woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. mehmet berkan  Mart 12, 2018

  hocam sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum bendede tıkanıklık var doktora gittim hem kemik eğriliği hemde et büyümesi var dedi son 1 senedir tıkanıklık var ve çok sık soğuk algınlığı geçiriyorum ama son 1 senedir böyle burnumdaki sıkıntı mı hastalığımı tetikliyor hiçbir şekilde hastalığımı da geçiremiyorum tam iyileşiyorum sonra burnum tekrar tıkanıyor tekrar hasta oluyorum yani ameliyat olursam hastalıklarım da azalırmı bu tıkanıklık problem gelişmeden önce bu kadar hasta olmuyordum ameliyat çare olur mu doktorum ameliyat olman gerekiyor dedi sorunum soğuk algınlığı geçirmek sinüzitim veya alerjim yok

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 13, 2018

   Mehmet Bey, bu sorularınıza cevap verebilmem için, hastalıklarınızın bir kısmını benim görmem gerekiyor. Size söylenen teşhisleri ve gerçekten sinüzit olup olmadığınızı doğrulamam gerekiyor. Endoskopik muayenelerinizi, tedavilere yanıtlarınızı ve filmlerinizi beraber değerlendirmem gerekiyor. Bunları yapmadan size bir öneride bulunursam size faydam dokunmayacaktır.

   cevap
 2. Ömer  Mart 8, 2018

  Hocam benim sağ burnum hep tıkalı çok az nefes alabiliyorum nefes gelmiyor.
  Fikrinizi söylermisiniz Ne yapmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 9, 2018

   Ömer Bey, endoskopla burnunuzun içini, sinüs aralıklarını geniz boşluğuna kadar görebiliyoruz. Bu şekilde önce tıkanıklığınızın nedenini görerek teşhis etmeliyiz.

   cevap
 3. irem  Şubat 28, 2018

  Merhaba Doktor Bey,12 yaşındaki oğlum profosyenel yüzüyor haftada 4-5 gün 2 saat antreman yapıyor.özellikle akşamları burun sürekli tıkanıyor burundan nefes alamıyor.deniz suyu etkisiz kalıyor.iliadinle rahatlıyor ancak sürekli kullanımı zarar verir diye kullanmıyoruz.ayrıca arada sesi de çok kısılıyor.önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2018

   İrem Hanım, oğlunuz bu spreyi devam etmemeli; zira bunun uzun süre kullanımı burun döngüsünü (nazal siklüs) bozarak bağımlılığa ve mukoza bozulmalarına yol açabilir. Tıpta burun spreyi bağımlılığına “medikamentöz rinit” veya privinismus diyoruz. Oğlunuzda burun tıkanıklığına yol açan şeyin ne olduğunu endoskopik muayene ile teşhis edip buna göre tedavi verdiğimizde, bu olasılık ve hastalıklardan korkmanıza gerek kalmayacaktır.

   cevap
 4. Veli  Şubat 27, 2018

  Hocam 19 yasindayim burun eti ameliyatından sonra sesim değişecek mi
  Yakınlarım burnumdan konuştuğumu söylüyor.sadece ağzımdan nefes alıyorum cevaplarsanız memnun olurum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

   Veli Bey, burun ve sinüsler sesin rezonansında yani titreşiminde rol oynar. Burun tıkalıysa burundan konuşma dediğimiz “nazone konuşma” görülebilir. Burun tıkanıklığı tedavi edildiğinde bu durum düzelebilir ve genellikle olumlu yönde olur. Fakat bu ses değişiminin sizin ve yakınlarınız tarafından nasıl algılanacağını bilebilmemize olanak yoktur.

   cevap
 5. Aydin  Şubat 25, 2018

  Agzim kapaliyken nefes alamiyorum ve surekli agzim acik ve burnum surekli tikali bunun icin ne yapamam gerekli
  11yil once geniz eti aldirmistim tekrarliyor olabilirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

   Aydın Bey, bu konuda yoğun çalışırız. Endoskopik muayene ile burun içi, sinüs aralıkları ve genzinizi detaylı olarak görebiliriz. Buna göre burun tıkanıklığına yol açan sorunu teşhis edip tedavi planı yapabiliriz.

   cevap
 6. Yağmur  Şubat 24, 2018

  Merhaba hocam bende de burun eti büyümesi var doktora gittim sprey verdi ama aynı. Nefes almakta zorlandığım için istemsiz olarak sürekli ağzım açık kalıyor gece de ağzım açık uyurum. En önemlisi konuşmam da yavaş bazı harfleri de çıkartamıyorum acaba neyle ilgili olabilir bu durum?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

   Sayın Yağmur, konuşmanızın yavaşlığı burun etlerinizin büyümesine bağlı olmayabilir. Bir Nöroloji Uzmanına başvurmanız bu açıdan doğru atılmış bir adım olacaktır. Burun eti ile ilgili nefes sorununuz ve ağız açık uyumanız için bize gelebilirsiniz. Bunun nedenlerini teşhis eder, tedavinizi yapabiliriz.

   cevap
 7. Zehra  Şubat 24, 2018

  Merhaba burnumda sag tarafa egrilik var doktora bogazimda akinti vardi gitttim konusma zorlugu cekiyordum sürekli balgam var doktor ameliyat dedi korktum gitmedim agzimda koku olmaya basladi balgam arttı ve bu hafta siddetli grip gecirdim laranjit olmuşum biturlu atlatamiyorum sizce burnumdan dolayimi bukadar hastalik iylesmiyor ne yapmaliyim ameliyat zormu antakya dan yaziyorum burda güvenemiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

   Zehra Hanım, burun tıkanıklığı olan hastaların uzamış veya ağırlaşmış hastalıklar yaşayabildikleri doğrudur. Burun tıkanıklığı ve kronik geniz akıntısı bahsettiğiniz durumların nedeni olabilir. Ancak bunların tek tedavisi ameliyat olmayabilir. Önce nedenleri teşhis etmek gerekir, bundan sonra nasıl tedavi edileceğini ve olasılıkları konuşabiliriz.

   cevap
 8. Atilla  Şubat 23, 2018

  Hocam bende 2000 ve 2002 yilinda pnömotorax (ciger sonmesi)den dolayi ameliyat oldum biri lokaldi tekrarlayinca genel anestezi ile koltuk altindan girilerek sorunlu bolge alindi yaklasik 3 -4 senedir uykuda nefes durmasi yasiyorum bir ay boyunca halk dilinde karabasan diye tabir ettimiz olayi yasadiktan sonra gelisti her gece 3- 4kere oluyor nefes durmasi bazen ayaklandiriyor bazende hic olmuyor yatis pozisyonuma gore cenin pozisyonunda sag tarafa dogru yattigimda boy 186 kilom 55 burnum uzun ve kemerli ayricada yamuk bir kac doktora gittigimde burun icinde cok fazla bisey yok dendi ama ben parmaklarimla kapadigimda sagi solu sag tikali gibi bazende twmizlemekzorunda kaliyorum rahat soluk almak icin en iyi solugu ise hapsurdugumda aliyorum suanki doktorum ameliyat edicek olan tabiki estetikte olacam bazi testler istedi tsh t3 t4 ,henogram, dxit,feritin,demir demir baglama, toraks tomografi,solunum fonksiyon testi,satünasyon ameliyat oncesi yapmam gerekenler sizi dusunceleriniz nedir acaba bu konuda tsklr saygilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 26, 2018

   Geçmiş olsun, sizi ameliyat öncesi detaylı ele almak uygun bir yaklaşım. Pnömotorax olasılığı nedeniyle Göğüs Hastalıkları ve Anestezi Doktorlarının görüşünü de alacalardır. Burunla ilgili yaklaşımlar farklı olabiliyor. Ben estetik ameliyat yapmıyorum; ancak burun içi yapıların endoskopik olarak değerlendirilmesi, takibi ve bazı filmlerle analiz edilmesi doğru teşhis için çok önemli. Doğru bir teşhise göre planlanan ameliyatlar da düzgünce yapıldığında başarılı sonuçlar alınabilir.

   cevap
 9. Enver  Şubat 22, 2018

  Selam ben 2 sene önce ameliyat oldum, ameliyattan sonra da saga dogru yatıgımda sağ taraf, sola doğru yattıgımdada sol taraf tamamen tıkanıyor napmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 23, 2018

   Toplamda nefesiniz yeterli ise, bu fizyolojik ve normal bir tıkanma olabilir. Ancak nefesiniz yeterli değilse burun eti büyümesi olabilir/tekrarlamış olabilir. Durum böyle ise endoskopik muayene ile bu durumu ve nedenlerini teşhis eder, tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 10. Ali  Şubat 19, 2018

  Merhaba hocam ;
  benim merakım her zaman bir burnum tıkalı. sola doğru yatınca sol, sağa yatınca sağ gece yatarken rahat nefes alamadığım için çok sesli çıkıyor nefesim. Ne gibi bir durum söz konusu olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Ali Bey, burun etlerinin fizyolojik döngüsü “nazal siklüs” ve yerçekimine bağlı bu tip tıkanıklıklar olabilir. Ancak bu durumlar rahatsızlık vermez; rahatsız ettiği durumlarda burun etlerinin büyümüş olması veya diğer burun tıkanıklığı nedenleri ile beraber bulunması da söz konusu olabilir.

   cevap
   • Ali çoban  Şubat 20, 2018

    Durumu eksik izah etmişim, bu sorun sadece yatarken değil her zaman var .yaz kış farketmiyor 2 burnumda tam olarak açık olduğu bir an yok.ve tıkanıklık hep yer değiştiriyor bazen sağ burnum bezense sol. geceleri daha fazla hissediyorum bu durumu.. düzgün beslenip spor yaptığım ve üstüne vitamin de kullandığım dönemde dahi kendimi halsiz ve uykusunu alamamış hissetmemin sebebi bu durum olma (ihtimali) yüksek görünüyor .böyle hissedince kafama taktım bu durumu. Bir muayene olmadan önce bilgiye sahip olmak istedim .çünkü et veya kemik olsa sadece tek burna etkisi olur gibi düşünüyor insan kafamız almıyor :)) geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim, Kolay gelsin hocam.

    cevap
 11. Esraa  Şubat 19, 2018

  Ben 18 haftalık hamileyim burun tıkanıklığı yüzünden uyuyamiyorum otrinatura burun spreyi zarar vermez dendi. Sizce kullanabilir miyim ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Esra Hanım, öncelikle “içeriğindeki maddelere alerjiniz varsa, kullanmayın!” yazıyor. İçerikleri öğrenmek için bu ürünün web sayfasını incelemenizi öneririm. Bununla birlikte size faydalı olabilmek adına: OtriNatura Plus Okaliptüs burun spreyi için “ürünü gebelik ve emzirme süresince kullanmayın” diye belirtilmiş. Fakat OtriNatura Aloe Vera için “gebelik ve emzirme süresince kullanılabilir” şeklinde belirtilmiş.

   cevap
 12. Yunus  Şubat 16, 2018

  Hocam bendede burun tikanikligi var ameliyatla eti yaktilar 4 5 ay gecti ama hala nefes almakta zorlaniyorm uzun bi sure iliyadin kullandim onunda etkisi gecince eski halime dondum yardimci olurmusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2018

   Tabii ki yardımcı olurum Yunus Bey, burun tıkanıklığı konusunda yoğun ve etkin çalışırım. Bir gün endoskopik muayene ile burnunuzun içindeki sorunu belirlemek üzere sizi muayenehaneme beklerim. Buna göre tedavi planınızı da oluşturabiliriz.

   cevap
 13. kezban Taşcıoğlu  Şubat 13, 2018

  Bende burunda kemik eğriliği çıktı. yaşam kalitenizi artırmak için ameliyat olmak gerekiyor dedi bunu siz yapabilir misiniz maliyeti ne olur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 16, 2018

   Kezban Hanım geçmiş olsun. Deviasyon ameliyatı elbette yapıyorum. Güncel operasyon ücretlerimizi ve hastane seçeneklerinizi 02123512401 numaradan öğrenebilirsiniz.

   cevap
 14. Orhan Nuray  Şubat 8, 2018

  Sevgili doktorum;Bende burun eti büyümesi sonucu yıllardır sıkıntı içindeyim.1982 yılında bir amelyat oldum,ama yine tekrarladı,yaklaşık 35 yıldır burun sıprayı İlyadin kullanıyorum,kullanmadan asla gece uyuyamıyorum,damar hastasıyım,kan sulandırıcı ilaç kullandığım için ameliyat olamıyorum.Sorum şudur:Nasıl tedavi olmam lazım,çare nedir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2018

   Orhan Bey, demek ki burun eti büyümesine neden olan, altta yatan başka bir hastalık var. İliadin bağımlısı olmanızın nedeni de bu olmalıdır. Kan sulandırıcı kullanmasaydınız da, sizi iliydin kullanırken zaten ameliyat etmezdim, zira buna bağlı da şiddetli kanama olabilir. Önce teşhislerinizi doğru koyup, buna göre uzun süreli tedaviler ile iliadini bıraktırmalıyız. Belirli bir aşamadan sonra, düzelip düzelmemenize göre bir sonraki adımı belirleriz, bunun için gerekli tedbirleri de alırız.

   cevap
 15. Nesrin  Şubat 3, 2018

  Sayın hocam. Yıllar öncesinden süregelen son yıllarda artan burnundaki kısmi tıkanmaya ya da tam olarak tıkanma değilde yeterli nefes alamama neticesinde oluşan kulaklarda basınç ,tıkanma problemim var. 2005 yılında gittiğim bir doktor burnumda deviasyon olduğunu buda kulak burun arasında tıkanmaya yol açtığını ve ameliyat olmamı söylemişti. Zaman zaman olduğu için hep erteledim fakat artık bu kulak basıncından kurtulmak istiyorum.

  cevap
  • caglar  Şubat 8, 2018

   Merhaba hocam 1 ay önce septum ameliyatı oldum fakat şu an hala düzgün bir nefes alamıorum.

   doktoruma danıştığımda konkalar şişmiş dedi radyofrekans uygulayabiliriz dedi.

   oysa ki ameliyat sonrası konkalarını yaktım demiştir.

   ameliyattan sonra konkaarın şişmesi normal midir ?

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2018

    Sayın Çağlar, önceki hastalığınızı ve ne ameliyat yapıldığını maalesef bilmiyoruz. Fakat 1 ay henüz erken bir dönem. Biraz daha beklemenizde fayda var, ancak buna rağmen düzelmezseniz, geldiğinizde endoskopik teşhislerinizi yapar fikrimi söylerim.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Nesrin Hanım, bu durumda teşhisinizi doğrulamak ve tedavinizi planlamak üzere sizi bekleriz.

   cevap

 Yorum Ekle