Sinüzit Tedavisi
sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Mert  Haziran 2, 2018

  Mrb atilla bey bnde sinuzit şikayetim vardi once iki kere ameliyat oldum tek tarafim tikali sol daha sonra beraberinde qeniz akintisi da vardi kbb doktora qittim tekrar burun etin var azcik dedi bir de ust yanak goz çevresinde sinuzit var dedi. Burun eti tek tarafli tikaniklik yapar mi nasil bi tedavi onerirsiniz yaniniza qelmeyi dusunuyorm

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 6, 2018

   Mert Bey geçmiş olsun, burun etiniz sinüzit hastalığınız nedeniyle tekrar büyüyor olabilir. Bu tip durumlarda sinüzit hastalığının tedavisi daha önemli oluyor. Bunun çözümü ile beraber tıkanıklığa neden olabilecek diğer durumlar ele alınıp birlikte çözülebilir.

   cevap
 2. Serkan  Mayıs 31, 2018

  Hayırlı akşamlar hocam dışım agriyor dış doktoruna gittim dış doktoru bana sen de sinüzit var dedi ne yapmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2018

   Serkan Bey, sinüzit varsa bunun evresi ve yaygınlığını belirleyip tedavinizi düzenleyebilmemiz için randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 3. Levent  Mayıs 27, 2018

  Merhaba hocam benim ağrılarım önce göz ağrısıyla başladı daha sonra kafa ma doğru ilerledi 2 senedir hayatım zindan gibi geçiyor geçen sene yazıları okurken gözümde damar atışı hissediyordum bu yüzden yazıları okumakta gücluk cekiyodum göz kurulugu dediler 1 senedir göz damlası kullandım ama ağrılar geçmiyor sinuzot olabilir dediler burnuma sürekli tuzlu su çektim 1 yılı aşkındır genzimden akinti geliyor ve kulagimda da ugultu var geçeleri yüzüstü yatarsam sabaha dişim ve gozum agriyor aynı zaman vücumda kaşıntı da var bu yazdigim seyleri hergun tekrar tekrar yasiyorum ne yapmaliyim allah rızası yardımcı olun dayanacak gücüm kalmadi (Gitmediğim hastane kalmadı göz ,beyin cerrahı, noroloji,kulak burun boğaz ,iç hastalıkları )

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 27, 2018

   Levent Bey, bu belirtilerin çoğu bir çeşit sinüs sorunu olabileceğine işaret ediyor. Sinüzitiniz olup olmadığını endoskopik muayeneler, takipler ve bazı filmlerle teşhis edebiliriz. Buna göre tedavinizi de kolaylıkla belirleyebileceğiz.

   cevap
 4. emre  Mayıs 26, 2018

  merhaba hocam bende hem sinüzit hemde migren var burnumda et büyümesi vardı aldırdım eti 2 ay başım hiç ağrımadı ama şuan haftada 3 sefer ağrıyo nedeni ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 27, 2018

   Emre Bey burun tıkanıklığınız düzeldiyse, baş ağrınız sinüs sorunları veya yine bir nörolojik hastalığa bağlı olabilir. Ancak tıkanıklığınız devam ediyorsa, mevcut nedeniniz veya yine bir sinüs hastalığınız olabilir. Ağrılarınızın devamı halinde teşhisinizi gözden geçirmemiz gerekli olabilir.

   cevap
 5. Hakan  Mayıs 18, 2018

  Selaminaleyküm hocam hayirli gunler
  Benim de bas agrisi var sabahlari göz alti şiş oluyor sonra burnumdan sari leke geliyor iltihap gibi. Ne yapmam gerek
  Cok tesekkur ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 20, 2018

   Akut sinüzit olabilir, bir Doktora gitmelisiniz Hakan Bey.

   cevap
 6. Zuhal Dilara şenverdi  Mayıs 16, 2018

  Hocam yaz kış sürekli sinüslerim doluyor ve en az 2 günüm evde yatarak geçiyor çünkü çok ağır geçiyor. Ayrıca yılda en az 4 kere faramjit oluyorum. Sürekli üst yollarımdan hastayım ne yapmalıyım nsl bir tedavi görmeliyim. Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 20, 2018

   Zuhal Hanım, bunlar genellikle birbirlerine bağlı durumlardır. Endoskopik muayene ve takipler sırasında hastalıklarınızın esas nedenini teşhis ettikten sonra tedavinizi de belirleriz

   cevap
 7. olcay  Mayıs 11, 2018

  Merhaba küçüklüğümden beri hep burnumda alkıntu ve tıkanma var burnumdan nefes alamıyorum geceleri sorun nedir sizce

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2018

   Sayın Olcay, bir çok olasılık var, burun eğriliği, burun eti büyümesi, kanka bülloza, sinüzit hastalığı, alerji vs. Ancak aslında bunlardan hangisinin sizde burun tıkanıklığı yaptığını doğrudan endoskopik muayene ile görerek teşhis edebiliriz.

   cevap
 8. Natia  Mayıs 5, 2018

  Merhaba hocam nasılsınız.derdimi anlaticam şimdiden teşekkür ediyorum.ben sigara içmiyorum ama sürekli sigara içilen ortamda olmak zorundayım.son üç sene senede en az iki defa uzun süreli öksürük oliyor iki ay bile sürebiliyor.devamli yüz bölgesinde baş ağrısı oliyor.bu sene orta kulak kristali da çıktı.doktora gittim ve hareketler eşliğiyle düzelttik.bu arada hep donem donem anından burnumdan Boğazıma yanı ağzıma sert nohut kadar kahve yeşil gibi sertleşmiş balgam duşiyor.şuanda Boğazim hiltaplı ama hiç Ağrı sızım YÖK bir tek kulaklarım tıkalı ve sol kulağım liderli ağriyir başim alım gözlerim da ağriyor.bugun agu…tin başladım ama Zaten öksürük da antibiyotik tedavisiyle zor ileştiriyorum senede nerdeyse 4-5defa antibiyotik kullanmak zorundayım be yapabilirim hocam lütfen yardım et.evet bir de yüz üstü yatınca başımdan boğazına akıntı oliyor gribim YÖK burnumdan akıntı YÖK .çok teşekkür ediyorum.saygılar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Tekrarlayan hastalanmalar, antibiyotik kullanımı gerekliliği, yüz ağrısı, geniz akıntısı ve bunlarla ilişkili kulak sorunları burun sinüs sağlığınızın iyi olmadığına işaret ediyor olabilir. Kronik sinüzit olabilirsiniz; bunun teşhis ve tedavisi konusunda size faydamız olur.

   cevap

 Yorum Ekle