Sinüzit Tedavisi
sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Mesut Bozdağ  Nisan 3, 2018

  Merhaba hocam benim kafamın arka kısmında sitdetli ağrı ve kitlenme oluyor hapşırma öksürük zıplama gülme aşırı ağrı yaşıyorum beyinden tomografi çektirdim bişey çıkmadı hacamat yaptırdım yine fayda görmedim bu ağrılar bende yıllardır var sinüzit olabilir demişti doktor lar nasıl tedavi olabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Mesut Bey, sinüzite bağlı bağ ağrıları genellikle yüz-göz çevresinde olur. Fakat yine de tomografinizde sinüzit bulguları aranabilir; endoskopik muayene ile burun içerisini sinüzit açısından değerlendirebiliriz. Ancak bahsettiğiniz ağrılar boyun, fıtık, kas veya eklem rahatsızlıkları ile de ilgili olabilir. Bence öncelikle bunlar açısından değerlendirmesi için bir Fizik Tedavi veya Ortopedi Uzmanına başvurmanız iyi olur.

   cevap
 2. Gulay  Mart 27, 2018

  38 hafta hamileyim grip oldum burnumdan ve öksürünce balgamın da yeşilimsi sıvı geliyor daha önce de grip olmuştum iyileşme surem 1 ay oldu hamile olduğum icin ilaç kullanamadım şuan da doğumuma yaklaştım tekrar aynı rahatsızlık dr sinüzit oldugumu söyledi antibiyotik ve tuzlu su önerdi ne yapmalıyım nasıl geçer çok zorlaniyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2018

   Gülay Hanım, hamileliğin ilk üç ayından sonra ilaç kullanımı biraz daha rahattır. Yine de önerilen tedaviyi kullanmaktan çekiniyorsanız, sizi takip eden Kadın Doğum Uzmanına ilaçları danışabilirsiniz.

   cevap
 3. Fetih fidan  Mart 26, 2018

  Hocam benim sinizütüm tıkalı ne kadar ilaç kullandıysam fayda etmedi doğal bitkilerde kullandım yine fayda etmedi ve kulaklarım hiç durmadan çınlıyo lütfen bana yardımcı olun

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2018

   Fetih Bey geçmiş olsun, elbette yardımcı olurum, 02123512401 numaradan randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 4. yaseminserkan  Mart 17, 2018

  hocam benim sinüzitim oldugunu ve bir et gibi birsey oldugunu soyledi doktor ameliyat olmam gerektigini tahrile gondetiliyormuş parca anlayamadim nedemek istedigini tam açiklamadi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2018

   Yasemin Hanım, burun içerisinde bu tanımlamaya uygun pek çok farklı hastalık vardır. Bunu doktorunuza tekrar sormalısınız, veya benim görüşümü istediğinizde sizi muayenehanemize bekleriz.

   cevap
 5. Veysi  Mart 10, 2018

  Mr atilla abim göz ve burun kenarları ve yanaklarında az şişme oluyor ve hiç nezle de olmuyor acaba bu sinüzit mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2018

   Veysi Bey, bazı cilt hastalıkları ve alerjik durumlar da bu belirtileri verebilir. Sinüzitle ilişkisi olup olmadığını endoskopik muayene ve bazı filmlerle belirleyebiliriz.

   cevap
 6. haydar  Mart 10, 2018

  Merhaba hocam 3 yyıl dır burnunda iltihap ve ara sıra kan Geliyor doktora gittim sinüzit lerin dolmuş ameliyat gerekiyor denildi ama iltihap çok geliyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 13, 2018

   Haydar Bey, iltihaplı dönemde ameliyat yapmayı sevmeyiz, çünkü halihazırda kanadığını belirtiyorsunuz, iltihaplı dönemde ameliyat çok kanamalı olabilir, çalışmayı zorlaştırabilir hatta imkansızlaştırabilir. Önce belirli bir süre ilaçlarla tedavi edip sinüzitin bu akut iltihaplı döneminin olabildiğince iyileştirilmesi gerekir. Film çekilecekse de yine iyileşmişken çekilmeli, hatta ameliyat kararı ve planı da bu iyi halinizde gözden geçirilmeli.

   cevap
 7. Mustafa gökcül  Mart 8, 2018

  Merhaba hocam benim burnumda sürekli kötü kokular oluyor, ağzım açık uyuyorum ve sabah kalktigimda ağzım boğazım kuru oluyor ve hemen
  Hemen öğlene kadar kuru oluyor boğazım hastaneye gittim kemik egriligi ve sinüzit oldugunu ve ameliyat olmam gerektigini söylediler ne önerirsiniz siz hocam ameliyat mi yoksa ilaçla tedavi mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 8, 2018

   Mustafa Bey, her sinüzit ve her burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir. Bu konularda ameliyat kararı verebilmek için benim izlediğim yolda, endoskopik muayenelerinizin, klinik tedavilerinizin ve takipleriniz yapılmış olması gerekir. Buna göre uygun zamanda çekilmiş sinüs filmlerinizi de inceledikten sonra bir karar verilebilir.

   cevap
 8. Sinan  Mart 4, 2018

  Atilla bey ben doktora gittim iki yanağımdada sinüzit olduğu söylendi iki senedir beni çok rahatsız ediyor geceleri nefes alamıyorum nerdeyse burnum sürekli tıkalı kimi zamanda akıntı yapıyor ben bundan kurtulmak istiyorum tedavisi nasıl olur ameliyat falan olmammı gerekir yoksa ilaçlarla geçirme şansımız varmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 5, 2018

   Sinan Bey, sinüzitlerin bazıları ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak anatomik bozuklukların yol açtığı sinüzitler, sık tekrarlayanlar ve tedavilerle düzelmeyen sinüzitlerde ameliyat gerekli olabilir. Sizde hangisi olduğunu ve nasıl tedavi edeceğimizi endoskopik muayeneler, tedavilere vereceğiniz yanıtlar, bunların klinik takibi ve bazı filmlerin birlikte değerlendirilmesi ile belirleyebiliriz.

   cevap
 9. nuri  Şubat 23, 2018

  Doktor Bey Merhaba sinüs tomografi sonucumu incelebilir misiniz PARANAZAL SİNÜS BT 1297864836 Frontal sinüs sol yarıda yaklaşık 8 mm çapında kalsifiye lezyon vardır. Sağ maksiller sinüste yaklaşık 15×7 mm boyutta mukus retansiyon kisti vardır. Bilateral maksiller sinüs, ethmoidal sinüste mukozal kalınlaşmalar izlenmiştir. Sfenoid sinus, frontal sinus havalanmaları doğaldır. Bilateral maksiller sinüs ostiumu açıktır. Solda lameller tip konka bülloza vardır. Sağda anterior klinoid proçes pnömotizedir. Septum nazi sola deviyedir, kemik spur içermektedir, sol alt konkayla teması vardır

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 26, 2018

   Nuri Bey, sadece tomografi raporuna göre teşhis ve tedavi belirlemiyoruz. Endoskopik muayene bulgularınız ve klinik süreciniz bundan daha önemlidir. Örnek vermek gerekirse, “konka büllosa” bir hastalık değil, anatomk bir farklılıktır. Herkeste sorun yaratmayabilir; bunun etkisini klinik süreçle anlarız. “Sinüslerde mukoza kalınlaşmaları”nın eğer siz nezle grip gibi bir hastalık geçiriyorken film çekilmişse, bir değeri yoktur. Ama hasta değilken, özellikle de uzunca bir tedavi süreci sonrası çekilen filmde bu bulguları görürsek, ameliyat dahi önerebiliriz. Deviasyon da yerine ve endoskopik bulgulara göre ele alınır. Bununla birlikte Radyolog görüşü ile bir KBB Uzmanının filmi incelemesi aynı olmayabilir, gözden kamış pek çok önemli bulgu yakalayabiliyorum. Yani gerçekçi bir görüş istiyorsanız filminizle beraber sizi beklerim.

   cevap
 10. mahmut  Şubat 10, 2018

  Hocam 6 ay önce deviasyon ve konka küçültme ameliyatı oldum ama burunden nefes alamıyorum muayeneye gittiğimde herhangi bir problem gözükmüyor nefes alıp vermen gerekiyormuş ama burnum tıkalı bir de boğazda akıntım var ne yapmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Mahmut Bey, ikinci bir görüş istyorsanız, 02123512401 numarayı arayarak randevu alıp geldiğinizde, endoskopla burun içi muayenenizi yaparız ve burun tıkanıklığı ile geniz akıntınızın neden düzelmediğini anlayabiliriz.

