Çocuk KBBkitapcik

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının “solunum durması” veya “apne” ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

“Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler” Kitabının PDF Dosyasını İndirmek için Tıklayın.

Geniz Eti Sorunu Videosunu İzlemek için Tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Yasemin  Şubat 19, 2018

  Hocam kizim 9 yaşında burun tıkanıklığı var 4 yaşlarında ameliyat oldu geniz eti ve bademcik ama sıkıntımız geçmedi doktora goturdum hep soyle söylediler geniz eti var ama cok buyuk deyil nazoneks damla kullandık alerji hapı şurubu ama çocuk cok tıkanıyor hic damlaların faydası yok birazcık eğrilik de var ameliyat edelim diyorlar ama acaba düzelecek mi bilmiyorum çocuk yaramıyo yatınca ağzı hep açık uyuyor ve biz tıkanıklık sesinden rahatsız oluyoruz o derece tıkalı ve bizde mecbur kalıp otrivin sıkıyoruz belki alışkanlık oldu diyeceksiniz ama kullanmadığımız zamanlarda var hep aynı birsey değişmiyor ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Yasemin Hanım, otrivin ile burnu açıldığına göre, burun eti büyümesi olabilir. Ancak hem bunu, hem de diğer olası nedenleri Endoskopi ile kolaylıkla görüp teşhis edebiliyoruz. Tedaviyi de bu şekilde belirleyip, düzelene kadar takipler yapabiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle