woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. ahmet  Şubat 12, 2019

  merhaba hocam 6 7 gundur burnum dan kokulu sivi akiyo ve tikanikliga neden oluy uyku uyuyamiyorum sprey ve sinus hap kullanoyorum bi faydasini gormedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Ahmet Bey, bazı iltihaplı koşullar tedaviye dirençli olabilir. Eğer hastalığınız akut sinüzit ise, buna yönelik daha etkin tedaviler vermemiz halinde fayda görebilirsiniz.

   cevap
 2. Elif  Şubat 12, 2019

  Yatağa girdiğim zaman burnumun sol tarafi daha ağırlikli olmaz ûzere kapaniyor ve sol tarafima yatınca açiliyor sağa dõnemiyorm pek ve surekli uyanyorum ağzim kuruyor nefes almakta zorlanıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Elif Hanım, aslında beklenenin tam tersini tarifliyorsunuz; zira çoğu hastada altta kalan taraf tıkanır. Ancak sizin durumunuzda genel bir burun tıkanıklığı olduğu anlaşılabilir; en doğrusu endoskopla burun içerisini doğrudan görerek teşhis etmek ve tedavisini belirlemek olur.

   cevap
 3. Koray kebapcı  Şubat 9, 2019

  hocam merhaba.
  Bende de geniz akıntısı var ve sürekli bogazıma doğru akıyor balgam. Aynı zamanda burnumdan çıkartmaya çalışıyorum ancak sümkürdüğümde midem bulanıyor ama kusamıyorum ! Bu yaklaşık 5 aydır böyle. Burnumdan sureklı sarı koyu renk te balgam geliyor. Lütfen bana ne yapmam gerektiğini yazarmısınız. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 14, 2019

   Koray Bey, geniz akıntısı ve burundan sarı koyu renkli akıntı, bakteriyel veya mantar sinüzitleri ya da diğer kronik sinüzit hastalıklarıyla ilişkili olabilir. Bu tip durumların teşhisini yaptıktan sonra çoğu kez tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 4. Aykut öztekin  Şubat 3, 2019

  Hocam son zamanlarda çok fazla horlamaya başladım ve burun deliğimin biri sürekli tıkalı.Bu gün doktora gittim.Sadece elle ve gözle muayene ederek burun kemiğin eğri , burun etlerin büyümüş ve ağzından nefes aldığın için küçük dilin sarkmış ve bu bölge yıpranmış dedi.Çözüm olarak burun kemiği ameliyatı yapacağını aynı ameliyatta bademcikleri ve küçük dili de alacağını burun içi erlerini incelteceğini söyledi.Bana çok abartılı geldi.Siz ne dersiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Aykut Bey, sizi muayene etmeden birşey demem mümkün değil. Ama KBB muayenesini endokospla yaptığımı söyleyebilirim. Endoskopik muayenede burun içerisini, anatmik sorunları, mukoza örtüsünün sağlığını, sinüs girişlerini, pasajları ve geniz bölgesini ayrıntılı bir şekilde değerlendirebiliyoruz. Buşekilde görüşe dayalı bir değerlendirme sonrası teşhis ve tedavi yapmak mümkün olabilir.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Aykut Bey, sizi muayene etmeden birşey demem mümkün değil. Ama KBB muayenesini endokospla yaptığımı söyleyebilirim. Endoskopik muayenede burun içerisini, anatmik sorunları, mukoza örtüsünün sağlığını, sinüs girişlerini, pasajları ve geniz bölgesini ayrıntılı bir şekilde değerlendirebiliyoruz. Bu şekilde görüşe dayalı bir değerlendirme sonrası teşhis ve tedavi yapmak mümkün olabilir.

   cevap
 5. sami  Şubat 3, 2019

  sa hocam 4 yaşında oğlum var bazen geceleri ağızdan nefes alıp veriyo sebebi nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, grip, sinüzit), burun içi ödem, kabuklanma, ortam havası, kuruma alerjik nezle, geniz eti büyümesi, burun içi çeşitli kitleler, yatış pozisyonu, ağız-diş-çene yapısı ve daha pek çok neden.. Bunların biri veya birkaçı aynı çocukta ağız açık uyumaya neden olabilir. Bu nedenle muayene ederek sorunu/sorunları teşhis ediyoruz.

