Sinüzit Tedavisi
sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ender  Aralık 12, 2017

  Atilla bey benim rahatsızlıgım başlayalı 3 gün oldu dilim agrıyor ye dişçiye gittim bana sinüzitden kaynaklanan bir agrının oldugunu söylediker ve bende öksürük ondan sonra sarı tükürük ve burunda tıkanıklıklar meydana gelmekte dir bir öneriniz varmı tedavi olaraka

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2017

   Ender Bey, akut iltihabi durumlarda herhangi bir doktora başvurduğunuzda, bunun tedavisini verebilir. Yalnız tedaviye rağmen düzelmeyecek olursanız beklerim.

   cevap
 2. Mustafa  Aralık 7, 2017

  Atilla bey benim devamlı alnim ve kafamın yanları devamlılığı ağrıyor strese girince siddetleniyor elim ayağım titriyor doktora gittim emara yolladı sonuç sinüzit çıktı ama benim solunum yollarında hiç bir sorunum yok sadece alerjiye dayalı nezne oluyorum sık sık

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Mustafa Bey geçmiş olsun, bu durumda tedavinizi belirlemek için, sizi filminizle beraber bekleriz.

   cevap
 3. Selahattin  Aralık 7, 2017

  Merhaba doktor bey ben 3 yıldır sinüzit hastalığı çekiyorum burnumdan sarı sıvı geliyor hemde çok pis kokuyor insan içine çıkamaz oldumoldum onca antibiyotik burun spreyi ve tuzlu şu tedavisi gördüm lakin geçmedi sıcak ortamlarda daha cok geliyor akıntı lütfen bir çare önerin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Selahattin Bey, mantar sinüzitleri gibi tipik sinüzitler ve burunda yabancı isim bulunması gibi koşullar bu şekilde uzun süreli kokulu iltihaplı burun akıntısı yapabilirler. Bunları endoskopik muayene başta olmak üzere, gerektiğinde bazı filmlerle de teşhis edebiliyoruz. Siz de bir gün gelirseniz bu yolu izler, teşhis ve tedavinizi belirleyebilirim.

   cevap
 4. Beyza  Kasım 29, 2017

  Merhaba ben 15 yasindayim sinuzut icin doktor tavsiyesi ile ilac kullaniyorum ve ilac daha kotu yapiyor ve basimi daha kotu agritiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 29, 2017

   Beyza Hanım, sinüzit için farklı tedavi seçenekleri vardır. Bu durumdan doktorunuzu haberdar ederseniz, sizi rahatsız eden ilaçları yeniden düzenleyebilir.

   cevap
   • Leyla  Aralık 10, 2017

    Merhaba Atilla bey kızım da sinüzit var ve geniz eti büyümüş 5 buçuk yasında KBB doktoru iliadin spreyi ve klamoks gurubunda ilaç verdi ama iliadin 3günlük kullandık fakat yeşil şekilde akıntı devam ediyor kışın burun akıntısı bitmiyor sonra boğaz enfeksiyon oluyor ne yapabilirim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

     Leyla Hanım, akut iltihaplı sinüzitlerin tedavisi en az 7 gündür. Tedavinizi tamamlayıp doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Bu hastalıklar geniz etini büyütmüş olabilir; geniz etini büyümüş olması da hastalıkların tekrar etmesine yol açıyor olabilir. Bu kısırdöngünün tedavisi için bir gün kızınızı bana getirebilirsiniz.

     cevap
 5. Eylul  Kasım 25, 2017

  Merhaba Atilla abi ben 12 yasindayim ve okulun başından beri butnumakip akıp duruyo sizce bunun sebebi ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2017

   Eylül geçmiş olsun, alerji veya burun işleyişini aksatan çeşitli durumlar olabilir. Ama merak etme, endoskopik muayene ile bunu kolaylıkla anlar, tedavi önerilerini yaparım.

   cevap
   • Eylul  Kasım 27, 2017

    Atilla abi tsk ederim amason 3 haftadır sadece sabah ve akşamLatin akiyo arada sırdaş baş dönmelerim oluyo ve midem bulanıyor

    cevap
 6. Rumeysa  Kasım 23, 2017

  Atilla bey benim bas agrim var ve nefes aldigimda gozum ve basim baygi agriyor bunun icin napmaliyim
  Yani ilac almadan napabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2017

   Rumeysa Hanım, bu tip koşullarda muayene ve teşhis yapmadan, size önerebileceğim tek şey burnunuza tuzlu su çekmeniz olur. Elbette teşhis ve tedavinizi endoskopik muayene sonrası belirlediğimizde, size faydam daha fazla olacaktır.

   cevap
 7. Nazli  Kasım 4, 2017

  Merhaba Atilla bey ben 2 aylik hamileyim bi kac gundur gribim oksuruk falan fakat bas agrisindan duramiyorum sizce bu da mi sinuzitir.Bana hic bisey yapamazlarmi.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2017

   Nazlı Hanım, endoskopla yaptığımız burun içi muayenesi ile grip-sinüzit ayrımını kolaylıkla yapabiliriz. Bu şekilde hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini belirleriz. Verilecek ilaçlar konusunda, sizi takip eden Kadın Doğum Uzmanının görüşlerini de alabilirsiniz.

   cevap
 8. Ömer  Kasım 2, 2017

  Slm atilla bey ben yıllardır sinüzüten çekiyorum yanlız gecen sene kıronik sinüzit tesisi koydular ama ilesemedim sımdiyse yine burnum tıkanıyo ve ağrı oluyo gözlerime vuruyo kafam da uyuşukluk var devamlı sersem gibiyim bunlar olurmu ne yapmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2017

   Geçmiş olsun Ömer Bey, sinüzitte yüzde dolgunluk, göze vuran ağrılar ve burun tıkanıklığı olabilir. Kronik sinüzite yol açan, sinüs kanallarını tıkayan sorunu teşhis ve tedavi ettiğimizde sorun çözülecektir. Düzenli takip ve sinüs işleyişine uygun yaklaşımla sinüzitinizin tedavisi yapılabilir.

   cevap
 9. Sinem  Ekim 17, 2017

  Merhaba Atilla bey daha önce sinüzit polip ve kemik eğriliği ile ilgili endoskopik sinüs Cerrahisinin iyileşme durumunu sormuştum cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim ben İzmirde yaşıyorum sizin İzmir de çalıştiginiz bir hastane var mi son zamanlarda koku tat almada cok sıkıntı cekiyorum adeta iltihap tadi deliyor dolven ve rinokrenil kullanıyorum ve size muayene olmak istiyorum en azindan size gelene kadar bu sıkıntılari hafifletebilecek bir oneriniz var mi teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Sinem Hanım, rica ederim; yalnız İstanbul’da kendi muayenehanemdeyim. Polipli sinüzit için önerebileceğim ilaçların hepsi hastayı ve hastalığını tanıdıktan sonra seçilebilir, zira yan etkileri size zarar da verebilir; bunu istemeyiz. Yalnız tuzlu su ve yıkama solüsyonlarını önerebilirim, bunların size zararı olmaz.

   cevap
 10. Burcu  Ekim 12, 2017

  Merhaba iki haftadır gripim ve hala gecmedi. Grip olduğum günden beri geniz akintim var oda hala geçmedi. Arada sırada basım agriyo. Bugün burnumu sildim ve sari renkte bi sıvı geldi sinüzit belirtisi mi sizce ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Burcu Hanım, uzun süren grip belirtilerinde, üstelik baş ağrısı ve sarı-iltihaplı akıntılar olduğunda sinüzit hastalığını düşünürüz. Bu tip akut sinüzitler, endoskopik muayene sırasında hemen görülerek teşhis edilebilir. Film veya BT çektirmeden kolaylıkla teşhis eder, tedavinizi önerebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle