Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Elvan  Nisan 17, 2018

  Hocam başarısız bir burun ameliyatı geçirdim 3 sene önce dr burnumda sıkıntı olmadığını söylüyor kanalların açık olduğunu ancak burun deliklerim duvarları resmen nefes alınca kapanıyor ve burun etlerin hep şiş özellikle sıcak havada hiç oksijen alamadığımı hissediyorum bu durumda yutkunurken de sol kulağımda tuhaf bi kapalılık hissediyorum bu durum baş ağrısıda yapıyor sebebi kulak ve burun kaynaklı olabilirmi hocam teşekkürlerimle

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2018

   Sayın Elvan, branşımızın adının kulak-burun-boğaz olmasının nedeni de budur. Burun sorunları hemen her zaman kulak işleyişini etkiler. Siz de burun tıkanıklığına bağlı östaki fonksiyonunun bozulduğunu tarifliyorsunuz. Orta kulak basıncı bozulduğu için (vakum etkisi), kulak zarı rahat titreşmez ve kulağı tıkalı hissedersiniz. Baş ağrısı ise burun tıkanıklığı nedeniyle sinüslerdeki basınç bozuklukları veya oksijenlenmemeye bağlı olabilir. Burun tıkanıklığınızı doğru dürüst tedavi ettiğimizde bunlar düzelebilir.

   cevap
 2. Hıdır KARTAL  Nisan 3, 2018

  Merhaba bana doktor alkol asit karışımı bir ilaç verdi sakıncalı olabilir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Hıdır Bey, kulak mantarı veya diğer enfeksiyonlarının tedavisinde bu tip tedaviler yaparız. İlaç kullanımı sırasında bir sıkıntı yaşarsanız, doktorunuza bu durumu bildirebilirsiniz.

   cevap
   • Hıdır KARTAL  Nisan 4, 2018

    Teşekkürler

    cevap

 Yorum Ekle