   cevap
 6. Bayram  Şubat 3, 2019

  Dr bey benim sıkıntım gece yatamıyorum horlama sesimi uyurken kendim bile hissediyorum burnum tıkalı doktora gittim doktor hanım ilerleyen günlerde düzeliriz dedi bademciklerimde şişince sanki beni boğuyorlar gibi hissediyorum acil gelmem gerektiğini düşünüyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Tabii ki Bayram Bey, bekleriz.

   cevap
 7. Şeyma  Ocak 29, 2019

  Merhaba hocam. Ben 8 ay önce burun ameliyati oldum hem burun eğriliğimden dolayı hem de estetik ameliyati birlikte. Ilk 2 ay rahat nefes aldigimi hissettim ama sonrasi hep sıkıntıydı. 3.aydan sonra sol tarafta kucuk bir sertlik elime gelmeye başladı doktorum ödem dedi ama gitgide büyüyen bir şişlik bu artık dıştan da belli oluyor Dokudugumda çok sertlik var. Sol deliğim nerdeyse tamamen tıkalı sağ delikten nefes almaya çalışıyorum konuşurken bile tıkanıyorum. Sol tarafıma yatamıyorum.Genelde nefes alirkende garip sesler cikiyor burnumdan. Bir de 6 aylık hamileyim her geçen zamanda daha zor nefes alıyorum çok sıkıntı yaşıyorum ne yapabilirim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 29, 2019

   Şeyme Hanım geçmiş olsun, bu durumda son halinizi önce doktorunuz görmeli, kendisinin öneri ve tedavilerine uymalısınız. Hamilelik döneminde tedavi seçeneklerimiz biraz kısıtlıdır. Ancak yine de, eğer sonuç alamazsanız, endoskopik burun muayenelerinizi yaptıktan sonra neler yapabileceğimize bakarız.

   cevap
 8. Altun  Ocak 26, 2019

  Merhaba hocam benim burnumla ilgili burun tıkanıklığı nefes almama gibi herhangi bi sorunum yok sadece burnumda eğrilik var bunun icin ameliyat gerekiyo mu ? Ameliyat dışında tedavi yöntemleri var mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 28, 2019

   Sayın Altun, burunda tıkanıklık veya başka bir şikayete yol açmıyorsa, burun eğriliklerinde ameliyat veya bir başka tedavi gerekli olmayacaktır.

   cevap
 9. melike  Ocak 25, 2019

  iyi gunler doktor bey ben sürekli burun tıkanıklığı yaşıyorum akıyor ama nefes alamıyorum bu konuda yardimci olurmusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Melike Hanım geçmiş olsun, elbette yardımcı olurum; burun tıkanıklığının teşhis ve tedavisi yoğun çalıştığım bir konudur. İletişim bilgilerimizi kullanarak randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 10. Şerif balta  Ocak 18, 2019

  S.a hocam benim geniz akintim var gittiğim doktor burnun sol deliğinde deviasyon var dedi ameliyat oldum fakat halen geçmedi yalnız şöyle bir deneyimim var gece yatarken sola doğru yattığımda geniz akıntımim kesildigini hissediyorum nedeni nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 24, 2019

   Sayın Şerif, burun eğriliği ameliyatları genellikle geniz akıntısı şikayetinin nedenlerine etkili olmuyor. Geniz akıntısı olan hastalarda genellikle mukoza ve sinüs sorunları ile karşılaşıyoruz. Sizdeki nedeni de endoskopik muayeneler, tedavilere verilen yanıtlar ve takiplerle anlayabileceğiz. Elinizde varsa, geçmişte çekilmiş tomografinizi de gelirken getirmenizde fayda var.

   cevap
 11. Barış  Ocak 15, 2019

  Merhaba Hocam. Allah rızası için yardım edin Artık dayanamıyorum. Burnum 1.5 Yıldır Tıkalı. 2 kere ameliyat oldum biri Septum deviasyonu diğeri Burun eti küçültme. hala düzelmedi. bazen Sağ bazen sol tıkanıyor. burnumun ikisi birden açık değil. İlaç kullandım geçmedi. 2 kere ameliyat oldum yine geçmedi. ve son ameliyatımdan bu yana 3 ay geçti hala düzelme yok. Sizce Hiç bir Yolu yokmu ? Hiç rahat nefes alamıcakmıyım. Aklınıza gelen başka bir Çözüm olabilirmi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   En baştaki esas sorun burun eti büyümesi olabilir. Ancak bunun küçültülmesinden daha önemli olan, burun etini büyüten nedeni bulup bunu tedavi etmektir. Yoksa deviasyon ameliyatı da olunsa, defalarca burun eti de küçültülse sonuç alınamayabilir.

   cevap
 12. Emre başer  Ocak 15, 2019

  Merhaba hocam 2 defa ameliyat oldum ama halen geçmedi burun tıkanıklığım sol burnum tıkalı devamlı sinirli oluyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Emre Bey, burun tıkanıklığının nedeninin doğru teşhis edilmesi çok önemlidir. Burun eğriliği veya burun eti büyümesinden daha önemlisi burun orta pasajının (orta meatusun) tıkanıklıklarıdır. Orta meatus, alınan nefesin hissedildiği, solunum ve sinüs fizyolojisindeki rolü önemli olan bir bölgedir. Sizin gibi ameliyat olup da fayda görmeyen hastaların çoğunda bu bölgenin tıkanıklıkları veya mukoza hastalıkları ile karşılaşıyoruz.

   cevap
 13. Mehtap  Ocak 14, 2019

  Hocam merhaba burnumda kemik eğriliği ve et varmıs, ses tellerimde nodül ve bogazımda et varmıs 3 operasyon gereklı dedi doktor hayat kalite sıfır zaten yorgunluk halsizlik sinirli hallerime kendimin bile anlam verememem Artı doktor burnuna estetikte yaparım dedi fakat detaylı acıklama yapmadı bu cümlelerin dısında bir kelime bile söylemedi sorularım vardı bir sürü ama öyle bir sınır koymustu ki hastayla arasına nazım gecip soramadım ve de kararsız kaldım burdada iyi doktor bulmak zor bana öncesi ve sonrasında hakkında ameliyatın hiç bilgi vermedi yanı hocam ne yapacam bilemedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Mehtap Hanım, hekimlerin davranışları gibi teşhis ve tedavi yöntemleri de değişken olabiliyor. Bu nedenle hastalarımızın şikayetlerini dinleyip, genel sağlık bilgilerini de öğrendikten sonra endoskopik muayenelerini yaparız. Bundan sonra teşhiste tedavilerle ilgili görüşlerimizi detaylı bir şekilde anlatırız. Siz de bir gün geldiğinizde bu adımları atabileceğiz.

   cevap
 14. yunus  Ocak 14, 2019

  Merhaba hocam benim burnum sürekli tıkanma yapıyor 24 saat boyunca hergün sağ burnum ve biraz bekledikten sonra sol burnum tıkanıp sağ burnum açılıyor sürekli sprey kullanmak zorunda kalıyorum özel doktora gittim burun darlığına var ameliyat gerekli dedi fakat benim burnumun sol kısmı dar sağ tarafta tıkanma yapıyor artık hayattan bıktım bana yardım edin lutfen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Yunuz Bey Merhaba, sizi önce burun spreyi bağımlılığından kurtarmalıyız. Bununla birlikte sprey kullanmanıza ve tıkanıklığa neden olan durumları da belirleyip ele alabileceğiz. Sonuçta ya ilaç tedavisiyle ya da düzelmezse size çeşitli operasyonlarla fayda sağlamamız mümkün olabilir.

   cevap
 15. Aynur  Ocak 6, 2019

  Merhabalar hocam burnumda kemik eğriliği var aşırı uykudayken ağızdan nefes aldığım için aşırı horluyorum doktorum ameliyatı önerdi ama kesin çözüm olurmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 9, 2019

   Horlamaya yol açan pek çok koşul tek başına veya beraber olabilir. Eğer sadece burun eğriliği varsa, bunun düzeltilmesi faydalı olabilir. Ama kilo fazlası, hareketsizlik (düzenli spor yapılmaması), yumuşak damak sarkması, dil büyüklüğü veya gırtlak darlığı gibi durumlar da varsa, tek başına burun eğriliğinin düzeltilmesi yeterli olmayabilir.

   cevap

 Yorum Ekle