woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Yasemin  Ocak 3, 2019

  Merhaba hocam; benim 8 yasinda bir yeğenim yaklasik 3yıldır burun tikanikligi var doktora göturdugumuzde birsey yok dedi fakat hic rahat uyumuyor rahat nefes alamiyor hatta agzi acik dili yukarida uyuyor cok korkuyoruz ne yapmaliyiz bilmiyoruz. Tesekkur ederim iyi çalışmalar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2019

   Yasemin Hanım, burun içerisi muayenesini endoskop dediğimiz ince ışıklı kameralarla yapıyoruz. Bu şekilde tıkanıklığa yol açan nedeni burun pasajları veya genizde görebiliyoruz. Bu şekilde bir muayene yapmadan burun tıkanıklığının nedenini belirlemek pek mümkün değildir. Bununla ilgili https://atillasengor.net/cocuklarda-geniz-eti-muayenesi/ sayfamızdaki videoyu izleyebilirsiniz.

   cevap
 2. Abdullah  Aralık 29, 2018

  Hocam merhabalar 3 hafta önce Burun ameliyatı oldum, İçinde az bişey eğrilik varmış onu aldılar birde etleri lazer ile yaktıklarını söylediler. Fakat benim burnumda yine sağ yada sol değişken olmak üzere tıkanmalar devam ediyor. Genç Uzman bir doktor yaptı ameliyatı. Acaba güzel yapamadı mı diye düşünce içindeyim. Hiçbir faydası olmadı Ne yapmak gerekiyor hocam tavsiyeniz nedir. Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 30, 2018

   Abdullah Bey, henüz çok erken bir dönemdesiniz; doktorunuzun kontrollerine devam etmelisiniz. Bunun dışında burun normal çalışmasında da 3 saatlik dönemler halinde sırayla şişip iner; buna burun döngüsü (nazal siklüs) diyoruz. Toplamda nefesiniz rahatsa bu normal bir durumdur.

   cevap
 3. Pınar  Aralık 27, 2018

  Merhaba Atilla bey benim 4 buçuk yaşında bi kızım var geçen seneden beri grip olunca burnu hiç akmıyo kulagı enfeksiyon oluyo dr bademcigi 4 kat büyük dedi ama gece uykusuda rahat horlaması agzı açık uyumasıda yok

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Geçmiş olsun Pınar Hanım, geniz eti ve bademcik büyümeleri kulak ve nefesle ilgili sorunlara yol açabilir. Ancak boyıutlarına bağlı olarak her belirti her hastada olmayabilir. Sorun yarattıklarında farklı farklı tedavi seçeneklerimiz vardır.

   cevap
 4. Barış  Aralık 25, 2018

  Hocam benim burnum iki haftadır tıkalı iki dakika açılıyor geri tıkanıyor burunda egrilik önceden vardı zaten ama bu yıl soguk havalarla birlikte iyice kötü oldu ve yarım saat hapşırık tutuyor nerdeyse sabahları kalktıgımda sinüzit de var bende durum vahim sanırım siz ne düşünüyorsunuz hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Barış Bey, alerji ve sinüzit beraber veya ayrı ayrı bahsettiğiniz belirtiler yol açabilir. Bu tip hastalıklar neyse ki vahim hastalıklar değildir. Nedeni bulunduğunda tedavileri sonuçları çoğu kez yüz güldürücüdür.

   cevap
 5. ATAKAN  Aralık 25, 2018

  Merhaba hocam,
  Yaklaşık 2 aydır ne zaman yüzüm yukarı başımı tutsam, uzansam, kapalı alanda bulunsam burnum tamamen tıkanıyor, özellikle sol burun tamamen tıkanmış duruyor. Nefes almalarım hep ağızdan olmaya başladı. Uyanıkken hırıltı, horlamaya benzer sesler çıkartıyorum. Yürüyüş ve merdiven çıkma gibi aktivitelerde nefesim kesiliyor. Dişlerimi sıktığımda boğazımdan başlayan ve kulağıma vuran bir ağrım oluyor.
  Burnumu ortasından elimle açmaya çalıştığımda biraz rahatlar gibi hissediyorum ama nefesim açılmıyor. Sabahları sırtıma vuran bi ağrım oluyor. Sigara kullanmıyorum. 176 boy 103 kiloyum. Yorum ve önerinizi rica ederim. İyi günler dilerim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Atakan Bey Merhaba, diş sıkma, çene eklemi sorunları ve bel/sırt ağrıları gece oksijensiz kalındığındaki kasılmalarla ilişkili olabiliyor; buna “bruksizm” diyoruz. Bu durumlar burun tıkanıklığı ile ilişkiliyse, burun tıkanıklığını tedavi ettiğimizde hastalar büyük fayda görüyorlar. Ama yine de çene eklemi veya sırtla ilgili ağrı yapabilecek, kendi branşlarının çözmesi gereken hastalıklar da olabilir.

   cevap
 6. Bünyamin Koca  Aralık 24, 2018

  Selamün aleyküm hocam ben 1sene önce burun eğriliği den ameliyat oldum burnundan rahat nefes alamıyorum ve devamlı tıkanıyor amaliyat olduğum hocama muayene oldum ameliyat olman gerekiyor dedi siz ameliyat ettiniz dedim tekrar eğrilik olmuş dedi ameliyat olman gerekiyor dedi neyapmam gerek

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Bünyamin Bey, “kıkırdak hafızası” dediğimiz bazı durumlarda, burun kıkırdağı düzeltilse de tekrar eğrilebiliyor. Eğer burun tıkanıklığınız buna bağlıysa düzeltilmesi gerekli olabilir. Ancak burun tıkanıklığına yol açan başka nedenler de eşlik ediyor olabilir. Bu açılardan sizi değerlendirmemi isterseniz randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 7. Serpil  Aralık 24, 2018

  Merhabalar hocam 4 yaşında oglum var 2 aydır burnu tıkalı azından nefes alıyor doktora gittim bakıldı geniz eti oldugu söylendi gece yatınca nefes alamıyor geniz eti ve bademcikleri büyük oldugu söylendi orta kulakta akıntı yapıyormuş 2 yıldır astım bronşit var diye evde hava kullanıyoruz ne yapmam gerekiyor zayıflıyor dogru düzgün yemek yiyemiyor ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Serpil Hanım, geniz eti büyümesi ve yarattığı sorunlar eğer tedavilerle düzelmiyorsa bazen ameliyatla alınması gerekebiliyor. Ancak sizin çocuğunuz için böyle bir karar vermeden önce muayene ve takipleriyle, teşhis ve tedavinin doğruluğundan emin olmam gerekir

   cevap
   • Serpil  Aralık 26, 2018

    Peki hocam 10 günlük ven…in ve serum tedavisi uygulanıyor şuanda burnun içi dolu gece hiç nefes alamıyor birazda olsa rahatlaması için ne yapmam gerekir bitkisel bir çözümü yokmu acaba

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 26, 2018

     Serpil Hanım, bahsettiğiniz sprey bronşlara yöneliktir, serum tedavisinin içeriği infeksiyona yönelik ise iltihabı kurutmada etki edebilir, fakat burnun gerisinde tıkanıklığa neden olan geniz etininin kitlesini hemen küçültmeyecektir. Hastalığın dönemine göre bazı lokal spreyler ve ilaçlar eklenebilir. Bitkisel çözüm arayışınız beklentilerinizi karşılamayacaktır.

     cevap
 8. Yusuf Emre TERZİ  Aralık 15, 2018

  Hocam iyi günler iyi çalılmalar ben 17 yaşındayım ve yıllardır burnumun sol tarafından nefes alamıyorum doktora gittim 18 yaşında ameliyat olman lazım dedi ilaç verdi sadece ilaçları ve verdiği burun fısfısını kullanmama rağmen hiç bir faydası olmadı. 2 seye yakında hiç ilaç yada fısfıs kullanmıyorum şu son zamanlarda iyice burun etim büyümüş gibi hissediyorum artık o kadar rahatsız ediyorki ağrı vermeye başladı başımın sol tarafına ağrı vuruyor. Ameliyat olmayı düşünüyorum ama 1 sene boyunca böyle idare ediceği mi hiç sanmıyorum hele ki şu son günlerde iyice rahatsızlık vermeye başladı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? İyi günler .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Yunus Emre Bey, bir meslektaşımın tedavisinden fayda görmemişsiniz ve ameliyat da olamıyorsunuz. Belli ki basit bir durum değil ve sıradan tavsiyeler size fayda etmeyecektir. Bu durumda en doğrusu endoskopik muayene yaptıktan sonra tedavi ve önerilerde bulunmak olur.

   cevap
 9. Recep  Aralık 13, 2018

  Uyurken dişlerimi sıkıyorum kendimde olmuyorum nefes alamıyom kendımı hıssetmıyom burnumdan kusuyo gibi oluyorum yan çevirip ancs nefes alabildim annem sayesinde bunun sebebi nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Recep Bey, burun tıkanıklığı basit nezle-grip dahil, burun eti büyümesi, kıkırdak eğriliği, sinüs sorunları, alerji veya küçük yaşlarda geniz eti ile ilişkili olabilir. Bunlardan hangisi olduğunu endoskopik muayenelerimizle kolayca teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 10. Coşkun can  Aralık 7, 2018

  İyi günler iyi çalışmalar benim de sağ burnum sürekli tıkalı ve hafta da 1-2 defa başımın sağ tarafı enseme doğru ağrı yapıyor sanki oradaki damar kopacakmış gibi atıyor ( gözümün arka tarafındaki boşluk gibi olan yerdeki ) ve çok nadir de sol burnum tıkanıyor ve bu seferde başımın sol tarafı aynı şekil ağrıyor o tıkandı mı bu sefer sağ burnum gayet iyi şekilde nefes alıyor yani hiç iki burnumla sağlıklı nefes aldığımı hatırlamıyorum genel olarak sağ burnum tıkalı ama burun akıntısı olmuyor hiç nedir bu durum ? Şimdi den teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2018

   Coşkun Bey, yüzümüzde ve göz çevresinde sinüs boşlukları vadır. Sinüslerin sorunları yada sinüzit dediğimiz hastalık grubu burun tıkanıklığı ve çeşitli ağrılara neden olabiliyor. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle bu durumu teşhis edebiliyoruz. Buna göre de tedavi seçeneklerini belirleyebiliyoruz.

   cevap
 11. Burak  Aralık 6, 2018

  Hocam merhaba benim burnum düzensiz olarak bir tıkanıyor bir açılıyor, tıkanıklığın karakteri tam olarak şöyle ; nefes aldığımda burun kanatları birbirine yapışıyor ise burnumda ve boğazımda yoğun bir tıkanıklık yaşıyorum ve genelde bu zamanlarda burnum akmıyor, ya da burnum bariz tıkalı oluyor ama bir akıntı var ise yani mesela nezle olduğumda tıkalı burun olmasına rağmen ilk başta söylediğim kadar rahatsız etmiyor, yani biri nefes tıkanıklığı yapıyor valsalva manevrası ile açılıyor burnum, şöyle de ifade edebilrim burnum olur olmaz reaksiyon gösteriyor nedir acaba benim sorunum?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2018

   Burak Bey, valvleriniz dar olabilir, ama burun içinde tıkanıklığa neden olabilecek tüm durumlar da buna iştirak ediyor olabilir. Salgı yoğunlaşmaları ve mukoza şişmeleri varsa bunlar çeşitli burun-sinüs hastalıkları veya alerjik durumlarla ilgili olabilir. Endoskopik muayenede bunların hepsini görüp teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 12. Emre  Kasım 29, 2018

  Atilla bey merhaba ben 1 yıl önce doktora gittim ilk bahar alerjisi dediler bir sürü ilaç yazdılar kullandım fayda etmeyince 1 ay sonra başka doktora gittim bana konka şişmesi dedi yaklaşık 3 ay sonraya randevu yazdı ameliyat oldum bir türlü geçmedi sonra aynı doktara 1 ay boyunca gittim kabuklanma var bahar geçişlerinde olur deyip ilaç yazdı en son başka iyi bi doktor bulup gittim, o da sinüzit dedi. Atilla bey tedavisi var mıdır bunun çok rahatsız ediyor ve 1 yıldır çekiyorum bunu üniversite sınavına gircem ders çalışamıyorum çok rahatsız ediyor bazen ayakta bile ders çalışmayı deniyorum ama işe yaramıyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2018

   Emre Bey, tedavilere rağmen düzelmeyen hatta ameliyat olup fayda görmeyen çoğu burun tıkanıklığı hastasında gözden kaçmış bir sinüzitle karşılaşıyoruz. Sizde de durum bu şekilde belirlenmiş; keşke başından teşhis edilip buna göre operasyona dahil edilseydi. Ama merak etmeyin bundan sonra yapılması gereken tedavinin sinüzit hastalığına yönelik olduğunu artık biliyoruz. Bununla birlikte burun tıkanıklığınız kalıcı olarak düzelebilir. Ancak sinüzit hastalığınızın yaygınlığını, dönemini ve evresini saptadıktan sonra bunu nasıl tedavi edeceğimizi belirleyebileceğiz.

   cevap
 13. Zeki  Kasım 26, 2018

  Hocam mrb benim burnumda et buyumesisag taraf daha fazla geceleri daha cok kis aylarinda rahat uyuyamiyorum ayrica kucuk dilde buyume var sizinle iletisime gecmek ve tedavimi yapmanizi rica edicem

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2018

   Geçmiş olsun Zeki Bey, elbette, 02123512401 den ararsanız Zuhal Hanım randevunuzu oluşturur.

   cevap
 14. İlkay  Kasım 25, 2018

  Hocam ben burnumdan 2 kez ameliyat oldum et var dediler aldılar ama yeniden büyüdü artık ameliyat olmak istemiyorum bu durumun lazer ile tedavisi var mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   İlkay Bey, ben burun etlerini Holmium lazerle küçültüyorum. Ama burada üçüncü bir ameliyat yapmadan önce burun etinizi büyüten esas nedeni de bulup tedavi etmek gerekir. Ancak bu şekilde tekrar tekrar ameliyat olmaktan sizi kurtarabilir, burun tıkanıklığınızı kalıcı olarak rahatlatabiliriz.

   cevap
 15. Coskun  Kasım 22, 2018

  Merhaba hocam ben 20 gün önce zatürre geçirdim ve Sun atların tedaviyle son 4 gündür iki burnum tıkalı ara ara genizimden balgam çıkıyor doktora gittim sinüzit değilsin dedi bu nedir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Coşkun Bey, akut sinüzit hastalığını endoskopik muayene sırasında sinüs kanallarından genel iltihabı doğrudan görerek teşhis ediyoruz. 2,7mm çaplı ince endoskoplarla sinüslerin ortak açılma bölgesini yani “orta meatus”u gözlediğimizde, buradan gelen ve iltihabi durumları işaret eden sarı yoğun kıvamlı akıntı görürüz. Bu akıntı genize doğru ilerler ve hastada balgam oluşturur. Hem akıntının kendisi hem de burun içi ödem nedeniyle burun tıkanıklığı meydana gelir. Endoskopla bakılmadığında ya da bulgular doğru yorumlanmadığında sinüzitin teşhis edilmesi güçtür.

   cevap

 Yorum Ekle