Sinüzit Tedavisi
sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Fatih  Ağustos 19, 2017

  Mukoza kalinlasmasi var hocam bende, koku az aliyorum, tat bozuklugu var, bir de alnim agriyor sadece sag tarafta, bir de sag tikali az nefes aliyorum, sol acik iyi nefes aliyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 21, 2017

   Fatih Bey, sinüzit hastalığı uzun sürdüğünde zamanla koku ve tat duyusunu olumsuz etkiler. Bu durum erken dönemde tedavi edilebilir, fakat kronik sinüzitler uzun sürdüğünde koku kaybı düzelmeyebiliyor. Sinüzt hastalığının evrelerine göre değişik tedavi yöntemleri vardır. Muayene ve tetkiklerinizi yaptıktan sonra sizi nasıl tedavi edebileceğimizi belirleyebiliriz.

   cevap
 2. Burhan  Ağustos 18, 2017

  Atilla Bey iyi akşamlar benim sinuzitim var ve yaklaşık ağrılarını bir haftadır çekiyorum, bir çok kbb ye göründüm ve ekstradan dalış yapıyorum kbb lerle görüştüğümde bana dalma ozaman gibi abuk subuk cevaplar verdiler dalış konusunda deneyimli bir kbb uzmanı arıyorum, yardımcı olmanız mümkün mü?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 21, 2017

   Burhan Bey, sinüs boşluklarında iltihap ya da havalanma sorunları varsa, buna bağlı ağrı yaşarsınız. Sinüzit hastalığınızı teşhis edip tedavi ettiğimizde dalışlarınızda sorun olmayacaktır. Bir gün randevu alıp geldiğinizde bunun için gerekli adımları atabiliriz.

   cevap
 3. Okan  Ağustos 18, 2017

  Merhaba,

  2 sene geçen burnum ameliyat olmuştu kemik kırık ve et falan alırdım. İyi geçti gibi ama bundan sonra alerjim ve sinüzitim var birkaç aydır ilaçları kullanıyorum hiç geçmedi geçen sinüzitim çok azdı şimdi yükseliyor sanırım başım ağrımaya başladı koşarken nefes çok az alıyorum çabuk yoruluyorum boğazımda birşey var sanırım lütfen Ameliyatsız Sinüs temizlenmek istiyorum. Rhinolight gibi hemen iyileşmek istiyorum hergün burnumu temizlenmekten bıktım burnumda şey var gibi ama çıkartmıyorum zor zor temizleniyorum ne yapmalıyım? 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 18, 2017

   Okan Bey, sinüzit hastalıklarının çeşitleri vardır. Bunların bazıları zaten ameliyat gerektirmeyebilir. Ancak sinüslerin doğal kanallarının anatomik olarak kapalı olduğu durumlarda, hastalara çekici gelen alternatif yöntemler malesef fayda etmez. Etiğe bağlı hekimler zaten ameliyatı son çare olarak size sunacaklardır. Önce teşhisinizi doğru şekilde belirleyelim, gerekli tıbbi tedavinizi buna göre belirleyelim, takiplerinizi yapalım. Yine de fayda görmeyecek olursanız, sonuçta operasyon gerekirse bile bunu titizlikle, sizi yormayacak şekilde yaparız, endişe etmeyin.

   cevap
 4. Nursena  Temmuz 18, 2017

  Merhaba hocam benım asırı burun akıntım oluyor, polen alerjim var. o nedenle yazın asırı bi akıntı beya olası bi grip başlangıcında bile cook asırı akıntım oluyo sunizitlr alakalı olabilir mi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 20, 2017

   Nursen Hanım, burun işleyişinde bozukluğa neden olan sinüzit hastalığı veya alerjik nezle dahil pek çok durum sizin durumunuzla alakalı olabilir. Bunları çoğu kez endoskopik burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgularla teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 5. FERZAN ALTUN  Haziran 30, 2017

  Emekli öğretmenim.Dişlerimi yaptırmak için tomografi çektirdim.Diş doktorum sinüzitlerimin çok olduğunu söyledi.Şu an dişlerimi yaptırıyorum.Yaşım 65 .Dişlerimin yapılabilmesi için kemik tozu yüklenmesi gerekiyormuş.Bu yüklenme işi sinizütlerden girilerek yapıldı.6 ay bekledikten sonra dişlerim yapılmaya başlanacak.Doktor bey size sorum yapılan işlem doğru mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2017

   Sayın Ferzan Altun, diş implantı üst çeneye yapılacağı zaman, eğer kemik kalınlığı inceyse bu yöntem uygulanır. Buna “sinüs lifting” denir. Yalnız bu uygulama sinüzit hastalığı varlığında yapılmamalıdır. Önce KBB Uzmanları tarafıından sinüzit tedavisi yapılmalıdır; geçtiğinden emin olunduktan sonra sinüs lifting yapılabilir. Muhtemelen “sinüzit” terimi ile “sinüs boşluğu” arasında yanlış anlaşılmış bir ifade söz konusu. Elbette bunu Diş Hekiminize sormanızda fayda var.

   cevap
   • FERZAN ALTUN  Temmuz 5, 2017

    Teşekkür ederim beni aydınlattığınız için…Dr.ATİLA BEY..

    cevap
 6. Emre  Haziran 10, 2017

  Merhaba hocam nasılsınız.Daha önce kbb dr. tarafından muayene oldum 2 hafta antibiotik tedavisi diğer yardımcı ilaçlar nazal sinüs yıkama ilaçları bilimum sinüs ilacı kullandım fakat galiba bir sonuç çıkmadı sağ kaşımın üst tarafı genelde aynı saatler arası yanmayla birlikte şiddetli biçimde ağrıyor acaba migrenmi diye düşünüyorum röntgende biraz sinüzit var dedi doktorum endoskopik yöntem daha detaylı sonuç verirmi bu ağrının sebebini ortaya çıkarırmı ne yapmalıyım hocam.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 12, 2017

   Sağolun Emre Bey, iyiyiz, umarım siz de iyisinizdir. Sinüzitin akut ağrılı döneminde yaptığımız endoskopik muayenede iltihabın gelişini görüp teşhis edebiliyoruz. Tedaviyi buna göre belirlemek faydalı olur. Buna göre ileriki aşamaları da belirleyebiliriz; gerekli olursa en iyi halinizde röntgen yerine çözünürlüğü daha yüksek ve detaylı olarak sinüs kanallarını görebileceğimiz başka filmler de var. Diğer yandan benim sinüzitin iltihaplı dönemimdeki tedavi yaklaşımımda sinüs yıkama önermiyorum. Zira iltihabı diğer sinüslere veya komuşu bölgelere yayabiliyor. Ancak iltihap geçtikten sonra yıkamanın faydası büyük oluyor.

   cevap
 7. Sefer demir  Mayıs 29, 2017

  Hocam merhaba bende sinüzit var burunda koku var bas agrısı cabası apranax a bagımlı olacam dıye korkuyorum doktora gittim otrovine ve brun gargarası verdı bırde antıbiyotik verdı neden daha gecmedi bu illet hastalık yaklasık 2.5 . 3 aydır dewam edıyor bırde güneşli havalarda basım çok agrıyor burun tıkanıyor nasıl gecer bu hastalık benı yonlendırecegınız bır hekım varmı lütfen bir cewap

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 31, 2017

   Sefer Bey, sinüzit hastalığı ve tedavisi benim özellikle ilgilendiğim bir konulardır. İletişim bilgilerimizden temas kurup, gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

   cevap
 8. busra ozmen  Mayıs 19, 2017

  Meraba,doktor bey ben 2 aydir,sari,ve kokulu,burun akintisi yasiyorum bunun sebebi nedir,sizce lutfen yardimci olurmusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Büşra Hanım, uzun süren renkli ve kokulu burun akıntıları sinüzit hastalığı gibi iltihabi koşullara işaret ediyor olabilir. Bunları endoskopik muayenemizde teşhis ederek, evresine göre uygun tedaviyi belirleyebiliyoruz.

   cevap
 9. SEFA  Mayıs 18, 2017

  Cevaplarınız için Teşekkür ederim değerli doktorum ,güzel insan dün bir profesöre muayene oldum.BT ye baktı detaylı muayene yaptı sorunum olmadığını söyledi rahatladım.Allah sizin gibi doktorları başımızdan eksik etmesin.Sağlıcakla kalın kendinize iyi bakın.

  cevap
 10. SEFA  Mayıs 16, 2017

  Tekrar selam Atilla hocam,size 10 mayısta yazmıştım.Yazımda bahsetmediğim bir husus,dalıştaki sıkışmadan sonra günde bir kaç defa siyah koyu akıntı(toprak rengi) oldu 1.5 haftadır ara ara geliyor.Bu gün BT çektirdim doktor kist var 10 dakikada açarız dedi.(sol elmacık kemiği üstünde) Başka bir KBB uzmanına sordum kesinlikle ameliyat önermiyorum dedi(BT ye oda baktı) kendiliğinden boşalabilir dedi sprey ve ilaç önerdi.Hiç bir ağrım sızım yok 3 gün önceki dalışımda hiç sorun yaşamadım beni endişelendiren sadece ara ara gelen toprak renkli siyahımsı sıvı.Sizin gibi değerli bir doktorun önerileri benim için çok önemli. Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 17, 2017

   Sefa Bey,dalış sırasında sinüslerle ilgili yaşadığınız basınç hasarı nedeniyle kanama olmuş olabilir. Bu tip durumlar sonrası sinüs içinde biriken ve eskiyen kan yavaş yavaş sinüs açıklıklarından burun boşluğu ve genize doğru temizlenir; siz de bunu siyah-bordo-kahverengi akıntılar şeklinde görebilirsiniz. BT de kistler dışında odaklanılması gereken noktalar vardır. Küçük kistler normal şartlarda herangi bir müdahale gerektirmezken, bazı kistler büyüyebilir ve sinüslerin doğal kanalını kapatarak, işleyişi bozabilir. Bunları ayırdetmek ve tedavisi için doğru kararı verebilmek deneyimle ilişkilidir.

   cevap
   • SEFA  Mayıs 17, 2017

    Yani tam olarak ne yapmam lazım Atilla hocam belli ki uzmanlar farklı farklı şeyler söyleyecekler.Ameliyat olmalımıyım.Cevabınızdan dolayı bayağı telaşlandım.Öğretmenim işlerin yoğun olduğu dönemdeyim acil korkulacak bir durum olabilir mi?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 18, 2017

     Sefa Bey, bu durumlar çoğu kez acil ve telaşlanacak durumlar değildir. Fakat doğru teşhis ve doğru tedavi gerektirir. Ancak sinüs sorununuz çözülene kadar dalış yapılması sakıncalı olabilir. Sinüs sorunları basit mukoza ödemine bağlı ise ilaç ve spreylerle tedavi edilebilir. Fakat anatomik bozukluklara bağlı olanlar ameliyat gerektirebilir.

     cevap

 Yorum Ekle