drips dropsBurun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez “bıraktırma tedavisi” ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Serdar  Mart 6, 2018

  Merhaba atilla bey benimde saman nezlesi hastaligim var göz sulanmasi göz kaşintisi burun akintisi deride kasinma doktora gidiyorum surekli farkli burun spreyi yaziyor 3 senedir gitmiyorum doktora otrivine doz ayarli burun spreyi kullaniyorum surekli olarak burun tikanikligim devam ediyor nemli yerlerde burun tikanikligim olmuyor yardimci olursaniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 7, 2018

   Serdar Bey,burun tıkanıklığı için bu spreyi çözüm olarak görmemelisiniz. Bir gün endoskopik muayenelerinizi yaparak tıkanıklık nedeninizi bulur, buna göre gerekli tedavinizi belirleriz. 02123512401 i arasanız sekreterim randevunuzu oluşturur.

   cevap
 2. Serdal  Mart 1, 2018

  Slm kolay gelsin 3aylik bir oglum var saglik ocagina goturdum burun icin Rhinfant burun spreyi verdi receteyi okudugumda 2yas altindaki cocuklarda kullanmayin yaziyor ne yapmam gerekiyor yardimci olabilirmisiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2018

   Serdal Bey, doktorunuz bu ilacı oğlunuzu muayene ettikten sonra bir teşhis belirlemiş, bilgi ve deneyimlerine göre oğlunuzu sağlığına kavuşturmak amacıyla vermiştir. Dolayısıyla ilaçlar ve kullanımları ile ilgili soruları kendisine sormalısınız. Bir başka hekimin oğlunuzu muayene etmeden tedavide değişiklik yapması ve hatta yorum yapması dahi doğru olmaz.

   cevap
 3. Serpil  Şubat 10, 2018

  Merhaba atilla bey 31 haftalık gebeyim yaklasık 24 haftada illadin kullanmaya basladım beni cok rahatlattıgı için doktorumun verdiği süreyi astım suan tam 4 sise ilac bitirdim ve herkes bebegimin zarar görecegini söylüyo size tek sormak istediğim sey bebegim bu ilac yüzünden zarar görecekmi doguma 2 ayım var bebegime bi zararı olmusmudur bu ilacın kendimi gectim tek düşündüğüm kızım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Serpil Hanım, gebeliğin 3. ayından sonra kullanılan burun spreyleri bebeğinizin oluşumunu etkilemez, ancak anne karnındaki bebeğin gelişimini etkileme olasılığı nedeniyle kullanılmasını tercih etmeyiz. Endişe etmeyin, ancak burun tıkanıklığınızın nedenini belirleyip, size başka çözümler önermeliyiz.

   cevap

 Yorum Ekle