woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Selahattin Tercan  Haziran 13, 2018

  Selamun aleykum hocam ben din görevlisiyim bundan 4 yıl önce septum deviasyonu ameliyatı oldum ve bazen gene burnum tıkanıyor ezan okurken namaz kıldırırken zorlanıyorum kalıcı bi çözüm varmı Şifa Allah tan sebep siz olursunuz inşaallah.Şimdiden Allah razı olsun.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 18, 2018

   Geçmiş olsun, burun tıkanıklığının pek çok nedeni olabilir; hatta bir hastada birden fazla sebep aynı anda bulunabilir. Tedavi ya da ameliyat planlaması bunların tümüne yönelik olmalıdır. Sizde de bazı sebepler gözden kaçmış olabilir; bunları bulup tedavi planına kattığımızda kalıcı çözüm elde etme olasılığınız yükselir.

   cevap
   • Selahattin Tercan  Haziran 18, 2018

    Selamun aleykum hocam ne yapmamız lazım tedavi planı nasıl olacak bi yerden başlamamız lazım beni yönlendirirseniz memnun olurum.şimdiden Allah razı olsun. Allah a emanet olun

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2018

     Selahattin Bey, önce endoskopik muayene yaparak burun tıkanıklığınızın nedenini belirleyeceğiz. Yumuşak dokularla ilişkiliyse, size bir tedavi başlayacağız. Bu tedaviden sonra veya, doğrudan kemik kıkırdak sorunları varsa, bir film ile burundaki tüm olası sorunları saptayacağız. Buna göre nihai tedavi planınızı oluşturacağız. Bir gün 02123512401 numaradan randevu alıp geldiğinizde gerekli adımları sırayla atmaya başlarız.

     cevap
 2. Mehmet Kara  Haziran 10, 2018

  Hocam benim burundan konusma gibi bir sorunum var kücuklügümden beri bana burnundan konusuyorsun diyorlar bunun bir çözümü varmıdır tskrlr?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2018

   Mehmet Bey, burun tıkanıklığı ve sinüs sorunlarına bağlı nazone konuşmalarda (burundan konuşma), burun ve sinüs kanallarındaki tıkanıklığı çözdüğümüzde bundan kurtulmak mümkündür.

   cevap
 3. Hüseyin  Haziran 7, 2018

  Hocam burunda kemik yamulması et büyümesi var ama horlama Yok kış mevsimsellerine doğru şiddetli agrı oluyor baş bölgesine doğru ameliyat olmamda fayda olur mu ameliyat olursam ameliyat agrılarım nezaman geçer teşşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Hüseyin Bey, baş ağrılarının başka nedenleri de vardır. Sizdeki baş ağrılarının burun kaynaklı olduğundan emin olabilirsek, buruna yönelik tedaviler etki edebilir. Ayrıca size söylenenin dışında başka burun-sinüs sorunları da olabilir. Bunları belirledikten sonra ameliyat sonrası süreçlerle ilgili olasılıkları konuşabiliriz.

   cevap
 4. kiraz  Haziran 5, 2018

  meraba atilla ben ben suan 8 aylik hamileyim ve hamilelegimin 4. ayından beri burnum tikanyo ve 4 aydr gece gündüz illiadin burun spreyi kullanıyrm spreyin üzerinde 7 günden fazla kullanmak bagımlilk yapar diyo acaba ben bagimlimi oldum yoksa hamilelikten dolayimi tıkanyo gecicimidir bide burnumda bi sizlama oluyo sağ kaşımın üzerine ağri giriyo arada

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Hamilelik nezlesi dediğimiz bu durumda annelik hormonlarına bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Sinüzit hastalığında olabilir. Bunlara yönelik tavsiye ve tedavierle sizi burun spreyi bağımlılığından kurtarmaya çalışmalıyız. Kullanım dozu ve sıklığına bağlı olarak bu tip spreylerin, bebeğin kan dolaşımı üzerine olumsuz etkileri olabilir.

   cevap
 5. Ümit  Haziran 5, 2018

  Hocam çocuklugumdan beri her soguk aldıgımda burun tıkanıklıgı, sürekli șeffaf burun akıntısı, aksırma, hapșırma oluyor ve geçmiyor.önce boğaz yangısı sonra bu saydıgım șikayetler. Bogaz yangısı geciyor ama bu șikayetlerim bitmiyor. Bazen o kadarki bunalıyorum kortizon igne kullanıyorum. Sonra șikayetler bitiyor.birde birisi yanımda hapșırdımı çok çabuk bulașıyor bana.yada biraz rüzgarlı havada hemen șikayetler bașlıyor. Aynı semptomlar 2 yașındaki oğlumda ve annemdede var.lütfen bir çare bulun.gitmediğim kbb ci kalmadı. Ama nafile. Birde sırt üstü uyudugumda horlama oluyor. Yan yattımmı geciyor. Alerjik bir durummu acaba.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Kortizon kullanmanızı gerektirecek kadar şiddetli durumlar polipli sinüzite bağlı olabilir. Bu hastalık yakın ilgi ve takip gerektirir. Ancak önce teşhisinizi yapmalıyız, ama merak etmeyin doğru adımlarla bu tip durumları çoğu kez hafifletebilir ve konforunuzu arttırabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle