Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Zehra  Mart 20, 2018

  Kulak çöpüyle kulağımı temizlerken bir anda sol kulağım tıkandı 2 gündür kapalı vaziyette ne yapmamı önerirsiniz tskler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2018

   Mutlaka bir KBB Uzmanına gitmelisiniz. Eğer Etiler civarındaysanız bekleriz.

   cevap
 2. zehra  Mart 13, 2018

  Hocam bugün annem doktora gitmiş damla vermis kulak kir var demjs ve damlatti tıkandı şimdi duymuyor haftaya gel demiş kullanıp bekleyelim mi yoksa tekrar gidelim mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 16, 2018

   Kulak kirini yumuşatmak için verilen Gliserin, yağlı içeriği ile tıkanıklığa neden olabilir. Doktorunuzun önerdiği süre ile kullanıp kendisiNe kontrole gitmelisiniz.

   cevap
 3. Rukiye  Şubat 27, 2018

  Slm hocam kulağımda kir var dediler oksijenli su verdiler 1 hafta sonra gel temizleyelim dediler gittim dr yumusamamis dedi ama yinede vakumla çekti sonrasında kanama oldu çok değil korktum tekrar gün içerisinde dr yine gittim kulak zarlarim iyi imiş kanama da temizlerken oldu ben gördüm çok üzülme zarın sağlam oksijenli suyu kullanmaya devam et 3 gun sonra birşeyin kalmaz dedi ama 2 gun oldu kulaklarım tıkalı çok korkuyorum agri falan yok ne olur yarın başka hekime gideceğim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2018

   Rukiye Hanım, kulak kanalı kulak kiri ile tam tıkalıysa, kulak zarını görmeden tasarlanıp hasarlanmadığı bilinmez. Ancak tam tıkalı değilse veya tahriş olan ger girişte ise, buna göre yorum yapılmış olabilir. Tam tıkanma hasarlanmaya bağlı değilse, oksijenli suyun şişirdiği kulak kirine bağlı olabilir. Bunlar temizlendiğinde umarım olumlu haberler alırsınız.

   cevap
 4. Mehmet  Şubat 15, 2018

  Selam hocam hamama gitim, 2 gün sonra sabah kalktim kolağimda tikanma vardi, hastaneye gitim bana kir var dediler gliserin ilac verdiler 3 gün sunra gel yikiyacaz geldim yikadiler ama sunuc yok cizilti daha yukseliyor ne yapiyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2018

   Mehmet Bey, kulak zarının üzerinde birikintiler kalmış olabilir. Bazen gliserinin kendisi de tıkanıklığa neden olabilir. Aslında bunları mikroskop altında, büyük büyütme olarak temizlemek daha güvenli ve etkin oluyor. Veya kulak tıkanıklığınızın kirden başka bir nedeni de olabilir. Bu durumu tekrar giderek doktorunuza bildirmelisiniz. Fayda görmeyecek olursanız sizi muayenehanemize bekleriz.

   cevap
 5. Zeliha  Şubat 12, 2018

  Merhabalar dün sabah bir yolculuğa cıktım arabayla kulaklarım tıkandı her zaman ki gibi fakat bu sefer geçmedi. 2 gün geçti hala tıkalı sebebi nedir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 16, 2018

   Zeliha Hanım, kulak tıkanıklığının bir çok nedeni vardır. İrtifa değişiklikleri yaşadıysanız ve burnunuz tıkalıysa, östaki borusu iyi çalışmıyor olabilir. Bu durum orta kulak basıncının bozulması ile tıkanıklık yapabilir. Ancak daha önemli durumlar da olabilir. En doğrusu, bunları muayene ile belirledikten sonra, hangi nedeni tespit edersek nedene yönelik tedavinizi yapabiliyoruz.

   cevap
 6. celal  Şubat 11, 2018

  Hocam ben kulağımı temizlettim yaklaşık 2 yıl önce ondan sonra sürekli tıkanıyor bu bir haftadır tıkanmış. sanki içinde biri ıslık çalıyor.kbb ye gittim buşonex adinda bir damla verdi ama faydasini göremedim ne yapmami öneriyorsunuz.teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Celal Bey, kulak damlaları kulak tıkanıklığını/buşonu temizleyemeyebilir. Aslında mikroskop altında vakumla (ince aspiratörle) doğrudan çıkartıp kulaktaki birikntileri anında temizleyebiliyoruz.

