woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Soner karademir  Şubat 1, 2018

  Burnumun sol taraf yüzde 80 üzeri tıkalı baktığımda görebiliyorum grip olduğum zaman nefes alamıyorum uyuyamıyorum henüz bir doktora gözükmedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Soner Bey geçmiş olsun, özellikle grip değilken sizi gördüğümüde, tıkanıklığınızın neye bağlı olduğunu belirler, tedavi önerimi yapabilirim.

   cevap
 2. Fadime tekeş  Ocak 30, 2018

  Merhaba
  Benimde 1senedir koku alamıyorumsağ tarafta tıkalı doktorlar burnun ölmüş diyor çözüm varmı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Adime Hanım, koku alamamanızın nedeni burun tıkanıklığı ise, burun tıkanıklığınız tedavi edildiğinde koku alabilirsiniz. Ancak koku kaybına neden olan pek çok durum var, bunların teşhisini yaptıktan sonra bu konuda daha net konuşabiliriz.

   cevap
 3. Gülay  Ocak 28, 2018

  Burnumda et büyümesi varmış doktorum spreyler verdi ama spreyler o an düzelir gibi oluyor ama sonra yine devam ediyor ve nefes almakta zorlanıyom lazer dışında başka tedavisi varmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2018

   Gülay Hanım, sprey tedavilerinin etkisi de kontroller sırasında gözlemlenmelidir. Buna göre tedavi süresi siz düzelene kadar uzatılabilir. Öncelikle tedaviler uygun sürelerle uygulanmalı ve başka bir seçenek kalmadığında ameliyat düşünülmeli. Konkaları büyüten diğer olası nedenler de bu aşamada araştırılmalıdır. Zira böyle bir neden varsa, tek başına burun etinin küçültülmesi, gelecekte tekrar büyümesi ile sonuçlanabilir. Ben burun eti küçültülmesinde, etkin sonuç alabildiğim için lazeri uyguluyorum. Ancak “lazer” adı altında size önerilen her uygulamanın gerçekte lazer olmadığını bilmeniz yerinde olur. Bunun dışında radyofrekans, elektrokoter, parsiyel rezeksiyonlar ve kanka shaver gibi küçültme yöntemleri de var. Hangi yöntem olursa olsun, sonuçlarının bilgiye, deneyime ve titiz çalışmaya bağlı olduğunu vurgulamak isterim.

   cevap
 4. Mesut  Ocak 28, 2018

  Hocam doktora gitim geniz eti şişmiş dedi ilaç verdi pek fayda etmedi ameliyat olmak istiyorum nasıl olur ne kadar para lazım ameliyat icin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2018

   Mesut Bey geçmiş olsun, 02123512401 numaralı telefonu aradığınızda ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili güncel bilgileri sekreterimden öğrenebilirsiniz.

   cevap
 5. mikail  Ocak 26, 2018

  hocam burnumda et var ve nefes almaktan zorlaniyom tedavisi ne

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2018

   Mikail Bey, burm eti büyümesini önce çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi etmeye çalışırız.

   cevap
 6. Muzaffer  Ocak 25, 2018

  İyi günler burun tıkanıklığı rahatsızlıgından dolayı geçen hafta doktora gittim. Nazal septum devisyonu tesisi koydu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Biraz tedirginlik var. Ameliyat zormudur ve iyleşme süreci nedir bilgi verir misiniz rica etsem. Bu arada askerim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2018

   Muzaffer Bey, deviasyonun şiddeti, yeri, eşlik eden başka hastalık olup olmadığı, sizin genel sağlık durumunuz, uygulanan teknikler, kullanılan tamponun çeşidi ve hekimin deneyimi gibi çok sayıda faktör deviasyon ameliyatının sürecini etkiler.

   cevap
 7. Müzisyen  Ocak 23, 2018

  Hocam benim tek bir sorum olacak ses tellerini besleyen kaslardan biri zarar görmüşse eskisi gibi çalışmayıp ses tellerini yeterince kapatamıyor ve aradan havalı ses çıkıyor ise bunun çözümü ilaçla mümkün müdür? yani o kasları tekrar besleyip eski sağlam haline getirebilir miyiz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2018

   Hasarın derecesine bağlı. Fazla değilse bazen kendiliğinden düzelir, ilaçların fazla etkisi olmaz, kompanse olabilir. Hasar fazlaysa, konusunda uzman hekimler tarafından dolgu veya çeşitli operasyonlar yapılabilir.

   cevap
 8. Akın Bolat  Ocak 16, 2018

  Hocam burnum sürekli tıkalı ama bazen biri tıkalı oluyor bazen de diğeri tıkalı oluyor fakat hasta da değilim üstelik. bunun sebebi ne olabilir ve tedavisi nedir acaba?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Akın Bey, burun etleri sırayla şişip indikleri için, burnun bir tarafı zaman zaman tıkanır. Bu normaldir, ancak toplamda nefes yetmiyorsa bir sorun var demektir. Burun etleriniz yani konkalarınız büyümüş olabilir. Endoskopik muayene ile teşhisi doğruladıktan sonra çeşitli ilaç ve spreylerle çoğu hasta gibi siz de fayda görebilirsiniz.

   cevap
 9. Dilara  Ocak 16, 2018

  Kızım 4 yaşında burnu tıklandığında bir aya yakın geçmiyor tıkanıklık nedeni nedir ve üstelik gece horluyo ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Dilara Hanım, çocuklarda tekrarlayan üst solunum yolu infeksiyonları, geniz eti veya alerji gibi nedenler burun tıkanıklığı ve gece horlaması yapabilir. Bunlardan hangisi olduğunu endoskopik muayene ile görerek teşhis edebilşyoruz.

   cevap
 10. Gökhan  Ocak 15, 2018

  Iyi günler 68 aksarayda 2 sefer burun ameliyatı oldum 1 ameliyatımda burun duvarları düzeltimi ve et ameliyatı oldum 1 ay rahattım sonra yine tıkalı başka doktor tomografi çekti kanal açık et büyümüş yakacak dedi yine rahat değilim bugünde istanbulda özel bahat hastanesi gittim burun girişi dar etlerin alınması lazım dedi siz bu ameliyat icin fiyat özelden yazabilirmisin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Gökhan Bey, 02123512401 i ararsanız İnci Hanım operasyon fiyatlarını verir. Ancak kendim koymadığım teşhise göre ameliyat yapmıyorum. Operasyonun ne olduğunu teşhisinize göre kendim belirlemem gerekli. Zira benim sizde esas teşhis ve tedavi etmem gereken şey, burun etlerinizin tekrar büyümesine neden olan, yani altta yatan bir başka hastalık olabilir.

   cevap
 11. Beyaz  Ocak 14, 2018

  Sürekli burun akıntısı var deviasyon nazal polip sinüzit var diyorlar ama ilaç kullanıyom geçiyor tekrar devam ediyor neyi onerirsiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Sayın Beyaz, nazal polipozis gibi özel sinüzitlerde önce yoğun bir ilaç tedavisi ile polipler geriletilir. Hastanın en iyi döneminde tomografi ile poliplerin nereden kaynaklandığı ve sinüs kanallarının anatomisi ortaya konur. Buna göre sinüslerin havalanmasını ve hastanın ameliyat sonrası dönemde de kullanmak zorunda olduğu spreylerin ulaşmasını amaçlayacak bir endoskopik sinüs ameliyatı yapılır. Güncel sinüs bilgisiyle ve doğru teknikle yapılmış bir ameliyat sonrası hastalarımızı başlangıçta 2 ay, daha sonraları 6 ay ara ile yıllarca takip ederiz. Poliplerin tekrarlama durumlarına göre ilaç tedavileri, spreyler ve bazen ikincil ameliyatlarla bu hastalığı kontrol altında tutarız. Nazal polipozis hastalığı yakın ilgi ve takip gerektiren bir hastalıktır. Diğer sinüzitlerden farklı olarak, bu hastalıkta ameliyat olduktan sonra nüksler olabilir, ancak doğru yönetildiğinde fayda görebilirsiniz.

   cevap
 12. Melih Pehlivan  Ocak 12, 2018

  merhaba,

  Burnum sürekli tıkalı ve gece ağzım açık uyuyorum. Tiz bir horlama sesi oluşuyormuş.Boğulacak gibi sesli horlama. Sürekli yorgun hissediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Geçmiş olsun Melih Bey, burun tıkandığında mecburen ağız solunumu yaparız; büyük olasılıkla horlama da buna bağlıdır. Fakat horlamanın başka nedenleri de vardır. Hem burun tıkanıklığınız, hem de horlamanızın diğer olası nedenlerini endoskopik muayeneler ile doğru teşhis edip beraber ele aldığımızda, şikayetleriniz azalabilir veya kurtulabilirsiniz.

   cevap
 13. sedef  Ocak 11, 2018

  Burun kökünde eğrilik ve valflerde güçsüzlük olduğu söylendi. Ayrıca konkalarım da bazı dönemlerde şişiyor hiç nefes alamıyorum. Burun ameliyatı olmam durumunda, nefesimde ciddi oranda değişim olur mu? Bu ameliyatı estetikle birlikte yaptırırsam bir zararı olur mu*

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Sedef Hanım, tüm bu ameliyatlar birlikte yapılabilir ve konusunda uzman ve deneyimli ellerde başarılı sonuçlar alınabilir. Ancak burun içi ve dışının çalışmaları ayrı ayrı titiz çalışma gerektirebildiği için uzun sürebiliyor; bu da cerrah için yorucu olabiliyor. Örneğin ben estetik burun ameliyatı yapmıyorum; deneyimli Plastik Cerrah çalışma arkadaşlarım var, ben burun içini onlar estetik kısmını yapıyor. Bu şekilde her birimiz kendi işini keyifle ve titizlikle yapabiliyor ve elbette bu durum sonuçlara da olumlu şekilde yansıyor.

   cevap
 14. senem  Ocak 9, 2018

  Bana Deviasyon teşhisi konuldu gebelikten dolayı ameliyat olamyorum nefes almada ciddi sorunlar yaşyorum uykularım kaçıyo alternatif bi çözüm yokmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2018

   Senem Hanım, gebelik döneminde deviasyon ameliyatı olamazsınız, fakat burun içerisini kaplayan mukoza örtüsünü rahatlatmaya yönelik tedavileri güvenle uygulayabilir ve fayda görebilirsiniz. Bu amaçla sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 15. Hasan  Ocak 5, 2018

  Nefes alamıyorum burun kuruluğundan napmam gerekio acil bi destek verin bana

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Çeşitli nemlendirici burun kremleri, herhangi bir eczanede bulunabilir. Hemen alıp kullanabilirsiniz; yalnız fayda görmezseniz, endoskopik muayene ile teşhis ve tedavi yapabilirsek sizin için daha faydalı olur.

   cevap

 Yorum Ekle