woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Murat  Ekim 20, 2018

  Hocam bnm kizim 6 yaşında dün bademcik ve geniz eti ameliyati oldu yanliz birinci ginde kanamali akıntılar oluyor yoğun sekikde ozellikle aksam uyurken sabaha kadar üstü batıyor bu normal mi cok endişeleniyorum lütfen yorum yapar misiniz teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 20, 2018

   Murat Bey, bu ameliyatlar sonrası olan kanamalarda hemen doktorunuzla temasa geçmelisiniz, kendisine ulaşamazsanız mutlaka kızınızı hastaneye götürmelisiniz.

   cevap
 2. Çiğdem  Ekim 17, 2018

  Hocam merhaba ben neredeyse 1.5 haftadır burnumdan nefes alamıyorum ıliadin sprey kullanarak nefes alabiliyorum sadece ama bu durum da ben de bağımlılik kazanacak artık bunumda eğrilik var ama ben bebekken kırılmış bu yaşıma kadar bana bu kadar sorum çıkarmıyordu yani hiç bu kadar uzun süre nefes alamadığım olmadı ben de migren de var ve nefes alamadığım süre boyunca hergün hatta heran başım ağrıyo bebeğim var ve bakamaz hale geldim lütfen yardımcı olun teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

   Çiğdem Hanım geçmiş olsun, merak etmeyin yeni başlamış tıkanıklık ve bağımlılıklarda tedavi ile çoğu kez kısa sürede yanıt alabiliriz. Uygun bir zamana randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 3. cemre suslun  Ekim 16, 2018

  benim sol burun deligim sürekli tıkalı nefes alamıyor içinde ki pisliği atamiyorum ve attığı zaman da şeffaf sümük birikintiisi çıkıyor çıktığı zaman biraz rahatliyorm çıkmadığı zamanda beynimde kulagimda gibi hissediyorum bi burun spreyi var onu kullandım mi sanki biraz rahatliyorm kullanmadigim da ayni bağımlılık yaptı resmen ilaç doktor burundaki iç kemigin eğri olduğunu söyledi ameliyat dedi yardımcı olurmusunz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

   Cemre Hanım geçmiş olsun, 02123512401 numaralı telefonu aradığınızda sekreterim Zuhal Hanım size randevu verir.

   cevap
 4. Onur  Ekim 11, 2018

  Atilla hocam merhabalar ben 1 hafta once septoplasti ameliyati oldum daha oncede burnumdan ameliyat olmustum ama hala sag alt kisimda bir hirilti oluyor cektigimde ve oksijeni hissedemiyorum hala bi tikaniklilik hissi var bu 3.ameliyatim normal mi bi tikaniklilik hissi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 14, 2018

   Onur Bey, burun ameliyatı sonrası bu dönemde kabuklanmalar ve şişlikler olabilir. Doktorunuzun tavsiye ve kontrollerine devam etmelisiniz. Birkaç ay sonra bu sıkıntınız devam edecek olursa, detaylı incelemeler yapmak üzere sizi bekleriz.

   cevap
 5. Özler  Ekim 10, 2018

  Mrh.hocam.Bende kronik orta kulak iltihabı var.Östaki tıkanıyor.Bunada genelde burun tıkanıklığı sebebi oluyor.ostaki balon tuboplasti operasyonu iyi olurmu.. Teşekkür ederim..Bu arada burunda deviasyon ameliyatı oldum..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 11, 2018

   Sayın Özler, orta kulak basınç bozuklukları ve pek çok kronik orta kulak iltihabının temelinde burun tıkanıklığı vardır. Dolayısıyla tedavilerinde de burun tıkanıklığının düzeltilmesi gereklidir. Balon tuboplasti östaki borusunun genizdeki ağzının genişletilmesini hedefler. Burun tıkanıklığı tedavi edilmeden, östaki kanalının dar veya normal olup olmadığını belirlemek de güçtür. Bu nedenle tıkanıklık tedavi edilmeden yalnız başına tuboplasti yapılması yeterli olmayabilecektir. Üstelik deviasyon ameliyatı olmanıza rağmen burun tıkanıklığı düzelmemişse, teşhis ve tedavilerde bundan sonra daha da dikkatli olunması gerekir.

   cevap
 6. Aysegul  Ekim 10, 2018

  Hocam merhabalar. Benim burun deliklerim sirayla tikaniyor.Sag acikkan sol kapali , sol acikkan sag kapali. Doktor ameliyat olmam gerektigini soylemisti. Gerekir mi ? Nedeni ne olabilir bunun ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 11, 2018

   Ayşegül Hanım, burun delikleri 3 saatlik döngüler halinde sırayla açılıp kapanır. Buna nazal siklüs diyoruz. Ancak toplamda burundan aldığınız nefes yetiyor olmalıdır; eğer yetmiyorsa burun tıkanıklığınız var demek olabilir. Burun eti büyümesine bağlı burun tıkanıklıklarında ameliyattan önce uygulanabilecek çeşitli tedaviler vardır. Ameliyatı bu tip durumlarda son çare olarak öneriyoruz.

   cevap
 7. Yasemin  Ekim 9, 2018

  Merhaba hocam. Benim burnumda kıkırdak eğriliği var deviasyon ameliyatı olmam gerekiyormus fakat deviasyon ameliyatı sonrasında burunda düşme meydana geliyor estetikle beraber yapılması gerekmez mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 10, 2018

   Yasemin Hanım, deviasyon ameliyatı düzgün be prensiplerine uygun yapıldığında, çok nadir komplikasyonlar dışında, burunda bir çökme veya şekil bozukluğu olmaz.

   cevap
 8. Aybuke  Ekim 7, 2018

  Sağ burnum tıkalı ama su gibi sümük akıyor sürekli değil ama 1-2 dakikada bir burnum akıyor ve ççok ç hızlı bir şekilde akıyor silmeye vakit olmuyor neden böyle aynı zamanda öksürükte başladı bu gün sabahtan beri burnum akıyor akşama doğru öksürük başladı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 10, 2018

   Aybüke Hanım, bu yeni başlamış bir durumsa akla üst solunum yolu infeksiyonları veya alerji gelir. Uzun süredir varsa bunların dışında polipler, mukoza hastalıkları ve sinüs hastalıkları akla gelir. Bunları rutin endoskopik muayenemizde belirler, tedavinizi düzenleriz.

   cevap
 9. M.sena Bilici  Ekim 6, 2018

  Degerli hocam sadece bir taraftan nefes alabiliyorum. Yaz ve kış boyüncü hep nezle oluyorum buda beni çok rahatsız ediyor. Aman ameliyat olmaktan da korkuyorum. Riski var mı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 9, 2018

   Sena Hanım, her ameliyatın bazı riskleri vardır. Hastalığınızın teşhisine, başka tedavisi olup olmadığına, sizin şikayetlerinize ve tedavi yanıtlarına göre son çare olarak ameliyat seçeneği sunulabilir. Buna göre riskleri ve faydaları konuşulup sizin de genel sağlık durumunuza göre bir karar alınabilir.

   cevap
 10. Alaattin  Ekim 3, 2018

  Merhaba
  Burnum gündelik hayatta sıkıntı vermezken
  Yatmamla beraber burun tıkanıklığım başlıyor

  Sanki gözlerim kapanınca burnumda kapanıyor

  Yatmak için vücut gevşeyince burundaki nefes yollarına et akıntısı gibi bir şey burnumu kapatıyor

  Gece çok yoğun oluyor gündüz biraz daha iyi yatabiliyorum

  Yoğunluktan dolayı Doktora gitmedim daha

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 4, 2018

   Alaattin Bey geçmiş olsun, burun eti büyümesi veya burun içi döşemesinin (mukoza) çeşitli hastalık ve sorunları bu tip yakınmalara neden olabilir. Endoskopik muayene ile durumu belirledikten sonra, size bir tedavi uygulayıp takiplerinizi yapabiliriz.

   cevap
 11. Ayse  Eylül 30, 2018

  Iyi gunler burnum tikali diil ama geniz akintim oluyor normaldede burun akintimm olmaz. O yuzden basimda cokk agri oluyor sinuzitleriminn akmasi icin ne yapabilrim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 1, 2018

   Ayşe Hanım, geniz akıntınız sinüslerinizden kaynaklanıyor olabilir. Burada akıntınızı arttırmak yerine, kıvamını inceltip miktarını azaltacak tedaviler uygulanması daha etkili olabilir. Ancak elbette önce teşhislerinizin yapılması gerekli.

   cevap
 12. Okan  Eylül 21, 2018

  Doktor bey bende sağ burun hep tıkali kaliyor iyi nefes alamiyorum sağ burnumdan ve hep hapsiriyorum ve hapsirdiktan sonra yine tikaniyor tesekkurler efendim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 22, 2018

   Okan Bey,burun içerisinde kıkırdak-kemik yapıları ile bunları kaplayan mukoza örtüsü bulunur. Bunların hepsinin ayrı ayrı veya birlikte çeşitli rahatsızlıkları vardır. Endoskopik muayene ile bunları görerek teşhis ederiz, klinik takiple hastalık süreçlerinizi anladıktan sonra, size uygun bir tedavi planı oluşturabiliriz.

   cevap
 13. Serpil  Eylül 16, 2018

  Hocam merhabalar, hep burnumdan konuşan biriydim fakat şu 4aydir çok kötüyüm hayat kalitem düştü nefes alamıyorum burnum tıkalı nefes darlığı yapıyor hapşırık nöbetleri geçiriyorum sumkurunce kanla karışık geliyor burun içi çok kaşınıyor sabahları uyandığımda sağ gözüm çok kaşınıyor gözüm kapalı oluyor acıyor hayattan nefret ettim DR. Gittim baktı bişey yok dedi sprey verdi başka Dr. Gittim burnuma boğazıma baktı senin anlattığın kadar aşırı biseyin yok dedi sinüzit ilaclari verdi ilaç icmessem o gün ölecekmis gibi oluyorum lütfen yardım edin 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 17, 2018

   Serpil Hanım, burun sinüs hastalıklarının teşhisi deneyim ister. 02123512401 numarayı aradığınızda sekreterim Zuhal Hanım size randevu verir. Buna göre endoskopik bulgularınızı ben de değerlendirip tedavi planınızı belirlerim.

   cevap
 14. Serdar GüLer  Eylül 12, 2018

  Mrb atilla bey Benim alerjik hastaLığım var nefes almakta ZorLanıyorum BaŞım aĞrıyor Karnım aĞrıyor Çok öKsürük var ne Yapmam Gerek

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Serdar Bey, bu konuda çalışan Alerji Uzmanı meslektaşlarımız var. Önce kendilerine başvurabilirsiniz; gerekli görüldüğünde endoskopik muayenelerimizle teşhiste bizler de elimizden geleni yaparız.

   cevap
 15. Mustafa  Eylül 9, 2018

  Hocam.selamlar bana sınır hasarına bağlı boş burun sendromu kondu acaba internetten.araştırdım bizde prp kök hücreye yönelik bir tedavi var.mi acaba tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Mustafa Bey, boş burun sendromu genellikle aşırı çıkartmalar yapılan burun ameliyatlarından sonra meydana gelir. Eğer ameliyat olmadıysanız kemik/kıkırdak veya mukoza dokularını tutan ozena veya başka destrüktif hastalıklar olabilir. Sinir hasarına bağlın mukoza sönüklüğü sadece alt burun etleri ile ilgili sorunlar yaratabilir; bu durumda da burun boşluğunuzun üst bölümündeki anatominin yeterli görünmesi gerekirdi. Bunların herhangi birinde, durumu tam olarak açığa çıkarmadan kök hücre veya prp tedavisinin yapılırlığı ile ilgili bir öneri yapamam. Ancak bu tedavileri uygulama imkanımın olduğunu bilmenizi isterim.

   cevap

 Yorum Ekle