Çocuk KBBkitapcik

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının “solunum durması” veya “apne” ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

“Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler” Kitabının PDF Dosyasını İndirmek için Tıklayın.

Geniz Eti Sorunu Videosunu İzlemek için Tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. bahar  Şubat 4, 2019

  sayın hocam
  12 yaşında oğlum var yılda 5 veya 6 defa seröz otit oluyor ve antibiyotik kullanıyor özellikle kışın oluyor kbb uzmanına çıkarıyoruz kulağıda ağrıyor ayrıca burnunun içinde septum deviasyonu varmış 18 yaşında ameliyat olabilir dedi. ilaçları kullanınca bellil bir süre geçiyor sonra tekrarlıyor kbb hekimi ameliyat demedi ama antibiyotik kullanıyor ne yapmalıyız bilemedik

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 5, 2019

   Bahar Hanım,tekrarlayan seröz otitlerin nedeni genellikle burun tıkanıklığıdır. Deviasyonu bu yaşlarda ameliyat etmeyi tercih etmiyoruz. Ancak burun tıkanıklığının ameliyatsız tedavileri de vardır ve bunları çocuklarda uygulayabiliyoruz. Bir gün oğlunuzu değerlendrmek üzere sizleri bekleriz.

   cevap
 2. Murvet Yildiz  Ocak 25, 2019

  Atilla bey merhabalar,
  4,5 aylik oglum hasta olmadigi halde surekli burun tikanikligi yasiyor. Artik agizdan soluk almaya alistirdi kendisini. Bulundugu odada sicaklik 21 nem 50 ve uzeri. Surekli sf ile yikayip aspiratorle cekiyorum. Geceleri tikanikliktan dolayi uykusundan uyaniyor. Bu aylarda geniz eti gibi bir sorun olabilir mi? Onu rahatlatmak icin baska ne yapabilirim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Mürvet Hanım, bu durum uzun süredir varsa tıkanıklığın nedeninin görülerek teşhis edilmesi gereklidir. Bu aylardaki çocuklarda, ince (1,9mm veya 2,7mm çapında) fleksibl (kıvrılan) nazofaringoskop ile bebeğe fazla sıkıntı vermeden burun-geniz boşluğu değerlendirilebilir. Yalnız bu araç bende yok; araştırdığınızda kendisinde bulunan bir meslektaşa veya hastaneye başvurabilirsiniz.

   cevap
 3. Hayriye  Ocak 23, 2019

  Merhabalar,4 aylık bir oglum var.aslında burnu tıkanık olmamasına ragmen geceleri agladıgında burnundan sert ses geliyor.yani tıkanık burundan nefes alırken ki sese benzer bilmiyorum anlatabildim mi bence burnu tıkanık değil cünlü nefes aldıgını duyuyorum.peki bu ses neden ya da nereden geliyor cocuk kbb ye mi gitmeliyim
  Cocuk doktorları tıkanır olabilir falan diyorlar ama oglumdaki bu sesin nedenini anlamak istiyorum.genelde serum fizyolojik damlatıyorum
  Cevabınınz için şimdiden cok teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Hayriye Hanım, ağlarken her bebeğin burnu tıkanabilir ve sesler çıkartabilir. Normalde burun tıkanıklığı yoksa, Çocuk Doktorunuzun tavsiyeleri size yeterli olur.

   cevap
 4. Şirin  Aralık 27, 2018

  Hocam merhaba. 4.5 yaşındaki oğlumun sürekli burnu tıkanıyor, Boğaz enfeksiyonu geçiriyor. Antibiyotik kullanıyor.Öksürük hiç geçmiyor.Burnunu açıyoruz, tekrar tıkanıyor. Ne yapmamız lazım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 30, 2018

   Burun tıkanıklığında boğaz enfeksiyonlarının sıklığında artma beklenir. 4,5 yaşında oğlunuzun belirtilerini yaşayan çocuklarda sıklıkla geniz eti büyümesi saptıyoruz. Buna yönelik tedaviler ve takipler yapıldığında iyi sonuçlar alabiliyoruz.

