woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ömer  Temmuz 25, 2018

  Merhaba Hocam,
  başımı yastığa koyar koymaz bir burun deliği tıkanıyor sağa dönünce sağ sola dönünce sol tıkanıyor. Neredeyse her sabah baş ağrısıyla uyanıyorum. Yastığı yüksek yapınca açılıyor gibi ama bu şekilde de boyun ağrısı oluyor. 2015 yılında rinoplasti ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası bir süre rahatlamıştım ama eski haline döndü. Hatta daha kötü. Okyanus suyunu önerir misiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 27, 2018

   Ömer Bey, okyanus suyu kullanmanızın bir zararı olmaz. Yalnız operasyona rağmen burnunuz tıkandıysa, okyanus suyu tek başına fayda etmeyebilir. Bundan fayda görmeyecek olursanız, burun etinizi ve büyüme nedenini teşhis ve tedavi edebilmemiz için sizi de bir gün bekleriz.

   cevap
 2. Büşra  Temmuz 16, 2018

  Merhaba Dr. Bey, burnum geceleri sürekli tıkanıyordu 2 aydır da akşam üstü saatlerinde tıkanıyor. Kbb ye gittim bi tıkanıklık yok alerjik olabilir dendi alerji testim negatif çıktı çok fazla hastalık geçirdim göğüs en son reflü teşhisi koydu ama burun tıkanıklığı taşikardıyla birlikte çok rahatsız etmeye başladı 2 aydır öğlen ve gece sürekli otrivine kullanıyorum. SF daha da tıkamaya başladı. Bi öneriniz var mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2018

   Büşra Hanım, burun etleri zaman zaman şişip inerler; buna nazal siklüs (burun döngüsü) diyoruz. Muayeneniz eğer burun etlerinin indiği döneme geldiyse veya burun spreyi sıktığınızda yapıldıysa, burun pasajları açık ve normal olarak izlenmiş olabilir. Bu nedenle endoskopik burun muayenesini farklı dönemlerde, tedavi ve takiplerle yapmak gerekir. Bu şekilde gözden kaçabilecek durumlar azaltılmış olur. Burun tıkanıklığınız olduğunu hissediyorsanız, bizim bunu ve nedenini teşhis edip size doğru bir tedavi planı yapmamız gerekir.

   cevap
 3. Kadir  Temmuz 16, 2018

  Merhaba benim burnumda yamulma ve benim yıllardir konusma bozuklugum var bundan kurtulmak istiyorum yardimci olabilirmisiniz ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2018

   Elbette Kadir Bey, burun içindeki eğrilikler ve buna bağlı burun tıkanıklığı nedeniyle konuşma bozukluğu varsa sizi tedavi edebilirim. Ancak burnun dıştan eğrilikleri ve diğer konuşma bozukluklarında size faydam olmaz.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2018

   Elbette Kadir Bey, burun içindeki eğrilikler ve buna bağlı burun tıkanıklığı nedeniyle konuşma bozukluğu varsa sizi tedavi edebilirim. Ancak burnun dıştan eğrilikleri ve diğer konuşma bozukluklarında size faydam olmaz.

   cevap
 4. Sinan  Temmuz 11, 2018

  Hocam hayırlı günler burnumun iki tarafıda genelde tıkalı oluyor ama ot.ri.vi.ne burun spreyi kullandığımda olağan üstü bir şekilde açılma meydana. Geliyor sorun nedir acaba spreyi aylarca kullanmasamda tıkanıklık devam ediyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 15, 2018

   Sinan Bey kullandığınız sprey burun etlerini büzüştürerek sizi rahatlatıyor. Buna alışmamalısınız, zira bağımlılık yapabilir, başka zararlar verebilir. Burada burun etinizi büyüten nedeni ve olası diğer bozuklukları teşhis ve tedavi etmemiz gerekli.Endoskopik muayene, klinik takipler ve bazı filmlerle teşhislerinizi belirleyip, burun tıkanıklığınızı kalıcı olarak düzeltebileceğimiz tedaviyi planlayabiliyoruz.

   cevap
 5. Nurcan yildirim  Temmuz 11, 2018

  Slm hocam bende iki gündür burun kanaması oluyor banyoda oldu bu kere ikinci günde yüzümü yıkarken sumkundugum de oldu nefes almaktada zorluk yasiyorum nedeni ne olabilir ne yapmaliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Nurcan Hanım geçmiş olsun, burun kanamasına yol açabilecek damar çatlağı ve diğer olasılıkları ve bunların yerlerini endoskopla burun içerisini muayene ettiğimizde doğrudan görebiliyoruz. Bunun dışında kanama-pıhtılaşma sistemindeki sorunları da bazı tetkiklerle teşhis edebiliyoruz. Bu şekilde teşhis sonrası gerekli tedavinizi de belirleyebiliyoruz.

   cevap
 6. Sündüs  Temmuz 10, 2018

  21 yasındayım ve surkwlı burnum tıkalı sabah yıkarım ama gun boyu yıne tıkanık ve uyurken bundan dolayı agzım acık uyuyorum ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Sayın Sündüs, burun tıkanıklığına yol açan nedenleri endoskopik muayene sırasında doğrudan görebiliyoruz. Bu şekilde nedene yönelik olarak belirlediğimiz tedavilerle sizlere fayda edebiliyoruz.

   cevap
 7. Orhqn  Temmuz 6, 2018

  Hocam iki kez ameliyat oldum yine burun etleri büyüyor çaresi varmıdır ne yapmaliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 15, 2018

   Orhan Bey, burun etlerini büyüten neden bulunup tedavi edilmeli. Yoksa sadece burun etinin kendisine yönelik uygulamalardan sonuç alınamayabiliyor. Konkalarınızı büyüten nedeni bulup tedavi etmemiz sizin çareniz olabilir.

   cevap
 8. Ömrü  Temmuz 2, 2018

  Ben burun amaliyatı oldum fakat burnum koku alma özelliği azaldı ve burnumun ortasındaki kemiğini delmişler tıpkı bir hızma deliği gibi ne yapacam ben

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Geçmiş olsun, öncelikle ameliyatınızı olduğunuz doktorunuzla beraber çözüm aramalısınız. Buna rağmen fayda görmezseniz elinizdeki tüm rapor ve filmlerle, bir gün muayenenizi ve teşhislerinizi yapabilmemiz için randevu alıp gelirsiniz.

   cevap
 9. Emrah  Haziran 28, 2018

  Hocam merhaba benim geceleri burnum tıkanıyor ve her gece kalkıyorum burnum biraz akıp rahatlıyor ve bazende hapşırarak akıyor ve çok halsizlik yapıyor ben. De ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun çok sık hasta oluyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2018

   Emrah Bey, sık hasta olmanız ve burun tıkanıklığı, burunda işlevsel veya anatomik bir sorun olabileceğini düşündürür. Bunları ve tedavilerini endoskopik muayene ve gerektiğinde bazı tetkiklerle belirleyebiliyoruz.

   cevap
   • Muhammed  Temmuz 1, 2018

    Selâm hocam sabah uyandığımda nefesim daralıyor burnum tıkalı oluyor göğsüm daralıyor göğüs kemiğim agiriyor dahiliye gittim tahliller temiz kardiyilojiye gittim temiz ne yapmaliyim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

     Alt solunum yolları ile ilgili sorunlarda bir Göğüs Hastalıkları Uzmanı size faydalı olabilir. Ancak burun tıkanıklığınız varsa bu KBB Uzmanları olarak bizim tarafımızdan tedavi edilebilir.

     cevap
 10. emrah  Haziran 21, 2018

  Hocam merhaba çocukluğumda boks sporuyla uğraştım ve buna bağlı olarak 2 kere şiddetli darbe aldım bu darbelerdeö ötürü sanırım burunda kırık oluştu ve ameliyat korum yüzünden ameliyat olamadım yaz kış devamlı tıkalı nefes almakta zorlanıyorum spor yaparken çok erken yoruluyorum ancak beni en çok yoran gece uykumun çok düzensizleşmesi uyandığımda boğazımın kuruması. Sizden ricam nasıl bir yol izlemeliyim ameliyatsız bir çözümü var mıdır? ilginiz için çok teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 25, 2018

   Emrah Bey, tıkanıklık kemik kıkırdak eğriliklerine bağlıysa ameliyattan başka çözümü olmayabilir. Bunu endoskopik muayene sırasında anlayabiliriz.

   cevap
 11. Selahattin Tercan  Haziran 13, 2018

  Selamun aleykum hocam ben din görevlisiyim bundan 4 yıl önce septum deviasyonu ameliyatı oldum ve bazen gene burnum tıkanıyor ezan okurken namaz kıldırırken zorlanıyorum kalıcı bi çözüm varmı Şifa Allah tan sebep siz olursunuz inşaallah.Şimdiden Allah razı olsun.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 18, 2018

   Geçmiş olsun, burun tıkanıklığının pek çok nedeni olabilir; hatta bir hastada birden fazla sebep aynı anda bulunabilir. Tedavi ya da ameliyat planlaması bunların tümüne yönelik olmalıdır. Sizde de bazı sebepler gözden kaçmış olabilir; bunları bulup tedavi planına kattığımızda kalıcı çözüm elde etme olasılığınız yükselir.

   cevap
   • Selahattin Tercan  Haziran 18, 2018

    Selamun aleykum hocam ne yapmamız lazım tedavi planı nasıl olacak bi yerden başlamamız lazım beni yönlendirirseniz memnun olurum.şimdiden Allah razı olsun. Allah a emanet olun

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2018

     Selahattin Bey, önce endoskopik muayene yaparak burun tıkanıklığınızın nedenini belirleyeceğiz. Yumuşak dokularla ilişkiliyse, size bir tedavi başlayacağız. Bu tedaviden sonra veya, doğrudan kemik kıkırdak sorunları varsa, bir film ile burundaki tüm olası sorunları saptayacağız. Buna göre nihai tedavi planınızı oluşturacağız. Bir gün 02123512401 numaradan randevu alıp geldiğinizde gerekli adımları sırayla atmaya başlarız.

     cevap
 12. Mehmet Kara  Haziran 10, 2018

  Hocam benim burundan konusma gibi bir sorunum var kücuklügümden beri bana burnundan konusuyorsun diyorlar bunun bir çözümü varmıdır tskrlr?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2018

   Mehmet Bey, burun tıkanıklığı ve sinüs sorunlarına bağlı nazone konuşmalarda (burundan konuşma), burun ve sinüs kanallarındaki tıkanıklığı çözdüğümüzde bundan kurtulmak mümkündür.

   cevap
 13. Hüseyin  Haziran 7, 2018

  Hocam burunda kemik yamulması et büyümesi var ama horlama Yok kış mevsimsellerine doğru şiddetli agrı oluyor baş bölgesine doğru ameliyat olmamda fayda olur mu ameliyat olursam ameliyat agrılarım nezaman geçer teşşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Hüseyin Bey, baş ağrılarının başka nedenleri de vardır. Sizdeki baş ağrılarının burun kaynaklı olduğundan emin olabilirsek, buruna yönelik tedaviler etki edebilir. Ayrıca size söylenenin dışında başka burun-sinüs sorunları da olabilir. Bunları belirledikten sonra ameliyat sonrası süreçlerle ilgili olasılıkları konuşabiliriz.

   cevap
 14. kiraz  Haziran 5, 2018

  meraba atilla ben ben suan 8 aylik hamileyim ve hamilelegimin 4. ayından beri burnum tikanyo ve 4 aydr gece gündüz illiadin burun spreyi kullanıyrm spreyin üzerinde 7 günden fazla kullanmak bagımlilk yapar diyo acaba ben bagimlimi oldum yoksa hamilelikten dolayimi tıkanyo gecicimidir bide burnumda bi sizlama oluyo sağ kaşımın üzerine ağri giriyo arada

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Hamilelik nezlesi dediğimiz bu durumda annelik hormonlarına bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Sinüzit hastalığında olabilir. Bunlara yönelik tavsiye ve tedavierle sizi burun spreyi bağımlılığından kurtarmaya çalışmalıyız. Kullanım dozu ve sıklığına bağlı olarak bu tip spreylerin, bebeğin kan dolaşımı üzerine olumsuz etkileri olabilir.

   cevap
 15. Ümit  Haziran 5, 2018

  Hocam çocuklugumdan beri her soguk aldıgımda burun tıkanıklıgı, sürekli șeffaf burun akıntısı, aksırma, hapșırma oluyor ve geçmiyor.önce boğaz yangısı sonra bu saydıgım șikayetler. Bogaz yangısı geciyor ama bu șikayetlerim bitmiyor. Bazen o kadarki bunalıyorum kortizon igne kullanıyorum. Sonra șikayetler bitiyor.birde birisi yanımda hapșırdımı çok çabuk bulașıyor bana.yada biraz rüzgarlı havada hemen șikayetler bașlıyor. Aynı semptomlar 2 yașındaki oğlumda ve annemdede var.lütfen bir çare bulun.gitmediğim kbb ci kalmadı. Ama nafile. Birde sırt üstü uyudugumda horlama oluyor. Yan yattımmı geciyor. Alerjik bir durummu acaba.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Kortizon kullanmanızı gerektirecek kadar şiddetli durumlar polipli sinüzite bağlı olabilir. Bu hastalık yakın ilgi ve takip gerektirir. Ancak önce teşhisinizi yapmalıyız, ama merak etmeyin doğru adımlarla bu tip durumları çoğu kez hafifletebilir ve konforunuzu arttırabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle