Sinüzit Tedavisi
sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ayhan  Ocak 14, 2019

  Hocam benim nerdeyse ayda 3 veya 4 kere şiddetli baş ağrısı ve gözlerimin üzerinde ağrı oluyor sadece majezik hap içince geçiyor acaba nedendir bu aralarda sarı sümük geliyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Ayhan Bey, sinüzit olabilir. Ama bunu klinik belirtilerinizle beraber endoskopik muayene bulgularınız ile doğrulamamız gerekir. Zira bazen nörolojik kaynaklı ağrılar da eşlik ediyor olabilir.

   cevap
 2. Hasan  Aralık 25, 2018

  Atilla bey ben askerdeyim ve 1 hafta ya yakin grip oldum ve simdi de aksam üstü kaşlarımın üstünde ağrı var sinüzit oldugu aklima geliyor yorumlarida okudum bende öyle burun tıkanıklığı olmuyor uyurken felan ama sabah oluyor yani nasil bir tedevi yapmam gerekiyor ve ne önerirsiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Hasan Bey, grip üzerine akut sinüzit olunabilir. Bulunduğunuz yerde bir doktora başvurup bu bilgileri verdiğinizde, hastalığınızı teşhis edilerek tedavi düzenlenecektir. Siz kendi kendinize ilaç kullanmamalısınız.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Hasan Bey, grip üzerine akut sinüzit olunabilir. Bulunduğunuz yerde bir doktora başvurup bu bilgileri verdiğinizde, hastalığınızı teşhis edilerek tedavi düzenlenecektir. Siz kendi kendinize ilaç kullanmamlısınız.

   cevap
 3. Sefa  Aralık 20, 2018

  Hocam yilda birkaç defa sinizute bağlı burun tıkanıklığım oluyor kronik hale geldi sanırım. Kronik sinizute ameliyatız kesin çözüm varmi. İlginiz için teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 21, 2018

   Sayın Sefa, mukoza şişmeleri nedeniyle kapanan sinüs kanalları çeşitli tedavilerle açılabilir. Ancak anatomik kemik yapıların kapalılığına bağlı olanların ameliyatla açılması gerekebilir. Bunların ayrımını endoskopik takipler ve bazı filmlerle yapabiliyoruz; tedaviyi de buna göre hastanın kliniği ile birlikte belirliyoruz.

   cevap
 4. Ali  Aralık 18, 2018

  Hocam bende geniz akintisi var sabahlari kusmam oluyo doktorum hapla siprey verdi ama bir haftadir kullaniyorum fayda etmiyor ne yapmam lazim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Öncelikle doktorunuza kontrole gitmeli ve bu durumu kendisi ile paylaşmalısınız. Buna göre tedavinizi yeniden düzenleyebilir.

   cevap
 5. Sevda  Aralık 17, 2018

  Benim tam olarak burun bölgelerim ağrıyor parfüm deodorant kokusuda ağrıtiyor bazen soğuğa çıktığımda yada normalde ağrıyor burnum acaba sinüzit olabilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Sinüzit de olabilir, sinüslere giden hava akımını engelleyen koşullar olduğunda da sinüs tipi ağrılar olabilir. Bu koşullar anatomik bozukluklar ve mukozayı şişiren hastalıklar olabilir. Bunların hepsinin teşhisini başta endoskopik muayene ve ihtiyaç halinde, doğru zamanda çekilen bazı filmlerle yapabiliriz.

   cevap
   • Selahattin  Aralık 21, 2018

    Hocam Siz beni bu sinüzit belasından kurtarabilirmisiniz ne gerekiyorsa vermeye yapmaya hazırım yeterki kurtarın beni bu illetten.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 23, 2018

     Selahattin Bey, sinüzit hastalığı tahmin ettiğiniz kadar kötü ve tedavisi zor bir hastalık değildir. Bir gün geldiğinizde teşhisle ilgili adımları atar, buna göre gerekli tedavinizi belirleriz.

     cevap
 6. Aykut  Aralık 17, 2018

  Hocam merhaba ben Aykut 26 yaşındayım işim gereği koşmam gerekiyor fakat sürekli burnum tıkanıyor ve baş ağrısı yapıyor koşu sırasında nefes almakta zorluk cekiyorum sebebi sinüzit olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Aykut Bey, sinüzit hastalığı burun tıkanıklığının nedenlerinden birisidir, ancak başka bir çok durum da olabilir. Burun eti büyümesi, burun eğriliği, konka bülloza, alerjik nezle, infeksiyonlar, polipler ve bazı düer oluşumlar gibi.. Bunları endoskopik muayene ile kolaylıkla teşhis eder, tedavi planı yaparız.

   cevap
 7. Songül  Aralık 15, 2018

  İyi günler bende de sinüzit var ama hangisi olduğunu bilmiyorum 3 yada 4 ay önce sağ göz çevrem çok ağrıyordu ve kaşımın üstü de ağrıyordu doktorum n-cort nazal sprey yazdı 2 haftada geçmişti şimdi tekrar agriyor sağ gözümün çevresi pazartesi tekrar gidicem doktora sizce hangi türü var bende sinüzitin ve endişelenmeme gerek varmı ameliyat olmaktan korkuyorum 16 yaşındayım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Songül Hanım, yeni başlangıçlı sinüzitler, diğer üst solunum yolu infeksiyonları ile birlikte olan genellikle akut sinüzitlerdir. Tekrarlıyor olması ve uzun süre olması önemli olabilir. Bu duruma anatomik bozukluklar veya mukoza sorunları neden olabilir. Ancak klinik olarak haftalarca takip etmeden, tedaviler uygulamadan karar vermemek lazım. Zira çoğu sanıldığından daha basit durumlara bağlı oluyor ve tedavi ile düzeliyor. Zaten yüz ve sinüs gelişiminin tamamlandığı kabul edilen 18 yaşından önce de, çok ileri/mecburi durumlar hariç burun-sinüs ameliyatı yapmaktan kaçınırız.

   cevap
 8. İclal  Aralık 12, 2018

  Burnumdan sarı su seklinde sivi akiyordu internette bircok siteye baktim hicbirinde dogru duzgun bir bilgi yok. Akintim kanal tedavisi olduktan hemen sonra basladi ve bir haftadir devam ediyo bilgileriniz icin cok tesekkur ederim. Umarim iyilesirim kalici etkiler birakmaz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2018

   İclal Hanım geçmiş olsun, Kanal tedavisi üst çenedeki dişlere uygulandığında bazen sinüs içerisine delinmeler olabilir. Ancak bunların çoğu kendiliğinden kapanır merak etmeyin. Ancak kapanmaz “odontojenik sinüzit” durumuna yol açarsa diş hekiminiz ile beraber tedavinzi yaparız.

   cevap
 9. Mehmet  Aralık 11, 2018

  Hocam ben 1 ay önce sinüzit ameliyati oldum ağrılarımın% 80 gitti 20 si kaldi son 2 gündür dişlerimde ağrı başladı kafamda ağrım ameliyattan beri vardi ama az şimdi cogaldi sıkıntı ne olabilir sizce hocam şimdiden çok teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2018

   Mehmet Bey, bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Ancak henüz iyileşmeniz devam ediyor olabilir; sinüslerin sağlığına tam olarak kavuşması aylar alabilir.

   cevap
 10. Serdar  Aralık 9, 2018

  Atilla bey merhabalar ben Bursa dan Serdar Saraç yemek yerken yürüyüş yaparken burun akıntım olduğü için ve birde işim solistlik olduğu için boğazımda süreklı bi yapışıklık yani geniz akıntım vardı sürekli yemek esnasında sofradan kalkıp fınkırma ihtiyaci duyuyordum şeffaf silikon gibi yapış yapış sıvı çıkıyordü geriye kalanıda boğaza iniyor doktora gittim eğrilik oldugunu etlerimin kuculmesi gerektegi kisttin alınması sinüzit operasyonlarimin olacigi soylendi ve bem ameliyat oldum kullanmadigim ilac kalmadi burun tikanikligim geniz akıntım burun akıntım ve o en onemli olan şu boğazımda ki yapışıklık hala devam ediyor doktorumun iyi niyetinden şüphem yok ama sonuçta yok elimde ameliuat oncesi ve sonrasi tomografilerim var ben napicam yardimci olabilirseniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 9, 2018

   Serdar Bey, sinüzit ameliyatları hedefe yönelik yapıldığında genellikle faydalı olur. Ama burada başarıyı kalıcı kılan başka faktörler de vardır. Siz gelirken filmlerinizin ikisini de yanınızda getirin. Endoskopik muayenenizdeki bulgular, ameliyat sonrası değişiklikler ve bunları birlikte değerlendirerek yapılabilecek bir tedavi olup olmadığını anlarız.

   cevap

 Yorum Ekle