   cevap
 5. Ebru  Aralık 2, 2018

  Merhaba Doktor Bey 3 yaşında bir oğlum var ve doğuştan hafif işitme kaybı var ilk testlerde 40desibel kaybı vardı ve bu sene 55desibele kadar yükseldi doktorumuz sinirsel olduğunu ve cihaz vereceğini söyledi ama daha fazla ilerlememesi için yapılabilecek birşeyler varmı aceba. Konuşması normal tek sorun bazen soyledigim cümleleri anlamadığını söyleyip tekrar etmemi istiyor. Tamamen duymasını kaybedermi yada ilerlemeyi durdurabilmek için yapılabilecek birşey varmı lütfen cevabınızı bekliyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2018

   Ebru Hanım, doktorunuzun da önerdiği cihaz uygulaması işitme sinirlerinin tembelleşmesini önlemek içindir. İşitme kaybının nedeni doğumsal ise çoğu kez ilerleyici değildir. Ancak işitme kaybının ilerleyici olup olmadığı, ancak iç kulağı ve sinirleri etkileyen hastalıkların araştırılması ve işitmesinin takibi ile yapılabilir. Bu araştırmalar yapılarak bir etken bulunursa buna yönelik tedavilerle ilerlemesi önlenebilir.

   cevap
 6. Neslihan kaya  Kasım 14, 2018

  Merhaba hocam, oğlum 11 aylık uzun süredir sesi sanki hastaymış gibi sert çıkıyor neredeyse kendi sesini unuttum reflü olabileceği endişesiyle çocuk doktorumuz gaviscon infant başladı ancak kesin bi Bilgi edinmeden de kullanımını uzun süre devam ettirmek istemiyorum. Muayene ne şekilde olmalı süreci ve tedaviyi nasıl planlanmalı..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2018

   Neslihan Hanım, bu aylarda reflü olabilir, doktorunuzun tedavi ve önerilerine bağlı kalmalısınız, ilaçlarla ilgili endişelerinizi kendisi ile konuşmalısınız. Gerekli görürse ileri araştırma için sizi ilgili bölümlere yönlendirecektir.

   cevap
 7. Süleyman  Ekim 18, 2018

  Mrb Hocam
  Oğlum Ayaz ‘ın sol kulağında sürekli akıntı var doktorumuz normal diyor ama bu akıntı bir iki haftadır var arada kulağını tutup çekiyor
  Ne yapmaliyiz
  İyi çalışmalar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

   Süleyman Bey, kulak akıntısı mikroskop altında, aspiratörle temizlenebilir ve nereden kaynaklandığı görülebilir. Bundan sonra önerilebilecek tedaviler daha etkin olabilir.

   cevap
 8. Tuğba  Ağustos 29, 2018

  Atilla Bey Merhaba,
  15 aylık bebeğim 4 günden beri iki parmağıyla kulaklarını kapatıyor. gün içerisinde bunu 5-6 defa tekrarlıyor. kulaklarında bir ağrı veya bir akıntı yok ateşi ve keyfide gayet yerinde ama bu durum beni birazcık endişelendirdi.
  sizce ciddi bir durum varmıdır?

  sevgiler,

  iyi çalışmalar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2018

   Tuğba Hanım, yine de Çocuk Doktorunuza göstermenizde fayda var.

   cevap
 9. Ahmet kurt  Temmuz 27, 2018

  Merhaba hocam oğlum ayaz 2 buçuk yaşında durmadan hasta oluyor. Boğaz enfeksiyonu ve kulak iltihabı diyerek eve dönüyoruz. 2 kez ateşli havale geçirdik. Her ay hastalığımız tekrarliyor. Ve biz ailecek bu durumu çok ağır yaşıyoruz. geri dönüşünüzü bekliyoruz.
  Saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 27, 2018

   Ahmet Bey geçmiş olsun. Çocuk Doktorunuz tarafından oğlunuzun bağışıklığı ile ilgili bir sorunu olup olmadığı araştırılmalı. Bununla birlikte enfeksiyon alabileceği ortamlar ve kaynaklarla ilgili öneri ve tedbirleri kendisinden veya 2012 yılında sizler için hazırladığım kitapçıktan “http://atillasengor.net/wp-content/uploads/2014/11/Cocuklari_Hastaliklardan_Koruma_Rehberi.pdf” okuyarak öğrenebilirsiniz. Buna rağmen çözüm bulamazsanız kronik bademcik sorunları veya olası geniz eti probleminin teşhis ve tedavisi için gelebilirsiniz.

   cevap
 10. orkun  Temmuz 1, 2018

  hocam iyi günler oğlum 5 yaşında,bu yıl sadece 1 kez boğaz enfeksiyonu geçirmişti,mayıs ve haziranda 2 kez daha geçirdi ve sonrasında sağ tonsili büyük olarak kaldı,uyurken ciddi bir nefes problemi olmuyor burnu tıkalı olmayınca.tek taraflı tonsil büyüklüğü tek başına tonsillektomi endikasyonumudur,sağ tonsil son 1 aydır bu şekilde.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Orkun Bey, bu durumda bademcik dokusunun görünümü önem taşır, şüpheli bir görünümü varsa tonsillektomi ve incelenmesi gerekli olabilir. Ancak Haziranda son enfeksiyon olduysa küçülmesi için biraz daha beklenebilir. Bununla birlikte bazen tek taraflı sanılan bademcik büyümeleri, diğer tarafta da gömülü olabildiğinden hasta ve yakınları için yanıltıcı olabilir. Buna bir KBB Uzmanı karar verse daha doğru olur.

   cevap
 11. Ahmet koç  Mayıs 28, 2018

  Merhaba hocam oğlum 4 yaşında 2 senedir ara ara burnu kanıyordu doktora götürdüğümüzde olur dediler şimlerse ise her gece yarım çay bardagı nı dolduracak kadar kanıyor uyuyamıyoruz korkudan ne yapmamızı önerirsiniz saygılar 05412514558

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 30, 2018

   Ahmet Bey, kanamanın yeri endoskopla görülmeli. Zira damar çatlağı dışında da kanamalı burun içi oluşumlar olabilir. Damar çatlağı ise, bunu güçlendirecek tedavi verilir, tavsiyeler önerilir. Kanama eğilimi olup olmadığı, pıhtılaşma testleri ile araştırılır. Gerekli durumlarda bazı filmler ve başka branşların görüşleri alınabilir. Damar kurutulabilir/pıhtılaştırılabilir veya diğer durumlarsa, bunlara yönelik tedaviler yapılabilir.

   cevap
 12. Yasemin  Şubat 19, 2018

  Hocam kizim 9 yaşında burun tıkanıklığı var 4 yaşlarında ameliyat oldu geniz eti ve bademcik ama sıkıntımız geçmedi doktora goturdum hep soyle söylediler geniz eti var ama cok buyuk deyil nazoneks damla kullandık alerji hapı şurubu ama çocuk cok tıkanıyor hic damlaların faydası yok birazcık eğrilik de var ameliyat edelim diyorlar ama acaba düzelecek mi bilmiyorum çocuk yaramıyo yatınca ağzı hep açık uyuyor ve biz tıkanıklık sesinden rahatsız oluyoruz o derece tıkalı ve bizde mecbur kalıp otrivin sıkıyoruz belki alışkanlık oldu diyeceksiniz ama kullanmadığımız zamanlarda var hep aynı birsey değişmiyor ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Yasemin Hanım, otrivin ile burnu açıldığına göre, burun eti büyümesi olabilir. Ancak hem bunu, hem de diğer olası nedenleri Endoskopi ile kolaylıkla görüp teşhis edebiliyoruz. Tedaviyi de bu şekilde belirleyip, düzelene kadar takipler yapabiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle