Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Semra  Kasım 7, 2017

  Hocam bende de b.tasi var.ameliyat olmak istiyorum artik.cunku ben temizllemeye calisitken kanatiyorum.tamamen temizleyemiyorum bile hatta.eger ameliyat olursam iyilesme suresinden sonra bademcigimin alinmasi sagligimda ne gibi etkiler dogurur ?
  2008 de spontan pnomotaraks gecirdim.28 yasindayim.Ameliyat sonrasi ust solunumdaki yasayacagim herhangi bir enfeksiyon,alt solunum yollarimi da etkiler mi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2017

   Semra Hanım, boğaz bölgemizde bademcikler dışında da bağışıklık dokuları vardır. Bu nedenle ameliyat sonrasında alt solunum yolu infeksiyonlarının sıklığında artış beklenmez. Bu durum genellikle teşhisi eksik yapılmış burun, sinüs veya diğer hastalıklarla ilişkilidir. Yalnız pnömotoraks geçirmiş olmanız önemlidir. Operasyon yapılmadan önce bu konunun araştırılması ve anestezi almaya uygun olup olmadığınızın belirlenmesi şarttır.

   cevap
 2. Zeynep  Kasım 4, 2017

  Bademcik taşını nasıl çıkartabilirim kendim doktora gitmeli miyim zararı olur mu gitmesem

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2017

   Zeynep Hanım, bazı hastalar parmaklarıyla veya yuvarlak kenarlı objelerle bademcikleri sıkıştırarak bunu başarabiliyor. Fakat öğürme refleksi nedeniyle kolay değildir. Alsa fazla zorlamamalı ve sivri objeler kullanmamalısınız, zira kanatabilirsiniz. En doğrusu muayeneye gelmeniz olur; üstelik önlemleri de konuşuruz.

   cevap
 3. Ayse  Ekim 19, 2017

  Merhaba hocam . Oglumun iki gündür sürekli ve kesik oksurukleri üzerine boğazına baktım ve bademciklerin de beyaz pirinç gibi şey gördüm. Oğlum 8 yaşın da. KBB doktoruna gitmeli miyim? Tedavisi var mı zararı var mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Ayşe Hanım, önce Çocuk Doktorunuza götürmeniz halinde, gerekli görürse kendisi sizi bir KBB Uzmanına yönlendirecektir.

   cevap
 4. Leyla Yazıcı  Ekim 18, 2017

  Merhaba,
  10 yaşında bir oğlum var. Senelerdir yoğun bir ağiz kokusu problemi yaşıyoruz. Zaman zaman azalıyor zaman zaman yoğunlaşıyor. Bir yıl önce bademcik ameliyatı oldu ancak agız kokusuna çözüm olmadı bu ameliyat.. KBB doktoru ve cocuk doktoruna da goturdum ancak birsey soyleyemiyorlar. Nedenini bulabilsem cozum icin ne gerekiyorsa yapacagim ancak nedenini bulamadim acikcasi. Bu konuda yardimci olur nasil bir yol izlemem gerektigi konusunda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.
  Saygılar..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Leyla Hanım, ağız kokusunun nedeni olarak bademcikleri almadan önce tüm olasılıkları düşünüp önceden araştırmak gereklidir. Burun boşluğu, geniz ve gırtlak bölgesini endoskoplarla muayene etmek, ağız hijyeni ve diş sağlığını, akciğerler ve nefes borusunun filmlerini görmek, bazen sindirim sistemini araştırmak, hatta bazı tetkiklerle genel sağlığını, karaciğer ve böbrek hastalıklarını dahi araştırmak gerekir. Aşağı yukarı belirtiğim sırayla araştırmacı bir yol izlendiğinde çoğu kez ağız kokusunun nedeni bulunabilir ve tedavi edilebilir.

   cevap
 5. Hande  Ekim 16, 2017

  Merhaba atilla bey Ben kendimi bildim bileli agiz kokum var. Kbb dr na gittim kucuk bademcik taslarin var dedi ameliyat olmak istedim ama devlet hsstanesi oldugu icin ameliyati yapamiyacagini yapacak bir doktor bulamami istedi ne yapabilirim kullanabilecegim bi sprey tavsiye edebilir misiniz veya baska bisey .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Hande Hanım, spreylerin etkisi uzun süreli ve kalıcı olmaz ki. Bademcik taşları bademciklerin gözenekleri arasında birikmeye devam edecektir. Burada beslenme ve yemek artıklarının orada tutunmasını sağlayacak durumları analiz edip, bunlara yönelik önerilerde bulunmak size daha faydalı olabilir. Bunu sizi muayene edip bilgi aldıktan sonra yapabilirim.

   cevap
 6. sevil  Ekim 4, 2017

  Merhaba Atilla bey yutmakta zorlanmam, hersene tekrarliyan enfeksiyon hastaligim ve agzimda agir koku olmasindan dolayi kbb doktorana gittim ve hemen ameliyat onerdi. Ama arastirirken sizin videoda en son yontem olarak yapilmali dediniz. Ben ne yapmam gerektigini gercekten bilmiyorum. O tasi nasil cikarmaya cesaret ediyorlar anlamiyorum. Sunada hastaligim ne asamada doktor onu soylemedi. Bunu nasil ogrenebilirim ve tasi bir doktor yardimiyla cikartiramiyormuyum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 6, 2017

   Sevil Hanım, bademcik taşı sorunu olan hastaların çoğunda burun tıkanıklıı, ağız solunumu ve geniz akıntısı birlikte olabiliyor. Bunlar bademcik taşı oluşmasını kolaylaştıran faktörlerdir. Elbette başka bir çok etken daha vardır. Varsa bunları teşhis edip, gerekli tedavi ve önlemlerle bademcik taşı oluşumu hastaların bir kısmında azaltılabilir. Bademcik taşlarını bazı hastalar çıkartabilirken, bazıları çıkartamazlar. Buna göre düzelme sağlayamazsak, ancak son çare olarak, hatta istemeden, ameliyat öneririz.

   cevap
 7. MERVE  Eylül 29, 2017

  MERHABA HOCAM MAGMA DEDİNİZ ŞU BADEMCİK TAŞLRINI ÇIKARTIYORUM ZORDA OLSA AMA 1 HAFTADIR BOĞAZIMDA BİŞİ VARMIŞ HİSSİ VR.. ÇIKARTTIĞIM TAŞLAR KAÇMIŞTI BOĞAZIMA O KALMIŞ OLABİLİR Mİ. HİSSEDİYORUM AMA BİŞİ VAR SOL TARAFTA SÜREKLİ ÖKSÜRÜYORUM ÇIKMIYOR NE YAPMAM LAZIM ÇOK RAHATSIZ EDİYOR

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 2, 2017

   Merve Hanım, bademcik taşı çıktıysa, bunun boğazda başka bir yerde takılma olasılığı çok çok düşüktür. Belki zorlamanıza bağlı tahriş ya da infeksiyon olmuş olabilir. Rutin endoskopik muayenemizde bunu görebiliriz.

   cevap
 8. FERAHT  Eylül 28, 2017

  Meraba hocam ben 17 yasındayim yutkunma zorluğu çekiyorum batemciklerimin arasından küçük küçük beyaz pis kokulu parçalar geliyo ve sürekli tekrarlıyor sürekli boğazda misket gibi bişey hissetiyorum bu beni çok tahsiz etiyo doktora gittim antibiyotik ve gargara verdi ama geçmedi 1 yıldır devam etiyo ne yapabilirim hocam lütfen yardım etin bana teşekkür ederim..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 28, 2017

   Ferhat Bey geçmiş olsun, bademcik taşlarınız olduğunu anlatıyorsunuz. Bu konuda size faydamız olabilir. Bir gün randevu alıp geldiğinizde muayenelerinizi yapar tedavinizi belirleriz.

   cevap
 9. Nazrin  Eylül 24, 2017

  Hocam ben azerbaycandan yaziyorum size nasil ulasa bilirim.bende hem tas hem yemek artiklari kaliyor buna nasil bir care bulurum bademciklerim normal buyuklukde ancaq bogazimda batiklik hissi gecmek bitmiyor kokuda ayni sekilde bana is yerinizin adrüsini vere bilirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 25, 2017

   Sayin Nazrin, Istanbul’a geldiginizde once sikayetinizin nedenini belirlemeye calisarak ameliyatsiz bir cozum bulmaya calisalim. http://atillasengor.net/iletisim/ linkini tikladiginizda adres ve iletisim bilgilerimizi bulabilirsiniz. Saygilarimla

   cevap
 10. Tayfun  Eylül 13, 2017

  Merhaba benim bogazlarım şişiyor sebebi bu olabilir mi bogazım sisince ateşim çıkıyor bademcik tasindanmı kaynaklanır

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 13, 2017

   Tayfun Bey, bademcik taşları bazen bademciklerin iltihaplanmasını kolaylaştırabilir. Ancak bademcik taşı olmadan da bademcik iltihaplanmaları olabilir. Bademcik iltihaplanması gibi boğaz ağrısı ve ateş yapabilen faranjit de olabilir. Bunların hepsini ve hangisi olduğunu neyse ki endoskoplarla yaptığımız rutin muayenelerimizle görerek teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 11. Hakancan Alper  Eylül 11, 2017

  Slm Dr.Bey Benimde Bademciklerimde Yaklasik 4 Yildir BademcikTasi Var Yilda En Az 5 Kez Bademciklerim Sisiyor Hasta Oluyorum Amelyat Olmak istemiyorum Gittigim üc KBB Doktoru Amelyat Olmam Gerekttigini öneriyor Fakat Bundan 10 Yil öncesi Amerikada 25 Ya$indaki Kuzenim Bademcik Amelyati Gecirirken Amelyat Masasinda Hayatini Kaybetti Amelyati Yapan Doktor Merhumun Bedemciklerinde A$iri iltihab Vede Tas Oldugunu Bununda amelyat Sirasinda Kana Karistigini ölümünde Bundan Dolayi Gerceklestigini Söylemisti Amcam Doktordan Davaci Olmustu Benim Sorum Bademcik Amelyati ölümcülmü??? Cok Korkuyorum Olmakta istemiyorum..Ama Bu Sekilde Yasamak Kolay Degil Hayatimi Zorlastiriyor Bademcik Taslari Dahasi Agiz Kokusu En Kötüsü Ben Konusurken Arkadaslarim Benden Uzaklasiyor Ama Eskiden öyle Degildi..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 11, 2017

   Hakancan Bey, bademcik ameliyatı hastalıklı yani iltihaplı dönemde yapılmamalıdır. Bu en temel kuraldır; bu nedenle iltihap tamamen iyileştikten sonra bile üzerinden en az 2-3 hafta geçmesini beklemek gerekir. Her ameliyatın belirli riskleri vardır, bademcik ameliyatının da riskleri vardır; bunlar kurallara uyarak ve gerekli tedbirler alınarak en aza indirilir ve bundan sonra ameliyat yapılır. Sizin durumunuzu ve risklerinizi de muayeneleriniz ve genel sağlığınızı öğrendikten sonra oturup konuşuruz.

   cevap
 12. Bartu  Temmuz 10, 2017

  Bademciklerimin üstüne bastırarak sarı renkli yumuşak bir yapıda çok pis kokan şeyler çıkartıyorum şu içeken de pis bir koku hissediyorum boğazımda kbb doktoruna gittim bana bademciklerinin boyutu iyi dedi ama nefesim de ve ağzımda geçmeyen bir koku var 3 aydır

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 10, 2017

   Bartu Bey, çıkarttıklarınız bademcik taşları (magma) olabilir. Aız kokunuzun kaynağı da bunlar olabilir. Ancak ağız kokusunun başka nedenleri de olabilir, bademcik taşlarının oluşumunu kolaylaştıran durumlar da bunlar arasındadır.

   cevap
 13. Dilara  Temmuz 3, 2017

  Merhaba, ben 19 yaşındayım ve bademcik taşları sürekli ağzıma geliyo boğazımda da beni rahatsız ediyor gerek koku gerek hissiyat olarak ne yapmam gerekli doktor bey ne öneriyorsunuz bademcik ameliyatı değil dimi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2017

   Dilara Hanım, bademcik taşları için bademcik ameliyatı önermeden önce, bademcik taşlarının oluşumunu azaltacak tavsiye ve tedaviler verilmesinde fayda olabilir. Bademcik ameliyatını başka bir seçenek kalmadıkça ilk seçenek olarak çoğu kez önermiyorum.

   cevap
 14. ahmet  Haziran 21, 2017

  Hocam merhaba;

  Ben yaklaşık 10 senedir ağız kokusu şikayeti çekiyorum , gezmediğim bölüm kalmadı her bölümden en az 4 5 doktora göründüm hiç bir şekilde kesin nedenin söylemediler dün yine bir kbb doktoruna göründüm çok şükür ki bademcik taşın var ondan dolayıdır nasıl sana söylemediler falan filan tabi ben büyük heyecan yaptım çok sevindim 10 senenin sonunda kurtulacağım diye bana boğazından beyaz beyaz şeyler geliyor mu diye sorunca evet dedim o beyaz şeyler balgam yoluyla geliyor tabi ben heyecandan söyleyemedim balgam yoluyla geliyor diye ve yan şikayetlerimide söyledim bu olabilir dedi. bademciklerinin alalım yada sprey kullanırsın sürekli dedi.

  size yan şikayetlerimide söyleyip yorumlarınızı almak istiyorum efendim

  -dediğim gibi 10 senedir hiç kesilmeyen kötü tat ve kötü koku bir şey yiyince içince yok , sadece birşeyler içip yedikten sonra 3 5 dk koku tat yok

  -dilimde pas var ,

  -ağzımın içini çok farklı hissediyorum ifade edemiyorum değişikk bir şey ama bunu düşünoyrum ağız içimde aşırı hızlı bir şekilde bakteri oluşuyor ,

  -damağım sürekli yapış yapış ve dilim hep damağıma yapışıyor ben farketmeden ,

  -balgamım var her gün dişlerimi fırçalaynca ufak tefek beyaz tutkal gibi balgamlar atıyorum ama en sonda bir şey kalıyor bir türlü onu çıkaramıyorum ,

  -değişken bir burun tıkanıklığm var sürekli değişyior bazen sağ taraf bazen sol taraf tıkanıyor gün içerisinde 1 den fazla bu şekil tıkanıklık yer değiştiriyor ve balgam çıkarmaya çalıştğmda o cisim balgamın çıkarıldığı yere kadar geçiyor tabi çıkmıyor ordan 3 -5 dk burun tıkanıklığm geçiyor yine o cisim burun deilklerimden birine inip tıkanınklık oluştoryor.
  dişlerimi fırçaladıktan sonra macun kokusu 5 – 6 saat hiç geçmiyor ve macunun kokusu ve tadı çok iğrenç duruma geliyor.

  hocam bu şikayetlerin sebebi bu bademci taşı olabilirmi ?

  hocam kendimi tam ifade edemdğimden dolayı hakkınızı helal edin 10 senedir. bu kokudan dolayı insanlarla olan diyalogumu kesmişim bu yüzden kendimi ifade edemiyorum.

  -ağız hijyenimde bir sııntı yok gereli diş bakımlarımı yapıyorm diş ipine kadar diş hekmlerine göründüm
  -iş hastalıklara gittim reflü dedi çevremde reflü olan yüzlerce insan var bu hiç birinde bu şikayetler yok yani reflüden dolayı böyle bir kokunun oldğunu düşünmoyrm
  -kbb doktorlarına göründüm hepsi bizlik bir sıkıntı yok dedi sadece dün ki hoca şu bademcik taşından bahsetti.

  araştırınca sizi gördüm size sormak istedim ve eğer şu bademcik taşından dolayı değilse bu konu hakkında bir bilginiz bir düşünceniz varsa yardımcı olursan çok sevinirim..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2017

   Ahmet Bey, bademcik taşının da nedenleri vardır. Burada bademcik ameliyatı son çare olarak yapılabilir. Fakat önce burun tıkanıklığı ve varsa geniz akıntısını tedavi etmek de belirli bir fayda sağlayabilir. Endoskopik muayenelerimizde bunların hepsini görüp gerekli önerileri yapabiliyoruz.

   cevap
 15. fahrettin  Haziran 16, 2017

  sayın hocam 46 yaşındayım esnafım genzimde sürekli bir akıntı zaman zaman akıntı rengi yeşilimsi blgm şeklinde zaman zaman kabarcık köpük şeklinde sürekli tükürmek zorunda kalıyorum bu yaşam kalitemi çok bozuyor en az 10değişik kkb doktoruna gittim yüz tomoğrafisi filimi en yüksek dozda antibiyotik hap burun spreyleri antihismatik çok çeşitli10mg ilaç kullandım 2yıl önce birhastanede ameliyat oldum kemik geniz eti konka filan dediler hiç bir fayada göremedim akciğerlere baktırdım hiç sıkıntıyok dediler sigara içki kullanmıyorum 15sene önce sigarayı bıraktım bana ne yapmam hususunda yrdmc olmanızı rica eder iyigünler dilerim selamlar hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2017

   Fahrettin Bey, geniz akıntısı genellikle burun ve sinüslerden kaynaklanır. Bunun esas nedeni sıklıkla kemik eğrilikleri ve konkalar olmuyor. Aksine aslında konka şişmeleri de geniz akıntısı gibi, hastalığın kendisi değil, bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle tedavinin kalıcı olabilmesi için esas nedenleri bulup çözmek gerekiyor. Benim amacım ve çabalarım da bu yönde oluyor. Geldiğinizde sizde de bu şekilde bir yol izleriz.

   cevap

 Yorum Ekle