Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. irem  Ocak 17, 2018

  Hocam ben irem ben dus aldiktan sonra ertesi gun kulam buğulu duyuyordu ve hala var ve bende siprogut aldm damlatiyim mi yasd doktora mi gideyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   İrem Hanım elbette doktora gitmelisiniz. Kulakta birikintiler varsa, antibiyotikli damla fayda etmez. Doktorunuz bunu görüp temizlerse rahatlarsınız.

   cevap
 2. Anıl emre  Ocak 8, 2018

  Hocam iyi günler kulağımda bir süredir uzun yol yaparken olan gibi bir tıkanıklık var sağ kulağım bazen karıncalanır gibi oluyor doktora gittim birşey gözükmüyor dedi DALMAN nazal sprey verdi ve dermatop krem verdi kulak çöpü ile girişine biraz sürmemi istedi 2 sini de 10 gün kullandım fakat geçmedi özellikle tıkanıklık duruyor sürekli esneyerek ağzımı açarak tıkanıklığı gidermeye çalışıyorum buda biraz ağrıya neden oldu ne yapmam gerekir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2018

   Anıl Emre Bey, tıkanıklığın pek çok nedeni olabilir.Doktorunuza kontrole gidip durumunuz hakkında bilgi verin, tekrar değerlendirip gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Fayda grmezseniz gelirsiniz, muayene ve ölçümleri yapar, teşhisinizi belirledikten sonra tedavinizi yaparız.

   cevap
 3. Cansu  Kasım 18, 2017

  Hocam merhaba ben sağ kulağıma su kaçırdım.Duyma sorunu yaşıyorum.Ne yapmam lazım?Kalıcı olmazdır değilmi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 20, 2017

   CAnsu Hanım, kulak tıkanıklığınız hala devam ediyorsa, bir KBB Uzmanına başvurmanız doğru olur.

   cevap
 4. ecrin  Kasım 11, 2017

  hocam dün gece fazla sümkürme nedeniyle kulağımdan oyuncak ördek sesi gibi ses geldi şimdi de hafif ağrı ve hafif boğuk duyma var. herhangi bir akıntı gelmedi acaba kulak zarına zarar vermiş olabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 13, 2017

   Ecrin Hanım, kulak zarınızı delmiş olabilirsiniz.

   cevap
 5. Esra  Kasım 3, 2017

  Hocam merhaba banyodan çıktıktan sonra kulağımı kulak çöpüyle kuruttum ama benim sol kulağım iki gündür duymuyor yani nadiren duyuyor içinde çınlama sesi oluyo ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 4, 2017

   Kulak mikroskopisi veya endoskopisi ile tıkayan bir neden varsa bunu görüp çıkartabiliriz. Fakat bazı işitme kayıpları da olabilir, muayene ve bazı tetkiklerle bunları teşhis edip gerekeni yapabiliriz.

   cevap
   • Esra  Kasım 5, 2017

    Hala devam ediyor bugün sanki balon patlar gibi oldu kulağımın içinde ben dedim açılıyor sonra ağrıdı düzelmedi ve halen doktora gitmedim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2017

     Esra Hanım, yurtdışından döndüm, bugün gelebilirseniz size yardımcı olabilirim. 02123512401 den randevu ve adres bilgilerini alabilirsiniz.

     cevap
 6. Burcu  Ekim 26, 2017

  Merhaba, benim sağ kulağım çok şiddetli ağrımıştı, iki gün sonra ağrı sol kulağıma geçti, geceleri uyuyamayacak kadar şiddetliydi, doktora gittim bi antibiyotik verdi bir damla verdi bir de sanıyorum gliserin günde 3 kez 4 damla damlatmam yazıyordu, diğer damla ve antibiyotik bitti, gliserini 10 gün kullanmam gerektiği yazıyordu hala kullanıyorum, bu iki günde gliserinden sonra kulaklarım tıkanıyor, kulak çöpü ile temizlemeye çalıştım ama olmadı, duyuyorum şuan ama eskisi gibi değil, ne yapmam gerekir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2017

   Burcu Hanım tedavi bitiminde eminim ki doktorunuz sizi kontrole çağırmıştır. Kontrole gitmenizde fayda var.

   cevap
 7. ayse  Eylül 27, 2017

  Hocam merhaba; benim sol kulağımda bayadır tıkanmalar oluyordu kbb doktoru oksijenli su verdi. Günde 3 kez 5er damla olmak üzere kullanıyorum fakat 3. damlatmamdan sonra tıkandı 2 gündür kullanmama rağmen açılmadı hala tıkalı ne yapmam gerekiyor?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 27, 2017

   Ayşe Hanım, aslında kulak kiri yumuşadıktan sonra bunu mikroskop görüşü altında, ince bir aspiratörle çekerek kolaylıkla temizleyebiliriz. Bunu herhangi bir şekilde kendi kendinize temizlemeniz mümkün olmayacaktır; geldiğinizde kısa sürede çözümleyebiliriz.

   cevap
 8. Ali Kılınç  Eylül 15, 2017

  Hocam merhaba kulagim uyurken tikaniyordu temizlemek iicn kulak copu soktum iyice tikandi acikmiyor gliserin aldim nasil kullanmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2017

   Ali Bey, aslında aspiratörle hemen temizlemek mümkün. Gliserin birikintinin yayılmasını sağlar ve temizlenmesini güçleştirebilir. Aspiratörle mikroskopik görüntü altında genellikle birkaç saniyede temizlerdik.

   cevap
 9. Nergis  Eylül 1, 2017

  İyi aksamlar dr bey tatile geldim ilk gün önce sağ kulağım tıkandı,ikinci günde sol kulağım sanki sağır oldum.bayram tatili kbb yok hicbiryerde dikloron tb kullanıyorum cipro 500,genta damla aldım sol tarafta ağrım da başladı 5 gün oldu bu ilaçları kullanayimmi yoksa acil servise mi başvurayım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2017

   Nergis Hanım, bu mevsimlerde, tatil dönemlerinde kulağa su kaçmasıyla başlayan, dış kulak yolu infeksiyonları ile sıkça karşılaşırız. Tarif ettiğiniz de buna benziyor. Kullandığınız tedavi bu tip infeksiyonlar için yeter de artar bile, fakat yine de Acil Servise başvurmalısınız. Tatil bölgelerinde bu durumlarla sıkça karşılaşıldığı için başvuracağınız hekimin bu konuda deneyimli olabileceğini düşünüyorum.

   cevap
 10. Rukiye  Temmuz 14, 2017

  Hocam kulağım sürekli yutkundukca sesler geliyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2017

   Rukiye Hanım, hepimiz yutkununca kulağımızda çıtırtı sesi duyarız. Bu östaki borusu yoluyla orta kulağa girip çıkan hava nedenyle olur. Fakat bu durum tek taraflıysa veya iç sesleri daha fazla duymaya başladıysanız bir hastalık belirtisi olabilir. Bu durumda geldiğinizde gerekli muayene ve testleri yaptıkatn sonra durumu anlarız.

   cevap
 11. Bahar  Haziran 16, 2017

  Benim kulağım sürekli tıkanıyor.Gittiğim doktorda gliserin verdi.Ondan once gittiğim doktorlar hemen yıkiyordu.Acaba baska doktora gitmeli miyim? Bunun sebebi hastanede kullandigi araç gereçlerdem dolayı mıdır acaba?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Bahar Hanım, kulaktaki birikintiler çok sıkışmışsa, bunlar gliserinle yumuşatarak temizlemek sizin ve hekim için daha kolay olabilir. Elbette hastanede bulunan donanım ve hekimin tercihi de bunda rol oynayabilir. Örneğin ben yıkama yapmıyorum, mikroskopik görüntü altında vakumla (aspiratör) temizlik yapıyorum. Bu uygulama birkaç saniye veya birkaç dakika kadar sürebiliyor.

