Alerjik Nezle
Alerjik nezle

Alerjik nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir. Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır. Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Gribal durumlar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Burun eti ameliyatı


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. AYŞEGÜL  Ekim 18, 2017

  Hocam merhaba,

  Ben 4 ay önce evlendim ve bununla beraber sürekli bir geniz akıntısı gıcık şeklinde öksürük kaç KBB za gittim check yaptırdım birşey çıkmadı ama ben bu durumdan kurtulamıyorum sprey antibiyotik tuzlu sular vs ama çözemedik. Doktor burun etin büyümüş alerjik olabilir dedi. Ben evlenmeden önce sürekli hergün başım ağrırdı ve böyle bir sorunum yoktu evlendikten sonra baş ağrım hiç olmuyor ama bu sorun çıktı.. Bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen ne yapmam lazım. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Ayşegül Hanım, geniz akıntısının kaynağını genellikle burun ve sinüslerle ilgili rahatsızlıklarla ilgili olduğunu teşhis ediyoruz. Teşhisi yaptıktan sonra tedavinizi de belirleyebilirim.

   cevap
 2. Haci NACİ  Ekim 3, 2017

  Bigileriniz için teeşekkürler.BENDE 1993 yılında burundaki kemik eğrilği amely.oldum .Çok rahatladım.ESKİDEN HER İKİ BURUN deliği tıkanıyor hiç nefes alamıyordum.Epey rahat nefes alıp şakayetim kalmamiştı.bU Sıralar sag taraf devamlı degil fakat sık tıkanıyor.ameliyat olmadıgım taraf diye hatırlıyorum.Baş duruş konumuma görede sag ve sol tıkanıyor. Ne yapmam gerekli Spray önce çok kullandım zarralı diye uzun zaman kullanmadım arada bir doğal denizsuyu ve serum fiz. kullandım.onlarında şimdi faydası yok.
  ,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 3, 2017

   Tuzlu su spreyleri fayda etmiyorsa, bu aşamada endoskopik muayenenizi yapıp, doğrudan teşhise göre tedavi önerisi yapmak daha doğru olur.

   cevap
 3. Selma  Eylül 27, 2017

  Yaklasik 5 yildir sabahlari burun akintisi ve hapsirikla uyaniyorum. Yaklasik bir saat sonra azaliyor bu durum. Burnumdan nefes almakta zorlaniyorum. Uzun sureli burun tikanikligim var. Agzimdan nefes aliyorum. Ozellikle tozlu ortamlarda ve soguk havalarda burnumun icinde birseyin sistigini ve nefes almami engelledigini hissediyorum. Uzun suredir koku alamiyorum. Daha once gittigim kbb doktorlari sinuzit dediler. Alerjik rinit dediler. Deri testi yaptirmami istediler ve bunun sonucuna gore asi tedavisi veya isin tedavisi uygulanabilecegini soylediler. Bu yontemler guvenlimidir ve kesin cozum mudur. Hangi bolume gitmeliyim nasil bir cozum bulmaliyim. Tesekkur ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 28, 2017

   Selma Hanım, Alerji konusunda Alerji ve İmmunoloji Uzmanları yoğun çalışırlar, bu nedenle bu Uzmanların görüş ve önerilerini almanız yerinde olur. Ancak burun tıkanıklığı yapan anatomik sorunlar, burun işleyişini bozan durumlar ve çeşitli sinüzitler de alerjik nezlenin şiddetlenmesine yol açabilir ve hastalığın tedavisini güçleştirebilir. Meslektaşlarımın da öngürdüğü gibi, böyle bir durum varsa benim size faydam olabilir. Burun tıkanıklığı ve solunum sorunları önemlidir, bu nedenle endoskopik muayenelerinizi yaparak burun-sinüs hastalıkları açısından sizi değerlendirirsem, bunların teşhis ve tedavisi halinde de belirli bir fayda görebilirsiniz.

   cevap
 4. Fatih  Ağustos 6, 2017

  Selamlar.hocam burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorum.özellikle yüzükoyun döndüğümde her iki burun deliğim de kapanıyor,ağızdan nefes alıyorum.Nedense burnumu sümkürüp temizlediğimde burun tıkanıklığı daha çok oluyor.su çektiğimde rahatlama oluyor tıkanıklık biraz azalıyor.bunun dışında nefes alırken göğsümde sanki astım benzeri bir şey oluyor.boğazım sabahları özellikle yanıyor.daha önce burun eğriliği ameliyatı oldum.yalnız burun sırtım biraz aşırı oyulmuş ve ince gibi oldu.bu durum nefes alıp vermeyi zorlaştırır mı?bir kaç doktor burnumda eğrilik olduğunu söyledi muayenede.bunun dışında baş ağrım yok.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 11, 2017

   Fatih Bey, burun eğriliği ameliyatı olmanıza rağmen burun tıkanıklığınız geçmediyse, burun tıkanıklığınızın başka nedenleri de olabilir veya ameliyat başarısız olmuş olabilir. Bir gün geldiğinzde endoskopik muayene yaparak durumunuzu anlar, tedaviniz için gereken önerileri yapabilirim.

   cevap
 5. Semra Demirarslan  Haziran 19, 2017

  Doktor Bey göz rahatsızlıkları ile sinüzit bağlantısı olabilir mi? 25 yıldır glokom damlaları kullanıyorum, özellikle sağ gözümde, tıkanan ve sinüzit ağrısı yapan burun deliğimde sağ tarafta. Göz doktorum kanalların birbirine çok yakın olduğunu, basınç yapınca etkileyebileceğini söyledi. Geçmeyen akut bir sinüzit için var, lazer ile toparlayabiliyoruz demişlerdi ama ben pek operasyondan yana değilim. Burun yıkama, ılık masaj falan idare ediyorum, soğuk hava solumamaya çalışıyorum. Fikrinizi öğrenmek istedim, teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 20, 2017

   Semra Hanım, sinüs rahatsızlıkları göz ve çevresinde basınç hissi ile ağrı yapabilir. Burun tıkanıklığınız da olduğuna göre çeşitli sinüzit hastalıklarından birinin sizde olma olasılığı vardır. Her sinüzit hastalığının tedavisi ameliyat olmayabilir. Burun yıkama bunların bazılarında rahatlama sağlayabilir, fakat kullanıldığı döneme dikkat etmek gerekir. Akut sinüzitlerde ben yıkama tedavisini önermiyorum, zira iltihabı diğer sinüslere yayabiliyor. “Geçmeyen akut sinüzit” dediğiniz durum kronik sinüzite işaret editor olabilir. Bir gün geldiğinizde sizdeki ayrıntıları dinledikten sonra, endoskopik muayenenizi yaparak gerekli tedavi ve takipleri planlarız.

   cevap
 6. Duru  Mayıs 7, 2017

  Merhaba,
  21 senedir mevsim alerjisi cekiyorum. Kanimi alarak ozel asi yapildi ve once her hafta sonralari her iki hafta daha sonralari her ay bu asilari vurunursam kurtulacagim soylendi, bu tedaviyi 1,5 sene kadar uyguladim fakat cok bir etkisi olmadi. Kestine 20 mg aliyorum azicik rahatlatiyor ama yinede rahatsizim. Burnum tikaniyor kaliteli uyku uyuyamiyor devamli nefesi agzimdan alma durumunda kaliyorum oda agiz kurulugu yapiyor, goz cevremde morluklar var. Bununla beraber bogazim agriyor geniz akintim var, kulaklarim kasiniyor.
  Burun etlerini yaktiran birileri bu mevsim alerjisinden kurtulmus acaba dogru mu? Bana ne onerirsiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2017

   Geçmiş olsun, alerji tedavilerinden fayda görmediyseniz, burun etlerinin küçültülmeye çalışılması elbette uygun olur. Fakat burada hemen bir operasyon planlamadan önce, bunları büyütebilen diğer olası nedenleri de araştırmak gerekir. Zira burun eti büyümesinin tek nedeni alerji değildir. Ayrıca burun etlerini küçültebilen çeşitli ilaçlar da vardır. Bir süre endoskopik takiplerle beraber tedavi uygulamak daha doğru olabilir. Bu tedavinin sonucuna göre nedeninin tedavisi ile beraber burun etlerine müdahale edilmesi daha faydalı olabilir. Bunun dışında, burun etlerini yakmak yerine günümüzde küçültme yöntemlerini tercih ediyoruz. Zira burun etlerini kaplayan mukozanın işlevsel özellikleri çok önemlidir. Bu nedenle bu yapılara müdahale ederken, hasar verebilecek uygulamaları en aza indirmeyi amaçlarız.

   cevap
 7. Vesile Demirci  Nisan 11, 2017

  Atilla Bey merhabalar, bana alerjik astım teşhisi konuldu ve alerjime bağlı olarak burun etlerimin büyüdüğü söylendi. 2014 yılında burun eti küçültme operasyonu geçirdim, o yazı rahat geçirdim ancak kışın ve sonrasında eskisinden daha kötü bir şekilde burun etlerim rahatsızlık vermeye başladı. Sürekli burnumdan konuşuyor, kendimi doğru ifade edemediğim için mutsuz hissediyor, sabahları yorgun uyanıyorum.. Burnumdan en son ne zaman nefes aldığımı hatırlamamakla beraber, yeterince oksijen alamadığım için göz altı morluklarım var.
  Yaklaşık 2 senedir ilaç tedavisi görüyorum. Levmont bir ara çok iyi geliyordu ama bana psikolojik hasar verdiğinden ve uyku yaptığından 7-8 aydır kullanmıyorum. Burun etlerimi aldırmalı mıyım? Yoksa birkaç küçültme operasyonuyla büyümenin önüne geçilir mi? Ameliyat sonrası alerjimde azalma olur mu?

  Teşekkürler!

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 11, 2017

   Vesile burun eti büyümesinin alerjiden başka nedenleri de var. Belki bunlar gözden kaçmış olabilir. Bu nedenlerle birlikte burun eti büyümesinin tedavisi yapılırsa genellikle başarılı oluyor. Burun etini aldırmamalısınız çünkü bunlar önemli organlarımızdır. Alınırlarsa geri dönüşümsüz “boş burun” dediğimiz bir durum meydana gelir. Lütfen sabırsız olmayın, bu gibi durumların çözümü sanıldığı kadar zor değildir.

   cevap
 8. Zehranur  Nisan 8, 2017

  18 yaşındayım bir kaç senedir neredeyse her ay 1 hafta kesintisiz burun akıntısı yaşıyorum ilaç kullandığım da kesiliyor ama sonra tekrar devam ediyor Şimdilerde ise geniz akıntısı olmaya başladı. Bunun için alerji testi yaptırmalı mıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 10, 2017

   Zehranur Hanım, alerji testi yaptırabilirsiniz fakat bunu İmmünoloji ve Alergoloji uzmanlarının öneri ve takipleri altında yaptırmakta fayda vardır. Bunula birlikte bu tip akıntılara neden olabilecek alerjik nezle dışında başka hastalıklar da olabilir. Bu nedenle öneri ve tedavileri endoskopik muayene bulgularınıza göre yaptığımızda fayda görme olasılığınız oldukça yükselir.

   cevap
 9. Melek  Nisan 5, 2017

  Merhabalar Atiila bey benim son 1 aydır süren genelde hapşırdıktan sonra burnumun dolması söz konusu ve geniz akıntısıda oluyor, 1 saat kdr sürüor sonra geçior bu problem ta ki birdahaki hapşırığa kadar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 6, 2017

   Melek Hanım durumunuz alerjik nezleye bağlı olabilir. Ancak alerjik nezle belirtilerine yol açan, burun içi ilşeyişini bozan başka burun içi sorunlar da var. Enodoskopik muayene yaptığımızda burun içi mukoza örtüsünün görünümü ile bunları ayırdetmek çoğu kez olanaklıdır.

   cevap
 10. meltem özen  Mart 21, 2017

  Merhaba hocam, oğlum 3.5 yaşında. Ağzı açık uyuyor, nefes alış verişi rahat değil. Geniz eti olduğunu söylediler ve ameliyat önerdiler. Klasik küretaj yöntemi dışında plasma yöntemi olduğunu öğrendim. siz ne önerirsiniz?

  Saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 23, 2017

   Meltem Hanım, geniz etini küçültmek için çok yöntem var, plazma yöntemi de iyidir. Genizeti alınmasında amaç geride doku bırakmamaktır. Bu nedenle geniz etini almak için kullanılan teknikten daha önemlisi, ameliyatı görerek yapmaktır. İnce pediatrik endoskop kullanarak geniz etini alındığımızda, hangi yöntemle yaparsak yapalım, geride doku bırakmadığımızdan emin olabiliyoruz.

   cevap
 11. Eylem  Mart 9, 2017

  Uzun zamandır nezle grip tarzı uzun süren ve ne zaman sona ereceği belli olmayan sıkıntılar yasıyorum genellikle aksam saatlerinde başlamaktadır uyku problemi yasıyorum asırı bas ağrısı başladı hangi bölüme gitmeliyim yada ne yapmalıyım hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 9, 2017

   Bu tip durumları çoğu kez burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olarak görüyoruz. Endoskopik muayene ile teşhis edebildiğimiz için özellikle burun ve sinüs hastalıkları üzerine çalışan KBB Uzmanları olarak bizlere başvurmanız yerinde olur.

   cevap
 12. fikriye  Mart 8, 2017

  Benim oglum 4 ay önce geniz ameliyatı oldu ama hala bütün tıkanıklığı gecmedi kaç defa doktora goturdum bütün kikirdaginda egrilik var dedi bütün etleri büyüme yapmış alerji testi yaptırdık birşey çıkmadı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 9, 2017

   Fikriye Hanım, oğlunuzun geniz eti tamamen alındıysa, burun eti büyümesinin tedavisi çeşitli ilaç ve spreyler ile yapılabilir.

   cevap
 13. Semra Arslan  Şubat 12, 2017

  Merhaba hocam benim oğlum 7 ay önce geniz eti ve bademcik amelitati geçirdi .Ama burun tıkanıklığı hiç geçmiyor ve oğlum çok kötü etkileniyor burun spreyi var etki göstermiyor uykularindan uyanıyor nefes alıp vermekte zorlanıyor ,sizce ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 13, 2017

   Sema Hanım, demek ki oğlunuzda burun tıkanıklığına yol açan bir başka neden daha olabilir. Çocuk endoskopları ile yaptığımız muayenede çoğu kez kolaylıkla bu nedeni görebiliriz.

   cevap
 14. Emine  Şubat 10, 2017

  Benimde alerjim var nezle oluyorum sürekli.bu durum benim günlük yaşantımi çok etkiliyor.bana yardımcı olabilirmisiniz..?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2017

   Emine Hanım, alerjiyi arttıran veya taklit eden burun içi sorunların varlığında, bunların teşhis ve tedavisini yaparak size faydalı olabiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle