Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Hasan  Ocak 10, 2019

  Merhaba hocam 4 gündür gribim ve kulağımda aşırı derecede işitme kaybı ve tıkanıklık var açmak için ne yapmam gerekiyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 11, 2019

   Hasan Bey, en doğrusu bir doktora gitmeniz olur

   cevap
 2. Emre  Ocak 7, 2019

  Merhaba. Hocam dün duş aldım. Sonrasında fön makinesi ile de kulağımı kurutup 60 km’lik bir yolculuk ertesinde iki kulağımda işitmede kayıp ile tıkanıklık hissi ve çınlama meydana geldi. Kulaklarımı, yüzümü çeşitli hareketler ile oynatarak tıkanıklığı gidermeye çalıştım. Sonrasında aile tavsiyesi üzerine her iki kulağıma soğan suyu damlattım ama yine fayda vermedi. Ağrının gecenin sonlarına kadar devam etmesi üzerine acile gittim. Kulağında bir şey yok dedi. Ağrı kesici yapıp gönderdi. Ama şikâyetlerim devam ediyor. Kamu personeli olduğum için polikliniğe gitmem zor şu an.

  Ne yapmalıyım? Ciddi bir sorun mu bu?
  Ayrıca geçtiğimiz yaz sinüzit teşhisi konulduğunu ve aralıklarla burun ve geniz akıntısı şikayetleri yaşadığımı da belki kulakla ilintili olması yönüyle ifade edeyim.

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılar, kolaylıklar…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 9, 2019

   Emre Bey, saydığınız olasılıkların tümü olabilir, hiçbiri de. Acil koşullarında teşhis edilemeyebilecek pek çok kulak hastalığı vardır. Endoskopik/mikroskopik muayene, timpanometri veya odiometri gibi testlerle bunları teşhis edip tedavi vermemiz gerekli olabilir. Hatta bazı hastalıkların teşhis ve tedavisi aciliyet de gerektirebilir.

   cevap
   • Emre  Ocak 10, 2019

    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler.

    Dün(çarşamba) KBB’ye gittim. Orta kulak iltihabı var dedi. Nu…ld, kl…d 1000, Il…in ilaçlarını verip gönderdi.

    Sorum şu: Orta kulak iltihabında bu denli net ve uzun süreli bir kulak çınlaması olur mu? Ve ilaç tedavisi sonrasında bu çınlama sona erer mi?

    Sizce doktorun teşhisi doğru mu? Farklı bir hekime gitmemi önerir misiniz? Size uzak bir ilde olduğum ve haftanın 6 günü dolu olduğum için gelme imkanım yok.

    İlginiz minnete değer. Kulak çınlaması ve tıkanıklık hissi psikolojimi çok etkiliyor. Bu 5. Gündür devam ediyor. 🙁

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 11, 2019

     Emre Bey, orta kulak iltihabının iyileşme süresi 5 gün ila 3-4 hafta olabilir. Düzelene kadar çınlama devam edebilir. Teşhisin doğruluğunu ancak kendimiz veya bir başka hekim görerek belirleyebilir. Teşhis doğruysa verilmiş olan tedaviden büyük olasılıkla fayda görebilirsiniz.

     cevap
 3. Guler  Aralık 24, 2018

  Merhaba hocam. Benim 3 aydır kulağım boğuk duyuyor yani tıkalı. 5 doktora gittim işitme testi basınç testi yaptılar kulağında hic bisey yok dediler ve gönderdiler. Kulağımın tıkanıklığı artık dayanılmaz huzursuzluk veriyor. Kulağımda sanki bi baloncuk var esnesem açılacak gibi ama acilmiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Sayın Güler, şikayetiniz olduğuna göre teşhiste bir eksiklik olabilir. Testlerinizle beraber geldiğinizde bunları inceler, endoskopik muayenenizi de yaparak teşhisinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 4. Kağan Zorlu  Aralık 23, 2018

  Selamun aleykum. Hocam kulağım da tıkanıklık şikayeti ile doktora gitmiştim. Doktor hanım orta kulak iltihabı var diyerek bana bir hafta süreli bir antibiyotik verdi. Kullandım ama sol kulağımın tıkanıklığının geçmemesi ile beraber kulağım da çınlama ve sarımsı bir su şeklinde akıntı başladı.
  Ne yapmam gerekir sayın hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2018

   Kağan Bey, kulak iltihabı bazen birkaç hafta sürebilir. Doktorunuza kontrole gittiğinizde tedavinin tekrarlanması konusunda sizi değerlendirebilir. Ancak kulak iltihabı olup, sarı akıntı gelmesi, kulak zarınızın delinmiş olabileceğini düşündürür. Bu açıdan da doktorunuza gitmeniz en doğrusu olur.

   cevap
 5. Hatice Kilimci  Aralık 17, 2018

  Merhabalar hocam. 2.5 yaşında kızım var sürekli olarak kulağım ağrıyor diyordu KBB doktoruna götürdük iki kulak tıkalı aynı zamanda sağ kulakta iltihaplanma var dedi damla ve antibiyotik verdi kullandım fakat fayda etmedi öncesinde de gliserin vermiş oda fayda etmedi. Vakumla çekmek isterim fakat küçük dedi. Tıkanıklık ve iltihaplanma hala var. Kulağından içeri bakıldığında gözle görülebiliyor tıkanıklık.. Sizin öneriniz varmı? Yardımcı olabilir misiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Hatice Hanım, kulağın temzlenmesi gerektiği durumlarda çocuk ikna edilerek veya sabit tutularak genellikle yapılabilir. İltihaplanma varsa bazen birkaç kür tedavi gerekli olabilir. Siz doktorunuza kontrole gitmelisiniz, bulgularına göre kızınıza gerekli tedavi ve uygulamaları yapacaktır.

   cevap
 6. Ayse  Aralık 13, 2018

  Mrb hocam bir aydır gribim ve iki buçuk haftadır kulaklarımda uğultu fln oldu tlf konuşmaları ve yakın konuşmaları anlıyorum ama uzaktan anlamıyorum ve çok sessiz konusmalarida KBB ye gittim gripten dedi muane etti işitme testine soktu ilk test hava sol 40 sağ 30 ilaç verdi bir hafta sonra kontrole gittim hava sol 33 sağ 30 ilaclarimi değiştirdi z…a cef..x Da…an burun spreyi af…in sinüs mu…t/c verdi ayın 10 da bir hafta sonra gel acilmazsa tüp takicaz kulaklarına dedi ve ben korkuyorum çünkü ilkokulda tüp takıldı geniz eti ve bademciklerim alındı hocam geçici durummu bu gribe bağlı işitme kayiplari illa tüp takilmasimi gerekir başka yapılacak birşey yokmu biraz uzun oldu ama kusuruma bakmayın gecmezse cihaz fln kullanmak zorunda kalirmiyim daha yaşım 32 resmen psikojim bozuldu ..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Ayşe Hanım kulakta sıvı toplaması durumu çoğu kez ilaçlarla tedavi edilebilir. Burun ve geniz bölgesinin açılmasıyla kulak da normale dönecektir. Düzelmediği nadir durumlarda taktığımız tüp de, kulağı tedavisi daha güç koşullardan korumayı amaçlar

   cevap
   • Ayse  Aralık 18, 2018

    Teşekkürler hocam yarın başka bir KBB doktoruna gidicem inşallah dediğiniz gibi ilaç tedavisiyle atlatirim tüpe gerek kalmaz çok sağolun Allah razı olsun.

    cevap
 7. Sercan  Aralık 11, 2018

  3 ay öce denize daldım ondan sonra kulagimda basinc oldu sonra hastaneye gittim isitme testi yaptim bisey yok dedi suanda ara sira tikaniyor cinalama var cok cok cok az bisey yüskek seste cizirti oluyor yutkunurken sag kulagimdsn ses gelio eskiden hic kulak soruunu yasamadim 3 aydir boyle sizce ne yapmaliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2018

   Basınç sorunu tekrar etmiş olabilir; ama basit kulak kirinden önemli iç kulak tipi hastalıklara kadar pek çok durum çınlamaya neden olabilir. Muayeneleriniz, orta kulak basınç ölçümü ve işitme testinizin tekrar yapılması dahi gerekli olabilir.

   cevap
 8. Seher Hançer  Aralık 5, 2018

  Merhabalar hocam. Ben Aydında tıp fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. 6 ay kadar önce üsye geçirdim. O dönemde yatakta dönerken ayağa kalkarken ve hareket halindeyken kulağım çok kötü ağrıyordu. 2 kez acilde ağrı kesici iğne oldum. Ancak özel olarak doktora gitmedim. Hastalığım geçti ancak o günden beri kulağımda bir tıkanıklık var. 3 ayrı hastaneye gittim. İşitme testlerim temiz. 3 doktor da bişey demedi biri antibiyotik yazdı kullandım geçmedi. Bir hocam beni anabilim dalı başkanına yollladı. Ancak hocam olduğu için çekindim. Belki kulak kirlidir diye. Sizce sorun ne olabilir?
  İlginize teşekkür ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 6, 2018

   Doktor Hanım geçmiş olsun. ÜSYE ile beraber kulak ağrısı olduysa büyük olasılıkla o kucağınızda orta kulak iltihabı olmuştur. Buna bağlı kulak zarını, kemikçikleri veya iç kulağı ilgilendiren bir hasar veya halihazırda devam eden efüzyonlu otit veya östaki disfonksiyonu dahil pek çok durum söz konusu olabilir. Bunları kulak mikroskopisi, Timpanometri, Akustik refleks testi veya Odiogramm gibi testlerle teşhis edebiliriz. Burada muayenelerin ve testlerin doğru yapılması ile bulguların doğru yorumlanması sayesinde çoğu kez bir teşhise varılabilir. İstanbula yolunuz düşerse ben size yardımcı olurum.

   cevap
 9. beyza  Kasım 11, 2018

  benim kulağım son bir haftadır bazen nedensiz kapanıyor yutkunuyorum falan açılması için ama açılmıyor. sonra kendiliğinden geçiyor.Önemli bir şeymidir. teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2018

   Beyza Hanım, bu duruma basit bir kulak kiri, östaki borusunun işleyiş sorunu ya da önemli bazı iç kulak tipi işitme kayıpları dahil pek çok farklı durum yol açabilir. En doğrusu muayenenizi yaparak doğrudan teşhise yönelik davranmak olur.

   cevap
 10. Aynur Bayraktar  Kasım 1, 2018

  Merhaba Doktor bey;
  Ben size Isparta’dan yazıyorum. 2 senedir sağ parotis bezim şişiyor. Son altı aydır neredeyse her ay şişmeye başladı. Antibiyotik tedavisiyle şişlik geçiyor. Ancak ara ara batma ve yanma hissediyorum. Burada müracaat ettiğim doktorlar (KBB uzmanları) Parotiste taş olabileceğinden şüpheleniyorlar. Ultrasonla ve BT ile herhangi bir taşa rastlanmadı. Boğazda lenf nodlarım olduğu söylendi. Hatta bunun için Ankara’ya bir KBB profesörüne göründüm. Yine sonuç alamadım. Kesin teşhis için sielandoskopi gerekli mi? Bir kamu kurumunda görev yapmaktayım ve iki çocuğum var. Kısacası size de muayene olmak istiyorum. Ancak yarıyıl tatilinde gelme imkanımız olabilecek. Fakat söz konusu rahatsızlığım beni endişelendirmeye başladı. Başka bir sorun mu var acaba diye. Bize Antalya’da bu alanda uzmanlaşmış bir doktor ismi salık verebilir misiniz şimdilik.
  Çok teşekkür ederim şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 2, 2018

   Aynur Hanım geçmiş olsun, tekrarlayan Parotis şişmelerinde kanalı tıkayan durumlar aklımıza gelir. Kanalı tıkayan durum her zaman tükürük bezi taşı olmayabilir; kanal darlıkları (stenoz) veya polipler de olabilir. Bunlar BT veya USG de görülmezler. Sizin de tahmin ettiğiniz üzere kanal içerisine sialendoskopla girip bakmamız gerekiyor. Bu şekilde hem teşhisi ve büyük olasılıkla tedavisini de yapabileceğiz. Sialendoskopi konusunda ben 2003 yılından beri çalışıyorum, yarıyıl tatilinde görmemi istiyorsanız şimdiden randevu almanızda fayda var. Saygılarımla

   cevap
   • Aynur  Kasım 3, 2018

    Çok teşekkür ederim. Ben kliniginizi arayıp randevu alacağım.

    cevap
 11. Erdal  Ekim 6, 2018

  İyi akşamlar hocam benim sag kulagım 4 gündür kapalı sadece başımda hafif agrı var kulakda akma felan yok bi türlü açılmadı evde hangi yollarda açabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 9, 2018

   Erdal Bey, duyma kayıpları bazen önemli nedenlere bağlı da olabilir. Vakit kaybetmeyip bir KBB Uzmanına görünmelisiniz.

   cevap

 Yorum Ekle