Alerjik Nezle
Alerjik nezle

Alerjik nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir. Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır. Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Gribal durumlar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Burun eti ameliyatı


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Alaattin  Mayıs 6, 2018

  Yaklaşık 1 aydır burnumda tıkanıklık var doktora gittim ilaç verdi damla ve sprey verdi ilaçlar bitti lakin tıkanıklık gitmedi kafayı yicem nerdeyse nefessiz kalıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Alaattin Bey, ilaç ve sprey tedavilerine dirençli alerjik nezlelerde, burun tıkanıklığı ve sinüs sorunlarına yol açan bazı anatomik bozukluklar olabilir. Tedavinizi bunlar zorlaştırıyor olabilir; endoskopik muayene sırasında bunları çoğu kez teşhis eder, hedefe yönelik tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 2. Mert  Mart 30, 2018

  Bende aynı şekilde ameliyat geçirdim. İlk bir ay boyunca yeniden doğmuş gibiydim şuan maalesef sinir küpüyüm ne yapacağımı bilmiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 1, 2018

   Mert Bey, alerjik nezlenin tedavisi ameliyat değildir. Alergologların bu konuda faydasını görebilirsiniz. Ancak alerjiyi taklit eden bazı başka burun-sinüs hastalıkları vardır. Bu durumda da alerji tedavilerinden fayda görmemiş hastalar bizlerden fayda görebilir. Ben burun-sinüs hastalıkları açısından teşhisi eksiksiz olarak yapabilir ve buna göre tedaviyi belirleyebilirim. Elinizde geçirdiğiniz tedavi ve araştırmalara ait film, rapor vs varsa, muayene olmak istediğiniz bir gün randevu alıp yanınızda getirirsiniz.

   cevap
 3. Çağatay  Ocak 16, 2018

  Hocam merhaba. Ben yaklaşık 5 ay önce septum deviasyon ve konkaların bir kısmının kesilerek alınması şeklinde bir ameliyat oldum. İlk 1 ay çok rahat bir şekilde nefes aldım sonrasında ameliyat olduğum taraf değil de diğer taraf(ameliyattan önce daha rahat nefes aldığım burun deliği) tıkanmaya başladı. Doktora gittim burnun açık alerjik olabilir diyip Moris diye bir sprey verdi ilk günler iyi geldi sonra o da etkisini kesti. Hapsurmalarım ve akıntı geçti yalnız burnumun bir tarafı hala tıkalı. Sizce sorun ne olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Çağatay Bey, tekrarlamış bir deviasyon, konka şişmesi, konka büllosa, paradoks orta konka, sinüzit, polip, papillom, mukoza sorunu, tümörler, alerji vs pek çok şey olabilir. Bunlardan hangisinin sizde tıkanıklığa yol açtığını endoskopla yaptığımız burun içi muayenesinde görebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle