woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Taner  Aralık 11, 2017

  Merhaba Hocam. Konkalar 2 sene aradan sonra yeniden büyüdü.Tekrar radyofrekans olmayı düşünüyorum.Acaba konkalar tekrar eski haline döner mi?Ayrıca bu işlemden korkuyorum.Küçültme esnasında ağrı sızı oluyor mu?Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Taner Bey, konkalar hastalık değildir. Bu nedenle bunları tekrar tekrar küçültmek yerine, büyümelerine yol açan hastalığı bulup tedavi ettiğimizde, bundan kalıcı olarak fayda görme olasılığınız yükselir.

   cevap
 2. İsmail sarı  Aralık 11, 2017

  Merhaba hocam yillardir burun tikanikligi cekiyorum tikanikligim burun spreyi disinda hic bi sekilde acilmiyor.2 farkili hastaneye gittim 1.dr. Et buyumesi dedi 2.dr ise kikirdak yamuklugu dedi kikirdagin yamuk olmasi tikaniklik yapar mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   İsmail Bey, burun tıkanıklığı genellikle birden fazla nedene bağlıdır. Halihazırda burun eğriliği ve burun eti büyümesi tarifliyorsunuz. Burun spreyi ile burun etlerini büzüştürerek rahatlyabiliyorsunuz; fakat burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması, bağımlılığa ve burun mukozasının bozulmasına yol açabilir. Ben bu konularda yoğun çalışırım, algoritmik bir teşhis ve tedavi yaklaşımı ile burun tıkanıklığınızı çoğu kez tedavi edebiliriz.

   cevap
 3. Emre  Aralık 10, 2017

  Merhaba. 30 yaşındayım. 2 sene once r.frekansla et kuculttum burunda turbulans oluşmaya başladı ve rahatladım.Fakat simdilerde ise yine burundan konusma sorunu ortaya çıkmaya başladı.Doktor kamerayla baktığında burnun açık gibi diyor.Allergodil sprey, fixdual ve iğne verdi ve kullanıyorum.Geniz akıntısı kesildi sanki ama bu duruma rağmen işimde sunum vs yapmadan önce iliadin sıkıp burundan konuşmayı bir nebze azaltmazsam yapamıyorum yoksa burundan konuştuğumu ve yorulduğumu hissediyorum.Doktor radyofrekans taraftarı değil sanıyorum yaparsa mukozaya bağlı problemler cikabileceginden bahsetti.Kendilerinin de pek yapacağı bir şey olmadigini söyledi.Bu doğru mu.Ne yapmalıyım ?Teşekkürler..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Emre Bey, burundan konuşma ve iliadinle burnunuzu açma ihtiyacınız olması, burun veya sinüslerde bir tekrarlamış bir tıkanıklık veya herşeyin nedeni ve gözden kaçmış olabilecek bir başka hastalık olabileceğini düşündürür. Burada önce bu esas durumu teşhis edip tedavi edebilirsek, başarılı olma olasılığı düşük ikinci bir radyofrekans uygulamasını da belki önleyebiliriz.

   cevap
 4. Nuran yılmaz  Aralık 4, 2017

  Merhaba atilla bey,ben yaklaşık iki üç yıldır burun tıkanıklığı yaşıyorum sürekli nezle gibiyim bir çok keskin kokuya hassasiyetim var sürekli hapşırıyorum bi kaç gün iyiyim bi kaç gün yine nezle hali gibi oluyorum böyle olunca burnum çok acıyor ve boğaz ağrısı yaşıyorum özellikle geceleri başlıyor sabah kalkınca kupkuru oluyor yutkunmada zorlanıyorum bir çok doktora gittim alerjik olabilir dediler sprey verdiler kullanınca burun tıkanıklığı açılıyor bu defada burun akıntısı oluyor lütfen yardımcı olurmusunuz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Nuran Hanım, bir gün randevu alıp geldiğinizde, endoskopik muayenelerinizi yapar, teşhis ve tedavinizi belirleyebilirim, merak etmeyin.

   cevap
 5. Serdar  Kasım 30, 2017

  Hocam 37 yaşındayım 2 haftadır burnum tıkalı boşaltıyorum iltahap gibi boşalıyor yeniden kuruyup tıkınıyor napmalıyım kronikmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2017

   Serdar Bey, bir hastalığa kronik diyebilmek için ya tedaviye dirençli olmalı, ya da aylar sürmelidir. İsterseniz önce muayenenizi yapalım, tıkanıklık nedenini belirleyip buna göre tedavi verelim.

   cevap
 6. Selim erdogan  Kasım 28, 2017

  Burun amaliyati odum fakat nezle grip oldugum zamam amaliyat oldugum taraftan nefes alamiyorum geceleri asiri derecede horluyorum sabah kalktigimda bogazimda asiri agri hissediyorum not burun egriligi amaliyati odu.m

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 29, 2017

   Selim Bey geçmiş olsun, bir gün randevu alıp geldiğinizde bunun nedenini belirler, gerekli tedavinizi konuşuruz.

   cevap
 7. Engin  Kasım 24, 2017

  Hocam merhaba 36 yaşındayım son iki yıldır özellikle kış aylarında burundan neredeyse nefes alamaz duruma geliyorum.yazları pek sıkıntı yaşamıyorum öneriniz nedir alerjik bir durummudur? Bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2017

   Engin Bey bu tip şikayetlere neden olabilecek çok hastalık var, alerji bunların az bir bölümüdür. En doğrusu endpskopla bütün burun ve sinüs girişlerini görüp hastalığı teşhis etmemizdir. Bundan sonra sizin için en doğru tedavi seçimini belirleyebilirim.

   cevap
 8. Cemile sönmez  Kasım 23, 2017

  Slm hocam 3 kez burun etlerimi yaktirdim ama burun tikanikligim hala devam ediyor geceleri ozellikle cok rahtlatsizlik veriyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2017

   Cemile Hanım, burun etleri hastalık değildir. Günümüzde bunları defalarca ameliyat etmek yerine, burun etlerini büyüten nedeni bulup tedavi ediyoruz. Bu şekilde fayda görebilirsiniz.

   cevap
 9. merve  Kasım 22, 2017

  hocam merhaba kızım gceleri çok horluyor malesef geniz eti olduğu söylendi ve ameiyat dendi.ama biz korkuyoruz ameliyattan.riskli midir acaba?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 22, 2017

   Merve Hanım geçmiş olsun, her ameliyatın olduğu gibi geniz eti ameliyatının da belirli riskleri vardır. Ancak bu hastalığın ve nefes alamamanın da önemli riskleri vardır. Çocuğunuz için hangisinin daha iyi olduğuna, klinik takipler ve tedavilere alınan yanıtlarla karar verilebilir.

   cevap
   • Merve  Kasım 22, 2017

    Cok tesekkurler iyi calismalar hocam

    cevap
 10. Berkay  Kasım 20, 2017

  Merhabalar. 17 yaşında burun doktoruna çıktığımda deviasyon (kemik eğriliği) için 18’inden gün alıp ameliyat olacağım söylenmişti. Şuan 19 yaşındayım. Olmam şartmıdır. Olmadığım taktirde bana şarkı söylerken veya herhangibir zaman veya olayda zararı olurmu? Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 21, 2017

   Berkay Bey, burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa, burun içerisindeki tüm yapıların durumunu endoskopik muayene ile değerlendirip tedavi verebiliriz. Bu tedaviden fayda görmeyen hastalara ameliyat önerebiliyoruz.

   cevap
 11. Ali ihsan  Kasım 18, 2017

  Selam iyi günler benim burnum yıllardır tıkalıydi. Grip olmuştum doktora gittim ilaç yazdı. Ayrıca burnun senin tıkalı dedi burun spreyi verdi. Spreyi kullandım burnumun tıkanıklığı açıldı rahat nefes almaya başladım.
  Ancak burun spreyini kullanmadığım zaman yine tıkanıyor. Ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 20, 2017

