Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Cihan  Ocak 27, 2019

  Atlilla bey ben 19 yaşındayım bademcik taşı var bende 3 senedir hersene daha fazla artıyo 15 günde bir bademcik taşı çıkıyor sürekli antibiyotik soğuk algınlığı içiyorum ne yapmalıyim bişey önerirmisin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 28, 2019

   Sayın Cihan, bademcik taşı oluşumuna yol açan nedenleri belirleyip, önlemler almak üzere sizi de birgün bekleriz. O zamana kadar, burundan nefes alıp vermeye dikkat edebilirsiniz, bol su içebilirsiniz, eğer kullanıyorsanız süt ürünlerini ve sigarayı azaltabilirsiniz.

   cevap
 2. Mustafa  Ocak 14, 2019

  Hocam merhabalar. Ben 1 hafta boyunca grip geçirdim antibiyotik iğneler ve hala kullanmakta olduğum antibiyotik tablet var. Şikayetim azalmış durumda ancak son 2 gündür boğazımın sağ tarafında birşey yerken hatta su içerken bir batma hissi veriyor o bölgede sanki bir kesik veya yara varmış gibi çok tuafıma geldi ve 24 yaşındayım ilk defa böyle birşey ile karşılaştım. Bu rahatsızlık geçirdiğim grip den dolayı mı acaba yoksa bi uzmana gözükmelimiyim. Şimdiden teşekkür ederim hocam..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Mustafa Bey, grip, virüslerle olan bir hastalıktır ve bakterilere karşı kullandığımız antibiyotikler virüslere etki etmeyeceklerdir. Virüslerin bazıları boğazda aft veya vezikül dediğimiz oluşumlar/lezyonlar yapabilirler; bunlar oldukça ağrılı olabilir. Herpes, IMN, Coxackie gibi virüslerin boğaz yaraları ağrılıdır, görünümlerine göre teşhis ve tedavi belirlenebilir.

   cevap
 3. Gül Tosun  Ocak 12, 2019

  Merhabalar 17 yaşında ANGELMAN sendromlu bir oğlum var. Orta mental fakat konuşma yok çocuk kendini ifade edemediği için her şeyi aillesi olarak biz anlamak zorundayız. Yaklaşık 6 ay ys da biraz daha fazla zamandan beri çocukta ağız kokusu oluştu. Diş toktoruna gittik ağzında bir tane bile çürük yok. Dolgu yok. Dişlerini fırçalıyoruz. Bir türlü kokunun kaynağını bulamıyorduk. Bugün tesadüfen sosyal medyada gördüm bademcik taşını ve hemen baktım boğazına leblebi büyüklüğünde beyaz dile benzer bir şey gördüm. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. Açıkçası biraz endişe duydum. Durum ameliyata giderse kanamanın gazla olabileceğini okudum yorumlardan. Bir de ameliyat olmadan ordan alınmak istenirse anestezi yapılıyormu teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Gül Hanım, oğlunuzun ağzı genellikle açık ise, ağız florası bozulabilir ve bu da ağız kokusu yapıyor olabilir. Bununla birlikte ağız solunumu yapılması da bademcik taşlarının oluşumunu kolaylaştırıyor. Bademcik taşları endişelenmenizi gerektiren önemli bir durum değildir; bunun tedavisinde hemen ameliyat düşünmeniz gereksiz. Ancak yine de oğlunuzu takip eden doktorunuza kontrole gitmelisiniz; bunu rutin muayenesinde değerlendirip tedavisi konusunda size yön verebilir.

   cevap
 4. Eda  Ocak 10, 2019

  Atilla bey merhaba bademciklerim doğuştan şişmiş ama şuanda bademciklerim aşırı delikli ve beyaz katı iltihap tarzında bir şeyler çıkıyor ve kulaklarımda ağrıyor doktora gittim bana bir kaç ağız spreyi ve onları iterek çıkartabiliceğimi söyledim itmeyi denedim ama miğdem bulandığı için fazla ilgilenmedim ağız spreylerimi kullandım daha sonra kulaklarımda aşırı bir ağrı hissetim tekrar doktora gittim ve bana keşke çocukken aldırılsaydı eğer istersen aldırabilirsin ama biraz ağır geçer dedi ve hiç birşey vermedi eve geldiğimde bademciklerime dokundum ve ittim evet beyaz pirinç tanecikleri gibi iltihaplar çıktı ama aşırı kanadı ve bademciğimi deldim sanırım delik oluştu sizce ne yapmalıyım kimseden kesin bilgi alamıyorum yardımcı olursanız çok sevirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Bademcik dokusu hassastır (frajil); fazla uğraşıldığında kanayabilir ve bu olumsuz bir durumdur. Bademciğinizin içinden çıkarttığınız magmanın boşaldığı çukurcu size delik oluşmuş izlenimi vermiş olabilir. Bademcik taşlarında önce bunların oluşumunu önleyebilecek tedbirleri almaya çalışırız. Buna rağmen sonuç alınamazsa,; temizlenmesinde tehlike veya tahammülsüzlük de olursa çeşitli operasyonlarla çözüm sağlayabiliyoruz.

   cevap
 5. Sevgi  Ocak 6, 2019

  Merhaba hocam 6 yasinda kizim var 1 aydir gece kalktiginda yada sabah uyandiginda balgamli oksuruk oluyor 1 saate yakin oksuruyor..gun icinde oksurugu olmuyo..dun bogazina baktim bademcik tasi oluamua iki tarafli..ne tavsiye edersiniz.tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 9, 2019

   Sevgi Hanım az önce muayene ettiğim aynı şikayetlere sahip erkek çocuğunda geniz eti büyümesi saptadık. Salgılar geniz etinin önünde sabaha kadar birikip, uyandığında aniden boğazına akarak öksürüğe neden oluyor idi. Endoskopik muayene ile çocuklarda bile hastalıkları doğrudan görerek teşhis edebiliyoruz. BAdemcik taşları da geniz akıntısı ile ilişkili olabiliyor.

   cevap
 6. Şeyma  Aralık 26, 2018

  Meraba hocam ben bu bademcik taşı yüzünden ameliyat oldum 1 sene önce ama tekrar çıkıyorlar o kadar iğrenç kokuyor ki ta kendim rahatsız oluyorum ne yapmam lazim lütfen yardımcı olur musunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Şeyma Hanım, bademcik taşları bademciklerin gözeneklerinde yerleşir. Bademcikler tamamen alındığında bademcik taşlarının birikebileceği yer kalmamış olur. Bu durumda sizdeki kokunun nedeni başka bir hastalığa bağlı olabilir veya bademcikleriniz tamamen alınmamış olabilir. Öncelikle doktounuza tekrar başvurmalısınız; buna rağmen sonuç alamazsanız muayenelerinizi yapıp durumunuzu anlayabilmek adına bir gün gelmelisiniz.

   cevap
 7. Osman  Aralık 24, 2018

  Atilla Bey,
  Merhabalar. Öncesinde bademcik taşım vardı fakat artık ilaç kullanmamama rağmen herhangi bir rahatsızlık veya yeni bademcik taşları göremiyorum. Hocam bademcik taşının zamanla herhangi bir ilaç kullanmadan kendiliğinden geçer mi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Geçebilir Osman Bey, buna neden olan koşullar tedaviyle ya da kendiliğinden düzeldiğinde bademcik taşları da azalabilir/geçebilir.

   cevap
 8. Tuğçe Mine  Ekim 28, 2018

  Atila bey merhaba sağ kulak içinde bir acıma ve boğazımın sağ tarafında bir acı ve hafif batma hissi vardı boğazıma ışık tutup baktığımda beyaz bi uç görünüyordu sadece o kdr yaklaşık 3-4gün kontrol ettim sonra kbb ye gittim kulağımında ağrıdığını beyazlık olduğunu söyledim muayene edip bademcik taşı dedi kanca gibi bir şeyle almaya çalıştı görünür şekilde kaldı biraz bişey olmaz sesi antibiyotik verdi bir ilaç daha hemen ertesi bademciğimin üzeri inanılmazbir kabuk bağladı sert ve kocaman görsel atma şansım olsa atardım anne ve babamı kanserden kaybettim bu fotoyu bir onkolog gördüğünde ise bademcik kanseri belirtisi bir yara olabileceğini de düşünerek örnek alalım kontrol falan dedi henüz gidemedim hafta sonu na denk gelmesi sebebi ile fakat korkuyorum böyle bişey mümkün mü acaba alındıktan sonra kabuklaşma olur mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Tuğçe Hanım, bademcik dokusu oldukça hassastır, hafifçe zedelenmişse yüzeyi hemen beyaz bir tabaka ile örtülür. Ağızdaki kabuklar ciltteki gibi kuru-kahverengi olmaz, beyaz olurlar. Ancak bu durumda öncelikle bademcik taşınızı ele alan doktorunuza mutlaka tekrar görünmelisiniz. Kendisi daha sağlıklı ve rahatlatıcı bir yorum yapacaktır.

   cevap
   • Kubra  Kasım 4, 2018

    Atilla bey merhaba bende bu bademcikler den çok şikayetçiyim her 15 günde bir intihaplasiyordu her gittiğim doktorlar ilaç verip sıkıntılı senin bademciklerin deyip yaşımdan gereği öyle gecistirdiler.yasimda 26 şimdi ise çok ağrım var bademcik taşı atık oluştu.. kendiliğinden çıktı taş ve orası şuan çok ağrıyor çıkan yerde delik oluştu ne yapmam lazım usandım korkuyorum her 15 günde antibiyotik icmeme rağmen boyleyim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

