Çocuklarda Geniz Eti Sorunu
Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Geniz eti, halk arasında ve pek çok kaynakta sanki sonradan çıkmış, kötü bir hastalıkmış gibi tanımlanır. Oysa geniz boşluğunda bulunan bu doku, belirli bir ölçüye kadar çocuklar için koruyucu bir bağışıklık sistemi elemanıdır. Geniz etinin çocuklar için bir sorun haline gelmesi, genellikle çocukların üst üste hastalanmaları nedeniyle olur. Bu şekilde geniz eti büyümesinin yol açtığı sorunlar da hep burun ve geniz bölgesinde yaptığı tıkanıklığa bağlıdır. Burun tıkanıklığı, sık hastalanma, alerji, kulak sorunları, solunum yolu sorunları, gelişimsel sorunlar bir kısır döngü halinde devam eder.

Tedavisi için en önemlisi çocuğun hastalanmasını önlemeye çalışmaktır. Bazı ilaçlar ve takiple küçülme sağlanabilir. Ancak tedavilere rağmen geniz eti küçülmüyor ve ilişkili sorun kısır döngüsü kırılmıyorsa ameliyat gündeme gelir.

 

Çocuklarda Geniz Eti Sorunuz

 

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit ameliyatı

Burun eti ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu


Bademcik ameliyatı

Geniz akıntısı

Kulakta sıvı toplanması

Gribal durumlar


 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Bahar erkekoğlu  Temmuz 23, 2017

  Hocam merhaba benım oğlum 3,5 yaşında 1,5 yaşından beri kreşe gidıyor 1 yaşında yaklaşık3 kere krup oldu 2 yaşlarında yaklaşık 5 kere bu sende 2 kere oldu
  Çok sık hasta oluyor ekım ayından beri her ay 1 şişe antibiyotik bitirıyoruz
  İlk üç gün burnu sarı sabahları yeşil akıntı oluyor sonra öksürük başlıyor sonra ben antibiyotik verdikçe alerjik şurup ve hava makine ventolun plmicortrahatla olayına gidiyorum geceleri böle rahatlık veriyorum
  Bu olay 2 ayda bir kesin ayıda buluyor
  Yalnız doktora gidiyorum geniz akıntısı var diyorlar fakat hiçbir zaman burnu tıkalı olmuyor ağzıaçık uyumuyor bu gibi belirtiler yok
  Neyapmam gerekıyor
  Yoğun çalıştığım için En yakın zamanda yanınıza gelıcem kısa bir bilgi verirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 24, 2017

   Bahar Hanım, burundan sarı-yeşil akıntı ve öksürük çocuk sinüzitleri ile ilişkili de olabilir. İltihap boğazına aktığında ödem ve krup olması da buna bağlı olabilir. Neyse ki yaz aylarında bu durumlar azalır ve yaşı büyüdükçe de sıklığının azaldığını farketmişsinizdir. Geldiğinizde endoskopla, alıştıra alıştıra burun-sinüs-geniz bölgelerini görerek durumunu anlarız.

   cevap
 2. seher  Mayıs 21, 2017

  Hocam benim 2 yasinda ikizlerim var 20 gune bir bogazlari iltihap oluyo surekli antibiytik kullaniyoruz surekli tekrarliyo ilaclarimizi duzenli kullanmamiza ragmen yardimcibolurmusunuz hastalikdan dolayi kilo kaybimizda oluyo

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Seher Hanım, bu yaşta hasta olmalarını önleyecek tedbirleri almak ve bağışıklıklarını kuvvetlendirmek fayda edebilir. Bu amaçla bir gün randevu alır gelirsiniz, gerekeni yaparız.

   cevap
   • seher  Mayıs 23, 2017

    Hocam pek cok bitkisel urun kullandim bagislik icin ama hic faydasi olmasi bademcik ameliyati gerekli mi

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 24, 2017

     Seher Hanım, bademcik ameliyatı gibi önemli bir ameliyata karar verebilmek için “endikasyon” dediğimiz “bilimsel gereklilikler” çerçevesinde hareket ederiz. Bu endikasyonların sizde olup olmadığını da sizi muayene ederek, hastalığınızı gözlemleyerek ve takip ederek, yani klinik durumunuzu tamamen anladıktan sonra belirleyebiliriz.

     cevap
 3. Nurcan  Nisan 10, 2017

  İyi günler hocam 6yaşındaki oğlumda geniz eti büyümesi oldu. Sürekli horluyor ve ağzı hep açık yatıyordu bu durumda ameliyat ettirdik. Ama ameliyattan sonrada bir rahatlama göremedik yani eskisinden daha çok horlama oluyor ve sık sık hastalanıyor bu durum beni çok üzüyor. Dr götürdüm burun etinde şişme var dendi ilaçlarla gidermeye çalıştık ama yine olmadı ne yapmamız lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 10, 2017

   Nurcan Hanım horlamaya yol açan tek neden geniz eti olmayabilir. Burun eti büyümesi, kilo, alerjik nezle ve pek çok başka neden de vardır. Burun eti büyümesinin de çeşitli nedenleri vardır, ancak bunların yumuşak doku ödemi/şişmesine bağlı olanları ameliyat dışı tedavilerle de düzelebilir. İlaç tedavileri farklılıklar gösterebilir, bunların etkisini endoskopik olarak takip edip, değişimlere göre etkin düzenlemeler yapmak mümkündür. Zaten 6 yaşında burunla ilgili müdahalelerden de kaçınırız. Bir gün oğlunuzu getirdiğinizde kendisine de bu şekilde yaklaşabilirim.

   cevap
 4. Fatma Aydın  Haziran 29, 2016

  Hocam hayırlı ramazanlar. 2 yaşındaki oğlumda büyük bir geniz eti var,yaz kış sürekli hasta ve ağzı açık dili dışarıda,götürdüğümüz doktorun biri bu kadar ufak çocuk ameliyat etmiyorum dedi,diğer bir doktor ise bu yaş grubunda anestezi sıkıntıları yaşadıklarını ve bayağı tereddüt edip bizi telaşlandırdıktan sonra ameliyatı yapabileceğini söyledi,anestezi doktoruysa sorun olmadığını bu yaşta bu ameliyatların yapıldığını söyledi,açıkçası korktuk ve arayıştayız,2 yaş çokmu erken geniz eti ameliyatı için,çocuğun bademcikleride var ama çok ağır olur diye onu almayalım dendi,siz ne önerirsiniz ne yapmamız lazım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 30, 2016

   Fatma Hanım, 2 yaş geniz eti ameliyatı için küçük bir yaş. Ancak bilmelisiniz ki, geniz etini çeşitli tedavilerle de küçültebilmek çoğu kez mümkün. Herhangi bir ameliyattan önce mutlaka bunu uygulamak daha doğru olur.

   cevap
 5. Emel  Haziran 13, 2016

  Atilla Bey,6 yasindaki oglumun geniz eti var kbb doktoru alinsin dedi. Bademcikleri sik iltihaplanmiyor.Peki yalnizca geniz eti alinsa bademcikleri alinmasa olmaz mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 13, 2016

   Emel Hanım, yazdığınızdan anladığım kadarıyla KBB Doktorunuz zaten geniz eti alınmasını önermiş. Bademcikleri sık iltihaplanmıyorsa ve meslektaşım da bademcik ameliyatı önermemişse niçin bademcik ameliyatını soruyorsunuz, merak ettim?
   Yine de bademciklerin alınması gerektiği koşulları burada tekrarlayabilirim: Bademcik ameliyatı (Tonsillektomi) indikasyonları: 3 senedir, senede 3 defa bademcik iltihabı (tonsillit) olması. 2 senedir, senede 5 defa bademcik iltihabı olması. 1 senede 6-7 defa bademcik iltihabı olması. Bademciklerin nefes almayı veya beslenmeyi engelleyecek büyüklükte olmaları. Çocuklarda uyku apne sendromu. Febril konvülsiyona (ateşli sara nöbeti) yol açan bademcik iltihaplanması. Bademcik çevresinde apse oluşmuş olması (peritonsiller apse). Bademcik iltihaplanmasının romatizmal problemlere yol açmış olması. Bademciklerde tümör şüphesi varsa, bademcik ameliyatla çıkartılarak patolojik inceleme yapılır. Bademcik tüberkülozu, yani verem mikrobunun bademciklerde olması. Tedaviyle düzelmeyen bademcik taşları.
   Eğer oğlunuzda yazmış olduğum bademcik ameliyatı gerekliliklerinden biri yoksa, meslektaşımın da önermemiş olduğu gibi, kendisine bademcik ameliyatı gerekli olamayacaktır.

   cevap
   • Emel  Haziran 14, 2016

    Cevabiniz icin tesekkur ederim…Geniz etiyle birlikte bademcikte alinacak diyor.Bademcikleri artik sık iltihaplanmiyor yalnizca en ufak birseyde hemen oksuruyor…

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 15, 2016

     Rica ederim Emel Hanım, bu durumda bademciklerin neden alınması gerektiğine dair ayrıntılı bir açıklama istemelisiniz.

     cevap

 Yorum Ekle