Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Gülser  Nisan 20, 2018

  Merhaba bende artık bu bademcik taşından bıktım bu sene 5 kez Boğaz enfeksiyonu geçirdim bi çok doktora gittim kimi taşların bir zararı yok derken kimide bademciklerimin alınması gerektiğini söyledi ve iç organlara zarar verirler diyende oldu bu aralar çok fazla geniz akıntım var sinüzit de var bu ikisi içinde doktora gittiğimde geniz akıntısı için ilaç verdiler ama faydasını görmedim bende bademciklerimi aldırmaya karar verdim ama sonrasında geniz akıntısı yaşarmıyım bilmiyorum geniz akıntısının nasıl bir tedavi yöntemi var

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 23, 2018

   Gülser Hanım, bademciklerinizi aldırdığınızda geniz akıntısının tedavisi yapılmış olmaz. Ancak geniz akıntısı tedavi edildiğinde bademcik taşları azalabilir. Geniz akıntısının nedeni neyse, bunu doğru teşhis ettiğimizde tedavisi de çoğu kez mümkündür. Bunun için https://atillasengor.net/geniz-akintisi/ linkine bakabilirsiniz.

   cevap
 2. Ayça  Nisan 16, 2018

  Merhaba ben 15 yasındayım geçen sene muayene olmustum ve bademcik tası varmıs ve sonradan fark ettim ağzıma geldiğini. Gerçekten çok rahatsız oluyorum ama ameliyattan da korkuyorum. Yapısının düzeltilmesini mi önerirsiniz ameliyat mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 17, 2018

   Ayça Hanım, önce bazı tedavi ve tavsiyelerle bademcik taşlarının oluşumunu önlemeyi tercih ederim. Ameliyat seçenekleri (yapısının düzeltilmesi de bir çeşit ameliyattır) son seçenek olarak önerilebilir.

   cevap
 3. Nicat  Nisan 8, 2018

  Merhaba, Azerbaycandan yazıyorum Türkçemin kusuruna bakmayın. Ben ağır bir grip geçirdikten sonra bende de bademcik taşı oluştu, 1 ay içinde 2-3 kere oluşup kendi-kendiliğinden düşüyordu, sonra 2 hafta filan hiç olmadı, daha sonra yeniden başladı, şimdi 2 sorum var. Neden bazen sürekli olup da bazen günlerle hiç olmuyor? ve taşın kendiliğinden düşüp mideye gitmesi benim için zararlı mı? önceden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 8, 2018

   Sayın Nicat, Türkçeniz gayet güzel. Geçirdiğiniz hastalık sırasında bademciklerde yapısal bozulmalar olabilir. Bu girintilerde bademcik taşları oluşabilir. Bademcik taşları yemek artıklarının birikmesiyle oluşur. Boğaz kuruluğu, geniz akıntısı, az sıvı alınması, beslenme alışkanlıkları, burun tıkanıklığı ve başka faktörler buna etki edebilir. Bu şikayetle başvuran hastalarda önce bunları ele alıyoruz. Bademcik taşlarının midenize gitmesinin bir zararı olmayacaktır.

   cevap
 4. Zeynep  Mart 26, 2018

  İyi günler bademcikleri alınan kişilerde bu sıkıntıyı yaşarmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 26, 2018

   Zeynep Hanım, bademcik taşları bademciklerin gözenekleri (kriptalar) arasında birikir. Bademciklerin tamamıyla alındığı koşullarda bademcik taşlarının birikebileceği gözenek kalmayacaktır. Ancak bademciklerinizin bir kısmı alındıysa, geride kalan dokunun gözeneklerinde bademcik taşlarının birikme olasılığı devam edecektir.

   cevap
 5. Çağkutay  Mart 25, 2018

  Yeter Artık Bu nalet şeyden kurtulacağım nedir bundan çektiğim arkadaş o kadar insan içinden geldi bizi buldu %100 kararlıyım ameliyat kesin çözüm bi sorum olacak bademcik ameliyatı zor geçiyormu ameliyatta bayıltma felan oluyomu bide fiyat için bilgi verirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 26, 2018

   BAdemcik taşlarının yarattığı sıkıntı bazen dayanılmaz olabilir. Bademcik ameliyatı hasta için basit bir ameliyat değildir. Bademcikler alındıktan sonra, alındıkları bölge boğazda büyükçe bir aft varmışçasına ağrı verebilir. Burada yapılan ameliyatın titizlikle ve dokuya saygılı olarak yapılması çok önemli olsa da, ağrı algısı kişiden kişiye değiştiği için, sonrasında ağrı kesicilerin kullanılması genellikle gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için, ameliyat sırasında bir şey hissetmezsiniz, fakat sonrasında çeşitli tavsiye ve tedavilerle ağrının ve iyileşme sürecinin takip edilmesi gereklidir. Bademcik ameliyatımızın güncel ücretlerini 02123512401 numarayı aradığında sekreterimden öğrenebilirsiniz.

   cevap
 6. Fatih yılmaz  Mart 20, 2018

  Merhaba,
  Birkaç kez kendim çıkarmayı başardım,fakat son zamanlarda boynumun son tarafında da ağrı olmaya başladı.ve takılma hissi ile Ağrı çok fazla rahatsız etmeye başladı.Ağız içi temizliğine dikkat ediyorum ama çözüm bulamıyorum.
  Her seferinde tekrarlıyor.Okuduklarımdan ameliyat olmam gerektiğini anlıyorum.
  Yardımınızı rica ediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2018

   Tabii ki Fatih Bey, ancak ameliyat kararı verebilmek için başka seçenek kalmamış olmalıdır. Bir gün randevu alıp geldiğinizde, sizi değerlendirdikten sonra tedavi şeklinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 7. Meltem  Mart 17, 2018

  Bademcik taşlarını KBB mi diş hekimi mi temizliyor bilgi verirseniz sevinirim uzun zamandır ağız kokusu çekiyorum hiç bir ortama giremiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2018

   Meltem Hanım, aslında bademcik taşlarını genellikle hastalar kendileri temizlemeyi öğrenir. Bunun teşhisi ve öneriler için biz KBB Uzmanlarına başvurabilirsiniz.

   cevap
 8. Ahmet  Mart 14, 2018

  İşinizde başarılar doktor bey. Bende ara ara bademcik taşı oluşuyor. Ağız da yoğun koku var bunun dışında bir problemim Yok. Muayene olmak istiyorum Sizinle nasıl irtibata geçebilirim . Bana gerekli bilgileri mail den atabilir misiniz ? Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2018

   Ahmet Bey, sekreterim sizinle temasa geçer, fakat isterseniz 02123512401 numarayı arayıp randevu alabilirsiniz.

   cevap
 9. Berk  Mart 14, 2018

  Sonunda ölüm olsa bile o ameliyatı olmak istiyorum tedavi istemiyorum artık bıktım ben bu lanet şey çıkmasın diye süt ve süt ürünlerini 5 aydır kestim aynı şekilde magnezyum içeren besinleride ama ne hikmetse halen çıkıyor ameliyat ile ilgili bir fiyat söyler misiniz ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2018

   Aman Berk Bey öyle söylemeyin. Bir bakalım, sizi değerlendirelim ve doğru bir karar verelim. Yine de bademcik ameliyatı için güncel fiyatları 02123512401 numarayı aradığınızda öğrenebilirsiniz.

   cevap
 10. berat  Mart 12, 2018

  Hocam yeriniz neresidir bademcik ameliyatinizin fiyati kactir beni e mailimdilen bilgilendirirseniz sevinirim yaklasik 9 aydir var ve artik gercekten nefes almam da yutkunmamda agiz kokumda cok sıkıntılar cekiyorum arkadas ortaminda sakiz cignemek zorunda kaliyorum e mailimden beni bilgilendirirseniz sevinirim neredesiniz ameliyat nasil oluyo fiyati kac tl dir başarilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 13, 2018

   Berat Bey geçmiş olsun. İnci veya Pınar Hanımlar size güncel bademcik ameliyatı fiyatımızı bildireceklerdir. Ancak siz hemen ameliyata odaklanmışsınız; daha önce bu konuda bir tedavi görmemişseniz önce bunu yapmamızda fayda var.

   cevap
 11. Eren  Mart 11, 2018

  Bademcik taslarini gorur gormez cikarirsak bi sikinti olurmu hastalik ilerler veya dururmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2018

   Bademcik taşları sizi rahatsız etmiyorsa, yani ağız kokusu ya da ağrı gibi belirtilere yol açmıyorsa, bir şey yapmanıza gerek yok Zira zaman zaman kendi kendilerine de çıkabilirler. Bu durumu br hastalık olarak görmemek gerekir. Bademcik dokusunun gözenekli yapısı içinde birikintiler olabilir, ancak bu durum kişiyi rahatsız ediyorsa, önce nedenlerine yönelik tavsiye ve tedaviler yaparız.

   cevap
 12. Eren  Şubat 22, 2018

  Bendede bademcik taşı var doktora gittim ilac verdi ilac ile gecermi yoksa bademciklerimi aldirmam mi gerek mecburen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 23, 2018

   Eren Bey, siz lütfen doktorunuzun tedavisini uygulayın. Fayda görmezseniz sonrasında bekleriz.

   cevap
   • Eren  Şubat 26, 2018

    Kullandım 2-3 hafta gecmedi hâla cikiyor ondan dolayi sorsum

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

     Eren Bey, bu durumda doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Sonuç alamazsanız, bize geldiğinizde muayenelerinizi yapar, tıbbi geçmişinizi öğrenir, bademcik taşı oluşumunu arttırabilecek faktörleri değerlendirir, buna göre tedavi seçeneklerini gözden geçirir ve sizin için uygun önerileri yaparız.

     cevap
     • Eren  Şubat 28, 2018

      Saolun teşekkürler

 13. Halit  Şubat 19, 2018

  Merhaba Sayin Dr AtillaBey.
  Ben Almanyadan yaziyorum.
  Senede en az 3-4 kere Antibiyotik kullanmak zorunda kaliyorum.
  Bademcik enfeksiyon/iltihabindan dolayi.
  Thermal Welding yöntemiyle siz bizzat ameliyat yapiyormusunuz ve kanama riski nekadar ?
  Ameliyat olursam taburcu olmam nekadar sürer ve fiyat ile ilgili bilgi almak istiyorum.
  Email veya Whatsapp yoluyla cevap yazarsaniz cok sevinirim. Šimdiden tesekkür ederim !

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Halit Bey geçmiş olsun, ben bütün ameliyatlarımı her zaman mutlaka kendim yaparım. Bu yöntemle operasyon sırasında tertemiz çalışabiliyoruz. Ancak yine de operasyon öncesi tetkiklerle pıhtılaşma durumunuzu araştırmak ve her türlü önlemi almak gerekli. Sekreterlerim Thermal Welding yöntemi ile bademcik ameliyatı için paket fiyat bilgisini size eposta ile ileteceklerdir.

   cevap
 14. Seyda  Şubat 18, 2018

  Ben de ağız ve burundan gelen bir koku var bilgi verebili rmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Bademcik taşları bu tip kokuların nedeni olabilir. Ancak ağız hijyeni, diş çürükleri, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, alışkanlıklar, burun-sinüs hastalıkları, akciğer, sindirim sisteni sorunları ve bazı Sistemik hastalıklar ağız kokusu nedeni olabilir. Gerek endoskopik muayeneler gerekse bazı tetkiklerle, nedeni bulana kadar sırayla araştırmak gerekir.

   cevap
 15. Hafza  Şubat 13, 2018

  Bademcik taşı ameliyatı olmam gerek her KBB yapabilir mi ve masrafı ne kadar olur ?
  Bir de kendi araştırmalarım sonu edindiğim bilgiye göre bademcik taşım sinüzitim ve heniz akıntım ile alakalı ameliyat olursam tekrarlar mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 16, 2018

   Sayın Hafza, bademcikler tamamen alındığında, bademcik taşları tekrarlamaz. Zira bademcikler gittiğinde, taşların birikebileceği gözenekler de kalmayacaktır. Ancak geniz akıntınız ve sinüzitin önce tedavi edilmesi halinde belki bademcik taşı sorununuz kendiliğinden ortadan kalkabilir.

   cevap
   • Ahmet  Şubat 17, 2018

    Merhaba, bende artık bu bademcik taşı denen şeyden çok sıkıldım sürekli yutkunmada zorluk takılma hissi ve ağız kokusu oluyor bademcik ameliyatı olmaya karar verdim fakat bademcik ameliyatından sonra ne gibi birşey değişecek hayatımda bir kaç arkadaşım soğuk birşey yiyip içemezsin gibi birşey söyledi bu doğru mu?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2018

     Ahmet Bey, bademcik ameliyatının erken döneminde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları doktorunuz size söyleyecektir. Ancak uzun vadede gıda ve içeceklerle ilgili normalin dışında, dikkat edeceğiniz bir konu bulunmaz.

     cevap

 Yorum Ekle