woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. EMRAH  Kasım 21, 2018

  SELAM HOCAM BENDE İLERİ DERECE SİNÜZİT OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİ SAĞ TARAF TAMAMEN KAPANMIŞ SOL TARAFTA KAPANMAK ÜZERE DEDİ DOKTOR ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ VERDİ ANCAK BENİM ANTİBİYOTİK TÜRÜ İLAÇLARA KARŞI ALERJİM VAR KULLANAMIYORUM EN SON ALERJİ TESTİ YAPTIRDIM TEST YARIDA KALDI RAHATSIZLANDIĞIM İÇİN ORDAKİ HOCADA SEN ANTİBİYOTİĞİN ‘a’SINI BİLE AĞZINA ALMIYACAKSIN BOLCA SARIMSAK SOĞAN TÜKET DEDİ AMELİYAT OLSAM ANTİBİYOTİK ŞARTMI BİRDE BURNUMDA BİRAZ EĞRİLİK VAR DÜZELTİLMESİ MÜMKÜN MÜ

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Emrah Bey, ameliyat olduğunuzda da, burun içerisinde tamponlar olduğu dönemde antibiyotik kullanmanız gerekebiliyor. Tedavilere yanıt vermeyen sinüzitlerde ve burun eğriliklerine bunları ameliyatla düzeltebiliyoruz. Antibiyotiklere karşı ilaç alerjisi tüm gruplara karşı olmayabilir. Alerjik olmadığınız bir grup bulunarak tedavi bununla sürdürülebilir.

   cevap
 2. Sezer  Kasım 19, 2018

  İyi akşamlar hocam benim şikayetim burnumda sürekli sarımsı beyazımsı kuruyan sümükler oluşması…(özellik sabah uyanınca) bunları çıkartmak çok güç oluyor. Sadece su çekince rahatlıyorum. Yaklaşık 4-5 senedir kronik bir durum. Ben ciddi patolojik hastalıklardan şüphelenmeye başladım.(Atrofik rinit ,Boş burun sendromu vs) Pek çok doktora gitmeme rağmen bir sonuç alamıyorum.Burnumu kontrol ettiriyorum ama içeride eğrilik ve şişliklerden bahsettiler(daha önce ameliyat olmuştum) alerjik deyip ilaç ve sprey veriyorlar.Bu ilaçlar bu kuruluklara iyi gelmediği için kullanmıyorum. Burnumu kurcalama alışkanlığı da edindim maalesef bu şikayetlerden dolayı buda durumu daha çok kötüleştiriyor. Maalesef hayat kalitem sıfır. Burnuma odaklanmaktan birşey yapamaz hale geldim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 23, 2018

   Sayın Sezer, endoskopi ile burun içini değerlendirmek lazım; bu şekilde basit kabuklanma, burun tıkanıklığına bağlı sizin kabuklanmaya yol açmanız veya ozena dahil kronik atrofik rinit durumlarından hangisi olabileceği konusunda bir fikrimiz olur. Bu sonuncuların tedavisi daha sıkıntılıdır; ama önce ne olduğunu anlamak lazım.

   cevap
 3. asli  Kasım 16, 2018

  merhaba hocam muayne ve ortalama ameliyat fiyatları ne kadar ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2018

   Aslı Hanım, bu tip bilgileri 02123512401 numaradan sekreterimden alabilirsiniz.

   cevap
 4. Rümeysa  Kasım 14, 2018

  Sayın doktorum merhabalar öncelikle yaklaşık 5 6 ay boyunca geniz akıntısı bilirim tıkanıklığı ile uğraştım bir sürü KBB doktoruna gittim fakat geçmedi en sonunda dahiliye doktoruna gittim ve Boğaz reflüsü olabilirsin dedi ve antiasit ilaçlar verdi ve 1 sonunda kurtuldum fakat Ekim başında aoğık algınlığı geçirdim ve burnum aşırı yapışkan koyu kıvamlı akmaya başladı yaklaşıl bir hafta sadece burnum koyu kıvamda aktı ve birden durdu ve geniz akıntısı başladı ve 1 aydın gala geçmedi son bir haftadır da yüzümde ve alın bölgemde aralıklı olarak ağrılar hissediyorum sizce bu akıntı ve tıkandık sebebi yine reflü müdür(tekrar reflü ilaçları aldım 10 gün oldu hiçbir etkisi henüz olmadı)

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2018

   Rümeysa Hanım, bahsettiğiniz belirtiler sinüzit hastalığını düşündürüyor. Sinüzit hastalığı endoskopik muayene bulgularının doğru yorumlanması ve tedavi ve takiplerle yaşanan süreçler sonunda teşhis edilebilir. Bunun için bazı filmlere de ihtiyaç duyabiliriz. Eş zamanlı reflü hastalığınız da olabilir, bizler sinüzit konusunu ele alırken, reflü ile ilgili tedavinizi de sürdürürsünüz.

   cevap
   • Rümeysa  Kasım 17, 2018

    Sayın doktorum maalesef Manisa’da yaşadığım için sizin gibi bir doktora ulaşma şansım yok ne yazık ki ama İstanbul’a yolum düşer ve şikayetlerim devam ederde kesinlikle ve kesinlikle size muayene olacağım sayın doktorum burda bir KBB hekimine muayene oldum ve o da sinüzit dedi ve Mac**l Eks***d Adv*l verdi 10 günlükte pan…as ve g…on kullanımım devam ediyor eğer teşhis doğruysa ne sürede şikayetlerden kurtulmaya başlarım

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 19, 2018

     Rümeysa Hanım, akut sinüzitler tedavi ile 10-14 günde genellikle iyileşir. Ancak tedavi bitiminde mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

     cevap
 5. Vefa  Kasım 11, 2018

  Merhaba doktor,bendede burun tikanikligi oluyor nefes alamiyorum bazenlerde derinden nefesimi cekemiyorum kalbim hizli atmaya bashliyor bunun nedeni ne ola bilir?gecelerde bazen uyuyamiyorum nefes almamak yuzunden,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2018

   Sayın Vefa, burun tıkanıklığınızın nedenlerini endoskopik muayene sırasında belirleyerek tedavi seçeneklerinizi konuşabileceğiz. Ancak burun tıkanıklığından önce, nefes alamama ve kalp çarpıntısı yapabilecek kalp ve akciğerlerle ilgili hastalıklar açısından ilgili branşlar tarafından ele alınmanız gerekebilir.

   cevap
 6. Ahmet Mecit ELBEY  Kasım 10, 2018

  Benim burnum akmuyor.Bana bi öneriniz varmı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Ahmet Mecit Bey, burun akmaması bir hastalık değildir. Bunun dışında burun tıkanıklığı ile ilgili bir şikayetiniz varsa size yardımcı olabiliriz.

   cevap
 7. Engin Şahverdi  Kasım 8, 2018

  Sayın hocam ; ağır bi sinüzit geçirdim ve yaklaşık 3 aydır koku alamıyorum ve dolayısıyla tatta alamıyorum , kbb uzmanına gittim araştırma hastanesine sevketti ve wonvillbrand hastasıyım sanırım tedavi konusunda çekindi. Nazal yıkama veya nutriplus ile sonuç alabilirmiyim ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2018

   Engin Bey, bu tip durumlar hemen ameliyat gerektirmeyebilir, bu durumda kanama eğiliminizin olması tedavi olmanıza engel değildir. Bahsettiğiniz tedavi bir meslektaşım tarafından verilmişse bunu düzenli kullanıp kendisine kontrole gitmelisiniz. Sonuç alamaz ve benim görüşümü isterseniz, sizi muayene edip değerlendirebilmem için bir gün randevu alıp gelmelisiniz.

   cevap
 8. Keziban  Kasım 8, 2018

  Merhaba hocam ,bende burun eğriliği var, mr çektirdim şiddetli baş ağrısı nedeni ile sinüzitim varmış ,burun içerisinde delik olduğunu da öğrendim burnum genelde tıkalı sağ yatınca sağ burun deliğim tıkalıyo ,sola yatınca sol burun deliğim ,nisan ayında burun ameliyatı oldum burun etim yakıldı ama hala bi deyişiklik yok olmadı burun eğriliği ameliyatı olmalımıyım ,sinüzit tedavisi varmı geçermi yoksa ameliyatmı olmalıyım teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Kezban Hanım, sinüzit hastalığının çeşitli tipleri vardır, bu nedenle tedaviler de farklı farklıdır. Burun eti büyümesi genellikle sinüs hastalıklarının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Kalıcı sonuçlar için bunların tümünü beraber ele almak, tedavi etmek gerekiyor. Sizin endoskopik muayene ve filmlerinizi gördükten sonra, sizin tedavinizi de belirleyebileceğiz.

   cevap
 9. yasemin  Kasım 8, 2018

  merhaba doktor bey ben 2 kez burun ameliyatı oldum. 1.sinde septum deviasyonu dendi. ikincisinde burun darlığı dendi burun kanatlarına sert materyaller takıldı. Ancak hala burnumun tek tarafında şiddetli burun tıkanıklığı yaşıyorum artık 3.ameliyatı olmak istemiyorum. Otrivin ile nefes alabiliyorum sadece başka bir yolu yok mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Yasemin Hanım, bu sprey ile burun etlerinizi büzüştürüyorsunuz. Burun etleri yumuşak doku yapılı olduklarından bazı ilaç tedavileriyle bunları küçültebiliyoruz. Burnunuzda geri dönüşümsüz bir durum oluşmamışsa burun etlerinizi ve bunları büyüten nedenlerin tedavisiyle size faydamız olabilir.

   cevap
 10. Birol  Kasım 7, 2018

  Merhaba hocam benim burnum sağ tarafa yatınca sol burun sol tarafa yatinca sağ burun tıkanıyor doktor et var lazer ameliyatı yapacaz dedi sizce bu çözünmü arkadaşlar ben amaliyat oldum ama tekrar Bünye eti üretiyor dediler..ne yapmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Birol Bey, burun etlerinin kendisi hastalık değildir. Ama bunların büyümesi sorun yaratır. Bu nedenle burun etlerini hemen almak yerine önce bunları büyüten nedenleri bulup ilaçla tedavi etmeye çalışırız. Tedaviyle düzelmeyen burun etlerinde küçültme ameliyatı yaparız; beraberinde bunları büyüten diğer hastalıkları da ele alırız. Bu şekilde davranıldığında burun eti büyümesinin tedavisinden kalıcı sonuçlar alınabilir.

   cevap
 11. Mithat  Kasım 6, 2018

  Hocam benim burnum uzun yıllardır sürekli tıkalı ama ne tarafıma yatarsam orası tıkanıyor doktora gittim sinüzit dıyıl dendi burun açıcı kullandığım zaman hemen açılıyor ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Mithat Bey, yattığınız tarafın tıkalı olması burun etlerinin şişmesine bağlı olabilir. Ancak tıkanıklığınızın başka nedenleri de olabilir. Bunları Endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra yapılması gerekenleri belirleriz.

   cevap
 12. onur  Kasım 4, 2018

  doktor bey benim iki senedir sırasına göre devam etmekte olan bir hastalığım var önce say göz kapanmak üzere yarıya kadar gelip kızarıyor daha sonra burnumun kapandığını görüyorum daha sonrasında kafanın sağ tarafında tarif edilemeyen ağır bir ağrı başlayıp bademcıklere kadar iniyor .her iki güne bir tekrarlıyor bu ne olabilir .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Onur Bey, damarsal oluşumlar, özellikle şah damarının kitle ve anevrizmaları bu tip durumlarla ilişkili olabiliyor. Bu nedenle sizin önce bir KBB Uzmanına başvurmanız gerekli. Buna göre tetkikler ile araştırmalarınız ve diğer branş görüşleriniz yapılacaktır. Bu konu çözümlenene kadar hızlıca hareket etmenizde fayda var.

   cevap
 13. Ahmet  Kasım 4, 2018

  İyi günler doktor bey.yatarken sol tarafıma uzandigimda sol burun deligim, sağ tarafıma uzandigimda sağ burun deliğim tıkanıyor.sirt üstü yatarken de mutlaka bir tanesi tıkalı oluyor.nefes almakta zorluk çekiyorum.ne yapmalıyım? teşekkürler…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Ahmet Bey burun eti büyümelerinde önce çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi yaparız; bu hastaların büyük çoğunluğunda etkili ve yeterli olur.

   cevap
 14. Minel  Ekim 27, 2018

  Doktor bey merhaba ben burnumdan konuşuyorum sürekli tıkalı ağzımızda balgam var sebebi ne olabilir arafa baş ağrımda var

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Burun tıkanıklığı ve balgam beraber genellikle çeşitli sinüs hastalıkları veya sinüslerin işleyişini bozan durumlarda karşımıza çıkar. Ancak tek tek veya birlikte onlarca durum söz konusu olabilir; bunları endoskopik muayene ile görerek teşhis ederiz; bazen tedavi planı için doğru zamanda çekilmiş bir tomografiden de faydalanabiliriz.

   cevap
   • Yusuf Sezer  Kasım 6, 2018

    Hocam burun kemiğim arıyor sadece sol taraf ve genelde sürekli sıvı tarzı geliyor sürekli hapşuruyorum sprey kullandığım zaman burnumdaki kemik ve damarlar aşırı derece ertesi gün agrı yapıyor

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

     Yusuf Bey çeşitli sinüzitler, solunum yolu enfeksiyonları ve eklenmiş alerji ile benzeri durumlar bu tip yakınmalara neden olabilir. Neyse ki endoskopla burnun içini muayene ederek bunların ayrımını yapabiliyoruz.

     cevap
 15. Güneş  Ekim 20, 2018

  Merhaba hocam
  Doktor bende konka büyümesi olduğunu söyledi ama ilaç verip yolluyor aylardır devlet hastanesinde. Her Allahın günü korkunç boğaz ağrım oluyor yorgunluk oluyor bunu çekmek istemiyorum ameliyatla çözümü var mı ve nasıl bi ameliyat gerekir? Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 22, 2018

   Sayın Güneş, tedavilere rağmen düzelmeyen konka büyümelerinde, endoskopik konka küçültmesi yapıyoruz. Ben bu uygulamada lazeri tercih ediyorum. Ama bundan daha önemlisi, burun eti büyümesinin sizdeki nedenini de bulmak olacak. Zira bu nedeni de tedavi edip önlemler almalıyız.

   cevap

 Yorum Ekle