woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Fatih  Kasım 8, 2017

  Hocam hayirli gunler, 2009 aralik -2010 subat arasi 2 ay burnumdan yogun bos akintisi oldu, teshis gec konuldugu icin tedavi de gec oldu, subatta ameliyat oldum ankara kent kbbde, ozamandan beridir burimdan nwfes olayi %60-70azaldi, hele geceleri hepbagizdan aliyorum ve cok sikinti, yemek yerken ara vermek zorunda kaliyorum cogu zamam canim daraliyor.. ameliya olduğum doktor da dahil birkac kbb doktoruna gittim, endeskopla birşey gorunmuyor, genelde hepsi aynişeyi söyledi, yeterki o bos sivisi akmasinda nefes de alama sorun degil… Şükür bos akmiyor tamam da, hep boyle mi yasamaliyim sizce, bir oneriniz olabilirmi? gorurken sonradan kör olmak gibi bisey Allah muhafaza.. teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2017

   Fatih Bey, BOS kaçağının tamiri sırasında, hava geçen pasajlardan bazısı zorunlu olarak kapatılmış olabilir. Ancak diğer pasajlardan hava geçişinin neden iyi olmadığını, yani burun tıkanıklığına neden olan diğer durumları araştırmak lazım. Bir gün ben de endoskopla bakabilirsem, gözden kaçmış bir durum varsa bunu bulur tedavisi olup olmadığını anlarız. Lütfen gelirken elinizdeki tüm filmleri de yanınıza alın.

   cevap
 2. mustafa  Kasım 7, 2017

  burnum kapnıyo grıpım galıba burnumun kapanması nasıl gecer yatamıyorum gece burnum kapanıyo

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2017

   Mustafa Bey, burun tıkanıklığın nedenini endoskopik muayenede teşhis edebiliyoruz. Buna göre de nasıl geçeceğini, hangi tedaviyi vereceğimizi belirleyebiliyoruz.

   cevap
 3. Meryem  Kasım 7, 2017

  Ben 5 yildir burun tikanikligi cekiyorum .Burnumda egrilik vardi.Bunun yanisira polip sunizit ve burun eti buyumesi vardi.Amaliyat oldum ama bir fayda gormedim.Artik ne yapacagimi bilemiyorum Koku almada ve nefes darligi cekiyorum .Benim baska tedavi yontemim varmi Lutfen bana yardimci olun

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 7, 2017

   Meryem Hanım, polipli sinüzitler özel sinüzitler arasındadır, ve bunlar genellikle tekrarlarlar. Bu nedenle ameliyat ettikten sonra da hastayı yıllarca düzenli aralıklarla takip eder, polipleri çeşitli ilaçlarla baskılayıp nüksleri önlemeye çalışırız. Hatta polipli sinüzit hastalarında yaptığımız ameliyatlar, ilaçların sinüs kanallarına ulaşmasını sağlamayı amaçlar. Bu şekilde düzenli takip ve tedavilerle hastayı izler ve belirtileri kontrol altında tutabiliriz. Normal şartlarda, düzgün yapıldığında burun ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır, fakat polipli sinüzitlerde durum farklıdır, hastalık tabiatı itibariyle genellikle nükseder; bu nedenle hastanın hastalığı ve ameliyat sonrası takip gerekliliği, nüksederse ve tedavi ile baskılanamazsa tekrar ameliyat gerekebileceği konusunda bilgi verilmelidir. Bu nedenle sizin doktorunuza düzenli olarak kontrole gitmeniz yerinde olur.

   cevap
 4. Irfan  Kasım 4, 2017

  Merhaba atilla bey, benim burnumda egrilik var amaliyat olmam gerekiyormuş. Amaliyat sonrasinda rahat nefes alabilirmìyim önceden tampon uygulaması vardı o da nefes almada cok sıkıntı oluyordu. Ve burum amaliyat ücretleri ne kadardır. Tesekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2017

   Irfan Bey, burun eğriliği için ameliyat ücretlerimizi ve hastane seçeneklerini 02123512401 i aradığınızda sekreterimden öğrenebilirsiniz. Tampon konusu eskisi kadar sıkıntılı değil, silikon veya süngersi tamponlar alınırken fazla rahatsızlık vermez.

   cevap
 5. Yusuf Gumussoy  Kasım 4, 2017

  Hocam ben 2 gündür nefes almakta zorlanıyorum. Sanki aldığım nefes bana yetmiyor gibi zorlanıyorum. Göğsümden almakta zorlanıyorum sanırım. Yardımcı olur musunuz lütfen?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2017

   Yusuf Bey, göğsünüzden nefes almakta zorlanıyorsanız, vakit kaybetmeden bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Ben burun tıkanıklığı konusuyla ilgilenirim.

   cevap
 6. Nilgun  Kasım 3, 2017

  Hocam selamlar ben de atrofik rinit baslangici teshisi kondu ayni bendeki belirtiler oglumda da basladi acaba bu bulasici bir hastalik midir gecme ihtimali varmidir simdide tesekkuler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 4, 2017

