Burun eğriliği ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.

Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor
Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eti ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. melisa  Ağustos 18, 2017

  Merhabalar ben deviasyon ameliyatı olalı bir ay oldu. sol tarafımda tıkanıklı vardı su an acık ama sağ tarafım tıkandı bu defada. ışıkla burnuma baktıgımda sag tarafım ttıkalı gozukuyor. parmagımla kıkırdagıma baktıgımda da saga dogru egrilik var gibi. tekrar ameliyat gerekecek bir durum varmıdır?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 18, 2017

   Melisa Hanim, önce ameliyatınızı yapan doktorunuza bu durumu danışmalısınız. Çünkü ameliyatın henüz erken dönemindesiniz ve şişlik ile ödemler henüz inmemiş olabilir.

   cevap
 2. Ebru  Ocak 5, 2017

  Merhaba,
  Benim yillardir burnumdan nefes alma sorun var. Yatarken genellikle agzim akar. Burnumdan nefes almanin ne oldugunu unutmus haldeyim. Burnum acik oldugu zamanlarda bile yetersiz geliyor illa agizdan nefes alma ihtiyaci duyuyorum. Doktor gordugumde sag tarafimda kemik egilmesi var deniyor ve ben baktigimda icteki derin kisimda ince bir aralik var sag tarafa gore. Birde benim 5 yildir sesim cok kisiliyor ve son 3 yildir neredeyse hic duzelmiyor gelse bile eskisi gibi degil. Benim size sorum sesisim burun sorunumla ilgisi olabilirmi? Birde ameliyatmi gerekir bu sorunu duzeltmek icin? Sizinle mutlaka gorusmek istiyorum bu konulari daha detayli konusup cozmek icin fakat onden bilgi almak istedim.
  Cok tesekkurler simdiden
  Ebru

  cevap
  • Emre  Temmuz 6, 2017

   Merhaba Benim burnumda içerden sağa doğru kapalı dışarda hafif sola doğru deviasyon ameliyatı ile düzelir mi

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 10, 2017

    Emre Bey, dışarıdan belirgin eğriliklerde tek başına deviasyon ameliyatı yeterli olmayabilir. Bazen dış bölümn eğrilikleri için rinoplasti/estetik yaklaşım da gerekli olabilir. Bu durumu sizi muayene ettiğimizde belirleriz. Estetik bir müdahale gerekli olursa, benim bu uygulamayı yapmadığımı şimdiden bilmenizde fayda var. Bu durumda işinin ehli çalışma arkadaşlarımla beraber sizi ele alabiliyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 6, 2017

   Ebru Hanım geçmiş olsun, ses kısıklığına yol açan pek çok başka neden de var. Ancak burun tıkanıklığı olanlarda boğaz ve ses sağlığı da olumsuz etkileniyor. En doğrusu ve sizde de yapacağımız, tüm KBB alanlarını endoskopla doğrudan görerek muayene etmek olacaktır. Bu şekilde hem sorunu doğrudan görerek teşhis edebiliyor hem de en doğru tedavi seçeneklerini beirleyebiliyoruz. Ameliyat ya da başka hangi türlü tedavi gerekebileceğini de bundan sonra konuşmak daha uygun olur.

   cevap
 3. ARDA  Aralık 29, 2016

  Atilla Bey Merhaba,

  Burnumda deviasyon ve deviasyondan kaynaklı konka hipertrofesi mevcut. İstanbulda doktora gittim fakat ailem Ankarada olduğu için Ankarada ameliyat olmayı düşünüyorum. Ankaradaki doktorum radyofrekansla yöntemini uyguluycağını söyledi fakat dün gittiğim doktor laser yöntemini uyguluycağını söylüyor. Laser yöntemi daha etkliyse Ankarada bu yöntemi uyguluyan bir hastanede ameliyat olmayı düşünüyorum. Bu konudaki görüşlerinizi almak istemiştim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 29, 2016

   Arda Bey, konka hipertrofisinde berberinde septum deviasyonu olsun veya olmasın, çeşitli sprey ve yıkama yöntemleri ile hastaların büyük bir bölümünde tedavi şansı vardır. Bu tedavi en az 3-4 hafta uygulanmasına rağmen fayda görülmemişse, konka hipertrofisinin nedenini paranazal sinüs tomografisi ile araştırdıktan sonra, bunu olası nedeniyle beraber ele aldığımızda kalıcı bir çözüm sağlayabiliyoruz. Bu şeklide bir yol izlendiyse ve sorun sadece konka hipertrofisi olarak saptandıysa, hafif dereceli konka şişmelerinde radyofrekans yöntemi dikkatlice uygulandığında çözüm sağlayabilir. Fakat orta ve ileri dereceli konka hipertrofisi varsa burada en etkili çözüm, benim görüşüme göre, lazer ile küçültme ile sağlanabilir. Bu konu deneyim, ileri lazer bilgisi ve teknoloji gerektirir (her hastanede bulunmaz, bulunan hastanelerde de her meslektaş uygulamayabilir). Lazer ile konka küçültülmesi endoskopik görüş altında uygulandığında, diğer sorunların beraber ele alınması gerektiğini vurgulayarak, basarısı oldukça yüksek ve kalıcı bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebilirim.

   cevap
 4. Burak  Kasım 7, 2016

  Merhaba hocam benim konkalarım şişmiş burnumun iki yanında hafif belli oluyo. 2 gün önce doktora gittim. Bana konkalarımın baya şiştiği söyledi ve 6 ay sonra tekrar gel dedi geçmesse iğne yaparım dedi. Neden 6 ay sonra gel dedi çok değilmi 6 ay. sol burundan yarı nefes alabiliyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 7, 2016

   Burak Bey, konka büyümesi için bir ameliyata karar vermeden önce, bunları küçültebilecek tedaviler yaparız. Bu tedavilerin süresi verilen ilaçlara göre 1 ila 6 ay arasında değişir. Yalnız bu süre zarfında ara kontrollerle tedavinin etkinliği değerlendirilebilir ve buna göre gerekli düzenlemeler yapılabilir.

   cevap
 5. faruk  Ekim 25, 2016

  hocam burnumda bir miktar eğrilik ve hafif sola yatıklık var kısmen nefes problemi yasiyorum ameliyat olursam burun seklimdede degisim olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 26, 2016

   Faruk Bey, burnunuzun çatısı ve destek oluşumlarına yönelik müdahaleler yapılmadığı sürece burnunuzun dış görünüşünde bir değişiklik olmaz. Bu tip değişiklikler estetik amaçlı yapılan ameliyatlarda veya burun desteğinin korunmadığı ameliyatlarda olabilir. Ameliyat olacak hastaların ameliyatının tüm detaylarını doktoru ile konuşması ve ayrıntılı bilgi istemesi bu açıdan çok çok önemlidir.

   cevap
 6. Arif  Ekim 21, 2016

  Mrb hocam benim sol burun deliğimde eğrilik var rahat nefes alamıyom 2kez ameliyat oldum yine büyüdü ara ara tıkanıyo konuşurken göğsüm ağrıyo. Başım ağrıyo bide bende sinüzit var ameliyatsız eğrilik düzelir mi açıkçası ameliyat olmak istemiyorum yardımcı olurmusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2016

   Arif Bey, burundaki tıkanıklığınız kemik kıkırdak eğriliklerine bağlı ise, ameliyatsız düzelmesi zordur. Ancak yumuşak doku şişmelerinin payı varsa, bunlar çeşitli tedavilerle küçüldüğünde fayda görebilirsiniz. Sizdeki durumu endoskopik muayene ile belirledikten sonra, sizin için en doğru olanına karar verebilirim.

   cevap
 7. Berk  Eylül 28, 2016

  Merhaba hocam burnumun iki yanında hafif şişlik var bu şişlikler ameltiyasız tedavisi nasıl olur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 28, 2016

   Burun iki yanındaki şişlikler burun etleri, yani tıbbi adıyla konka yapıları ise, bunları çeşitli ilaç ve spreylerin düznli kullanımıyla küçültebilmek çoğu kez olanaklıdır. Ancak bu şişlikler burnun dış bölüöünde ise, kıkırdak yapılarının gelişkin veya kavisli olması nedeniyle olabilir, bu durumda ameliyat ile düzeltilebilir. Elbette bu durumları muayene sırasında gördükten sonra tedavisini konuşmak daha uygun olur.

   cevap
 8. endişeli  Eylül 5, 2016

  merhaba …. bende burun kemigi egriligi var ve bende bi kac gun sonra ameliyatım var biraz endişelerim var sonrasında ne kadar zorluk cekerim ???kacgun agrılarım olur??? kanama gorecek miyim ve hastaneden cıktıtan kac gun sonra işlerime gecebilirim ?? arkadaslarım baya korkuttu şişlikler olmuş, kanama … acıkcası doktorumuda arastırmadım bunda sorun olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 6, 2016

   Merhaba, burun ameliyatı olacak hastaların tüm soruları, ameliyatını yapacak olan doktoru tarafından cevaplanmalıdır. Bu şekilde hastanın burun ameliyatından ne ölçüde fayda göreceği, beklentileri, ameliyatın riskleri ve merak edilen tüm hususlar birebir görüşme ile anlaşılabilir. Özel ya da resmi tüm kurumlarda yapılması gereken budur ve sizin hasta olarak haklarınız arasındadır. Bu görüşme yapılmadığında hasta ve hekim açısından büyük sorunlar yaşanabilir. Burun kemiği eğriliği yalnız burun içerisinde ise ve burun içinden ameliyat yapılacaksa, buna deviasyon ameliyatı diyoruz. Deviasyon ameliyatında şişlikler, morluklar olmaz, ameliyat sonrası ciddi bir kanama da genellikle olmaz. Fakat burun dışında da görülebilen bir eğrilik varsa ve deviasyon ameliyatı ile beraber dış görünüme de müdahale edilecekse, yani bir estetik ameliyat ile beraber yapılıyor ise, buna septorinoplasti ameliyatı diyoruz ve bu durumda saydığınız tüm olasılıklar yaşanabilir. Size hangi ameliyatın yapılacağını mutlaka bilmelisiniz, çünkü ilkinde burnunuzun dış görünüşünde bir değişiklik olmazken, diğeri daha farklı bir müdahaledir ve burnunuzun dış görünüşünü de değiştirebilir. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerle kanama-pıhtılaşma değerleri ölçülür, bunlar normalse, titiz ve hassas yapılan burun ameliyatlarında ciddi kanamalar olmaz, ağrı da şiddetli değildir. Her iki ameliyatın bitiminde burun içerisine çeşitli tamponlar konulabilir ve bunlar ameliyatın durumuna göre 2 ila 5 gün sonra alınır. Tampon varlığında burun tıkanıklığı, akıntılar ve kabuklanma görülebilir ancak bunlar pansumanlarla rahatlatılabilir, yine de hastanın işine dönmesi 5 ila 10 gün sürebilir. Bu bilgiler olası deviasyon veya septorinoplasti ameliyatları içindir, beraberinde başka uygulamalar ya da tamamen farklı ameliyatlar yapıldığında bu bilgiler de değişir.

   cevap
 9. Haşim  Ağustos 3, 2016

  atilla bey burnumda kıkırdak egriligi var lokal.anestezi uygulayarak ameliyat yapilabiliyomu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2016

   Haşim Bey, neredeyse her türlü burun ameliyatı lokal anestezi uygulanarak yapılabilir. Ancak benim tercihim genel anestezinin hasta açısından konforunu ve hekim açısından titiz çalışma olanağını kullanmaktır.

   cevap
 10. resul çivili  Haziran 17, 2016

  merhabalar,ben radyofrekans sistemiyle konka küçültmesi operasyonunun ilk seansını geçirdim.1 ay sonra da 2. seans gerçekleşecek inşallah.benim burun kemiğimde de hafif s şeklinde bir eğrilik var.merak ettiğim şey burun kemiği ameliyatını olmasam burun etim normal boyutuna döndükten sonra tekrar büyüme gerçekleşir mi?
  teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2016

   Resul Bey, burun içindeki kemik ve kıkırdak yapılar 18 yaşında büyümelerini tamamlarlar. Yani olağan koşullarda deviasyonun sonradan oluşması ya da büyümesi gibi durumlar olmaz. Elbette buruna alınan darbeler ve travmalar bunun dışındadır. Konkaları ben tek seferde Ho:Yag lazer ile küçültüyorum; size de denildiği gibi radyofrekansla ancak bir kaç seans uygulama ile bu sağlanabilir. Bu tedavilerin tümünün kalıcılığı, konka büyümesine neden olan durumların da herhangi bir ameliyattan önce ortaya konulmuş olması ile ilgilidir. Konka ameliyatını yapmadan önce uzun süreli bir tedavi ile hasta izlenir ve altta yatan hastalıklar araştırılır. Konkaları büyüten bir hastalık belirlenirse, hem bu hastalık hem de konkalara yönelik tedavi yapılır. Bu şekilde yaklaşıldığında konka büyümesi çoğu kez tekrar gerçekleşmez.

   cevap
 11. Elif Başak Yargıcı  Mayıs 19, 2016

  Merhaba doktor bey bana sağ alt konka hipertrofisi. Birde septum deviasyon dendi,bununla birlikte allerjik nezle var genzime akıyor nefesimi tıkıyor,ameliyattan sonra burnumda görünüm olarak değişiklik olur mu? Bu konuda çok cekiniyorum.Kolay gelsin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2016

   Elif Hanım, eğer siz burnunuzun dış görünüşü ile ilgili bir estetik müdahale talebiniz yoksa, olağan koşullarda septum deviasyonu ve konka hipertrofisi ameliyatı sonrasında burunda görünüm olarak bir değişme olmaz. Ancak endişe ettiğiniz durumların gerçekleştiği hastaları görebiliyoruz; bu nedenle ameliyatınızı yapacak olan doktorla tam olarak hangi burun ameliyatlarını olacağınızı net olarak konuşmanız yerinde olur. Diğer yandan alerjik nezle ve geniz akıntısı gibi durumlarınızı da ayrıntılı olarak ele almak gerekir. Burun işleyişinde sorun yaratabilecek bu gibi koşullar bazen sinüzit hastalığı ile ilişkili olabiliyor. Operasyon öncesinde bunların tespit edilmesi ve tedavisi yapıldığında, daha sonradan burun tıkanıklığının tekrarlaması gibi talihsizlikler yaşanmıyor.

   cevap
 12. Fayık  Nisan 23, 2016

  Selam bende akut sinizit var 3. 4 senede bir agrıyor başımda bununla beraber agrıyor Nasıl bir tedavi izlemeliyim şimdiden herkese geçmiş olsun iyi günler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 25, 2016

   Akut sinüzitler tedavi ile çoğu kez düzelir. Merak etmeyin, 3-4 senede bir baş ağrıması da tehlikeli bir durum olmadığını düşündürüyor. Bir gün hastalık sırasında veya şikayetleriniz arttığında gelebilirseniz, endoskopik muayene ile sinüzit hastalığınızın durumunu belirleyip gerekli tedavi önerilerini yapabiliriz.

   cevap
 13. Hatice Durmaz  Nisan 7, 2016

  Merhaba, bana yıllar önce burun eğriliği yani deviasyon teşhisi konmuştu. Ayrıca kronik sinüzitim var ve senede en az 3 kere şiddetli sinüzit oluyorum. Ancak ameliyat olmam şart mı? Tedaviyle iyileşme imkanım yok mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 7, 2016

   Hatice Hanım geçmiş olsun, sık sinüzit atağı geçiriyor olmanız önemlidir. Diğer yandan yine sinüzit hastalığı ile ilgili burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve yüzde dolgunluk gibi belirtiler de olabilir. Deviasyon yani burun eğriliğiniz sinüzitinizin ağırlaşmasına neden oluyor olabilir, ancak belki problem oluşturmayacak düzeyde de olabilir. Bunların tümünü endoskopik burun içi muayenenizde belirleyebiliyoruz. Ancak hemen ameliyata odaklanmayın, bazı hafif durumlarda çeşitli ilaçlarla yaptığımız tedaviler de etkili olabiliyor. Eğer bunlara yanıt alınamıyorsa, yani kliniğiniz tedavilere rağmen düzelmiyorsa sinüzit ve deviasyon ameliyatı gerekli olabilir.

   cevap
 14. Nihal Ayaz  Şubat 20, 2016

  Iyi aksamlar doktor bey, kiz kardesin 17 yasinda burnun kemiginde hafif bir kemer var.
  Estetik ameliyati yapiyormusunuz?
  Cevabiniz icin simdiden tsk ederim.
  Saygilarimla Nihal Ayaz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 29, 2016

   Nihal Hanım geçmiş olsun, ben estetik burun ameliyatı yapmıyorum.

   cevap
 15. Ercan ipek  Kasım 19, 2015

  Açıklamalar son derece yalın bir dille ve herkesin anlayabileceği şekilde anlatılmış çok yararlandım teşekkür ederim,uzun yıllar kronik sinüzitle boğuştum,ne yaptıysam çare bulamadım,antibiyotik tedavileri gördüm ancak bunlar kısa süreli bir rahatlama sağladı,sonrasında daha şiddetli olarak tekrarladı,bu yüzden kalıcı bir tedavi yöntemi araştırmaktayım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 24, 2015

   Ercan Bey çok teşekkürler. Sinüzitin tedavisi çok teknik ve hassas bir konu, sizin sinüzitinizin nedenlerini tam olarak ortaya koyduğumuzda, tedavisini de planlayabiliriz. Eğer sorun anatomik nedenlere bağlıysa, bunlar düzeltildiğinde sinüzit kalıcı olarak düzelir. Yalnız polipli sinüzitler tekrarlayabiliyor, ancak burada da sinüs fizyolojisine ve doğal akış yollarına uyularak açılmış sinüslerin kontrolü ve takibi oldukça başarılı oluyor.

   cevap

 Yorum Ekle