Sialendoskopik Tükürük Bezi Taşı Kırma

Tükürük bezi taşları günümüzde artık sialendoskopik yolla çıkartılabilmektedir. Tükürük bezi endoskopisi sayesinde, günümüzde açık bir ameliyatla tükürük bezinin alınmasına gereksinim çoğu kez kalmamaktadır. 2004 yılından bu yana Sialendoskopinin ülkemizdeki öncülerinden olan Dr. Atilla Şengör, tükürük bezi endoskopisi (sialendoskopi) ve tükürük bezi taşı kırma hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Yukarıdaki video büyük bir tükürük bezi taşının, kanal içerisinde pnömotik kırma yöntemi kullanılarak parçalarına ayrılması ve çıkartılmasına ait ameliyat görüntüleri içermektedir. Tükürük bezi taşı kırma için, sialendoskopi tekniğinde ustalaşmış olmak ve taş kırma için gerekli donanım ve alt yapıyı hazırlamış olmak gereklidir.

DR. ATİLLA ŞENGÖR IS SPEAKING ENGLISH IN THIS VIDEO:
Sialendoscopic salivary gland stone lithotripsy and removal

With sialendoscopy we have the chance to preserve the glands without an open surgery. And recently, with improved sialendoscopes and tools this chance is very high. Dr Atilla Sengor, one of two pioneers of sialendoscopy in Turkey, gives detailed information about sialendoscopy with a video of pneumatic salivary stone fragmentation and stone removal.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Betul albayrak  Mart 10, 2017

  Dr bey benim tukuruk bezim aniden agri ile yemek yerken şişti sonra 3-4 gun bu yemek yerken ayni sekilde devam etti … ve bu olaydan hemen bi iki gun sonra kulağımda geçmeyen bi çınlama oldugunu farkettim sizce kulak çınlamasınin tukuruk bezi ile bi alakasi varmi .. bir de kulagimin altına tukruk bezinin oldugu yere elimi bastirinca kulağımdaki çınlama sesi daha yuksek cikiyor elimi birakinca ses hafifliyor yardim lütfen aylardir kulagimdaki cinlamadan ve kulak altindaki yerin agrimasi beni pisikolik olarak cok mahvetti

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2017

   Betül Hanım tükürük bezi şişmeleri ile kulak çınlaması farklı nedenlere bağlı olarak tesadüfen aynı anda ortaya çıkmış olabilir. İkisinin de nedenlerini endoskopik muayeneler ve bazı tetkiklerle teşhis edebiliyoruz. Buna göre tükürük bezi şişmeleriniz için, örneğin tıkanıklığın nedeni tükürük bezi taşı vea kanal darlığı ise sialendoskopi yöntemini tedavi için kullanıyoruz.

   cevap
 2. Mehmet  Mayıs 10, 2016

  Hocam elinize sağlık, video çok etkileyici. Ne kadar sürüyor bu? Ben Malatyada yaşıyorum, yaptırsam ne zaman geri dönerim.?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 10, 2016

   Sağolun Mehmet Bey. Tükürük bezi taşını kırmak yaklaşık yarım saat ila 3,5 saat arası sürebiliyor. İzlediğiniz videodaki hastada yaklaşık 3 saat sürmüş idi. Bunun için tükürük bezi taşı olduğunu önceden bildiğimiz vakalarda mutlaka genel anesteziyi tercih ediyorum. Taşı çıkarttıktan sonra, tükürük bezi kanalı bir süre geniş kalsın diye stent olarak ince plastik bir tüp koyuyoruz. Bunu genellikle ben kendim almayı tercih ediyorum. Bunun için yaklaşık 4-5 gün İstanbul’da kalmanız yerinde olur. Ancak eğer mutlaka geri dönmeniz gerekiyorsa ve olanağınız varsa, 1 gün sonra Malatya’ya dönüp, 4.veya 5. günlerde tüpü alabilmem için tekrar bana gelmelisiniz.

   cevap

 Yorum Ekle