     Kübra Hanım, bademcik taşlarının tedavisi antibiyotik değildir. Bademcik iltihaplanması yaşıyorsanız, bununla ilgili boğaz sağlığınızı bozan nedenleri belirlemeliyiz. Buna göre neden ve sonuçları belirleyerek teşhis ve tedavi yapabiliriz.

     cevap
 9. Selin  Eylül 17, 2018

  Bogazimda sabah uyandigimda bisi takilmis hissi vardi oksurunce elime beyaz bugday tanesi yumusak dokulu bisi geldi goruntusu ayni dis gibiydi fakat yumusakti.24yasimdayim ilk kez bole bisi oldu aksam soguk yedim fakat beyazlik falan yoktu bogazimda bu neden kaynakli olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 20, 2018

   Selin Hanım, bu tip salgı ve birikintiler bir defalık geldiyse çok endişe etmenize gerek olmaz. Fakat devam ederse muayeneleriniz için bekleriz.

   cevap
 10. Crytyphius  Eylül 9, 2018

  Hocam bugün bademcik taşı çıkardım 4 tane pirinç tanesi kadar ağız kokum geçti hiç kalmadı gözenekte ama bu taşları ne sıklıkla temizlemeliyim vede temizlerken gözenekler genişlemez deilmi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Bunun bir düzenli yoktur; ancak bademcik dokusunu yaralayıp kanatmamaya özen göstermelisiniz.

   cevap
 11. Seyma  Ağustos 27, 2018

  Atilla hocam merhaba ben bu yıl bademcik taşından 6’dan fazla çıkarttım doktora gittim antibiyotik verdi ama geçmedi sürekli yenilendi zaten en son ki doktorum bademciklerin alınması gerektiğini söyledi ve haftaya farklı bir doktora gideceğim sizce alır mı bademciklerimi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2018

   Seyma Hanım, bademcik taşlarında antibiyotiğin faydası olmayacaktır. Bu taşların oluşumunu önlemek için uygulanabilecek bazı tedavi ve tavsiyeler vardır. Bunun için bademcik ameliyatını mecbur kalmadıkça tercih etmiyoruz.

   cevap
 12. Beyza bozkurt  Ağustos 15, 2018

  Hocam merhaba . Bende bademcik taşı uzun zamandır var sürekli tırmalanma hissi yutkunurken zorluk çekiyorum ve sürekli şiş ,ilk başta sag bademcikteyken şuan solada kaydı her ay gidip temizlettiriyorum ama en son gittigimde doktor nohut büyüklügünde çıkardı ve gözeneklerin çok büyük oldugunu söyledi ameliyat dedi ama aklımda bagzı soru işaretleri var bademcigi aldırmak gerekiyomu ve aldırınca gögse mikraopların inmesi gibi durum varmı bide yaşım 17 büyük olunca kanama durmayabiliyomuş

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 24, 2018

   Beyza Hanım, işte bu yüzden ameliyat kararı verirken emin olmamız gerekiyor. Yapılacak işin riskini mevcut sorunların yaratacağı risklerle kıyaslayıp, buna göre sizin için en doğru olanı seçmemiz gerekiyor. Her iki durumun risklerini de karşılıklı detaylı bir şekilde konuşmak gerekiyor. Her hastanın hastalığı farklıdır, sizin de kliniğinizi tam olarak öğrendikten sonra, tedavi seçeneklerinizi belirleyip detayları konuşabileceğiz.

   cevap
 13. çağla  Ağustos 4, 2018

  atilla hocam merhaba, ben iki gün kadar önce boğazımda bir takılma hissettim, dün ışıkla bademciklerime doğru baktığımda ise beyaz bir şey gördüm hemen sağlık ocağına gittim, oradaki doktor bana kulak burun boğaz’a gidip neden olduğunun kontrol edilmesini ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. bugün öğlen izmir ekol hastanesindeki randevuma gittim doktor sadece bademciklerimi kontrol etti ve doğru düzgün bir şey demeden tek çaremin ameliyat olduğunu söyledi. boğazımdaki takılmanın çok rahatsız etiğini söylediğimde ise kendisi çıkana kadar bekleyeceksin, gerçi çıksa bile dibi orada kalır dedi. bana zaten internetten okuduğum şeyleri söyledi. ayrıca kendin çıkartırsan tehlikeli olur, kana karışır tarzı şeyler de söyledi. bu taşların benim bademciklerimde neden oluşmuş olabileceğini de söylemedi sadece bademcik taşının tanımını yaptı. onca yolu ve parayı bu boş 5 dakika için harcamış oldum. yapılabilecek temizleme işlemlerinin de zararlı olacağını ayrıca onların eskiden yapıldığını söyledi? 17 yaşındayım ve ilk defa bademcik taşım çıktı. sizce böyle bir teşhis koyulması doğru? ne yapmam gerekir? şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 8, 2018

   Sayın Çağla, boğazda takılma yapabilecek başka durumlarda vardır. Bundan emin olmak için gırtlak, yutak bölgelerinin de endoskopik muayeneler ile görülmesi gerekir. Bu aşama önemlidir! Bundan sonra başka bir bulgu saptanmadıysa, boğazdaki takılmanızın nedeni bademcik taşı olarak düşünülebilir. Bademcik taşına yola açabilen durumlar araştırılıp tedavi edilebilir. Daha önce bu tip bir şikayetiniz yoksa, bademcik gözenekleri arasında tek seferlik bir birikme de olmuş olabilir. Bunları temizledikten sonra sizi izleriz, düzelme olup olmamasına göre ileri aşamaları da belirleyebiliriz. Merak etmeyin.

   cevap
 14. Emine Nergis  Temmuz 8, 2018

  Merhaba Atilla Bey, kolay gelsin.
  Benim bir ara bademciklerimde yutkunurken takilma hissi, sesimi fazla cikaramama, yoksa bogazimda yirtilircasina aci olusmaya, normal konusmaya calisirken bile sanki zorlaniyormusum da yirtilacakmis gibi bir his olusmaya baslamisti. O zaman kbbye gitmedim. Sonra kendiliginden zorlanma ve yirtilircasina aci gecti fakat takilma
  hissi hic gecmedi. Neden olabilir? Enfeksiyon ya da iltihap olduysa bu sekilde yerlesmis olma ihtimali var mi?
  Bir de bademciklerimde pirinc gibi beyaz noktalar var. Butun bunlar kokuya sebep olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Emine Hanım, sorunlarınız bademcik taşlarına bağlı olabilir. Ancak gırtlak bölgesinin de detaylı bir endoskopik muayenesi ve belki bir filmini de değerlendirdikten sonra teşhisinizi kesinleştirebiliriz.

   cevap
 15. Dilara Tasci  Mayıs 28, 2018

  Selam Op.Dr.Attila Agbi öncelikle Benimde 2 Yil önce Bademcik Taslarim Vardi Aslinda 2014de Fark Ettim 2 Sene Sonunda Artik Agiz Kokusuylan Beraber Bogazimda Yanma Hissi Dahil,Cogu Kezde Bas Agrisi Buyun Agrisi Olusuyordu Läkin Bu Duruma Dahada Dayanamayip Zürich üniversitesinde Amelyat Olmak istedim Kabul Etmedeiler Yasimin 19 Olmasi Amelyat Sonrasi Kanama Riskinin Yüksek Olabilecegini Beyan Ettiler,Bu Durumda Tamam Dedim Ama Bi Kac Hafta Sonunda Gene Bademcik Taslari Agiz Kokusu Beni Vede Cevremdeki insanlari Rahatssiz Ettiginden Bukez Bir KKB özel Klinigine Gittigimde Dr.Bana Amelyat Olmamda Bir Engel Yok Arti Bana Bademciklerinizin Görüntüsü Hicte Hos Görünmüyor Bir Sürü Delik Var Baya Yipranmislar Diyip Amelyat Etmemi Tavsiye Edince Kabül Ettim Amelyat Oldum Ama ilk 5 Gün icinde iki Kez Asiri Kanama Sebebinden Dolayi Ambulansla Zürich üniversite Hastanesine Yattim Ordaki KBB Uzmani Bana iyi Yapttinizmi Diyip Amelyat olmamami önceden Bana Hatirlatip Bu Bademcik Amelyati Sadece Kücük Yastaki Cocuklarda Daha Bi Basit Yetiskinlerde Amelyat Sonrasi ilk 2 Hafta Cok Zor Bi Dönem Vede ilk 10 Gün Kanama Riski Varoldugundan Keskede Amelyat Olmasaydiniz Dedi Ama Cok Sükür Gecti iylestim Sadece Sunu Söyleye Bilirimki Bademcik Amelyati Demek Zor Bir Durum Amelyat Sonrasi 15-20 Gün Arasi Ne Yemek Yiyebiliyorsunuz Nede Biseyler icebiliyorsunuz Allah Bademcik Tasi Olanlara Acil Sifa Versin Saygilar…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 30, 2018

   Dilara Hanım paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ben de özellikle bu nedenlerle bademcik ameliyatına gitmeden önce yapılabilecek her türlü tedavinin yapılmış olmasını tavsiye ediyorum. Erişkinlerde bademcik ameliyatının süreçleri biraz ağırdır; kesinlikle son seçenek olarak görülmelidir diye düşünüyorum.

   cevap

 Yorum Ekle