   Ali İhsan Bey, nezle grip sırasında burun tıkanıklığı genellikle olur. Bu dönemlerde 4-5 günü aşmamak suretiyle burun açıcı spreyler önerilebilir, fakat bunları daha uzun süre kullanmamalısınız. Burun tıkanıklığınız geçmiyorsa, doktorunuza kontrole gitmelisiniz; kendisi bunun nedenine yönelik tedavi düzenlemesi yapacaktır.

   cevap
 12. Beria Uslu  Kasım 17, 2017

  Merhaba, 20 yaşındayım. Alerjik rinit ve reflü hastasıyım. Bu aralar göğüste sıkışma ve akabinde nefes darlığı yaşıyorum. Boğazımda sürekli bir akintı var. Psikolojik olduğunu söylüyorlar. Ne yapmalıyım bilmiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 20, 2017

   Beria Hanım, geniz akıntısının genellikle burun-sinüs hastalıkları ile bir ilişkisi vardır. Geniz akıntısı ve burun sorunları göğüs hastalıklarını tetikleyebilir. Geniz akıntısının esas nedeni teşhis edilemediğinde, hastalar doğru tedaviye de erişemiyor. Üstelik alerjik nezle ve reflü gibi hastalıklar da geniz akıntısı nedenleri arasındadır. Bu teşhisleriniz halihazırda varken, bunların tedavisi sizi rahatlatabilir. Ancak bu hastalıklarınız düzelmesine rağmen geniz akıntınız düzelmiyorsa, yine gözden kaçmış olabilecek diğer burun-sinüs hastalıkları açısından araştırılmanız gerekir.

   cevap
 13. Ayşe demir  Kasım 16, 2017

  Merhabalar üç gün önce septoplasti+konka ameliyatı oldum. İlk bir saat buruna takılan tüplerden nefes alabilsem de sinüzitim olduğu için tüpler hemen doldu( kan ve mukus ile). Şimdi deniz suyu veya serum fizyolojik sıksamda 1 dklık açılıp geri kapanıyor. Sinüslerim ağrıdan zonklamaya başladı ve burnundan iltihaplı bir koku geliyor. deniz suyunu vs doktor vermedi unutmuşlar kendim aldım. Antibiyotik olarak ta 3 filmtablet vardı bitti ne yapmalıyım. Ezaneden alıp antibiyotiğe devam mı etmeliyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 17, 2017

   Ayşe Hanım, bu tip soruları ameliyatınızı yapan doktorunuz cevaplamak isteyecektir.

   cevap
 14. Hasan  Kasım 13, 2017

  Merhaba Atilla bey 1.5 yaşında oğlum var burnu sürekli tıkalı nerdese doğduğundan beri ve sürekli tekrar eden boğaz enfeksiyonu ateş var gittiğimiz doktorlar sürekli antibiyotik ve serum suyu veriyorlar ama burnu hiç bi şekilde açılmıyor ve akıntısı durmuyor kbb ye gittik akıntı olduğundan kamera ile bakamadi serum suyu verip 3 hafta sonra gel dedi ama akıntı hep var ne yapmalıyız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 13, 2017

   Hasan Bey, endoskopla bakılması en önemlisidir, bu şekilde tıkanıklık nedeni gözle görülebilir. Doktorunuzun tedavi ve takiplerini sürdürmelisiniz, belirli bir aşamada endoskopla bakıp teşhisi belirleyecektir.

   cevap
 15. Aysun  Kasım 12, 2017

  İyi akşamlar Doktor bey benim kızım 8 yaşında okula başladığından buyana sorunumuz burunlardan kbb götürdüm defalarca ama önemli birşey yok dediler alerjik bir durum olduğunu nasıl bir test ile ogrenebiliriz acaba Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 13, 2017

   Aysun Hanım bu konuyla Çocuk Alergologları ilgilenir. Sonuç alamazsanız kızınızın doğrudan görüş ile teşhise dayanan, endoskopik muayenelerini yapmak üzere beklerim.

   cevap

 Yorum Ekle