woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Derya  Ocak 4, 2018

  Hocam mrblar benim 4 yaşında oğlum var yazın değil ama kış aylarında devamlı burun tıkanıklığı oluyor iki senedir aynı nedeni nedir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Deya Hanım, çocuklarda burun tıkanıklığı nedenleri arasında, infeksiyonlar, alerjik nezle, geniz eti, burun kuruluğu-kabuklanma ve burun eti büyümesi sayılabilir. Endoskopla yaptığımız muayenelerde bu nedenlerden hamgisi/hangileri olduğunu kolaylıkla görüp teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 2. SERKAN  Ocak 2, 2018

  SON BİR YILDIR GECE BURNUM TIKANIYOR. TEK BİR TARAF BAZEN ÖTEKİ. GECE TIKANIYOR. BURUNDAN NEFES ALAMADIĞIM İÇİN DE AĞZIM AÇIK OLUYOR VE AĞIZ KURUMASI OLUYOR NE YAPMAM GEREKİYOR

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Serkan Bey, rutin endoskopik muayene sırasında burun tıkanıklığınıza yolaçan nedeni/nedenleri görüp tedavi verebiliyoruz.

   cevap
 3. Furkan  Ocak 2, 2018

  Hocam bende darbe sonocu burunun ortasinda ki kikirdakta eyrilik var devamli tikanikliga neden oluyor sizce ne yapmaliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Sayın Furkan, kıkırdak eğriliklerini septoplasti dediğimiz bir operasyonla düzeltebiliyoruz. Bunun teşhisini doğrulamamız ve buna göre tedavinzi belirlememiz için bir gün randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 4. Kemal  Ocak 1, 2018

  Hocam merhaba ben doğum esnasında burnum ezilmiş ve ilk 10 yıl burnumda yamukluk yoktu şuan 15 yaşındayım ve burnum uctan yamuluyo bunun ne gibi çözümü vardır

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 2, 2018

   Sevgili Kemal, burun eğrilikleri ancak çeşitli burun ameliyatları ile düzeltilebilir. Fakat henüz burun-yüz gelişimin devam ettiği için, 18 yaşından önce bir burun ameliyatı yapılmaması senin için daha yi olur. Şekil bozukluğunun düzeltilmesi için 18 yaşına kadar beklemeni öneririm. Eğer burun tıkanıklığın varsa, bunun ameliaytasız tedavileri de olabilir; gerektiğinde bu amaçla seni beklerim.

   cevap
 5. Hıdır doğan  Aralık 31, 2017

  Hıdır doğan hocam burnumdan ameliyat oldum ama her akşam tıkanıyor bunun çözümü yok mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 31, 2017

   Hıdır Bey, geri dönüşümsüz bir durum yoksa elbette çözümü vardır. Doğru teşhis ve doğru müdahale burun ameliyatlarının başarısı için en önemli hususlardır.

   cevap
 6. Sultan  Aralık 23, 2017

  Merhaba benim kulak zarimda iltihap olustu antibiyotik vb bircok ilac kullanmama ragmen 2ay oldu hala gecmedi gittigim kbb uzmani burun egriliginden ameliyat olmami tavsiye etti bense ameliyattan korkuyorum. Siz kulagim ve burnum icin ne tavsiye edersiniz saygilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2017

   Sayın Sultan, bazı kulak hastalıkları burun sorunları ile beraber olur. Ancak çok farklı hastalıklar ve tedavi yöntemleri var. Sizde ne tür bir tedavi gerekli olduğunu ancak muayenelerinizi yaptıktan sonra belirleyebiliriz.

   cevap
 7. Burak Enes  Aralık 22, 2017

  Benim sağ burun deliğim orta derecede ve sürekli hiç değişmeyecek şekilde nefes problemim var.Solda ise burun etim şiştiğinde %90-95 i kapanıyor,indiğinde %30-35lere iniyor.Horlama,ağzımdan tutunda bademciğime kadar sabah uyandığımda kuruluk,ağız kokusu,yorgunluk var.Uykuda olmadığım zamanlar ağzımı kapalı tutabiliyorum ama yine güzel nefes alamıyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2017

   Geçmiş olsun Burak Bey, sol burundaki rahatlamanız burun döngüsünün (nazal siklüs) dönemine denk geliyor belli ki. Ancak sağ taraf sabit ve sıkıtılı olduğu için, diğerinin tıkandığı dönemde sıkıntılarınız artıyordur. Ağız solunumuna bağlı olarak da saydığınız şikayetler meydana gelir. Endişe etmeyin, bu durumların sıklıkla bir çöüzmü vardır. Endoskopik muayenelerinizi yaparak teşhis ve tedavinizi kolaylıkla belrleyebiliriz.

   cevap
 8. Erdal  Aralık 21, 2017

  Tek burun kemik eğriliğinden dolayı senelerdir tıkalı.bu durum uyku apnesine neden olabilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 23, 2017

   Burun tıkanıklığı yapan durumlar obstrüktif tipte uyku apnesine neden olabilir. Ancak uyku apnesinin tek nedeni burun eğriliği olamayabilir. Gerek endoskopik muayenelerimizle, gerekse polisomnografi dediğimiz uyku testi ile, nedenleri tam olarak teşhis edip araştırılabiliyoruz.

   cevap
 9. Ulas  Aralık 21, 2017

  Mrb hocam.Bende uzun yıllardır geçmeyen bir burun tıkanıklığı var.Daha önce burnumdan iki sefer darbe aldım.Birinde burnumun tam ortasının üzerine düştüm,diğeride burun deliklerimden yukarı doğru bir darbe aldım.Üç aydırda tedavi görüyorum(sprey,hap)tikaniklik devam ediyor.İki doktora muayene oldum,ikisi de farkli ameliyat dedi.Birisi etlerin alinmasi veya kucultulmesi lazim dedi.Digeri etler alinsa da tekrar buyur,kikirdak yamuklugu duzeltilmesi lazim dedi.Kafam karisti.Yardimci olurmusunuz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2017

   Ulaş Bey geçmiş olsun, iki meslektaşın farklı görüşleri olduğunda, en doğrusu sizin endoskopik muayenelerinizi yaptıktan sonra görüşümü bildirmem olur. Ancak şunu söyleyebilirim: deviasyon ameliyatı genellikle burun eti küçültmesi ile beraber yapılır. Burun etleri hastalık değildir; büyümüşlerse bunun nedenini de bulup tedavi etmek gerekir. Bu şekildeki bir yaklaşımla genellikle kalıcı sonuçlar alınabilir.

   cevap
 10. Yade  Aralık 20, 2017

  Merhab, allerjik astım hastasıyım ve burnum sürekli tıkalı ilaçlar spreyler hiç bir işe yaramıyor sürekli burnumu silmekten tahriş ve iz oluştu ne yapmam gerekir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 23, 2017

   Yade Hanım, burunla alınan soluk havası filtrelenir. Bu şekilde akciğerlere giden hava daha sağlıklıdır. Burun tıkalıysa, filtre edilmemiş hava akciğerlere gider. Astımlı hastaların akciğerleri, toz ve havadaki partiküllere karşı hassastırlar. Burnun tıkalılığı astımlı hastaların ataklarını sıklaştırabilir ve/veya şiddetlendirebilir. Burnunuzu tedavi ettiğimizde, Göğüs Hastalıkları Doktorunuzun, astım hastalığınızın kontrolünü sağlama olasılığı da yükselecektir. Diğer yandan astımlı hastalarda, polipli sinüzit ya da nazal polipozis dediğimiz özel bir sinüzit tipi olabiliyor. Bunun tedavisi kolay değildir, doğru teşhis, doğru tedavi ve uzun süreli takipler gerektirir. Sizde bu durumun olup olmadığını muayenenizi yaparak anlayacağız.

   cevap
 11. NİL ÖZBAŞARAN  Aralık 18, 2017

  Merhaba HOCAM OĞLUM 4 yaşında ve 2 yıla yakındır geçmeyen koyu kıvamlı burun akıntısı var, KBB uzmanı , alerji uzmanı olmak üzere 3-4 ayrı doktorla görüştük. geniz etinden şüphelenmiştik. , yaşla bağlantılı olarak biraz büyük olduğu ama tolere edilebilceği söylendi. ALERJİ TESTLERİNDE ALERJİ ÇIKMADI. Ancak oğlumda beraberinde burun tıkanıklığı da olduğu için geceleri horlama ve nefes kesilmeleri de oluyor. yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor yavrumun. Burun spreyleri alerji şurupları fayda etmiyor ve artık hiç bir şey kullanmıyor ve oluruna bırakmış durumdayız, geceleri yatarken bitkisel damlalarla burun tıkanıklığı biraz geçiyor gibi oluyor ama akıntı hiç bitmiyor, bize ne önerirsiniz, vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederiz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2017

   Koyu kıvamlı ve hiç geçmeyen burun akıntısı varsa, çocuklarda burunda yabancı cisim veya burun boşluğunun arka bölümünün kapalılığı (koanal atrezi) akla gelir. Bu durumları ince endoskoplarla yaptığımız muayenede kolayca teşhis edebiliriz. Bunlar değilse sinüzit/geniz eti sorunları olabilir. Bunların da teşhisi bu şekilde yapılır, tedavisi de zaman alabilir, ancak çoğu kez mümkündür. Merak etmeyin

   cevap
 12. Bayram  Aralık 17, 2017

  Selamün Aleyküm Hocam,23 Yaşındayım Güneşin Altındayken Veya Sıcak Yerde İken Burnum Açık Ama Özellikle Ama Özellikle Burnum Islandığında Tıkanıyor Neden Acaba..Kakırdak Yamukluğu Sebebiyle Ameliyat Geçirdim Ama Nafile Hocam ARZ EDERİM

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 19, 2017

   Bayram Bey selam, burun etleri ısı değişiklikleri ve koşullara göre şişip inebilirler. Eğer genel olarak burun tıkanıklığınız varsa ve eğriliğiniz de ameliyatla düzeltildiyse, sorun burun etlerinin büyümüş olması olabilir. Bunları nedenleriyle birleikte tedavi etmek gerekir. Bu şekilde kalıcı bir sonuç alabiliriz.

   cevap
 13. Mert Can  Aralık 17, 2017

  Lütfen cevaplarsanız sevinirim.Burun kıkırdak eğriliği ve et alınma ameliyatı oldum.Sprey vermişti ama tampon var diye kullanmadım,kullanılması mı gerekiyordu ? Yarın tamponlarım alıncak sol burun deliğimden azda olda hava giriyor ancak sağ burun değilimden asla hava girmiyor aksine 4 gündür kanıyor ne yapmaylıyım.Ameliyat olalı 4 gün oldu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2017

   MErt Can Bey, burun kanamanız varsa, bunu hemen doktorunuza bildirmeli, mümkünse kendisine kontrole gitmrlisiniz.

   cevap
 14. Bahadır  Aralık 15, 2017

  Merhaba efendim ben Bahadır Akdeniz 6 sene önce burun ameliyatı oldum burnum şuan da iyi ama akıntı oluyor sağ bölgede habire akıntı yaz kış bunun bir çaresi varmı acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 19, 2017

   Bahadır Bey, burun akıntılarının genellikle bir çaresi vardır. Endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde akıntıların nedenini görerek teşhis ettikten sonra bunu belirleyebiliriz.

   cevap
 15. Muammer  Aralık 14, 2017

  Hocam merhaba bende genelde burun içinde sıvılaşma oluşuyor bu da tıkanıklığa yol açıyor.Doktor alerjik dedi.Soğuk havalarda burnum daha çok sıvı salgiliyor bazen çekilemez oluyor.Yaz aylarında burnumda akıntı olmuyor.Acaba soğuğa karşı alerjim olabilir mi?Neye karşı alerjim oldugu kesin olarak bilemiyorum.Bazen 1 gün fabrikada dursam icerden tıkalı burunla çıkıyorum.Havada bulunan küf vb seyler de alerjimi tetikler mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 19, 2017

   Muammer Bey, saydıklarınızın hepsi alerjiyi tetikleyebilir. Ancak burun işleyişindeki sorunlar da benzer belirtiler verebilir. Bunlar, endoskopik muayene ile belirledikten sonra, tedavi de yapılabilir.

   cevap

 Yorum Ekle