woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Yusuf Emre TERZİ  Aralık 15, 2018

  Hocam iyi günler iyi çalılmalar ben 17 yaşındayım ve yıllardır burnumun sol tarafından nefes alamıyorum doktora gittim 18 yaşında ameliyat olman lazım dedi ilaç verdi sadece ilaçları ve verdiği burun fısfısını kullanmama rağmen hiç bir faydası olmadı. 2 seye yakında hiç ilaç yada fısfıs kullanmıyorum şu son zamanlarda iyice burun etim büyümüş gibi hissediyorum artık o kadar rahatsız ediyorki ağrı vermeye başladı başımın sol tarafına ağrı vuruyor. Ameliyat olmayı düşünüyorum ama 1 sene boyunca böyle idare ediceği mi hiç sanmıyorum hele ki şu son günlerde iyice rahatsızlık vermeye başladı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? İyi günler .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Yunus Emre Bey, bir meslektaşımın tedavisinden fayda görmemişsiniz ve ameliyat da olamıyorsunuz. Belli ki basit bir durum değil ve sıradan tavsiyeler size fayda etmeyecektir. Bu durumda en doğrusu endoskopik muayene yaptıktan sonra tedavi ve önerilerde bulunmak olur.

   cevap
 2. Recep  Aralık 13, 2018

  Uyurken dişlerimi sıkıyorum kendimde olmuyorum nefes alamıyom kendımı hıssetmıyom burnumdan kusuyo gibi oluyorum yan çevirip ancs nefes alabildim annem sayesinde bunun sebebi nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Recep Bey, burun tıkanıklığı basit nezle-grip dahil, burun eti büyümesi, kıkırdak eğriliği, sinüs sorunları, alerji veya küçük yaşlarda geniz eti ile ilişkili olabilir. Bunlardan hangisi olduğunu endoskopik muayenelerimizle kolayca teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 3. Coşkun can  Aralık 7, 2018

  İyi günler iyi çalışmalar benim de sağ burnum sürekli tıkalı ve hafta da 1-2 defa başımın sağ tarafı enseme doğru ağrı yapıyor sanki oradaki damar kopacakmış gibi atıyor ( gözümün arka tarafındaki boşluk gibi olan yerdeki ) ve çok nadir de sol burnum tıkanıyor ve bu seferde başımın sol tarafı aynı şekil ağrıyor o tıkandı mı bu sefer sağ burnum gayet iyi şekilde nefes alıyor yani hiç iki burnumla sağlıklı nefes aldığımı hatırlamıyorum genel olarak sağ burnum tıkalı ama burun akıntısı olmuyor hiç nedir bu durum ? Şimdi den teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2018

   Coşkun Bey, yüzümüzde ve göz çevresinde sinüs boşlukları vadır. Sinüslerin sorunları yada sinüzit dediğimiz hastalık grubu burun tıkanıklığı ve çeşitli ağrılara neden olabiliyor. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle bu durumu teşhis edebiliyoruz. Buna göre de tedavi seçeneklerini belirleyebiliyoruz.

   cevap
 4. Burak  Aralık 6, 2018

  Hocam merhaba benim burnum düzensiz olarak bir tıkanıyor bir açılıyor, tıkanıklığın karakteri tam olarak şöyle ; nefes aldığımda burun kanatları birbirine yapışıyor ise burnumda ve boğazımda yoğun bir tıkanıklık yaşıyorum ve genelde bu zamanlarda burnum akmıyor, ya da burnum bariz tıkalı oluyor ama bir akıntı var ise yani mesela nezle olduğumda tıkalı burun olmasına rağmen ilk başta söylediğim kadar rahatsız etmiyor, yani biri nefes tıkanıklığı yapıyor valsalva manevrası ile açılıyor burnum, şöyle de ifade edebilrim burnum olur olmaz reaksiyon gösteriyor nedir acaba benim sorunum?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2018

   Burak Bey, valvleriniz dar olabilir, ama burun içinde tıkanıklığa neden olabilecek tüm durumlar da buna iştirak ediyor olabilir. Salgı yoğunlaşmaları ve mukoza şişmeleri varsa bunlar çeşitli burun-sinüs hastalıkları veya alerjik durumlarla ilgili olabilir. Endoskopik muayenede bunların hepsini görüp teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 5. Emre  Kasım 29, 2018

  Atilla bey merhaba ben 1 yıl önce doktora gittim ilk bahar alerjisi dediler bir sürü ilaç yazdılar kullandım fayda etmeyince 1 ay sonra başka doktora gittim bana konka şişmesi dedi yaklaşık 3 ay sonraya randevu yazdı ameliyat oldum bir türlü geçmedi sonra aynı doktara 1 ay boyunca gittim kabuklanma var bahar geçişlerinde olur deyip ilaç yazdı en son başka iyi bi doktor bulup gittim, o da sinüzit dedi. Atilla bey tedavisi var mıdır bunun çok rahatsız ediyor ve 1 yıldır çekiyorum bunu üniversite sınavına gircem ders çalışamıyorum çok rahatsız ediyor bazen ayakta bile ders çalışmayı deniyorum ama işe yaramıyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2018

   Emre Bey, tedavilere rağmen düzelmeyen hatta ameliyat olup fayda görmeyen çoğu burun tıkanıklığı hastasında gözden kaçmış bir sinüzitle karşılaşıyoruz. Sizde de durum bu şekilde belirlenmiş; keşke başından teşhis edilip buna göre operasyona dahil edilseydi. Ama merak etmeyin bundan sonra yapılması gereken tedavinin sinüzit hastalığına yönelik olduğunu artık biliyoruz. Bununla birlikte burun tıkanıklığınız kalıcı olarak düzelebilir. Ancak sinüzit hastalığınızın yaygınlığını, dönemini ve evresini saptadıktan sonra bunu nasıl tedavi edeceğimizi belirleyebileceğiz.

   cevap
 6. Zeki  Kasım 26, 2018

  Hocam mrb benim burnumda et buyumesisag taraf daha fazla geceleri daha cok kis aylarinda rahat uyuyamiyorum ayrica kucuk dilde buyume var sizinle iletisime gecmek ve tedavimi yapmanizi rica edicem

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2018

   Geçmiş olsun Zeki Bey, elbette, 02123512401 den ararsanız Zuhal Hanım randevunuzu oluşturur.

   cevap
 7. İlkay  Kasım 25, 2018

  Hocam ben burnumdan 2 kez ameliyat oldum et var dediler aldılar ama yeniden büyüdü artık ameliyat olmak istemiyorum bu durumun lazer ile tedavisi var mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   İlkay Bey, ben burun etlerini Holmium lazerle küçültüyorum. Ama burada üçüncü bir ameliyat yapmadan önce burun etinizi büyüten esas nedeni de bulup tedavi etmek gerekir. Ancak bu şekilde tekrar tekrar ameliyat olmaktan sizi kurtarabilir, burun tıkanıklığınızı kalıcı olarak rahatlatabiliriz.

   cevap
 8. Coskun  Kasım 22, 2018

  Merhaba hocam ben 20 gün önce zatürre geçirdim ve Sun atların tedaviyle son 4 gündür iki burnum tıkalı ara ara genizimden balgam çıkıyor doktora gittim sinüzit değilsin dedi bu nedir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Coşkun Bey, akut sinüzit hastalığını endoskopik muayene sırasında sinüs kanallarından genel iltihabı doğrudan görerek teşhis ediyoruz. 2,7mm çaplı ince endoskoplarla sinüslerin ortak açılma bölgesini yani “orta meatus”u gözlediğimizde, buradan gelen ve iltihabi durumları işaret eden sarı yoğun kıvamlı akıntı görürüz. Bu akıntı genize doğru ilerler ve hastada balgam oluşturur. Hem akıntının kendisi hem de burun içi ödem nedeniyle burun tıkanıklığı meydana gelir. Endoskopla bakılmadığında ya da bulgular doğru yorumlanmadığında sinüzitin teşhis edilmesi güçtür.

   cevap

 Yorum Ekle