   cevap
 7. Fatma  Şubat 9, 2018

  Merhaba! Kulaklarımda uğultu ve ağrı vardı ok..or ve si…ut kullanıyorum üç gündür kulaklarım tıkandı resmen kir midir sebebi :((( ilaçları kullandıktan sonra geçer mi normal bi süreç midir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Ftama Hanım, kuak kanalının çeşitli hastalıkları vardır. Kullandığınız ilaçlar dış kulak yolu iltihabına yönelik verilmiş olabilir. Tıkanmanın nedeni hastalığın ilerlemiş olması, damlanın kulağı tıkaması veya kulak kirinin şişmesi gibi pek çok neden olabilir. Bu durumu doktorunuza danışmalısınız. Kulak kanalını mikroskop ve endoskoplarla büyük büyütme ile gözlemleyip, tıkanıklık nedeni kolaylıkla belirlenebilir. Gerekirse mikroskopik görüş altında aspiratörle (vakumla) temizlenerek, bundan sonra verilen damlalarla tedavi etkinliği arttırılır ve düzelene kadar aynı uygulamalarla takipler yapılır.

   cevap
 8. Fatoş  Şubat 9, 2018

  hocam merhabalar ben si…ut kulak damlası kullanıyorum günde sabah akşam 5 damla damlatip yatar pozisyonda 25 kaldım iki gündür böyle kullandım daha sonra fark ettim ki 1 dk sadece yatar pozisyonda kalmam gerekmis kulağıma bir etkisi olur mu birsey olur mu lütfen yardım edin. Yaninda on…nu kullanıyorum . Zar’in delinmesi yirtilmasi gerçekleşebilir mi fazla basınç dolayısıyla şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Fatoş Hanım, bu damlaların belirtilenden uzun süre kulak zarınıza temas etmiş olması zarar vermeyecektir.

   cevap
 9. sevim  Şubat 4, 2018

  mrh hocam benim kulagimdan daha önce sanki içine yel giriyormus gibi olmuştu bende dr’a gittim zeytin yağı damlatmami söyledi velhasil damlattim ama şuan o kulağım duymuyor hafif duyabiliyorum sanki önünde birşey var kapanmış gibi . çok korkuyorum birşey olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2018

   Sevim Hanım, bu şikayetle gelen hastalarda, kulak endoskopisi ya da mikroskopisi ile tıkayıcı nedeni hem görebiliyor, hem de aynı anda çıkartabiliyoruz. Vakumla aspirasyon yaptığımızda, herhangi bir kulak damlası kullanmaya gerek kalmadan birikintileri temizleyebiliyoruz. Yoğun damlalar kullanıldığında eriyen birikintilere veya damlanın kendisine bağlı da kulak tıkanabiliyor. İsterseniz randevu alıp geldiğinizde bunları temizler, bununla ilgili tıkanıklığınızı giderebiliriz.

   cevap
 10. İrem  Ocak 26, 2018

  Kulağım aylardır tıkalı doktor kir veya su bulunmadığını söyledi o yüzden temizlenmedi. Östaki testi yapıldı biri daha çok tıkanık çıktı. Hap verdi onu kullanıyorum ama fayda etmiyor. Kulağımı oynattığımda pıt pıt diye sesler geliyor nasıl açılır?
  İşitmemde sorun yok kulak zarımda normalmiş. Ama ben tıkanıklık hissediyorum. Özellikle yolculuklarda düğünlerde daha çok tıkanıyor sakız çiğneme yutkunma esneme ne varsa yapıyorum nasıl açacağım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2018

   İrem Hanım, östaki borusunun sorunlarına genellikle burun tıkanıklığı sebep olur. Bu nedenle tedaviye burnun açılmasına yönelik eklemeler yapılır. İlaçlar belirli bir süre kullanıldıktan östaki basınçları kontrol edilir ve gerekiyorsa tedavi yeniden düzenlenerek uzatılır. Bu şekilde sizi düzelene kadar takip ederiz.

   cevap

 Yorum Ekle