woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Rıdvan  Eylül 7, 2017

  Doktor bey merhaba benimde burnumda ödem var üç paket alerji ilacı içtim geçmedi üstüne psikoloji doktoruna gittim panik atak var dedi ölücdkmis gibi hissediyorum bide geceleri akşama doğru bu olay çok artıyor gündüzleri bişey yokmuş gibi ama geceleri çok artıyor sizce nedeni nedir ne zaman geçer bu rahatsızlık ?

  cevap
  • erkan işkur  Temmuz 31, 2018

   Sayın hocam burnumdan çok rahat nefes alabiliyorum ama çok rahat nefesi dişarı veremiyorum burun etinde bir sorun mu var

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2018

    Olabilir Erkan Bey; ancak burun içindeki diğer yapıların da bozuklukları buna neden olabilir. Endoskopik muayenede bunları görebiliyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 7, 2017

   Rıdvan Bey, burun içindeki ödem alerjiye bağlı olsaydı 3 paket alerji hapından bir şekilde fayda görürdünüz. Burun tıkanıklığınızın tek başına veya alerji ile beraber başka nedenleri de olabilir. Bir gün geldiğinizde bunları belirledikten sonra gerekli tedaviyi yaparız.

   cevap
   • Rıdvan  Eylül 7, 2017

    İlacı içince o gece az da olsa rahatliyorum geçen sene de aynısı olmuştu ve tam 6 ay sürdü

    cevap
 2. Mehmet  Eylül 5, 2017

  Hocam benim burnum da kemik var mis doktorum dedi ki onu alırız az bisiyde yamukluk var şimdi diyorlar yaşın 17 genç ben oldum eski haline döndü diyorlar biraz daha yaşın büyüsün öyle ol diyorlar sizce ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 5, 2017

   Mehmet Bey, burundaki kemik kıkırdak eğriliklerinin ideal tedavi yaşı 18 dir.

   cevap
 3. Aynur miray  Eylül 4, 2017

  Meraba doktor bey benim burnum dogustan beri tikali konusurkende baya burnum tikali konusuyorum bunun tedavisi var mi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 5, 2017

   Aynur Hanım, burun tıkanıklığının eSizin de farkedeceğiniz üzere bu konu üzerine yoğunlaştığım, ileri düzeyde çalıştığım konulardan birisidir. Geldiğinizde endoskopik muzyene ile burnunuzda tıkanıklığa yol açan nedeni görüp teşhis ederiz ve gerekli tedaviyi belirlerim.

   cevap
 4. Yusuf  Eylül 2, 2017

  Hocam 3 yıl önce burnumda kemik eğriliginden dolayı sol burnumdan ameliyat oldum yüzde doksan kapalı olan burnum yüzde otuz açıldı nefes alışım bir nebze de olsa düzeldi ama burnum hala yüz yetmiş tıkalı tekrar doktoruma gittim ve şikayetimi ilettim dr kıkırdak da çökme olduğunu söyledi burnumun sol dış duvarı içe doğru çökük parmağım la burnumu sağ taraftan itigimde rahat nefes ala biliyorum sigara içiyorum genizim sürekli kuru hissediyorum sizce tekrar ameliyat olmalımıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2017

   Yusuf Bey tekrar ameliyat olmanız gerekebilir, fakat bunu endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra belirlemek daha doğru olur.

   cevap
 5. merve  Eylül 1, 2017

  Hocam.merhaba bn merve 17 yasindayim burnumdan kolay nefes alamiyorum doktorlar burun kemigin kirik 18yasinda ameliyat yapacaz dediler burun kemigim kirik oldugu icin uzun ve buyuk gorunuyo fotograf cekmek yillardir kurdugum hayalim bnm sizden ögrenmek istedigim burun kemigi kirikligi ameliyat sonrasi burnum güzel olurmu düzelirmi acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2017

   Merve Hanım, ben burun estetiği ameliyatı yapmıyorum, burnun içi ile ilgili operasyonlar yapıyorum. Fakat estetik ameliyat yapan hekimlerle beraber ameliyat yapıyorum; ben burnun içine, onlar da burnun dışına müdahale ediyoruz. Sorunuzun cevabına gelince, sizin arzu ettiğiniz burnunuzun dışarıdan güzel görünmesi; bu nedenle sizin Rinoplasti konusunda uzman birine ihtiyacınız var. Özellikle rinoplasti konusunda çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaptığı operasyonlarla hastalar oldukça mutlu oluyorlar. Ancak doktorunuzu çok dikkatle seçmelisiniz, zira mutsuz olan hastalar da az değildir.

   cevap
 6. Zulkuf  Ağustos 26, 2017

  Merhaba hocam 6yildir burnumla ilgili sorun yasiyorum.Dort yil once amelyat oldum doktorum burnumda kemik ve sunizit oldugunu ve iyi bir amelyat gecirdigimi soyledi fakat amelyattan bir ay sonra tekrar ayni sorunlari yasamaya basladim bircok doktora gittim hepsi alerjik burun eti buyumesi var diyorlar igne ve burun spreyi yaziyorlar kullaninca iki hafta rahatliyorum koku aliyorum sonra tekrar ayni sorunu yasiyorum.Amelyat olsanda tekrarlama sansi yuksek diyorlar burnumda devamli sarimsi akinti mevcut geceleri nefes alamiyorum bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim .Tesekkur ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 31, 2017

   Sayın Zulkuf, yapılan sinüzit ameliyatları, sinüslerin kendi doğal temizlenme yolları korunarak yapılırsa aslında hastalığın tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Sinüzit ameliyatlarında yapılan farklı farklı uygulamalar oluyor; sizde de ne yapıldığını endoskopik muayene ile anlayabiliriz. Geri dönüşümü olabilecek bir durumdaysanız, bir süre tedavi ile takipler yaparak bunu anlar ve sonrası için gerekli adımları atarız.

   cevap
 7. ADEM SAĞDIÇ  Ağustos 25, 2017

  Hocam merhaba
  ben yaklaşık 4 ay önce burun ameliyatı oldum kemik ve kıkırdak aldılar burnumdan biraz nefes almalarım ve baş ağrılarım azaldı ayrı olarak sinüzitimde var.yalnız ameliyat olduğum burnum sürekli doluyor kuruyor tıkanıyor tıkanıklığı açmak için uğraşıyorum açıyorum bu kez de kanama oluyor.yardımınızı rica ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 27, 2017

   Tabii ki Adem Bey, iletişim bilgilerimizden arayın, sekreterim İnci Hanım size randevu verir.

   cevap
 8. Dondu  Ağustos 24, 2017

  Meraba ben bugün doktora gittim 19 yasindayim burun egriligim var acaba devlet hastanesinde ucreti ne kadar olur?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 27, 2017

   Döndü Hanım ben devlet hastanesinde çalışmıyorum.

   cevap
 9. Ensar hasan  Ağustos 23, 2017

  Merhaba benim yaşım 17 yani 2000liyim burun ucuna gelirken sanırım septoplasti denen bölgede yarı yuvarlak bi şekilde kayma gibi yani bir yamukluk var fotoğraflarda çok belli oluyor fakat aynadan baktığımda çok belli olnuyor acaba bu ameliyatı kaç yaşında ve tahmini ne kadar bir ücretle olmam gerekebilir şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 24, 2017

   Ensar Bey, burnun kıkırdak yapılarına 18 yaşından önce müdahale etmemeyi tercih ediyoruz. Güncel septoplasti ameliyat ücretimizi 02123512401 numarayı aradığınızda İnci Hanım size söyleyecektir. Bir gün randevu alıp geldiğinizde de tam olarak nasıl bir müdahale yapılacağını ve masrafları daha doğru bir şekilde belirleyebiliriz.

   cevap
 10. Melek DOĞAN  Ağustos 22, 2017

  Hocam merhabalar ben ikinci burun ameliyatı oldum sorun sağ taraftaydı burum düşmüş bi yüzden ikinci burun ameliyatı oldum şimdi ki sorunum sol taraftan nefes alamıyorum sprey kullanıyorum ama fayda etmiyor üçüncü ameliyatı olmaktan korkuyorum sizn tavsiyeniz nedir tıkanıklık için ne yapmayın

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2017

   Melek Hanım geçmiş olsun, burun tıkanıklığının bir hastada genellikle birden fazla nedeni oluyor. Bunların tümünün doğru teşhis edilmesi ve yine tümüne yönelik uygulamalar yapılması çok önemli. Tekrarlama durumlarının nedeni genellikle gözden kaçmış sorunlara bağlı oluyor. Tavsiyem bir gün elinizdeki tüm rapor ve tetkiklerle gelmeniz olur. Gözden kaçmış bir sorununuz varsa bunu bulur, nasıl tedavi edileceğini konuşuruz.

   cevap
 11. Ist  Ağustos 22, 2017

  Lütfen bir cvp, benim yaz kış burnum tıkalı geceleri uyuyamıyorum boğazım kupkuru bir şekilde uyanıyor ve sürekli boğazlarından hastalanıyorum artık ilaç fayda etmiyor doktor kıkırdak ayrılığı var dedi ameliyat olması lazım, olunca yaz kis tekrarlayan bogaz agrim gecermi? ne soguk ne sicak icip yiyebiliyorum , yaz gunu dondurmaya hasretim bir de kıkırdak ameliyatı sırasında küçültme yapilabili rmi teşekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2017

   Kübra Hanım, boğaz sorunlarının kaynağı genellikle burun tıkanıklığı olarak karşımıza çıkıyor. Boğaz sağlığının sağlanabilmesi için burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir. Ancak burun tıkanıklığı tedavisi mutlaka ameliyat olmayabilir. İlaç ve spreylere yanıt vermeyen hastalarda ameliyat gerekli olabilir. Burun tıkanıklığı için ameliyat gerektiğinde, burundaki tüm sorunlara yönelik uyguamalar aynı anda yapılır. Sizin hangi uygulamalara ihtiyacınız olduğunu endoskopik muayenenizi yaptıktan ve bir süre tedavi ile takip ettikten sonra belirleyebiliriz.

   cevap
 12. Kadir  Ağustos 21, 2017

  Hocam merhaba bende burnumdan rahatsızlık duyuyorum yaklaşık 4 – 5 yıldır böyle ama bu son Zaman’lar iyice rahatsızlık vermeye başladı burnumdan hiç nefes alamıyorum burun deliklerim hep tıkalı burnumu akıtmaya çalışıyorum olmuyor akıtamıyorum. Bazen açılıyor kendiliğinden ama koku filan alamıyorum yani . Burun kuruluğu var hocam hiç burnum akmaz. Nezle gibi birşey oldum herhalde hocam burnumda 2 gündür su akmaya basladı. Burun delikleri kapalı olduğundan Boğaz’ımın arkasına kalın sarımsı balğam pırhtılaşmısş bir şekilde agiz yoluyla gargara yaparak sürekli yere tükürmek zorunda kalıyorum. Bide hocam burnumu sümsürktmeye çalıştığım Zaman kulaklarım , gözüm, ve başımda ağrı.ve Yüzüm burnumun etrafı şişiyo sanki belli etmiyo şiştiği ama bana öyle geliyor. Bide hocam bazen tek taraflı oluyo burun deliklerim biri açılıyo biri kapanıyor. Hangi yöne doğrulsam üstteki açılır alttaki kapanır. O şekilde bile ne kadar zorlasam akıtamam burnumu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2017

   Kadir Bey, sinüzit hastalığının tipik belirtilerini anlatıyorsunuz. Merak etmeyin, bir gün geldiğinizde teşhisinizi yaptıktan sonra bunların çözümünü konuşuruz.

   cevap
 13. Özge  Ağustos 18, 2017

  Merhaba doktor bey, benim burnum bütün mevsimlerde tıkalı. Alerjim de yok.Burnumu temizledikten iki dakika sonra tekrar tıkanıyor. Düzgünce nefes alamıyorum. Konuşmamda ve uyumamda sorun yaratıyor. Hastaneye gittiğimde bir sprey yazdılar ama bir işe yaramıyor. Burnumda gözle görülebilen bir yamukluk var. Bununla alakası var mıdır ve ameliyat olmam gerekir mi acaba? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 18, 2017

   Özge Hanım, burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır; eğrilik bu nedenler arasındadır ancak bundan daha sık görülen etkenler vardır. Temizlediğinizde açılıyor ve kısa sürede kapanıyor olması içeride hemen şişen bir durumu aklımıza getirir. Burun eti büyümesi veya çeşitli mukoza hastalıkları burun tıkanmanızın öncelikli nedenleri arasında olabilir. Hem bunların tedavisi de hemen ameliyat değildir.

   cevap
 14. AKIN  Ağustos 14, 2017

  Merhaba Atilla bey. Ben 30 yasindayim. birkac senedir rahat nefes alamiyorum. doktora gittim burnunda kemik var alinmasi lazim dedi. 5 dk surer dedi. Daha once hic ameliyat olmadigim icin cok korkuyorum ve iliadin kullaniyorum gunde birkac sefer. Ameliyat gercekten 5 dk lik basit bir ameliyatmi ve ameliyattan once bayiltma falan yapiliyor mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Akın Bey, her hekimin farklı tekniği ve deneyimi olabilir. Size ancak ben kendi sürelerimi verebilirim. Benim deviasyon ameliyatı sırasındaki çalışmam ortalama 35 dakika sürer. Genel narkoz altında yaparım ve narkoz sırasında hastanın uyuması ve uyanması da yaklaşık 30-40 dakika sürer. Bu durumda benim toplam ameliyat sürem 1-1,5 saattir. Genel narkoz ya da lokal anestezi, hekim ve hastanın tercihidir, bunu mutlaka konuşmalısınız. Benim tercihim deviasyon ameliyatını genel narkoz altında yapmaktır. İliadin kullanıyorken ameliyat yapmayı asla tercih etmem, zira ameliyat sırasında kanama olabilir. Bu nedenle hastanın önce iliadin bağımlılığını tedavi ederim; ki bu durumda da bazen burun tıkanıklığı düzelebilir ve ameliyata gerek kalmayabilir.

   cevap
 15. Nurdan cihan  Ağustos 12, 2017

  Doktor bey bende nerdeyse her sabah burnum tıkalı bir şekilde uyaniyorum ve burnumun içi tamamen kabuk bağlamış oluyor burun pisligiyle birlikte kanlı birsekilde doktora gittim birkaç defa net birşey soylemediler sprey ve benzeri ilaçlar verdiler hiçbir şey değişmedi sebebi ne acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Nurdan Hanım, kabuklanmaları koparıyor olmanız bu tıkanıklığın kısırdöngüye girmesine neden olur. Önce kabuklanmanızı tedavi etmemiz, sonra buna neden olan burun tıkanıklığınızı tedavi etmemiz size fayda sağlar. Bu amaçla bir gün ofisime beklerim.

   cevap

 Yorum Ekle