Burun damlası bağımlılığından nasıl kurtulunur?Burun damlası ya da burun spreyi bağımlılığı toplumda sanıldığından daha sık görülür. Burun tıkanıklığı olan hasta burun damlasını kullandığı anda, nefes alabilmenin mutluluğunu yaşar ve burun damlası kullanımını sürekli hale getirir. Bu şekilde bir çok hasta nefes alabilmek için burun spreylerine bağımlı hale gelir. Burada burun spreyi bıraktırma tedavisi ile beraber, buna başlamasına neden olan burun tıkanıklığının sebebini de bulmak gereklidir. Burun tıkanıklığı yapan nedenler arasında burun eti şişmesi, burun eğriliği, sinüzit hastalığı ve alerjik nezle sayılabilir. Bazı hastalarda bunların bir kaçı aynı anda görülebilir. Burun damlası bağımlılığında hem bağımlılığa hem de nedenine yönelik tedavi yapıldığında, tedavinin başarısı oldukça yüksektir. Zira burun spreyi bağımlılığının nedenine yönelik tedavi yapılmamışsa, çoğu hasta damla veya spreye bir süre ara verdikten sonra tekrar bağımlı hale geliyor. Oysa sprey ihtiyacına neden olan burun içi hastalık doğru tespit edilir ve buna yönelik tedavilerle beraber bıraktırma tedavisi uygulanırsa, burun spreyi bağımlılığı aslında tedavi edilebilir bir durumdur. Dr. Atilla Şengör ayrıntılı bilgi veriyor.

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. ebru  Haziran 15, 2016

  Atilla bey günaydın,dün burda kulak burun boğazcıya çocuğu götürdüm.Götürdüğüm doktor aynı zamanda geniz eti ameliyatını yapan doktor.çocuğu muayene etti antibiyotiklik değil bu çocuk dedi alerjik durumu var gibi görünüyor dedi.ama o kamerayı salıp sinüslerini bakmaya gerek duymadı.bize lordes nasonex ve sıngulaır diye ilaçlar verdi üç hafta bu ilaçları deneyelim dedi.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz .birde bu burun spreyini de mi üç hafta kullanmam gerekiyor.doktor bey dönüş yaparsanız çok memnun olurum.Kolay gelsin.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 15, 2016

   Ebru Hanım, doktorunuz çocuğunuzu muayene ettikten sonra bir tedavi önermiş; bu nedenle benim görmeden tedavi süresi belirlemek veya tedaviyi doğru-yanlış bulmak gibi bir lüksüm olamaz, yanlış olur. Ancak burun içerisinin endoskopik muayenesini çocuklarda da çoğu kez kolaylıkla yapılabilir. Buna göre sorun yaratan durum alerji ya da hangi neden olursa olsun, bunu doğrudan görerek belirlemek ve tedavi önermek olanaklıdır.

   cevap

 Yorum Ekle