   cevap
 11. Mahsum  Şubat 9, 2018

  Hocam sinüzit dediler başta ondan sonra burnumun içinde yani akıntının olduğu yerde kuruluk vardı kuru olmasıda Boğaz yoluyla kuru kuru parçalar atıyordum yani daha doğrusu balgamın kuru halini atııyordum bununla ilgili ne önerirsiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Endoskopik muayeneye ile teşhis sırasında sinüslerden gelen akıntıları, bunların karakterini ve tüm anatomik yapıları görebiliyoruz. Mukoza özelliklerini ve kurumaları da gözlemleyerek doğru tedavi seçimini kolaylıkla belirleyebiliyoruz.

   cevap
 12. Fatih Güngör  Şubat 8, 2018

  Atilla bey 2 sene önce burnundan 3.et ameliyatını oldum. Ameliyat sonrası burun tıkanıklığına gitti. Sonrasında daha önceleri olmayan bir geniz akıntısı başladı.(bazen iltihaplı yesil veya sarı bazen saydam) şimdilerde başımda ağrıyor ve en kötüsü sık bronşit oluyorum. Son gittiğim KBB ci bunun tedavisi yok her yıl 2 diprospan ampul burun spreyleri antibiyotik kullanmalısınız dedi. Ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olun.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Fath Bey, sizi gibi hastalarda yakınmaların ve burun eti tekrarlamasının kaynağı olarak genellikle sinüzit hastalığı teşhis ediyoruz. Bu durum bazen gözden kaçabiliyor, bu nedenle iyce araştırmadan ve burun işleyişini tanımadan önce ameliyat yapılmaması daha iyi oluyor. Teşhis doğru şekilde konulduktan sonra, uygun araç ve tekniklerle yapılan operasyonlar kalıcı çözüm sağlayabiliyor. Bir gün geldiğinizde, sizde de bunun için gerekli adımları sırayla atarız.

   cevap
 13. Enver  Şubat 8, 2018

  Mehaba Attila Bey bende baş ağrısı özelikle burun etrafı gözlerin arka tarafında oluyor. Bazen sersemlik bazen baş dönme hisi, bulanık görme ,halsizlik vs.Tomigrafi sonucum:- Nazal septum sağa hafif deviyedir.-Bilateral inferior nazal konkada hipertrofiye görünüm işlenmiştir.– Bilateral maksiler sinüslerde mukozal kalınlaşma izlendi.Ne anlama geliyor ameliyatla geçmez mi? Bi doktor bana ömür boyu devam eder dedi.Cevabıniz için teşekkürler…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2018

   Enver Bey, yanak sinüslerinizde bir rahatsızlık saptanmış. Ancak raporda bahsedilmeyen başka önemli bulgular da olabilir. Bu tip sinüs hastalıklarında yüz-göz çevresinde ağrılar olabilir. Ancak bu tip belirtiler veren, migren gibi nörolojik hastalıklar da olabilir. Burun içi endoskopinizi yaparak ve tomografinizin kendisini görerek, şikayetlerinizin sinüsle ilişkili olup olmadığını belirleyebilirim. Tedavi önerilerimi de buna göre yapabilirim. Sinüslerle ilişkili ise, bu tip durumların çoğu kez bir tedavisi vardır, ömür boyu bu rahatsızlığı çekmenize gerek olmaz.

   cevap
 14. Feyza  Şubat 4, 2018

  Merhaba hocam benim 1 aydır başımın içinde uğultu ağrı kulaklarımda yanma uğultu oluyor göz altlarımda ve alnımda şişlik var. Geniz akıntım da uzun süredir var. Ayrıca sese hassasiyet oluştu .kbb doktoru kamera ile bakıp sinüzit değil alerji dedi ve alerinit yazdı 1 haftadır kullanıyorum geçmedi ilaç bitene kadar beklemeli miyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2018

   Feyza Hanım, doktorunuz ilaçlarınızı hangi süreyle kullanmanız gerektiğini belirtmiştir. Bu süre tamamlandıktan sonra kendisine kontrole gitmelisiniz. Fayda görmeyecek olursanız, geldiğinizde ben de endoskopik değerlendirmelerinizi yapar görüşlerimi söylerim.

   cevap
 15. bedirye  Ocak 30, 2018

  atilla abi benimde burun tikaniklarim oluyor bas agrisi oluyor bunun tedavisi varmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Bedriye Hanım, burun tıkanıklığı ve bununla ilişkili baş ağrılarının elbette çoğu kez tedavisi vardır. Hatta ben de özellikle bu konularda yoğun çalışırım.

   cevap

 Yorum Ekle