   cevap
 12. mert  Haziran 11, 2017

  Mehaba hocam, kulak tıkanıklığı sebebiyle kulağıma 10 damla kadar oksijenli su damlatmıştım hemen ardından bir baş dönmesi oldu ve suyu geri çıkardım. Baş dönmeside daha sonra geçti ama acaba zarar vermişmidir, çünkü kulak zarım delikmiş ve galiba orta kulagıma geçti damlattığım su. Kulak zarımda ostaki borusunun düzgün çalışmamasından dolayı kendisini delmiş ve iyileşmesi için beklemem gerektiğini söyledi doktorum ama 3 aydır bazen düzeliyor çoğu zaman tıkanık. Kulak zarımın tamir mi edilmesi gerekir yoksa çabuk iyileşmesi için ilaç veya damla kullanmam gerekir mi? Asıl merak ettiğimde damlattıgım oksijenli su orta kulağıma geçti galiba zarar vermişmidir içeriye. hemen geri akıttım ama bilmiyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2017

   Oksijenli su çoğu kez zarar vermez, fakat kulak zarı delik olduğu için bir kontrol ettirmenizde fayda var.

   cevap
 13. DOĞUKAN  Ekim 7, 2016

  Hocam sol kulağımın zarı atıyor.örnek vermem gerekirse çayı karıştırırken çay kaşığının sesi, kaşık çatal sesleri vb… bu sesler kulağımın içinden geliyor.Bu arada 2 kere burnumdan ameliyat oldum burnum kırık olduğu için acaba bunun sebebinin ne olduğunu söyleyebilirmisiniz…Doktora gittim ama bir şey yok dedi.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 8, 2016

   Doğukan Bey, seslerin kulağı rahatsız etmesi, tıpta rekrütman dediğimiz, iç kulaktaki duyma organlarının hasarlanmasına bağlı gelişmiş olabilir. Bu tip durumlar ancak hassas işitme testleri ile teşhis edilebilir.

   cevap
   • DOĞUKAN  Ekim 8, 2016

    Hocam Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler..

    cevap
 14. Mustafa Çakır  Temmuz 26, 2016

  Hocam iyi günler, kulak kiri temizleme ilgili sorum olacak. Hafta sonu tatile gideceğim, geçen gün havuza girdim sonra kulağım tıkandı. Tatilde sorun yaratır mı? bir de acaba gitmeden bir kulak damlası falan kullansam işe yarar mı? Bir de siz kulak kirini vakumla temizliyorum yazmışsınız, bu zor ve pahallı bir işlem mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 26, 2016

   Mustafa Bey, kulak kirine bağlı kulak tıkanıklığında en doğru tedavi kulak kirinin vakumla temizlenmesidir. Bazen kulağı kurutma ve kulağa kaçan suyu buharlaştırma amaçlı verilen alkollü damla veya spreyler geçici olarak işe yarasa da, suyu tutan kulak kirini çıkarttığımızda sorunu temelinden çözmüş oluyoruz. Ayrıca kulak kirini yumuşatsın diye verilen gliserinli damlalar da bazen kulak kirini fazla sıvılaştırıyor ve tüm kulak kanalına ve kulak zarının üzerine yayılmasına, sıvaşmasına yol açıyor. Üstelik kullanıldığı günler boyunca gliserin de kulağın tıkanmasına yol açıyor. Bu nedenle ben kulağı görmeden gliserin veya başka bir damla kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Buşon adını verdiğimiz kulak kirini mikroskopla doğrudan görerek, ince metal aspiratörle merkezinden vakumladığımda bunu birkaç saniyede acısız, ağrısız bir şekilde kolaylıkla çıkartabiliyorum. Yalnız çok nadir gördüğümüz, adeta taşlaşmış kulak kirlerinin nadiren yumuşatılması gerekli olabilir. Kulak temizleme benim muayene ücretime dahildir, bunun için ekstra bir talebimiz olmuyor. İletişim bilgilerimden sekreterim diğer sorularınız ve randevu konularında yardımcı olur.

   cevap

 Yorum Ekle