokal anestezi ile ameliyat oldum, kıkırdak alındı, 4-5 yıl sonra tekrar başladı tıkanıklık defalarca kbb uzmanına muayene oldum, bazısı ameliyat olcaksın diyor, bazısıda ameliyat tan 2 senesonra tekrarlar diyor, kış aylarında çok skıntı oluyor sık sık sinüzit oluyorum. Teşekkür ler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Abdullah bey, burun ameliyatından seneler sonra tekrarlayan tıkanıklıklar, genellikle kıkırdakların bozulmasına bağlı değil, burun içerisindeki yumuşak dokuların şişmesine bağlı oluyor. Yumuşak doku şişmelerinde genellikle çeşitli ilaç ve sprey tedavileri etki ediyor; bu amaçla hastanın endoskopik olarak düzgün takip edilmesi gerekir. Bu sayede teşhisten de emin oluruz; tedavi ile düzelmeyen durumlarda operasyon düşünülebilir; bunun içinde iyi bir planlama yapılması gerekir. Sizinki gibi tekrarlayan ve özellikle kış aylarında artan mukoza sorunlarında karşımıza genellikle önceden gözden kaçmış, sinüslerle ilgili sorunlar çıkıyor

   cevap
 12. Mesut  Şubat 21, 2019

  İyi günlee hocam atrofik burun mukozası tedavi edilebilirmi eskisi gibi olurmu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Mesut bey, Atrofik rinit genellikle yetersiz kaldığımız durumlardan biridir. Mukozanın atrofisinde salgı yapan hücreler, dolaşım, mukoza yüzeyindeki temizleme sistemi ya da içindeki kemik yapılar, bunlardan biri veya birkaçı beraber etkilenmiş olabilir. Atrofiye yol açan sebep eğer bunların geri dönüşümsüz olarak hasarlanmasına yol açtıysa, tam düzelme mümkün olmaz. Ancak eğer atrofinin sürmesine yol açan bir hastalık varsa, bunun teşhis edilip tedavi edilmesi en azından ilerlemeyi durdurabilir. Endoskopik muayene ve takipler yapılmadan bundan daha fazla bilgi vermek mümkün olmayacaktır.

   cevap
 13. Gokmen biyiklioglu  Şubat 18, 2019

  Merhabalar

  Hocam yaklasik olarak 7 yila yakindir otrivine kullaniyorum ve artik oda fayda etmemeye basladi dogru duzgun burnumdan nefes alamiyorum ayrica panik atak hastaligim var ve genel anestezi bende buyuk korku yaratiyor acaba burun eti ameliyati lokal anestezi ile yapilabiliyormu ?
  Cok tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Gökmen Bey, burun eti lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak benim bu şekilde ameliyat yapmayı tercih etmediğimi bilmenizi isterim. Çünkü, burun eti ameliyatı uyuşturma yapılmadan büyük sıkıntı verir; burun etlerinin kan dolaşımı yüksek olduğu için de uyuşturmak için verilen madde sistemk dolaşıma katılabilir. Bunun istenmeyen yan etkileri olabilir. Ama bu benim deneyim ve tercihimdir; farklı görüşlere de başvurabilirsiniz.

   cevap
 14. Fatih  Şubat 16, 2019

  Hocam her akşam yattığımda yattığım tarafın burnu tıkanıyor. Tedavi için gittim bana her insanda burunda kan birikintisi olduğunu bendeki in daha fazla olduğunu söyledi doktor ve tedavi için iki farklı sprey verdi biraz rahatlama oldu fakat ilaçlar bitince yine başladı düzelmezse radyo frekansı vererek bir ameliyat olacaksınız dedi bunu yaptırmalımıyım. Konulan teşhis doğru mu. Ayrıca kemik yapımda bir sılıntı yok sinizüt yok geniz eti ve et büyümesi yok doktor öyle dedi. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Fath Bey, burada burun etinizin büyümesine ve tedavi sonrası tıkanıklığın geri dönmesine neden olan durumun/hastalığın belirlenmesi en önemlisidir. Burada konulan teşhisin doğruluğu çok önemldir; bunu da endoskopik muayene/tedavi süreçleri ve takiplerinizi yapmadan söylemek mümkün değil.

   cevap
 15. Gizem  Şubat 13, 2019

  Mrb, sadece septum ameliyatı oldum. Burnumun şekli değişti. Neden olmuş olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 14, 2019

   Gizem Hanım, septum burun ucunun da desteğini sağlar. Bu bölgenin ameliyatı bazen burunun dış görünümünü de etkiler. Diğer bir olasılık olarak bazen septum ameliyatında “rinoplasti yaklaşımı” yani eksternal (dışarıdan) yaklaşımla septoplasti (burun eğriliği düzeltilmesi) yapılabilir. Bu durumda da şekilde değişme olabilir. Elbette bu durumlar konusunda en doğru bilgiyi doğrudan doktorunuzdan alabilirsiniz/almalısınız.

   cevap

 Yorum Ekle