   Olabilir Nilgün Hanım, teşhisin ne olduğuna bağlı olarak, bunu şimdilik sizi ve oğlunuzu takip eden meslektaşım size söyleyebilir.

   cevap
   • özlem  Kasım 4, 2017

    merhaba hocam. ben kac senedır burnumdan nefes alamıyorum. en ufak bır soguk algınlıgında boynumdan yukarısını hıssetmıyorum. normal hayatımda burnumu kullanamıyorum ne nefes alabılıyorum ne bır koku.doktora gıttıgımde kemık kırılmıs vede burun etlerın şışıyor dendı verdıgı ılaclar hıcbı sekılde olumlu etkı yapmadı. tekrar gıttıgımde amelıyat dendı bende korktum ve daha gıtmedım. sizce amelıyat ne kadar olumlu olur

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2017

     Özlem Hanım, burun tıkanıklıklarının tek tedavisi ameliyat olmayabilir. Muayenenizi yaptıktan sonra sizin teşhis ve tedavi seçeneklerinizi belirleriz, merak etmeyin.

     cevap
 7. Taner Kara  Ekim 26, 2017

  Doktor bey, ben 2014 te burun etinden ameliyat oldum. Şimdilerde tekrarladı. Ne yapmam lazım. Yazın tıkalı kışın tıkalı. Komple etleri aldırsam diyorum. Uykuya dalınca otomatik ağzım açılıyor ve uyanınca ağzım çöl gibi. Çene kayışı vs denedim olmadı faydası. Sağ burundan %20 hava alıyorum, solda %50 civarı. Ameliyat olduğum özel hastanenin doktoru da tekrarlanabilir demişti. Tavsiyemiz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2017

   Taner Bey, burun etlerinin tamamının alınması geri dönüşümsüz sorunlara yol açabilir. Burun etlerinin kendisi hastalık değildir. Bu nedenle aslında burun etlerine müdahale yapmadan önce, bunları büyüten nedeni de bulup tedavi etmek gerekir. Yoksa sizde de olduğu gibi defalarca yapılan ameliyatlar sonrası tekrarlama kaçınılmaz olabilir. Bir gün geldiğinizde tekrar bir müdahale yapmadan önce, büyüten nedeni/nedenleri araştırır, buna göre tedavi düzenleriz.

   cevap
 8. Ayhan  Ekim 26, 2017

  Mrb hocam ben gece uyuyunca aşırı horluyorum.nefes almaya çalışıyorum ama küçük dilim nefes boruma geliyor.ve burnumun sol tarafı sağ tarafa göre daha dar nefes almakta güçlük ve uyandığımda halsiz ve bitkin oluyorum.bugün hastaneye gittim film çektiler.doktor ameliyata gerek yok ilaclala tedavi mümkün dedi sizce de mümkünmü.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2017

   Ayhan Bey, doktorunuz sizi muayene edip ilaçla tedavi mümkün dediyse, kendisini dinlemenizde fayda var. Bu aşamada muayene etmeden doğrulamak veya farklı görüş bildirmek doğru olmaz. Benim de savunduğum gibi, eğer burun tıkanıklığınızın nedeni yumuşak doku şişmeleriyse, çeşitli ilaç ve spreylerin düzenli kullanılmaları ve takiplerle burun tıkanıklığını çoğu kez tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 9. Halil duman  Ekim 25, 2017

  Meraba bende burun.eti tikanikligi varda 2 siprey kulladim. Biraz burnumu acti doktara gittim.ameliyat dedi burun eti ameliyat nasl yapiliyor acaba biraz bilgi verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2017

   Halil Bey, ben endoskopik görüş altında, alt burun etlerinin alt serbest kenarlarına şerit tarzında, konka başı ve kuyruk bölümlerine ise noktasal tarzda, 9 Joule enerji ile Holmium Yag laser uygulayarak küçültme yaparım. Ancak operasyonun yapılacağı hastanenin donanımı ve hekimin bilgisine göre onlarca seçenek var. Konkanın kesilip alınması, koterle yakılması, radyofrekans uygulamalrı ve farklı lazer tipleri var. Bu nedenle size ne yapılacağını, hangi yöntemin kullanılacağını detayları ile sormalı, tekrar edip etmeyeceği öngörüsünü almalısınız. Diğer yandan burun etleri bir hastalık değildir ve genellikle başka bir hastalığın sonucu olarak büyürler. Bu nedenle aslında nadiren tek başına burun eti küçültmesi yapılır. Bunları büyüten hastalık bulunup beraber tedavi edildiğinde tedavi başarısı kalıcı olabilir, aksi halde tekrarlama kaçınılmaz olabiliyor.

   cevap
 10. Cankut  Ekim 23, 2017

  Merhabalar doktor bey.nisanlimin burnunda iltihap kaynakli tikaniklik var.6 tane doktor gezdik sadece iltihap kurutucu verdiler bir ise yaramadi her fun biraz daha rahatsiz edici hale geliyor.sadece bir doktor ameliyat edebilecegini ama tikanikligin yenileneceğini soyledi.doktor tesleri yapip görüntülere baktığında cok ufak bi bosluktan nefes alabildigini komple iltihaptan tikandigini söylemiş. Bununla ilgili ne yapabiliriz yardimci olur musunuz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2017

   Cankut Bey, ben bu konularda yoğun çalışırım. Görüşümü isterseniz randevu alıp geldiğinizde size yardımcı olabilirim.

   cevap
 11. Bekir çelik  Ekim 23, 2017

  Merhaba hocam 3 günlük çocuğuyum var sol burnunda tıkanıklık var dediler doktor çocuk küçük oldugu için bir şey yapılamayacağı söylediler biz ne ne yapmamız gerekiyor çok kokuyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2017

   Bekir Bey, yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığının nedenini ince endoskoplarla muayene ederek önce görmek gerekir. Bundan sonra bir şey yapılıp yapılamayacağı anlaşılabilir.

   cevap
 12. Betül  Ekim 20, 2017

  Merhaba doktor bey , ben 2 gün önce rinoplasti ameliyatı oldum . Burnumun sol tarafında bariz bir eğrilik olduğu için nefes alamıyordum bu yüzden sol burnuma törpüleme işlemi yapıldı .. Doktor ertesi gün tamponlarımı çıkardığında sol burnum da baya kanama oldu zor durdurdu .. Ancak ben sol burunumdan hiç bir şekilde nefes alamadım sümkürmüyordum burnumu hissetmiyordum bile şuan hala da öyle bir değişiklik yok , sağ burnumdan sümkürebiliyorum az çok ama sol burnumdan nefes dahi alamıyorum, hissizliği uyuşukluk var çekemiyorum bile napabilirim böyle kalırım diye çok korkuyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Betül Hanım, burun ameliyatları sonrası erken dönemde kabuklanmalar ve şişmeler (ödem) sıkça olur. Bunlar pansuman ve tuzlu su spreyleri ile rahatlatılabilir. Doktorunuza gitmeniz faydalı olabilir.

   cevap
 13. Serap celik  Ekim 18, 2017

  Mrhb hocam ben Erzurum oltudan Serap benim oğlum 14 yaşında 20 gündür gece nefessiz kalarak uyanıyor İlk başta çocuk dktr görürdük siprey verdi ama sorun devam edince erzrm bölge araştırma hastanesi ne KBB bölümüne götürdük film çekildi burunda kemik eğilmiş sol tarafta da burun eti çok büyümüş 18 yaşından önce alamıyoruz dediler ama bizim artık uykularimiz mahvoldu 20 gündür her gece oğlumun başında nöbet tutuyorum ve her gece solunumu duruyor biz ne yapabiliriz lütfen yardımcı olun burun etinin alınması gerekmez mi hemen şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Serap Hanım, oğlunuzda burun etini 20 günde büyüten hastalığı bulup tedavi etmek daha doğru olur. Üst solunum yolu infeksiyonları veya alerjik durumlar böyle ani şişmeler yol açabilir. Endoskopik muayenede bunlar teşhis edilirse, kolaylıkla tedavi de yapılabilir. Böylelikle çoğu hastada burun eti ameliyatına da gerek kalmıyor. Üstelik 14 yaşında da burun eti ameliyatı yapmaktan kaçınmak gerekir.

   cevap
 14. Şükran şener  Ekim 12, 2017

  Atilla bey merhaba ben 28 haftalık gebeyim.bu haftaya kadar burun tıkanıklığı sorunum hep vardı ama izotonik ya da deniz suyu ile açılıyordu.bu hafta nezle gibi hastalık başladı.burnum içi şişmiş gibi tıkanıyor.deniz suyu ya da izotonik çekiyorum ama aynen delikten geri çıkıyor maalesef açılmıyor.aşırı tıkanıklık yaşıyorum.bu nedenle 3 gundur sadece gece yatarken otrivine sıkıyorum.bu ilacın bebeğe zararı var mıdır?kaç gündür çok tedirginim ama nefes almak için diğer yöntemler yetersiz kalıyor.kullanıma devam edersem bebeğin gelìşimini etkiler mi? Lütfen yardımcı olurmusunuz çok stresliyim bu durumdan ötürü psikolojim bozuldu
  Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Şükran Hanım, burun tıkanıklığınızın nedenini endoskopik muayenelerimizle anladıktan sonra tedavi önerilerimizi yapsak daha doğru olmaz mı? Hem bu şekilde bebeğinize zararı olabilecek uygulamaları da şansa bırakmamış olusunuz/oluruz.

   cevap
 15. Emrullah  Ekim 12, 2017

  Merhaba doktor bey benim sinüzitim var ve sağ burnum genellikle tıkanıyor ve bu arada bende saman nezlesi de var şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 12, 2017

   Emrullah Bey, benim üzerine yoğun çalıştığım burun-sinüs hastalıklarının yol açtığı bu şikayetlerinizin, endoskopik muayene ile nedenini tam olarak belirledikten sonra, çok büyük olasılıkla tedavi de edebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle